BOEKBESPREKING. DANKBAARHEID EN VERGETEN. DISTRICTS-NIEU W S BINNENLAND REBUWIJK Vergadering Coöp.Mplkafzet- Centrale te Reeuwijk Maandag hield de Coöp. Melkafzet Centrale afd Reeuwijk een ledenvergade ring in het hotel „Zomerzorg". De voor zitter, de heer W. Bunnik, opende met een hartelijk woord en heette in het bij zónder welkom de heeren Van der Burg, directeur van het bureau Rotterdam Noord en den voorzitter van het disrict RotterdamNoord. Onder meer werden de melkprijzen be handeld. Gevraagd werd of de heer Van der Burg hierover iets wilde vertellen, maar de heer v. d. Burg had liever dat de leden hierover iets vertelden. De heer Straver merkte op, dat de prijs hem nu niet zooveel zegt, maar vraagt: „wat zal a.St zomer de prijs zijn? Want dan ko men pas de liters melk en daarvan moet betaald worden. De heer v. d. Burg merkt op dat de winterprijs bevredigend genoemd kan worden, maar voor het komende voorjaar mag wel eenige zorg bestaan. Gemeld werd, dat vanuit Reeuwijk eenige prijzenberekeningen zijn gempakt, •echter volgens taxatie. De Minister neemt echter geen genoegen met taxatie en in verband hiermede gaf de heer v. d. Burg een overzicht hierover wat er zooal ge daan moet worden. Uit tal van bedrijven zal de gemiddelde prijs berekend moeten worden. De raad werd gegeven om de meening over den melkprijs aan het H.B. te schrijven. De heer v. d. Burg gaf zijn tevreden heid te kennen over het feit, dat de melk die op het bedrijf wordt gewonnen, ook afgeleverd wordt, ook het melkvet viel mee. Voorgesteld werd om voor de leden der C.M.C. een fok- en melkcontrole in te stellen. Gevraagd werd om aan veehouders die nog veel melk leveren, een grootere hoe veelheid krachtvoeder beschikbaar te stellen. Door verschillende leden wordt de vraag gesteld te willen mededeelen hoe het nu met de tweede zone staat. Uit de bespreking bleek dat nog steeds de twee de zone niet weg is te krijgen. Tevens werd de vraag gesteld wie de schade zal moeten betalen, die nu, de tweede zone reeds twee jaar bestaat, heel groot is. Van der Burg meent, dat eerst vast móet staan dat de tweede .zone ten onrechte is ingevoerd. Hierop volgde sluiting. Slechte Weg Wie den 's-Gravenbroekschenwég de weg vanaf de Reeuwijkschebrug naar Sluipwijk passeert en dat moeten allen die zich van of naar Sluipwijk begeven, komt tot de onaangename ontdekking, dat de weg vol gaten en diepe slenl^en is. Met de fiets is het bijna niet te doen om op de been te blijven. Overdag kan men nog zien om tusschen de poelen door nog een weg te banen, maar bij avond is het levensgevaarlijk om dezen weg te berijden en een andere [weg is er niet. I De Sluipwijkers klagen steen en been over den slechten toestand van den weg, maar brengen blijkbaar hun klachten niet waar ze thuis behooren. De weg is in onderhoud bij Polder Reeuwijk en deze onderhoud zijn wegen doorgaans goed. Wanneer men zijn be klag daar doet, twijfelen wij er niet aan of er wordt aanstonds aan verbetering gewerkt. Met wat puin pf eenig ander verhar dingsmateriaal is de weg wel wat op te knapppen, zoodat hij weer voor het ver keer toegankelijk is. Wij gelooven zeker, dat het Polder Be stuur de situatie eens onder oogen wil zien. Straatverlichting is er ook niet vanwege de stroomrantsoeneering. Nu we het toch over slechte wegen hebben willen we ook wel meteen een tip geven over den slechten toestand van den weg „De Reeuwal" te Reeuwijk-dorp. Ook daar is het zeker noodig dat er iets aan gedaan wordt. Ook dezen weg is on derhoud bij Polder Reeuwijk. Jammer is het dat de weg niet geteerd is kunnen worden wegens gebrek aan materiaal i daarvoor. We willen hopen dat een vol gend jaar meer materiaal daarvoor komt. CURSUS AVOND Dinsdag 18 Dec. a.s. des half acht geeft de L.T.B. een cursusavond voor boeren en kweekers in de bovenzaal van< het gymnastieklokaal te Reeuwijk^Dorp. gend jaar meer materiaal daarvoor be schikbaar komt. ljtnuider matroos beleeft een zonderling avontuur De trawler „Rijnstroom", waarop een .matroos uit ljmuiden voer,geraakte op de Noordzee in aanvaring met een tank boot van aanvankelijk onbekende natio naliteit. De matroos sprong over op h.et vreemde schip, maar kon, toen het on geluk goed bleek te zijn afgeloopen, we gens de - moeilijke zee niet naar zijn trawler terugkeeren. Eenigen tijd is er onzekerheid over hem geweest. De fa milie heeft thans echter uit Oslo bericht gekregen, dat de IJmuidenaar in goeden welstand in Noorwegen is aangekomen. Het volkomen onverwachte avontuur zal volgentje week niet zijn thuisreis worden beëindigd. Ir. Louwes adviseur Vereenigde Naties Ir. Louwes en de heer McDougall (Aus tralië) zijn benoemd tot tijdelijke speciale» adviseurs van den Directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Vereenigde Volkeren. Ecu nieuw inftuenza-vaccini Het nieuwe, door den Amerikaanschen Militairen Geneeskundigen Dienst uitgewerkte vaccin tegen influenza zal in Februari be schikbaar zijn voor de burgerbevolking. De leden van de Influenza Commissie der Vereenigde Staten beschrijven dit nieuwe middel als een effectief wapen tot verminde ring van het voorkomen van de A en B typen van influenza virus. Bij experimenten is gebleken, dat het optreden van influenza na toediening van het vaccin met 75 pCt terugliep. Het is nog niet vastgesteld hoe lang men na de injectie immuun blijft. Mèn hoopt dat dit een jaar zal zijn. AMERIKAANSCHE BOEKEN Na den oorlog is er aan de, verwachting Engelsche boeken volop te kunnen koo- pen nog niet voldaan. Wel zond de „Help Holland Council"* een groote collectie Studiewerken, zoowel als romans, naar Nederland, maar deze boeken werden ver deeld over enkele groote bibliotheken. Toch heeft ook de Openbare Leeszaal hier ter stede via het M.G. een keuze kunnen doen uit een lijst met Amerikaan- sche boeken. De schrijver Memingway is er vertegenwoordigd door twee werken. Allereerst het bekende „For whom the bell tolls", waarover U in ons blad van 27 Nov. een boekbespreking hebt kunnen lezen en daarnaast een bundel korte ver halen. „Men without women". Hier wil det»acteur den mensch doen zien in zijn strijd om zich te handhaven in de maat schappij, zelfs al gaat dit ten koste van eigen gezondheid. De eerlijkheid waar mede Hemingway de problemen beschrijft vinden we ook terug bij den tweeden acteur van deze lijst, n.l John Seinbeck. Elsacker heeft op een avond van de Volksuniversiteit een gedeelte uit diens „Vliegenvanger" voorgedragen, waarbij het den toehoorders duidelijk werd, dat ook de Noren evenals wij met wapens en door middel vèn sabotage vochten tegen de bezetters en zoo moreel de overwin ning behaalden. „The moon is jjfown" zooals de Amerikaansche titel van het boek luidt, is geïllustreerd met photo's van de film, die men ervan draaide „The Steinbeckpocketbook" bevat de kleine novelle >,Of mice and men" in zijn geheel en verder fragmenten uit andere werken van den schrijver, terwijl „Tor tilla flat", evenals ,,Fhe grapes of Wij spraken deze week een eenvoudig winkelier, zoo'n bezitter van een dier win kels, die te klein zijn om als het hoofd- bestaan van den eigenaar te worden aan gemerkt. Teekenê'nd was de uitlating van dezen man: in den oorlog heb ik voor ze gedaan wat ik kon; nu weten ze den weg naar mijn winkeltje niet meer, °n zijn al weer in den greep van het grootwinkel-bedrijf Die „ze" daar bedoelde hij zijn klan ten mee, die in den schrikwekkend moei lijken oorlogstijd elk oogenblik het hoofd om den hoek van de deur van zijn win kel staken, in de hoop, dat hij weer iets voor hen te pakken had kunnen krijgen. Maar in het algemeen zijn ze hem al weer vergeten, immers het artikel is mis schien wel weer één cent lager te krijgen bij het groot-winkelbedrijf. En zoo vergaat het niet alleen dezen j winkelier, hij staat niet alleen in het ge mis aan dankbaarheid, in het feilen bij het voldoen aan beloften, Men was zoo geneigd in de achter ons liggende jaren te zeggen „dat zal ik nooit vergeten" of „je zult altijd op me kunnen rekenen". Er waren in den oorlog toch ook nog vele goede boeren in onzen omtrek, die door middel van hun melklevering mede menig gezin van een catastrophe gered hebben. Hoe is de dank tegenover hen? Zien zij hun getrouwen van eiken avond nog wel eens? Waar is in het algemeen de dank tegen over onze gevallenen, of beter hoe is de houding tegenover hen, die zij nalieten? Hoe is er niet een strooming om van den illegaal een soort parodie te maken? Is men vergeten, hoe hij zijn leven menig maal in de waagschaal stelde in den on- dergrondschen strijd van ons land? Velen uit de hier genoemde groepen wenschen geen uitdrukkelijk uitgestoken dankbaarheid, maar in ieder mensch schuilt toch het verlangen, dat de ander niet vergeet, wat voor hem gedaan is. Hoe is er in den bezettingstijd niet iedercn dag gegrepen naar het„onder- grondsche blaadje", het kleine krantje, dat ons het nieuws van dert overkant bracht. Heeft men zich wel eens reken schap gegeven, welk een gevaren aan die vervaardiging daarvan verbonden waren! Terwijl de cyclostyle ratelde, dreigde aan alle kanten het gevaar van arrestatie, verraad en al wat daarmede samenhing. Is het daarom wonder, hoe de illegale en later legale pers zich wel eens op wond in haar artikelen, hoe er plotseling een dagblad terugkwam, dat alle bezet tingsjaren door ons volk vergiftigde met artikelen van Duitsche overwinningen, Duische successen, oproepen voor deel name aan S.S. en dergelijke? Die hun ruimte openstelden voor advertenties van N.S.K.K. enz., advertenties, die mede ver antwoordelijk zijn, dat nu menige jongen in een interneeringskamp verblijft? Couranten, die in schoone woorden het mooie, nuttige en noodige van eenpans- maaltijd wisten te propageeren? Zooals het den eenvoudigen winkelier, waarover wij begonnen te schrijven, ver gaat, zoo gaat het over de geheele linie tenzij men zich rekenschap geeft van het thans voorbije, dankbaar voor zooals het nu is, maar niet vergetend hoe het ge weest is en hoe het tot stand kwam. wrath" weer volledig romans zijn. Beide verhalen, waarvan het laatste al voor den oorlog in Nederland bekend was, spelen in Californië en behandelen wel en wee van bepaalde arbeidersgroepen, dit niet tegenstaande hun harde leven, het gevoel voor humor niet verliezen en daardoor tegenslagen makkelijker kunnen dragen. De schrijfster van „Jody en het herten- jong" brengt de lezer ditmaal in de Zui delijke staten van Noord-Amerika en be schrijft in „South moon under" hoe de welvarende staat Florida door pioniers werd -opgebouwd. Ook hier ontbreekt de bescjirijving van de prachtige natuur van deze streek niet, daar de menschen in een zeer nauw contact leven met alles wat om hen leeft en groeit. Eén van de films, die hier na den oor log vertoond werden, is Sergeant York geweest. Het boek waarnaar de film ge maakt is, werd geschreven door Sam K. Cowan en verhaalt de geschiedenis van dezen held uit den vorigen wereldoorlog. Een eenvoudige sergeant gelukte het al leen -een aantal Duitsche mitrailleurs te veroveren, waarmede hij zich internatio nale roem verwierf. Een groote figuur uit den laatsten we reldoorlog, die slechts de gelukkige bezit ters van een radiotoestel konden belui steren, was Churchill, waarvan nu de re devoeringen, die in het invasiejaar 1944 gehouden werden, gebundeld zijn onder de titel ,The dawn of liberation". Het zal den lezers genoegen doen, deze voor velen nog onbekende toespraken eens rus tig te kunnen lezen. Van een heel ander genre, vooral ook geschikt voor jongeren is „A lantern in her hand", een al lang voor den oorlog verschenen verhaal over het pioniersleven in den Staat Iowa door Bess Streeter Al- drich. Vooral de moeilijkheden waarmede de vrouwen te kampen hebben en hun pogingen om met een licht in de hand voor te gaan op het donkere pad, doet ons moderne vrouwen beseffen, afgezien van de oörlogsnarigheid, dat wij een ge makkelijk leven hebben. In 1943 verscheen „Seven selected short stories" door den bekenden romancier Sinclair Lewis. Hij is de eerste Ameri kaan, die den Nobelprijs heeft gekregen en reeds vele van zijn romans werden in het Nederlandsch vertaald. Al deze werken, behalve natuurlijk de redevoeringen van Churchill, spelen in een dgël van Noord-Amerika, nu vat wij len Hendrik van Loon, de bekende radio spreker, al deze deelen samen, wanneer hij in „The story of America", de geschie denis van het geheele Amerikaansche volk de reveu laat passeeren. Van Loon heeft een manier van schrijven, waardoor de meest prozaïsche feiten tot een boei end relaas aaneen worden gevlochten. Wat dan nog onduidelijk is wordt aan de hand van kleine teekeningen van den auteur gemakkelijk te begrijpen. De titel van het andere werk van Van Loon „The storey of mankind", in het Nederlandsch vertaald als „de geschiede nis van den mensch" spreekt voor zich zelf, men moet deze boeken ter hand ne men om van de orginaliteit van den helaas overleden schrijver te genieten. Bovengenoemde boeken zijn natuurlijk maar een kleine keuze uit het groote aan tal, dat in de afgeloopen oorlogsjaren verscheen. Toch mogen we dankbaar zijn, dat het eerste begin er is. We kunnen nieuwe boeken gaan lezen, zij het dan ook alleen als lid van de Openbare Leeszaal. S. v. R- Nederland heeft 1 milliard dollar noodig, aldus Fentener van Vlissingen Volgens een verslag in de New York Times heeft Dr. F. H. Fentener van Vlis singen verklaard, dat Nederland buiten de reeds overeengekomen leening van 100 millioen dollar een leening van 1 milliard dollar van de Ver. Staten noodig heeft voor het herstel vqn zijn productiemid delen. Dr. Fentener van Vlissingen, die alhier de vergaderingen bijwoont van het Be stuur van de Kamer van Koophandel zeide, dat de tegenwoordige overgangs periode op het Europeesche vasteland slechts kan worden overbrugd door Ame- rikaanscha financieele hulp, maar dat de Ver. Staten ook bereid mpeten zijn goe deren en diensten te aanvaarden. Hij voeg de hieraan toe, dat Nederland en Neder lands buurstaten grondstoffen uit de Ver. Staten behoeven voor het herstel vah hun beschadigde en verwoeste fabrieken. De Nederlandsche regeering is voorne mens de installaties der industrie te mo- derniseeren en in vrband daarmede zijn Nederlanders naar Amerika uitgestuurd om de Amerikaansche productiemethoden te bestudeereri. In deze overgangsperiode koopen de Nederlanders slechts hetgeen noodig is voor den wederopbouw van de industrie en voor de voeding en kleeding der bevolking. Bij het aanschaffen van installaties en bouwmateriaal geeft de Ne derlandsche regeering voorrang aan die maatschappijen, die kunnen exporteeren en aldus voor deviezen zorgen, zooals voedselbedrijven, kunstzijdefabrieken en industrieën van electrische artikelen als b.v. Philips. Deze week zal Dr. Fentener van Vlis singen naar Nederland terugkeeren. Ministrieel bezoek aan Zeeland Vrijdag, 14 December en Zaterdag 15 December a.s. zal de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, in gezel schap van Mr. H. J. Reinink en Mr. J. K. van der Haagen een bezoek brengen aan de geteisterde gebieden van Zeeland. De eerste dag zal worden besteed aan de be zichtiging van Schoondijke, Sluis, Aarden- burgh, Eede en Hulst. Zaterdag zal een rondrit over Walche ren worden gemaakt, terwijl om 11 uur v.m. een tentoonstelling van schilderijen uit het Rijksmuseum te Amsterdam en uit het Mauritshuis door Prof. v. d. Leeuw te Middelburg zal worden geopend. Van deze laatste stad zullen ook de verwoes tingen in oogenschouw worden genomen. De Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, zal bij het bezoek aanwezig zijn. Vertrek Indië-Vliegtuigen Het Indië-vliegtuig naar Batavia zal op Woensdag, 12 December en op Zaterdag 15 December van Amsterdam Schiphol vertrekken. Van 18 December af ver trekken dé Indië-vliegtuigen drie maal per week van Schiphol en wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Van Batavia uit vertrekt het vliegtuig op Woensdag 12 December, Zaterdag 15, Woensdag 19 en Zaterdag 22 December. Van Dindag, 25 December af, wordt ook van Batavia uit een dienst onderhouden, waarbij drie maal per week een vlieg tuig vertrekt en wel op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag. Wie van onze lezers heeft voor ons archief nog een exemplaar van „Groot Gouda", d.d. 5 en 7 December. Gaarne zullen wij deze laten halen. Bij voorbaat onzen dank.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2