Na 5l\2 jaar in veili ge haven De haren ran Amsterdam Het was te Roterdam op 5 Mei 1940, dat de heer Schoots, als hoofdmachinist op een der schepen van de R.damsche Lloyd de Vaderlandschen bodem verliet en Vrijdag na ruim 66 maanden van omzwervingen en jaren van gevangen schap en ellende mocht hij de vreugde smaken gezond terug te keeren. Toen de fatale 10de Mei aanbrak lag hij te Antwerpen, vanuit' welke haven toen onmiddellijk werd opgestoomd en eenige reizen EngelandNederl.-Indië zonder ongelukken werden volbracht. Met de „Kotaraaja", werd vanuit New-York meermalen den Oceaan overgestoken en in Soerabaja geankerd, maar na een der reizen werd een verblijf op Java tot een lange en smartelijke gevangenschap. Zoo als ook hier in 't Vaderland de bezetter beweerde 't zoo goed met ons te meenen, zoo floten ook de spleetoogen datzelfde wijsje: als ieder zich rustig hield zoo zeiden ze, in '42 bij de bezetting van Soe rabaja zou geen burger een haar ge krenkt worden. Echter moest iedereen even komen en twee foto's en 150 Hol- jandsche guldens deponeeren voor regi stratie. Het was in November '42, toen hij werd gearresteerd en na 6 maanden in de gevangenis te Soerabaja naar een landbouwkolonie in Kesilir, in de Oost hoek van Java, overgebracht. Na enkele maanden daar gewerkt te hebben stopte men allen in gesloten wagens, dichtopeen- gepakt en in tropische hitte begon een transport van 4 dagen en vier nachten naar een kamp bij Ambarawa op midden Java. De verzorging was slecht, ieder had een ruimte van 70x180 c.M. waar men zijn slaapmatje op het beton kon uitrol len, dat was alles. Van Ambarawa ver voerde men hen weer naar een kamp bij Bandoeng van 11.000 man, blanken en in- heemschen, waar Jhr. van Karnebeek, de zoon van onzen vroegeren minister, de kampcommandant was. Na een verblijf van 6 maanden, gin gen de Jappen de bewoners van dit kamp schiften en haalden er o.a. de zeevarenden uit, die zij toen als krijgsgevangenen be stempelden en stelden hen op transport. Ditmaal ging het per schip met 1050 man in een vaartuig van 800 ton en dat voor een reis van 4 dagen en 4 nachten, als stukgoederen opgestapeld in de ruimen. Zoo ging dit vreeselijk transport naar Poèloe-Damar, een eilandje bij Singapore, waar voor den bezetter een groot droog dok gegraven moest worden. Tot minder dan de helft was heti lichaamsgewicht van den eens forschen man geslonken en Beri beri, zenuwstoringen en algemeene zwakte en uitputting' traden op tengevolge van alle doorstane ellende. De kwellingen, aan het ziekelijk brein der verdierlijkte Jappen ontsproten, leidden tot allerlei menschonwaardige strafuitvoeringen en behandelingen. Het nummeren van de ge vangenen bij de appèls moest in 't Ja- pansch geschieden of men^ de taal machtig was of niet. Als men 'tlongeluk had te haperen sprongen ze er als bezetenen op los. Hét was voorjaar '45 geworden en de nederlaag naderde en men besloot de concentraties van de menschen in de kampen te verkleinen en zoo brachten ze de gevangenen in groepen van slechts enkele honderden bij elkaar in verschil- Lammetjes voor de Prinsesjes Het stoomschip Orestes" van de K.N.S.M., dat Woensdagavond uit Dublin is vertrokken met een lading van 624 lersche runderen en 24 paarden, heeft bo vendien drie lammeren aan boord. Deze diertjes zullen als geschenk van de welpen der padvinderij te Dublin worden aangeboden aan de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. H.K.H. Prinses Juliana heeft reeds te kennen gegeven, dit ge schenk voor haar kinderen op prijs te stellen. De „Orestes kwam in den nacht van Zaterdag, op Zondag in Amsterdam aan. De speelgenootjes der prinsessen zullen na quarantaine naar. Soesdijk worden ge- Gelijke rantsoenen in Zuid en Noord Met Ingang van 9 December zijn de rant soenen voor geheel Nederland dezelfde. De tot dusver nog bestaande ongelijkheid in de melkrutsotnen in de provincies ten Noorden ten opzichte van die ten Zuiden der groote rivieren komt dan te vervallen. Benzinepositie een weinig verbeterd. Moest in de laatste dagen van November .worden bericht, dat de benzinepositie voor December vrij sombere voqruitzichten bood, thans deelt men ons van offideele zijde mede, dat er een bescheiden verbetering is te mel den, zoodat de rijksverkeersinspecties nog een kleine aanvulling zullen kunnen geven. Dit geschiedt echter automatisch, zoodat men -piet om een aanvulling behoeft te vragen. lende kampen op Mallakka, alwaar zij na aankomst groote kuilen van 10 bij 2 M. en 2 M. diep moesten graven. Men vroeg elkaar naar de bestemming en bedoeling hiervan, maar eerst later vernam men de onthulling, dat ze hun eigen graf hadden gedolven en de Jappen slechts op 't sein wachtten om de men- schelijke wrakken neer te schieten en dan te doen verdwijnen. De vreeselijke uitwer king der atoombommen bracht een pplot- seling en onverwacht einde aan den oor log. Inmiddels was de heer S. in een hos pitaal te Djohor terecht gekomen, daar zijn gezondheidstoestand steeds slechter was geworden^-èn hij niet meer loopen kon. Daar nla.&kte hij de bevrijding mee en de RA^WI bracht verlichting in den eersten éS ergsten nood. De jongste zoon van den heer S. van nog geen 10 jaar kende zijn vader dan ook nauwelijks terug, maar zelfs weet hij het des te meer te waardeeren wat het zeggen wil weer gaaf en goed bij de zij nen te mogen terugkeeren. 't Was op den derden verjaardag vah den Jap. over val op Pearl Harbour, dat de heer S. thuis kwam. Met.een serenade gaven de buurtbewoners van de Krugerlaan uiting van hun medeleven met de vreugde van dit hereenigde gezin. Na een" verdiende vacantie wenschen wij de heer S.: behou den va^rt en weer spoedig welkom thuis. DE HEER W. N. VAN ELK GAAT MET PENSIOEN Een behoeder van Gouda's plantsoenen Op 31 December a.s. gaat de heer W. N. van Elk, de opzichter van den Goud- schen plantsoendienst met pensioen, na hier ruim 43 jaar werkzaam geweest te zijn. Jarenlang kennen wij hem reeds, speu rend langs Gouda's straten, perken en plantsoenen en zijn taak was geen ge makkelijke. Veel heeft de heer Van Elk in deze jaren gedaan aan het verfraaien van het aanzien van onze stad. Zijn plantsoenwerkzaamheden begonnen in 1902 met de beplanting van het Van Ber gen IJzendoornpark, enkele jaren later evolgd door den aanleg van het Nieu\ve ark, waarna het geregelde onderhoud der beide parken aan hem werd over gedragen. Na den vorigen wereldoorlog werden onder zijn leiding verschillende nieuwe plantsoenen in de nieuwe stadswijken aangelegd. Deze aanleg begon met het smaakvolle gedeelte bij den vijver aan de Cronjéstraat en het Pretoriaplein, ge volgd door den aanleg van den Burg. Martenssingel, Zoutmansplein en het plantsoen aan de P. C. Hooftstraat. Het plantsoen aan de Vossiusstraat, met haar mooie groene gordel, waardoor de begraafplaats geheel aan het oog wordt onttrokken, de tuin bij de wonin gen voor Ouden van Dagen, het plant soen voor Huize Juliana, de beplanting aan den Graaf Florisweg, Jan van Renes- seplein, het ruime Koekoeksplein (waar geen boom is blijven staan) en ten slotte den aanleg van de Nieuwehaven, ont stonden allen onder zijn leiding. Door het optreden van de iepziekte moesten bijna alle singel-, gracht- en Zuiveringsraad De Minister van Handel en Nijverheid heeft bij besluit d.d. 24 November 1945 een zuiveringsraad voor den groothandel en de tusschenpersonen in chemische pro ducten, foto artikelen, medisch pharma- ceutische artikelen, minerale olieproduc ten, auto- en motorbanden, rubber, rub ber artikelen, diamant- en edelmetaal, tabak en tabaksfabricaten ingesteld, welke -zijn zetel heeft te 's-Gravenhage. Bij dezen Raad is benoemd tot voorzitter Mr. Dr. A. Fontein, Kantonrechter te 's-Gravenhage en secretaris Mr. G. A. Fijn van Draat, Advocaat en Procureur te 's-Gravenhage. Aangiften van collaboratie en onvadei- landsche handelingen door leidende per soonlijkheden in de opgemelde branche gepleegd, moeten zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij den secretaris, kantoor houdende te 's-Gravenhage aan het Noordeinde 35. De Vloot van de Koninklijke Pakketvaart De directie van de Koninklijke Pakket vaartmaatschappij deelt mede, dat 49 van de grootste schepen der 'vroegere 135 schepen tellende vloot der K.P.M. zijn overgebleven, de meeste vereenigd in de scheepspool, doch zonder te zijn terug gekeerd van Australië, Britsch-lndië en in gebruik voor het transport van reliefgoe- deren voor de Rapwi en het Roode Kruis. straatbeplantingen door andere sóórten worden vervangen en ging een vertrouwd stadsgedeelte verloren. Doch nu weten wij al niet meer beter en overige eenige jaren zullen ook de nu nog kleine boo- men, die als plaatsvervangers optreden, weer even lommerrijk als de iepen onze stad sieren. Bovendien werd Jbor den heer Van Elk op een geheel verwaarloosd terrein op het einde van den .Fluweelengel een kweekerij aangelegd, waar nu jaarlijks de duizenden bloèmen en struiken voor on2e plantsoenen worden aangekweekt. Bij al deze werkzaamheden moesten heel wat moeilijkheden en teleurstellingen van plaatselijken aard en den bodem be treffende, worden overwonnen. Daarbij kwam dan ook nog, dat het juiste begrip en de juiste waardeering voor hetgeen werd gedaan of bereikt, zeer dikwijls ontbrak. Veel is er de laatste jaren door den oorlogstoestand in onze parken en plant soenen vernield en verwaarloosd, en het zal zeker eenigen tijd duren, alvorens alles weer is hersteld. De nieuw-benoemde opzichter, de heer F. Barmentloo, hoewel reeds vele jaren bij den Goudscchen Plantsoendienst werkzaam en dus geheel met de plaatse lijke toestanden bekend, wordt voor een niet ^gemakkelijke taak gesteld. De scheidende plantsoenopzichter werd gedurende de laatste jaren bovendien be last met de ondankbare taak van het toezicht op de bestrating. Dit zeer nood zakelijke werk, dat ook nu met tallooze moeilijkheden heeft te kampen, zooals gebrek aan materiaal en vervoergelegep- heden, eischte een groot deel van zijn dagelijksch werk op. Ondanks alles heeft de heer Van Elk steeds alles 'n het werk gesteld voor de verfraaiing van onze stad en zijn groote liefde voor de natuur is hier niet geheel vreemd aan. Wij wenschen den vertrek- kenden opzichter dan ook nog vele jaren van gezondheid toe, die hij in de volle natuur kan slijten. Nu Handel en Scheepvaart wedereenige opleving vertoonen leek het ons gewenscht in eenige artikelen de haven van Amsterdam te behandelen, zooals het was en zooals het thans is. Tot slot van deze serie zullen wij U een beeld geven van de sociale problemen van de haven en haar toekomst mogelijkheden. DE KOEL- EN VRIESHUIZEN „Schepen met bevroren vleesch komen in Amsterdam aan. De kostbare lading wordt opgeslagen in het koelhuis". Ongetwijfeld zult U zich dit bericht herinneren. Waf wil dat eigenlijk zeggen? Wat gebeurt er in zoo'n koelhuis? Amsterdam telt eenige koelhuizen, waarvan het grootste dat van de N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesseveem is. Ge wone pakhuizen met ruime zolders zijn deze panden nieA Iedere verdieping is verdeeld in cellejjjfcnet zware hermetisch sluitende deuren, j^ings deze cellen loopt een gang. Wanneer de zware grendels losgescho- ven zijn, betreedt U een donkere ruimte. Het licht knipt op en een zonderling schouwspel doet zich aan U voor. Langs Je wanden op regelmatige afstanden zijn dikke sneeuwklompen, bij de deur, die juist achter U is dichtgeslagen, vormt zich een keine nevel. Geen wonder: het vriest hier 20 graden Celsius! En daar liggen Je stapels vleesch. Om een vakterm te gebruiken, voor- en ach tervoeten. Alles is netjes in linnen en jute ingenaaid. Hoe intens bevroren of dit vleesch is, zal U blijken, wanneer U er met een hamer op zou slaan. U slaat er een splinter af! Op deze wijze, tot in het hart bevroren, blijft het vleesch jaren goed, terwijl de kwaliteit er niet van ach teruit gaat. De techniek is hier wel op bijzondere wijze dienstbaar gemaakt aan de levensmid delenvoorziening. Ook binnenlandsch vleesch wordt hier ingevroren. Daartoe wordt het eerst in speciale cellen opgehangen, waarbij de temperatuur tot 20 graden wordt ge bracht. Is het vrijhangende vleesch door en door bevroren, dan kan het zonder Jjezwaar opgestapeld worden, hetgeen na tuurlijk een aanmerkelijke ruimtebespa ring met zich brengt. In het koelhuis „Amerika-Australie" van .bovppgenoemde vennootschap kan op deze wijze 7000 ton vleesch worden op geslagen. Doch niet alleen vleesch kunt U hier De extra Pensioenuitreiking In de tweede helft van de maand De cember 1945 zal een aanvang worden ge maakt met de uitbetaling van een uitkee- ring ineens to^ een bedrag van een vier de gedeelte van het jaarbedrag van het .pensioen van personen, die op of na 5 Mei 1945 een pensioen genieten, toege kend ingevolge de Pensioenwet 1922, Staatsblad 240, het reglement voorloo- pige pensioneering onderwijzers, de wet van 21 November 1924, Staatblad 522 of een van de pesjoenregelingen, welke door eerstgenoemde wet zijn vervangen. Deze uitkeering overschrijdt niet een bedrag vafi 500,noch ook een vier de van het bedrag van het pensioen, waarop over 1945 aanspraak bestaat. Het laatste nummer van het Tijdschrift „Kijk" Miss Eileen Bloch, de redactrice van het Amerikaansche tijdschrift „Kijk", heeft ter gelegenheid van het verschijnen van het laatste nummer van dit tijdschrift Vrijdag aan den Miniser van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. G. van der Leeuw in zijn bureau een bood schap van President Truman overhan digd. Verkoop van Amerikaansche Surplus voorraden De Minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, deelde gisteren mede, dat men bezig is een plan uit te werken, waar door Amerikaansche surplusvoorraden in liet buitenland, wanneer men daar niet de beschikking zou hebben over voldoen de dollarsaldi, geruild zouden kunnen worden voor onroerende goederen. Men zou deze dan kunnen gebruiken voor het inrichten van ambassades en consulaire bureaux. Deze onroerende goederen zou den verkoopbaar moeten zijn, zoodat het congres ze desge^enscht zou kunnen verkoopen. vinden. Ook boter vindt er een veilige op slagplaats. Hierbij wordt onderscheid ge maakt tusschen de boter, die na enkele weken in consumptie gebracht moet wor den en die op een temperatuur van 5 gra den onder nul bewaard wordt, en de bo ter, welke bestemd is voor den winter voorraad. Deze wordt, evenals het vleesch op 20 graden vorst gehouden. Het voordeel van de vele cellen, boven een enkele groote ruimte blijkt U hieruit al. Elk artikel vereischt zijn eigen tempe ratuur. Ujt' economische overwegingen maakt men dus de speciale ruimten niet te groot, zooda het geheele oppervlak van de panden toch voordeelig belegd kan worden. Een product dat zeer bijzondere be handeling vereischt is fruit. Druiven, ap pels en peren zijn in het koelhuis seizoen- gasten. Zij worden op eenige graden bo ven het vriespunt gehouden. Bij de eerste proefnemingen kwam het voor, dat in de druivencel de temperatuur tot onder het nulpunt was gedaald, waardoor de drui ven van den tros vielen. Er is welhaast geeri mooier gezicht dan onze Westland- sche druiven, met de dauwkleur, netjes in kistjes. Om vermindering van kwaliteit te voorkomen, worden deze kistjes regelma tig nagekeken en de slechte druiven ver wijderd. Dat verpischt een groote handig heid en veel vakkennis. Vooral de wintersoorten appelen kun nen het lang in het koelhuis uithouden. Peren zijn weer iets kwetsbaarder. Vooral in normalpn tijd, vormden koel huiseieren een voornaam product. Ook deze worden even boven het nulpunt ge houden. Deze eieren waren destijds hoofd zakelijk voor export bestemd. Enkele da gen voor de verscheping worden zij naar speciale ontkoelirigsceHen overgebracht, waar de temperatuur geleidelijk weer wordt opgevoerd. Hier ziet U dan ook naast de zoogenaamde serpentines de buizen in spiraalvorm, waardoor de am moniak loopt TT- electrische kachels staan. Met dit proces voorkomt men, dat de koude eieren in de vochige buitenlucht beslaan, wat een snel bederf in de hand werkt. Zijn de eieren eenmaal ontkoeld, dan kunnen zij niet opnieuw in het koel huis worden opgenomen. Een vernuftig instrument in de groote machinekamer maakt het mogelijk, op ieder moment de temperatuur in de cellen af te lezen. Daarenboven wordt op regel matige tijden, zoowel overdag als 's nachs, controle in de cellen gehouden. Het werken in deze panden stelt zware eischen aan de arbeiders. Als poolreizi gers in dikke kleeren verrichten zij in de kou hun werk. Een werk in dienst van de* gemeen schap.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2