Het betalen van belasting nit geblokkeerd tegoed INDIË Nieuwjaarsadvertenties BUITENLAND Ruim 11.000 pakjes vloei in beslag genomen Eén dezer dagen hielden ambtenaren van den C. C. D. op het Kerkplein te •s-Oravenhage een kruideniersbediende staande, die een onschuldig uitzienden koffer droeg. Bij onderzoek bleken zich hierin te bevinden 375 dubbele pakjes sigarettenvloei. Na een langdurig ver hoor en na een onderzoek in een perceel aan de Lavendelstraat te Den Haag, kwa men nog 11.415 dubbele pakjes Rizlavloei te voorschijn. Voor zoover thans reeds kon worden vastgesteld, lag het in de bedoeling de boekjes tegen een opge dreven prijs in den gifhandel te brengen. De in beslag genomen pakjes zullen in den normalen handel worden terugge bracht. Aankoop Legërmateriaal Nederl. kocht reeds 1500 wagens en ander legermateriaal door de Canadeezen ge bruikt voor de bevrijding van ons land voör een som van bijna 2.000.000 dollar. Over een verdere aankoop van een aantal tanks en artillerie, ter waarde van 5.000.000 dollar, wordt thans nog in Ot tawa onderhandeld. Een groot wapenorder in Engeland werd door Canada aan de Nederlandsche Regeering van de hand gedaan voor 500.000 dollars, evenals twee legerwerk- plaatsen in Antwerpen met alle uitrusting. Van de 10.000 vrachtwagens van het Ca- nadeesche leger, die nog in de buurt van Arnhem geconcentreerd zijn, zal waar schijnlijk het grootste deel aan de Ne derlandsche Regeering tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Beter Bier Van heden af zal door de brouwerijen weer biér in den handel worden gebracht met een hooger gehalte, waardoor het bier bijna op voor-oorlogsche kwaliteit wordt gebracht. In verband hiermede is het noodzakelijk gebleken, o.a. als gevolg van de zooVeel duurdere grondstoffen en het feit, dat de prijzen nog steeds ge baseerd waren op voor-oorlogsche kos- tenverhoudingen, de prijzen te herzien. De "verhooging van den prijs per glas in het café kan worden opgevangen door de per 1 September 1945 plaats gehad hebbende verhooging. De flesschen-bierprijzen ondergaan voor den consument echter een verhoo ging. Door den Directeur-Generaal voor de prijzen zijn derhalve voor de diverse biersoorten de volgende prijzen per flesch respectievelijk in flesschen van 30 en 45 cl. als volgt vastgesteld: lager bier f 0,20 en 0.27, fusschen bier f 0.22 en 0,30, zwaar bier 0,24 en f 0.33, stout 0,23 en f 0,36. Indien men een vergelijking treft tus schen deze prijzen en de voor-oorlogsche, diene men te bedenken, dat *de bierac cijns na 1940 aanzienlijk is gestegen De Overeenkomsten van Bretton Woods Ingediend is een wetsontwerp tot toe treding tot de overeenkomsten van Bret ton Woods. Het betreft hier de beide overeenkomsten betreffende het Interna tionale Monetaire Fonds en de Interna tionale Bank voor herstel en ontwikke ling, ontworpen op de „United Nations Monetary and Financial Conference" te Bretton Woods. De bepalingen betreffende het betalen van belastingen uit geblokkeerd tegoed zijn gewijzigd krachtens de „Zesde Aan- vpllingsbeschikking Deblokkeering 1945 (Staatsblad nr. F. 307). Bij de opstelling der geldzuiverings- maatregelen werd het principe aanvaard, dat alle belastingen welke verband hiel den met de inkomsten, die na 26 Sep tember 1945 zouden ontstaan, met nieuw geld zouden behooren te, worden betaald, ue bedragen, verschuldigd over een vroe gere periode, zouden uit geblokkeerd te goed kunnen worden voldaan. Voor de practijk was dit omslachtig, omdat dan bij de belastingen, welke vol gens kohieren worden geheven, een split sing der aanslagen noodig zouden zijn. In de beschikking deblokkeering 1945 werd daarom bepaald, dat het geheele bedrag, dat materieel voor 1 Januari '46 verschuldigdis, uit geblokkeerd tegoed kon worden betaald. Deze regeling werd gemakshalve uitgebreid tot'alle belastin- 'gen. In verband mét het bereikte circulatie volume moet thans de deblokkeering rigoureus worden beperkt. Dit heeft ten aanzien van de belastingén, 'welke niet volgens kohieren worden geheven, een wijziging van de te vrijgevige regeling noodig gemaakt. Voor deze belastingen is de hierbovengenoemde datum van 1 Januari 1946 dan ook vervangen door 5 December 1945. Bij betaling mag m deze gevallen dus alleen uit geblokkeerd te goed worden geput, voorzoover de- be lasting materieel voor 5- December ver- schudigd was. Dit, betreft bijvoorbeeld accijnzen, loonbelasting, verevenings- heffing enz. „Materieel" verschuldigd is een belasting zoodra het feit waaraan de Wet de heffing vastknoopt, heeft plaats gehad. Als voorbeeld diene, dat derhalve de vermakelijkheidsbelasting ter zake van voorstellingen enz:, welke op 5 De cember of later hebben plaats gehad, niet meer uit een geblokkeerd tegoed mag worden voldaan. Voor de overige belastingen is de oude regeling blijven bestaan, Zij vormen dus thans. een afzonderlijke groep naast de hierboven genoemde. Onveranderd hun nen dan ook voortaan nog uit geblok keerd tegoed worden voldaan: ■a. ondememingsbelasting voor het be lastingjaar 1946 en vroegere belas tingjaren; d. nog io te voeren heffingen voor een jaren, welke voor 1 Januarfi 1946 zijn geëindigd; personenbelasting, inkomstenbelas ting, grondbelasting en de beide ver mogensbelastingen over de belasting jaren welke voor 1 Januari 1946 zijn aangevangen, alsmede plaatselijke belastingen welke volgens kohieren worden geheven, over de belasting jaren welke-voor 1 Januari 1946 zijn geëindigd; d. nog in te voeren heffinken voor een maal; e. zekerheidsstellingen, voorzoover zij dienen tot dekking van de onder a. b., c. en d. bedoelde belastingen. De „Big Three" De Amerikaansche Minister van Buiten- landsche Zaken, Byrnes, verklaarde gis teren tijdens zijn persconferentie, dat de verklaring van President Truman, dat hij de internationale vraagstukken liever door de Vereenigde Volken, dan door een nieuwe bijeenkomst der „Big Three zag opgelost, onjuist is geïnterpreteerd. Truman bedoelde Rechts te zeggen, dat een bijeenkomst van Attlee, Stalin en Truman hem minder geschikt leek, en hij heeft hierbij niet het oog gehad op de conferentie van Ministers van Buiten- landsche Zaken. Byrnes voegde er aap toe, dat hij persoonlijk niet inzag, hoe de Vereenigde Volken het werk" van het opstellen van de vredesverdragen zouden kunnen doen. Hij heeft de hoop nog niet opgegeven, dat de vredesconferentie, zoo als die door de Vereenigde Staten is voorgesteld, bijeengeroepen zal worden. Beheer van Japan Bij de onlangs in» Amerika gehouden proefneming volgens het Gallup-systeem, sprak 60% van het publiek zich uit voot de huidige inrichting van het beheer systeem van Japan, terwijl 27% de voor keur gaf aan bestuur door een geallieer den raad. Frankrijk en de a.s. Driemogendhedenconferentie De Fransche Regeering is niet verrast door het bericht van de aanstaande drie mogendhedenconferentie. Het schijnt, dat zij Vrijdagmorgen officieel van het Voor nemen op de hoogte is 'gesteld. Tot nog toe heeft de regeering zich van commen taar onthouden. Het ligt evenwel voor de hand, oat ae Fransche regeering met gemengde gevoe lens de beslissingen, welke buiten haar om zullen worden genomen en welk wel licht kwesties zullen betreffen die voor Krankrijk van vitaal belang zijn, tege moet ziet. Uiteraard gaat het hierbij in het bijzonder om den toekom^tigen Status van West-Duitschland. In welingelichte kringen te Parijs meent men te weten, dat drie punten vooral op de conferentie ter sprake zullen komen: 1 het vinden van een uitweg uit de ge schillen, welke de vorige conferentie te Londen hebben doen mislukken; 2. het vinden van een overeenkomst inzake het geheim van de atoombom; 3. het treffen van voorbereidingen voor een algemeene vergadering van de Vereenigde Volken, waar de vredesvoorwaarden moeten wor den vastgesteld. Bevin over het probleem van het Centraal Bestuur in Duitschland De Engelsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Bevin, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Vereenigde Staten nog geen voorstel aan Engeland gedaan héb ben tot herziening van de overeenkomst van Potsdam, maar dat de Engelsche re geering, wanneer dit voorstel gedaan mocht wordeo, het „zee'r nauwgezet en sympathiek in overweging zullen nemen". Bevin wees er tevens op, dat reeds geruimen tijd voor de conferentie van Potsdam ^r een beslissing was genomen over de bestuursmachinerie van Duitsch land, en dat de Fransche regeering daar bij evengoed partij is ajs de drie mo gendheden, dië bij de conferentie ver tegenwoordigd waren. Amerikaansch crediet voor de „Unrra" Het Huis van Afgevaardigden heeft een nieüw crediet van 1.350.000.000 dol lar voor de voortzetting der hulpverlee ning aan de verwoeste landen door de „Unrra" in 1946 goedgekeurd. In een amendement wordt verzocht,, dat de Amerikaansche correspondenten in de landen, die worden geholpen, zonder be perking verslagen zullen kunnen schrij ven over het gebruik en de distributie van de goederen onder de bevolking Zetel in Europa? Tijdens de algemeene besprekingen te Londen over het vraagstuk van0 den zetel van de Organisatië dér Vereenigde Vol keren, heeft de Nederlandsche afgevaar digde de heer Pelt zich uitgesproken ten gunste van den zetel in Europa. Als be weègreden voerde spreker o.m. aan, dat het voornaamste waaraan de zetel moest voldoen deze was, dat de omgeving een maximum aan objectiviteit zou garan deeren. Er dient echter rekening mede te worden gehouden dat de voornaamste verantwoordelijkheid op de schouders rust van de vijf permanente leden van veiligheidsraad, hetgeen de groote mo gendheden zijn. Elk lid van den raad moet rekening houden met het parlement en met de openbare meening in zijn land Na de Nederlandsche afgevaardigden kwam de Belgische Minister van Buiten- landsche Zaken aan het woord, die ook namens zijn regeering verklaarde aan Europa den voorkeur te geven. Tass-bericht over de Driemogendhedenconferentie Naar vernomen wordt, zal op 15 De cember te Moskou een ontmoeting plaats hebben tusschen de Ministers van Buiten landsche Zaken van Groot-Brittannie, de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten Deze bijeenkomst is gearrangeerd in over eenstemming met het op de conferentie j,van Jalta genomen besluit, waarbij were voorzien in bijeenkomsten van de drié Ministers van Buitenlandsche Zaken om de. drie maanden. De bijeenkomst biec aan de Regeeringen van Groot-Brittannie, Amerika en de Sowjet-Unie ,$e mogelijk heid, op informeele wijze de kwesties welke van actueel belang ^ijn voor deze drie landen, te bestudeeren, alsmede in zichten betreffende de controle over de atoomenergie uit te wisselen. (Opgemerkt zij, dat, blijkens het hier voor doorgegeven ReuterbeTicht over de conferentie, Reuters diplomatieke corres pondent van meeing is, dat de kwestie van de atoomenergie m'?t in behandeling zal komen. VAN MOOK KOMT NAAR NEDERLAND Naar -wij van wel ingelichte zijde ver nemen, zal Luitenant-Gouv.-Gen, Dr. H. van Mook Over enkele dagen naar Ne derland vertrekken om besprekingen met de regeering te voeren. Twee afdeelingen Indonesiërs hebben Zaterdagnacht het havengebied van Tandjong Priok aangevallen. Zij waren» gewapend met geweren, machinegewe ren, granaten en waarschijnlijk met mor tieren. Na korten tijd werden zij verdre ven door Britsch-Indische troepen, dig geen verliezen leden. In de buurt van Kramat werd een pa trouille ingesloten door Indonesiërs. Zij werd door een compagnie Patiala's ont zet. Admiraal Patterson is gisteren te Ba tavia aangekomen en zal zich weer naar zijn vlaggenschip begeven. Te Bandoeng traden Ned .troepen op tegen Nederlandsche plunderaars, van wie er twee eenige huizen in brand had den gestoken als represaille. Er. vinden steeds ontvoeringen plaats. In een door de Repubfikeinsche Regee ring over het bezoek van Sjarrifoedin aan Bandoeng gepubliceerd communiqué, dat aan den Minister en plaatselijke autoritei ten overeenstemming was bereikt over alle punten, wordt toegevoegd, dat over eengekomen'was dat het geheele geschil over Bandoeng rechtstreeks door de Cen trale Republiekeinsche Regeering zal wor- nog steeds ontvoeringen plaats, den behandeld. Een gezaghebbende Britsche woord voerder heeft gisteren verklaard, dat als gevolg van de conferentie van Singapore de opdracht van Gen. Christison in Ned - Indië aanzienlijk is uitgebreid. Christison heeft nu de bevoegdheid met tot zijn beschikking staande strijdkrachten in een zoo groot mogelijk gebied de orde te her stellen en te handhaven om het mogelijk te maken dat een constitutioneel hervor ming en een zekere mate van zelfbestuur der Indonesiërs in het kader van het Koninkrijk der Nederlanden tot stand kan komen en besprekingen daarover gehou den worden op een geregelde en wettige wijze zonder vrees of geweld. Inmiddels herhaalde Van Mook dat de deur voor besprekingen nog steeds openstaat en hij zei verder: „Ik zie veel grootere mogelijk heden dan vorige week of weken terug voor een nieuwe en directe samenkomst van Nederlanders en Indonesiërs op kor ten termijn. Nieuwe Britsche Politiek in Indië Naar Reuter's diplomatieke correspon dent meldt, hebben welingelichte kringen te Londen met verbazing het bericht, dat Engeland een nieuwe politiek in Indone sië gaat volgen, ontvangen. De beslissin gen, die tijdens de conferentie te Singa pore zijn genomen, zijn duidelijk een aangelegenheid voor de plaatselijke mili taire autoriteiten voor zoover zij slechts betrekking hebben op de militaire situatie. De aanduiding echter, dat de oorspron kelijke taak het ontwapenen der Japan- neezen en het handhaven der orde is uit gebreid,, heeft te Londen verbazing ge wekt. tiet is duidelijk aldus deze cor respondent dat de Britsche officieele poli tiek in laatste instantie in Londen wordt bepaald en dat deze niet door militaire autoriteiten, hoo hoog deze ook mogen zijn, kan worden veranderd. Ook U wilt Uw cliënten, vrienden en bekenden gelukwenschen met Nieuwjaar. Doe dit per advertentie in „Groot Gouda". U bereikl dan allen, die U gelukwenschen wilt. Grootte der advertentie als het vakje of een veelvoud daarvan. Vul onderstaanden bon in voor 22 December en op 31 Dec. plaatser wij uw advertentie. Gelieve te plaatsen: Naam: Adres Woonplaats - pf. of G.N. of Z.N. x 1 vakje f 1.25. doorhalen wat niet verlangd wordt. (Naam, adres en woonplaats in blokletters s.v.p.) N.E. Bij tekst naar eigen keuze geldt het, normale advertentietarief.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3