4 Het werk fan „Eererclivld cn DarHiafJliefil Is Hugo de Groot ooit ia Gouda geweest? „NEDERLAND HELPT INOIE". lOeec&uiM ^.ASTBA ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NUMMER 102 WOENSDAG 12 DECEMBER 1945 STADSNIEUWS Vergeet U niet.... De Wieringermeer droog Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr.. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3091. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. Niet alleen het mooie werk van de arbaidstherapie voor de Neder- landsche militaire oorlogsslacht offers werd in den bezettingstijd ter hand genomen en voortgezet, doch ook de verzending van pak ketten vindt thans weer regelma tig plaats vanuit Gouda over ge heel Nederland. Nederlandsche oor^sweduwen en -.weezan, kregen ter gelegenheid van StfjNicolaas eveneens pakket ten toegezonden. Dat dit werk, dat door de mede werking van de Goudsche bevol king mogelijk gemaakt wordt, in goede aarde valt, bewijst onder staande brief, geschreven door een Ned. oorlogsweduwe uit het zwaar getroffen Bemmel (Gld.), wier echtgenoot als sergeant in de Mei dagen van 1940 zijn plicht deed aan de Grebbelinie. Hij is thans als vermist opgegeven. Hier volgt de brief: Weled. Heeren, Hedenavond uw pakket ontvan gen. Dat was een ware Sint Ni- colaas-verrassing. O, wat was ik blij, want er moet zeker nog het een en ander geregeld worden. Maar ik heb sinds de geldzuivering geen uitkeering gehad, zoodat ik niets kan koopen. Zelfs voor de, Amerikaansche schoenen, die ik nu kon krijgen, heb ik het geld moe ten leenen. U begrijpt, dat dan zoo'n pakje een ware uitkomst is. Ik heb al aan velen laten zien, wat een mooie en onverwachte Sinterklaassurprise ik heb ontvan gen. Mijn dochtertje waÉ zoo blij, ze vroeg of ze op Sint Nicolaas het pyamapakje aan mocht. Ik kan niet zeggen hoe dankbaar ik U en uw commissie ben en ook de Goudsche bevolking. Het jurkje paste haar ook schitterend. Verder, meneer, nogmaals harte lijk dank en verblijf ik met dank- bare groeten, volgt onderteekening. Ook bij de Fa. Hoogendijk, Hoog straat, is thans een etalage van werkstukken van oorlogsgewonden ingericht, waartoe deze firma haar etalageruimte eveneens belangeloos beschikbaar stelde. DE STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. In het gebouw „Daniël" in de Naaierstraat zal de Staatkundig 3erei{. IPartij op Woensdag 19 Dec. a.s., des avonds om 8 uur, een openbare vergadering houden. De Weled.- Heer J. van Bochove uit Zeist, nieuw benoemd lid van de Tweec(e,_ Kamer, zal hierbij een rede uitspreken. DE INDISCHE WEEZEN. HET EERSTE ECHTPAAR GAF ZICH OP. Naar aanleiding van ons artikel over de weeskinderen uit Indië, die hier in tehuizen zouden wor den opgenomen, heeft een echt paar hier ter stede zich bereid verklaard, een kind in het gezin op te nemen en in de huiselijke omgeving als een éigen kind op te voeden. Stellig een mooi voor beeld, dat hopelijk veel navolging mag vinden. dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen Schrader tot Uijtenbroek. U behoeft alleen Uw tweede dUtrlbutie- s'amkaart en het Inlegvel mede te aetata. U knot aan de loketten 7, 9 en 11 van het Gymnastieklokaal in de Peperstraat terecht tasechen f.30 en 11.— en tnsschen 2.— en 3.30 nor STRAFZITTING VAN HET KANTONGERECHT TE GOUDA d.d. 5 December 1945. Veroordeeld zijn wegens: Het ten verkoop voorhanden hebben van leverworst met?* een te hpog vochtgehalte: B. B. v. d. Ss.. te Gouda, f 25.s. 10 d- h. Het weder rechterlijk doen toe eigenen van te veld staande aard appelen: G. J. H. en I- S. de W. te Gouda f 5.s. 2 dg. li- Het wederrechterlijk wegblijven Is getuige: A. de P. te Bergam bacht f 10.s. 4 dg. H. Baldadigheid m. e. katapult stuk schieten van een brandende lamp der Electr. straatverlichting: W.P. v. V. te Haastrecht, berisping met verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomene. Baldadiglijk afsteken van vuur werk, waardoor schade kon ont staan: J. V. te Moordrecht, vrij spraak. Niet voldoende onschadelijk hou den van een gevaarlijke hond: J. J. M te Oudewater f 30.s. 10 d. h- Locpen lai^gs den spoorbaan zon der daartoe gerechtigd te zijn: M. F. V. te Gouda, f 2.50 s. 1 wk. tsch. Niet toonen van het 'Persoons bewijs: M. F. V. te Gouda, f 1. s- wk. tsch. Luidruchtig zingen en schreeu wen langs den openbaren weg:G. P. te Ouderkerk a. d. IJssdl f 6. s. 3 dg. h. Zitten in een raamkozijn, zon der daartoe gerechtigd te zijn: J. P. E. V. te Woerden f 2-— s. 1 wk. tsch.: en G. v. S- te Woerden f 2.- s. 1 dg. h. Niet onmiddellijk doen stilhou den van een Motorrijtuig op een daartoe strekkend bevelH. M. A. N. K. te Utrecht f 10-- s. 4 dagen h. Rijden met een rijwiel op den Rijksverkeersweg: H. C. v. T.-H te Utrecht, J. C. K. v. C. te Rot terdam f 3.1 dag h. Zaterdagsavonds na 19 uur op den Kleiweg rijden met een rij wiel: M. A. S. te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf; B. J. de B. te Moordrecht, ontslag van rechtsvervolging. Het parkeeren van een motor rijtuig, terwijl zulks verboden was D. C. B. te Dordrecht f 3.s. 1 dag h. Niet gebruiken van een bestaand rijwielpad: M. M.-K. te Rotter dam; E. M. C. L- te Gouda; J. C. H. te Reeuwijkf f 3.— s- 1 dag h. en A. S. de G- te Gouda f 2. s. 1 dag h. Het begeleiden op een rijwiel van een paard: G. C. S. te Haas trecht f 5.— s. 2 dag h. G S.V.-NIEUWS. Het Kerstbal van G.S.V". zal niet op Maandag 24 December, doch op lsten Kerstdag plaats vinden. Van 8 tot 10 uur wordt een cabaret programma opgevoerd, waarna tot 3 uur het Kerstbal volgt. Kaarten zijn aan de bekende adressen ver krijgbaar. Die donatrices, welke zich nog niet 'hebben opgegeven voor athle- thiek in de gymnastiekschool van de Kopschool, worden verzocht dit Na maanden hard werken, is men er in geslaagd de «Wie- ringer meer droog te krijgen. Dinsdagochtend omstreeks 9 uur was deze heugelijke ge beurtenis een feit. Aan H M. de Koningin en aan den Min- President wer den als eersten telegrammen gezonden om hun deze mede- deeling te doen. Het feit van de droogmaking heeft de Mi nister van Op mbare Werken, Dr. Ir. J. A. Ringers, gister avond in een radiotoespraak medegedeeld. Hij zeide daar in o.a.: dat de sluiting van het laatste djjkgat op Wal cheren niet voor Nieuwjaar wordt verwacht. Weersverwachting, medegedeeld door het K-N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Aanvankelijk matige later toen. wind tusschen W. en N.W. Meest zwaar bew. met nu en dan regen. In het O. des lands aanvank. kans op sneeuw. Tijdelijke stijging van temperatuur, alsnog te doen bij den secretaris, v. Persijnstraat 3. Tevens wordt de aandacht erop gevestigd van de spelers, dat zij zich (ervan dienen te overtuigen of of hun wedstrijd doorgaat, zoodat boeten worden voorkomen. Bij de bekende adressen en Café Sport, Lange ,Tiendeweg -83 wordt dit be kend gpm^kt Wat is er In Gouda te doen Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Alaim in Indië". Thalla-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „Mijn zuster Eileen". Gebouw Daniël, Groenendaal, voorzaal: lederen avond vanaf 7 uur, ontspannings' avond. Woensdag 12 December 7 uur, Reünie, bovenzaal Ds. Borger„Het zelfstandig worden der vrouw" in verband met „De mensch van morgen". Idem. Nieuwe SchouwburgOpera- Concert. Donderdag 13 December, 8 uur, Kunstmin G. S. V.-Revue. Idem Nieuwe Schouwburg. Utrechtsch Cabaret Tooneel„Cocktail". Idem. Blauwe KruisIr. R. de Lange over „Het Atoom". Vrijdag 14 December 8 uur Concordia: Bordini's Hypnose Variété. WAT GEBEURDE ER? 12 December. 1944 Amerikanen dringen door in de buiten wijken van Düren Hagenau geheel gezuiverd. Duitschers in Hongarije op den terugtocht. Vorderingen in Birma in de richting Mandalay Havenstaking te Athene. De' Ned. kerken richten een brief aan Seyss Inquart. Razzia's te Alkmaar 1943 De U.S.A.-Minister van Buitenlandsche Zaken Huil roept de Hongaren Bul garen en .Roemenen op zich los te maken van Duitschland. 1942 Duitsche gevangenen in Engeland van boei-n bevrijd Duitschland weigert dezelfde maatregel toe te passen. 1941 Japansche valschermjagers op Luzon. Roemenie en Slowakije verklaren den oorlog aan de Ver. Staten. 4 Neder landers terechtgesteld wegens hulp aan Engelsche vliegers 1940 Vriendschapsverdrag tusschen Hon garije en loego Slavie. 1939 Moskou wijst Volkenbond«bemiddeling af Het Engelsche pond sterling en de Fransche franc gekoppeld. Het feit, dat het in 1945 300 jaar ge leden is, dat Hugo de Groot te Rostock overleed (28 Augustus 1645) heeft deze figuur weer in het middelpunt der be langstelling geplaatst. Voor de bewoners van Gouda is het daarbij een interessante vraag, of dit wereldberoemde genie ooit den Goudschen bodem betreden heeft. Uit de gedrukte publicaties, welke mij over hem onder de oogen waren geko men, was zulks niet gebleken, ook niet uit de zoo bekende biografie van Brandt. Toch was het wel waarschijnlijk, dat de zoo bekende voorvechter van de zaak der Remonstranten in het Remonstrantsche Gouda geen vreemdeling zou zijn ge weest. Toen ik bij mijn komst re Gouda ver nam, dat meermalen naan Erasmiana, doch nimmer naar Grotiana\in ons Ge meente-Archief was gezocht, toog ik al spoedig aan het werk, om te trachten, wat waarschijnlijkheid was, tot zekerheid te maken. Er is wezenlijk voor de eer van onze stad nog wel iets aan gelegen, of zij contact gehad heeft met „het Wonder van Holland". Wie een dergelijk onderzoek wel eens heeft ingesteld, weet hoe moeilijk het is, hoeveel tientallen deelen zonder resultaat ter zijde moeten worden gelegd tegen één deel, dat succes oplevert. Doch de uitkomst heeft bewezen, dat de moeite niet vergeefsch is geweest. Hggo de Groot wordt minstens vijftig maal in de Goud sche registert vermeld en niet minder dan zeven bezoeken van „het Delftsch Orakel" aan onze stad zijn met zekerheid geconstateerd. Hugo de Groot heeft met Goudsche overheidspersonen conferenties gehouden op het Goudsche Raadhuis. Hij is de gast van Gouda geweest in het Hertjiuis (het oude Heerèniogement, dat stond op de Markt, waar nu het maga zijn van de firma Lijnkamp is) en in het Tolhuis aan het einde van den Haven. Het is interessant in de oude registers de menu's te vinden van. de copieuze maaltijden, welke in zijn gezelschap ver orberd werden. Éénmaal is Hugo de Groot met zijn vader hier geweest en heeft met hem ge- djneerd in het Herthuis. Het is ook inte ressant, dat hij op 31 Juli 1618 kort voor zijn gevangenneming nog in dat oude logement als gast van de stad Gouda heeft aangezeten. Een volgende maal hoop ik iets mede te deelen over de verhouding waarin Hugo de Groot tot onze stad heeft ge staan. Drs. J. TAAL. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1