Weezen X 1 komen naar Nederland. WetcUcicUt AB^ ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN COMITÉ „NEDERLAND HELPT INDll". SPORi NIEUWS Vergeet U niet.... DISTRTCTS-NTEUWS BINNENLAND Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 100 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon MAANDAG 10 DECEMBER 1945 Bur.: Markt 67 Gouda. Tel. 309t Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. Maar niet in onae gezinnen Over enkele weken Lui en zij hier in Nederland aankomeh, de weezen uit Nederlandsch-Indië,\vier ouders daarginds in Japansche intètmeerings- kampen zijn overleden. DeSneesten van deze kinderen ondergingen het zelfde kampleven als hun ouders, met dit verschil; dat zij het er levend vanaf brachten. Deze kinderen nu komen hier welda aan, in het land van hun ouders, dat practisch voor hen allen een vreemd land is Jaren lang hebben deze stumperds geen ouderlijk huis meer gehad. Hel huise lijk leven ligt hen als een sprookjes achtig verleden in het geheugen, waarna zij verlangen met een inten siteit als wij tijdens de bezetting naar onze vrijheid deden. Natuurlijk moet voor deze kinde ren een onderdak worden gezocht en de commissie, die zich hiermede heeft belast, heeft het wenschelijk geoordeeld, deze kinderen in kinder tehuizen onder te brengen. Wij kunnen deze beslissing niet anders dan hard. ja zelfs wreed vinden. Na den vorigen oorlog ston den onze huisdeuren wagenwijd open voor de Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche weezen. Deze kinderen werden juist in het huiselijk verkeer opgenomen, om de wonden van hun wees-zijn niet te zeer te doen schrij nen en het geleden verlies te helpen verzachten. En nu onze eigen, Nederlandsche kir.deren als wees in ons land terug- keeren, nu worden zij opgenomen in kindertehuizen, waar zij elk uur van den dag aan hun wees-zijn her innerd worden, waar zij de warmte van het gezinsleven, dat ook zij hebben gekend, voortdurend moeten missen en het verlies van hun ouders des te zwaarder weegt. Ondanks alle opofferingen, die de leidsters van de kindertehuizen zich getroosten, kun nen zij toch niet dat geven, wat een familieleven vermag. Wij weten, dat duizenden in den lande bereid zijn, om een Indische wees in hun familiekring op te nemen Wij weten, dat deze kinderen be schouwd en behandeld zullen worden als eigen kinderen en zij een onbe kommerde jeugd zullen hebben. Ten sterkste dringen wij dan ook aan op een wijziging van het besluit van de commissie, die zich met het onder brengen van de kinderen heeft belast. Het motief wat hier doorslaggevend is, is het geluk van de kinderen. Na het doorgestane leed in interneerings- kampen, hebben deze kinderen recht on huiselijkheid in gezinsverband En wij weten, dal talloozen zich over een wees wenschen teontfermen. belangstelling Filmavond in „Thalia Naar wij van de zijde van boven- te worden die de ten volle waard is. Voegen wij hierbij nog het bui-J genoemd Comité vernemen, zal op tengewoon sympathieke doel dat 20 December a.s. in het Thalia j aan dezen avond ten grondslag ligt, Theater alhier vertoond worden (jan twijfelen wij er niet aan, of Filmwerk „Tanah Sabrang (Het ^et Comité „Nederland helpt In land aan den overkant), welke in- diè" zal volledig het succes be- teressante film zal worden toege-haierij ^at zij met het organiseeren licht door den heer W. S. Bitter,'jj i gepansionneerd Assistent Resident thans als medewerker verbonden aan het Indisch Instituut (voorh.j Koloniaal Instituut) te Amsterdam. Bovendien zal die avond worden opgeluisterd door het tekende Krontjong Ensemble „Djalak Wa jang, onder leiding van den heet Will. v. d. Akker, dat geheel be langeloos zijn medewerking zal ver- leenen. Voor diegenen, die nader met In- dië en de aldaar heerschende toe standen bekend wenschen te raken, belooft dit zeer zeker een avond van dezen filmavond beoogt. DE PLAZUID VIERDE FEEST. 5 Mei Holland vrij, was de titel van de Revue, welke door het „Utrechtsch Klein-Tooneel" Za terdagavond in Kunstmin voor de P.Z.H. werd opgevoerd- Na een kort welkomstwoord van den heer T. Meilof, werkte men tot de pauze een vlot programma af, wat onder meer bestond uit schetjes, muziek, zang en declamatie en waarin het Hawaiian-kwartet een groot succes oogstte. Nadat de ac- cordionnisten schlagers ten gehoore hadden gebracht, zagen wij als laat ste nummer voor de pauze een verdienstelijk tableau. Na de pauze was het programma wel iets te lang, waardoor men de minder geslaagde nummers, zooals „De Rebellenclub" en het „Recla me-bureau" best uit het programma had kunnen laten. Eigenaardig is het, dat de meeste amateurgezel schappen het verschil niet kennen tusschen een revue en het cabaret. Dit was in ieder geval een geslaag de cabaretavond, welke het pu bliek op prijs heeft gesteld. Na af loop was er een geanimeerd bal met medewerking van de Jaszz- profeten, die een pluim hebbèn ver diend, maar bij een volgend op treden is een betere ladycronei wel gewenscht. Belangrijke gift van het Prinselijk paar voor de „Hulp aan Indië" Het ligt in bet voornemen van het Prinselijk paar binnenkort een belangrijke bijdrage voor het bovengenoemde doel be schikbaar te stellen. dat U Dinsdag Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen LUBBE tot PHILIPS Ijs en sneeuw zijn gisteren in vrijwel geheel Nederland spelbre ker geweest in 'de voetbal- en hoc- key-competitie. Alleen in het Oos ten en Zuiden kwamen enkele eer ste klassers uit. G.S.V. won een wedstrijd tegen G.D.A.- Vrijwel de eenige wedstrijd, die in het district Gouda werd gespeeld. G.D.A.—G.S.V. 0—3. Uitvoering De tooneelvereeniging V.I.O.S. te Reeuwijk geeft op Donderdag 13 Dec. as. in Hotel „De Sport" aan de Brug, een uitvoering. Van het blijspel in vier bedrijven „Gezworen Kameraden" van Ed. J. M. Terlingen. De opbrengst van deze uitvoering komt ten goede aan het Ned. Roode Kruis. Door de gladheid De bramjstoffenhandelaar E., die met een met 1500 K.G. brandstoffen beladen wagen tegen een der hooge bruggen in de afd. Oud-Reeuwijk wilde oprijden, trof het ongeluk, dat het paard wegens de gladheid van den weg uitgleed waardoor de wagen terugliep en in de sloot terecht kwam. Er gingen ruim 500 K.G. brandstoffen verloren. 1 Wat is er in Gouda te doen! WAT GEBEURDE ER? Naar verplicht Verkeersonderwijs Naar de K.N.A.C. verneemt, is in de laatste vergadering van de Verkeers- politiecommissie, waarbij zijn aangeslo ten de chefs der verkeerspolitie van Am sterdam, Arnhem, Groningen, Eindhoven, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht, besloten den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te verzoeken het verkeersonderwijs als ver plicht vak in het leerplan der openbare en bijzondere lagere scholen op te willen nemen. Reeds herhaaldelijk heeft de K.N.A.C. ook lang voor den oorlog op het belang gewezen van verplicht verkeersonderwijs, nog onlangs n.l. heeft de K.N.A.C. zich in een adj-es aan den Minister van Onder wijs uitgesproken voor de wenschelijk- heid van spoedige invoering van dit on derwijs. Gezinsverzorgsters staan op de bres Vijftig Bredasche meisjes, die haar krachten willen schenken aan den socia len wederopbouw van ons land, hebben in Breda haar diploma ontvangen van de „school voor socialen gezinszorg Bon- vigne", de instelling van Mgr. Frencken, die zich ten doel stelt, het hulpbehoeven de gezin te hulp te komen. De diploma- uitreiking geschiedde met eenige ptcch- tigheid. GROOT GOUDA Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwaiht: Langs de Waddenkust licht, overigens matige vorst. N.O. wind, overig bedekte lucht, pl. lichte sneeuw. Verdere voor uitzichten laat ons aanzien dat de vorst nog eenige dagen zal aanhouden. U behoeft alleen Uw tweede distributie stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kant aan de loketten 7, 9 en 11 van het Gymnastieklokaal ln de Peperstraat terecht tneschea 9.30 en 12.— eer en tusschen 2.— en 3.30 eer IJS EN SNEEUW SPELBREKER G.S.V. maakte gisteren G.D.A. op eigen terrein met 3—0 in. Als scheidsrechter v. d. Wiel belde ,aan voerders bi) elkaar roept is het G.S.V. weit e de tos wint, zoodat G.D.A. aftrapr. Er eni te worden opgemerkt dat de grenwec tcrs beide scheidsrechters wareti zoodat deze wedstrijd is gespeeld onder leiding van ge noemden scheidsrechter bijgestaan oor trale grensrechter». Direct neemt G S.V het initiatief in handen en al spoedig zja het de groen witten welke mede door ttn keurig opgezetten aanval en een mooi schot van P. INuveisteln de leiding nemen. 0-1. Dan probeert G.D A. het eens maar de G.S.V. achterhoede geeft geen krimp. Er worden op het G.D.A. doel eenige coroers genomen echter zonder succes. Met G D A in den aanval krijgt doelman Bi cm een hard schot te verwerken, welke door de hardheid van het terrein bijna over zijn hoofd in het doe! verdwijnt, maar op schi. terende wijze »«et hij erger te voorkomen. Kort daarna ont ketend G.S.V. een formidabien aanval en krijgt P Nuvelstem een prachtkans waarmede hij alleen voor den G.D.A. doelverdediger staat en naast schiet. Even later k ijgt G D.A. voor den rand van het strafschopgeb ed een vrije trap te nemen, welke naast g<*at Ook de G S V. midvoor krijgt een zeer goede kans met niemand voor hem, maar schiet keihard tegen den keeper G.S.V. blijft den toon aangeven en als J. Vermeer wederom oed voorzet missen drie G.S.V.-ers een opgelegde kans. Na de rust legt G.S.V. ct uuy ecu schepje op en het is wederom P. Nuvelstein welke uiteen prima oorzet van Sto ithart onhoud baar inzet. 0-2. Dit is voor G.D.A al te bar en ook zij laren zich niet onbetuigd eu forceeren een hoekschop we'ke op^nlets uit- d'aalt. En housiast tri k G.S V. van leer en als D Stouthard den bal goed voor den doelmond plaatst zijn het wederom een vier tal G.S.V-ers welke voor elkaar de kans over aten en niemand hiervan gpbruik maakt den stand op te voeren. Kor" hierna een nd'en aanval van de groen witten. D S'out- hard zet goed vobrt en J Vermeer welke er als de kippen bij is plaats den bal achter den GD A doelverdediger. 0-3.. G.S.V. overwegend sterker doet wederom eenige sne'le aanvallen op de G D.A veste en krfjqt P. Nuvelstein wederom een zeer goede kans maar dan is het de G.D.A. doelman die Schitterend wegwerkt. Als er nog vijftien min"ten te spe'en zijn gelooft G.S.V. het wel en k'ijaen wii een spel te zien van kat en muis H~»e G.D A ook werkt In den stand komt a en wijzig'ng, en ffuit scheidsrechter v. d. Wi -I het*inde Van dezen buitengewoon go»H o^p-elden wedstrijd van de groen witter. Een ove'winnina volkomen verdient voor onze Ooudsche stadoenooten. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Alaim in Indië". Schouwburg - Bioscoop Vrijdag tot en met Dinsdag „Het schuim der Zee", Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensd ag „Mijn zuster Eileen". Gebouw Daniël, Groecendaal, voorzaal lederen avond vanaf 7 uur, ontspannings avond. Woensdag 12 December 7 uur, Reünie, bovenzaal Ds. J. Borger„Het zelfstandig worden der vrouw" in verband met „De mensch van morgen". Idem. Nieuwe Schouwburg: Opera- Coacert. Donderdag 13 December, 8 uur, Kunstmini G. S. V.-Revue. 9 December. 1944 Bitche veroverd aan den weg Saar- brUcken-Karlsruhe. Razzia's in Delft en Amersfoort. 1941 Mexico verklaart Japan den oorlog. Hongkong door de Japanners nge- sloten. 4000 Duitschers en Italianen ln de Ver Staten in arrest. 1940 Wavell-offensief in Egypte. Muta ties bij het vloatbevel in Italië. 10 December. 1944 Britsche leger pi de Betuwe genood zaakt stellingen iets terug te nemen, door Duitsche dijkdoorbraken. Duitsch bruggenhoofd bij Venlo opgeruimd. Verduistering in Engeland afgeschaft. Roode Kruisschip uit Lissabon zal Mn J Lan— n». wvuuci UUUi A 1CUCI luuv UikAiUCU» 1942 Nieuwe Japansche landingen op eilan den van de Philtpptfnen, waar U. S. A. troepen nog weerstand bieden 1941 Japansche-landing opde Philiippijnen. De Britsche slagschepen „Prince of Wa'es" en „Repulse" tot zinken ge bracht. Churchill verklaart Japan den oorlog f 1939 20 graden vorst aan het Russisch- Finsche front. De Russen komen slechts langzaam vooruit. De eerste Britsche soldaten in de Maginotlinie. 1 n

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1