pep asper\ ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Diphterie en kanker in Gouda NEDERLAND HELPT INDIË. WucteciiM Sterke toename tijdens den oorlog AD ASTDA DINSDAG 11 DECEMBER 1945 De huisvesting van repatrieerenden. STADSNIEUWS Vergeet U niet Redactie: L. J. 'A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksën NUMMER 101 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 309». Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. De actie „Nederland helpt Indië" heeft een bekenden klank, mede docr het opwekkende woord, dat H.K.H. Prinses Juliana Vrijdag avond voor de radio heeft gespro ken. Ook onze stad heeft een co mité, dat met behulp van de Goud- sche burgers zijn deel aan de hulp van repatrieerenden wil geven. De meest urgente hulp, die van het comité wordt gevraagd, is het on derbrengen van, de repatrieerende landgenooten. In samenwerking met de U.V.V. geven dan ook een aantal dames htm krachten om te trachten hier in Gouda huisvesting voor deze zwaar getroffenen te vinden. Wat nu van U gevraagd wordt, is dit: „Ziet eens of U in uw hirs geen kamer beeft, welke als zit-slaap- kamer is in te richten. Nog mooier zou het natuurlijk zijn, wanneer U een zitkamer met een apkrte slaapgelegenheidu ter, beschikking zoudt kunnen stellen. Wij begrijr pen ten volle, dat er hier bezwaren aan verbonden zijn en er moeilijk heden zullen tijzen. Maar bedenkt dan, dat deze - terugkeerenden, van alles zijn beroofd, en velen letter lijk geen dak boven him hoofd hebben. Hun eenige bezit is de winter kleeding, welke zij in Cairo hebben ontvangen en het pakket met dekens, lakens en toiletbe- noodigdhéden, dat bij aankomst in Nederland zal worden uitgereikt. Laten alle Gouwenaars zich dan ook inspannen hen een woongele genheid te verschaffen. De regee ring zorgt voor extra brandstof, zoodat 'zij, die repatrieerenden wil len opnemen, zich daar geen zor gen over behoeven te maken. Ook zal voor extra levensmiddelen wor den gezorgd. Sommigen onder U zouden mis schien deze terugkeerende landge nooten wel willen opnemen, maar zij missen reeds elke hulp met nog meer mensehen in huis. Meisjes van Gouda, hier ligt een taak voor jullie open om daadwerkelijk te helpen bij het lenigen van de re patrieerenden. Stel wat van uw tijd beschikbaar om diegenen te heipep, die deze terugkeerenden onddrdak willen verleenen. Wij doen hiertoe een dringend beroep op u allen. Het zal U een genoeg doening zijn, voor deze hulp uw zelfverdiende loon in ontvangst te nemen. Gij, huisvaders en huismoeders, bedenkt, of er toch niet een plaatsje is in uw huis voor deze zwaargetroffenen en gij, meisjes, geeft iets van uw tijd om hen, die onze terugkeerendelandgenooten willen herbergen, 'clit mogelijk te maken. Konij oen - ten toon s te I lin g In de Veemarkthal wordt op Za terdag en Zondag a.s. een tentoon stelling van konijnen gehouden, welke georganiseerd wordt dpor de Pluimvee- en Konijnenhoudersver- eeniging voor Gouda en Omstre ken. De tentoonstelling zal geopend zijn voor het publiek op Zaterdag van des morgens 10 uur tot des avonds 8 uur en op Zondag van 10 uur tot des avonds 7 uur. dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen P1GO tot V. D. SCHOUW U behoeft alleen Uw tweede distributie- Stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 7, 9 en 11 van bet ^Gymnastieidekaal In de Peperstraat terecht tnsechen 9.30 en 12.—»«r en tnsachen 2.— en 3.30 nnr FEESTAVOND VAN „DE GOUDSBLOEM". Zaterdagavond j.l. organiseerde de Buurtvereenigiftg „De Gouds bloem" een St. Nicolaasfeest voor jong en oud in het gebouw „Da niël". De cabaretavond, die door eigen krachten is verzorgd, mag schitterend geslaagd worden ge noemd, hetwelk ook te danken is aan de medewerking van de Firma Neef en Ra bouw. Als conferencier trad op de heer C. Poldervaart, de muzikale leiding werd verzorgd door den pianist, den heer W. Gründer. Ook St. Ni- colaas en zijn knecht brachten een bezoek, waarbij aan de kinderen ten cadeautje weiu overhandigd. GROOTE STRAAT-COLLECTE, Het Comité „Nederland helpt In dië", verzoekt ons mede te deelen dat op Zaterdag 15 December a.s. een groote straat-collecte zal wor den gehouden. Aan deze collecte zullen enkele muziekensembles hun medewerking verleenen, terwijl de collectebussen U zullen worden voorgehouden door de leden van de Roode Kruis- Transport Colonne, voor dit doel versterkt met een aantal leden van de plaatselijke Jeugdvereenigingen. Het plaatselijk Comité vertrouwt, dat ieder zijn taak en plicht ten opzichte van onze in nood ver- keerende Landgenooten beseft en 'met milde hand naar draagkracht zal offeren. i COKES ZONDER BON? Voor de Hofmanstichting aan de Oosthaven kocht een der regenten een hoeveelheid cokes van B. uit 'de van Itersonlaan zonder bon. Zooals bekend, wordt ook deze brandstof, 'gedistribueerd en of schoon tegen normalen, prijs ver kocht, is het fout. NAAR VEENHUIZEN. Laten de gifhandelaars zich spie gelen aan de voorbeelden, die ge steld worden. V. uit Lopik, die aan S. uit de Stoofsteeg leverde, zal mgt hem paar Veenhuizen op transport ge steld worden. Bij V. werd in beslag genomen: 163 Kg. vleesch zonder bon, 10 Kg. gesmolten rund vet, 80 Kg. tar we, 75 Kg. groene erwten. Ook B. uit de Vogelenzang zal de beide anderen, bij dit meer- daagsche b ezoek aan het Noorden, van ons land vergezellen. Laatst genoemde verkocht aan S. 10 Kg. rundvet a f 8.per Kg. Ook de G. uit Akkerwaard leverde 2 Kg. a f 10.per Kg., V. uit de Jan van der Heijdenstraat 2 Kg. a 2 gulden per Kg. en V. uit de Cra- bethstraat 35 Kg. erwten a 25 ct. per Kg. BEVORDERD TOT ARTS. Onze stadgenoot, de heer J. F. W. G. Verheul, zoon van Ds. Ver heul, is aan de Universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. KLAVERJAS-COMPETITIE GOUDA. Zaterdag speelde „D.E.S." tegen „De Vroolijke Vrienden" een spor tleven en animeRrenden strijd, die D.E.S. won- Zondag speelde van ,,'t Hoff's. Vrienden'' tegen „De Sport". .Commentaar is overbodig, wan neer blijkt, dat „De Sport" van de bovenste naar de onderste plaats moest verhuizen. Verrassingen zijn niet uitgeslo ten en onderstaande totalen laten zien, dat de kans voor de le prijs nog voor allen bereikbaar is. De staifd na de 5e wj»ek is: var.» 't Hoff's Vrienden 74047 "D.E.S. 73367 De Vroolijke Vrienden 72223 De Sport 71007 BURGERLIJKE STAND. Geboren: 9 Dec. Jean Paul Willy Johannes, zn. v. W. L. Boef en C. M. Delgorque, Groeneweg 6; 7 Dec. Cornelia, dr. v. D- v. Dam en C. Hoogendoom, Laz.kade 4; 9 Dec. Ruth,, dr. van H. M. Hirsch en M. de Jpng, R. v. Catsweg 46- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht: Aanvankelijk plaaiselijk regen-, hahel- of sneeuwbuien en daling van temperatuur. Daarna tijdelijke opklaringen met afne mende- en naar het W. terugloopende wind. Later toenemende wind met kans op regen. Wat fs er in Gouda te doenl Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Alatm in Indië". Schouwburg.Bioscoop Vrijdag tot en met Dinsdag: „Het schuim der Zee", Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „Mijn zuster Eileen". Gebouw Daniël, Groenendaal, voorzaal: lederen avond vanaf 7 uur, ontspannings avond. Woensdag 12 December 7 uur, Reünie, bovenzaal Ds. Börger„Het zelfstandig worden der vrouw" in verband met „De mensch van morgen". Idem. Nieuwe SchouwburgOpera- Concert. Donderdag 13 December, 8 uur, K unstmin G. S. V.-Revue. Idem Nieuwen Schouwburg. UtrechtsCh Cabaret Tooneel: „Cocktail". Vrijdag 14 December 8 uur Concordia: Bordini's Hypnose Variét9. WAT GEBEURDE ER? 11 December. 1944 Nieuw Amer. offensief bij Düren. Niederbronn en Bischweiier veroverd. Rus isch - Fran s ch-bondgenootschap onderteekend. De RAF. grijpt in tegen de Elas-troepen bi) Athene. 1941 Duitschland en Italië verklaren den oorlog aan de V. St. Japan, Duitsch land en Italië zullen siechts gemeen schappelijk vrede sluiten.Japansche opmarsch in Ma'akka. Nederlandsche troepen in Singapore. Costa Rica, Mexico, Cuba. Peru. Bolivia en Nica ragua verklaren zich solidair met de V. Staten in strijd tegen Duitschland, Iialie eu Japan. RussLntsche uoepeu in den aanval langs het geheele front. 1940 Britsch credtet van 10.000.000 p. St. aan Tsjoenking Intensiever vijande lijkheden tusschen Thailand en Indo- China. Amerik. leening aan Argentinië, Uruguay en Mexico. 1939 Geneve vraagt aan Rusland en Finland of zij bereid zijn over den vrede te onderhandelen. 27 jonge N S.B.-ers gearresteerd tijdens weeroefeningen in feen onderaardsche ruimte. In de oorlogsjaren is de publieke be langstelling voor de „gewone" ziekten slechts matig geweest. Hoezeer zij onze individueele gezondheid en ons leven, en daarmee de totale volkskracht belaagden, de oorlogshandelingen eerst, de luchtaan vallen en ty-wapens daarna, het honger oedeem en de uitputting tenslotte, spra ken meer en krachtiger ott de verbeelding. Al deze laaste doodsoorzaken zijn nu gelukkig uitgeschakeld en de aandacht keert niet alleen terug tot de meest ver breide ziekten als bedreigers van ons le ven, maar wij realiseeren ons tevens, dat deze doodsoorzaak belangrijker zijn dan de oorlog. Immers, zij zijn niet tijdelijk maar blijvend en maken dus op den duur veel meer slachtoffers. In welk een bedenkelijke mate de t.b.c- sterfte in ons land, onze provincie en onze woonplaats sedert 1939GS toegeno men, hebben wij kort geleden belicht. Hoe staat het nu met diphtherie? En hoe met kanker? Ook voor deze beide ziekten zijn de sterftecijfers tijdens den oorlog aanmerkelijk gestegen. Diphterie is een van de aller-oudste besmettelijke ziekten. Den laatsten tijd i voor den oorlog stond de medische weten- schap er volsrekf niet meer machteloos tegenover. Door een tijdige inspuiting kon heel veel onheil voorkomen wordeir. Bijna steeds gaf deze behandeling afdoen de onvatbaarheid en in ieder geval ont nam zij de ziekte, indien deze toch op trad, haar gevaarlijke karakter. Tijdens den oorlog steeg de sterfte aan diphterie op ontstellende wijze. Het volgende staatje maakt dit duidelijk: Strefgevallen aan diphtherie: 1939 1940 1941 1942 1943 75 103 213 873 2515 en in 1944 alleen reeds in het eerste kwartaal 1031! Voor Zuid-Holland en Gouda geven de cijfers een overeenkomstige ontwikkeling te zien. Voor den oorlog kwamen in Zuid-, Holland sterfgevallen aan diphtherie slechts sporadisch voor; tijdens den oor log werd dat geleidelijk anders en in 1943 bezweken aan deze ziekte bijna vijf honderd menschen en in het eerste kwar taal van 1944 zelfs tweehonderd vijftig! In Gouda kwam jarenlang geen enkel sterfgeval aan diphtherie meer 'voor; in de vergeleken periode ,werd het hier ver houdingsgewijs niet zoo erg als elders, maar toch stierven in 1943 zeven inwo ners aan deze ziekte en in het eerste kwartaal van 1944 alleen reeds weet zeven. Van veel ingrijpender beteeken is is in- tusschen de kankërsterfte. Ondanks den onvermoeiden arbeid van tallooze onder zoekers over de geheele wereld is het we-* zen dezer ziekte nog goeddeels een ge- GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1