Nienwj aarsad vertenties Het proces Neurenberg. Radio-programma BUITENLAND van hedenavond. HILVERSUM I 301 M. 18.00 Jan Corduwener-Non-stop. 18.15 Cabaret „Zes en een kwart" met The two Happy Days. 18.30 Het Rijk overzee. Raden S. Nim- peno over: „Het dessaleven in de Vorstenlanden". 18.45 Krontjongmuziek. 19.00 Nieuwsbérichten en reportage. 19.30 Eddy Walis speelt. 20.00 Nederland Herrijst. Ds. J. van Dorp, Pred. bij de Ned. Gemeente te Londen spreekt een persoonlijk woord. 20.15 Londensche brief van J. Huizinga. 20.30 Kamermuziek door Rosa Spier, harp, Jacob v. d. Woude, viool en Everard van Royen, fluit. 21.00 „De soldaten van Tchad", hoorspel. 21.40 Fransche orkestwerken 22.15 Mensch en Maatschappij". A. M. Jan sen: „Christendom en gezin. 22.20 Kussen op den drempel van den nacht. 23.00 Nieuwsberichten. 23.20 Avondwijding. Kap. Th. G. ten Hage van de Par. v. h. H. Hart van Jezus te Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten en Persoverzicht. 18.30 La Gioconda, 4de acte. 19.10 H^ns Brandts Buys, „clavecymbel. Curiositeitenprogramma. 19.30 Programma voor de Nederlandsche h Strijdkrachten. 20.00 Omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud, m.m.v. Louis Mieremet, altviool. 21.00 Commentaar op beleid en bewind door den Patriot. 21.15 Vaudeville-orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 21.45 Avondwijding. Ds. W. Willemse, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 22.00 Nieuwsberichten. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. RADIOBERICHTEN VOOR NEDER LANDSCHE MILITAIREN. Ingevolge een met den bevelhebber van de Nederlandsche Strijdkrachten getrof fen regeling is het mogelijk aan Neder landsche militairen zich bevinden in het Vereen. Koninkrijk, de Ver. Staten en Duitschland, per radio berichten te doen toekomen. Het gaat hier om telegrammen, in ver band met ernstige ziekte en overlijden. Deze kunneil aangenomen worden aan een der radio-posten B.N.S. en moeten onderteekend zijn door een Burgelijke of Militaire instantie (burgemeester, com mandant Koninklijke marechaussee, Offi cier van gezondheid, enz.). De radioposten van de B.N.S. zijn: Amsterdam: Smaragdstraat 171, tel. 93702. Hilversum, Heerenstraat 42, tel. 4956. Den Haag: Andries Bickerweg lc, tel. 330701. Rotterdam. Gebouw Unilever, Museum park-kamer 268, tel. 27420, toestel 262. Groningen: Ver!. Heerenweg 22, tel. 21380. Leeuwarden: Bleeklaan 125, tel. 3262. Breda: p.a. Dr. Gunst, Visscherstraat 12, tel. 8128 of 9128. Eindhoven: Floralaan 180, el. 5486. Maastricht: St. Lambertuslaan 7a, tel. 5145, toestel 16. Apeldoorn: Willem 3 kazerne. De strijd tegen den gi£handel Kantoren in de provincie Zuid-Holland, r men klachten over- en aangiften van- ifhandelpraktijkcn kan doen, zijn gevestigd Voor 's-Gravenhage en omstreken, Sta tionsplein 35, Telef. 114737. Voor Rotterdam «n omstreken. Nieuwland 5, Telef. 23650. Voor Leiden en omstreken, Breestraat 41, Tefef. 24550. Voor Gouda en omstreken, Lange Tiendeweg 79, Telef. 3725. Voor Dordrecht en omstreken. Vest 105, Telef. 4428. Voor de overige plaatsen in deze provincie te 's-Gravenhage, Van der Spie gelstraat 15. Telef. 399677. Verdere verlaging der prijzen van Zeevisch? De verwachting bestaat, dat de prijzen van zeevisch binnenkort opnieuw belang rijk zullen worden verlaagd. De resultaten van het Visscherijbedrijf Je IJmuiden laten veel te wenschen over Het seizoen is ongunstiger, de weersge steldheid werkt belemmerend en boven dien is r gebrek aan materiaal en olie. De toestand is dus na de record-besommin gen van korten tijd geleden heel wat ver- *nderd. Niet alleen de trawlers, maar ook loggers en de kustschepen, die soms niet verder dan f 5.— per reis brengen, ondervinden dit. TWEEDE KAMER In de vergadering van de Tweede Ka mer van Dinsdag heeft de voorzitter me degedeeld dat de nota aan de Kamer over hef Regeeringsbeleid zal verschijnen. Deze nota behandelt de volgende hoofd stukken: Kabinetsformatie. 1 Overzicht van de gebeurtenissen in Ne- derlandsch-Indië. Het door de Nederlandsche Regeering te Londen gevoerde beleid. De organisatie van de Overheidsdien sten. Rechtskracht der wetsbesluiten. Beleid der Regeering ten aanzien van politieke delinquenten. Financieele" voorzieningen met betrek king tot oorlogsschade. Loon- en prijspolitiek. Buitenlandsche handelspolitiek. Nationaal welvaartsplan. Richtlijnen bij benoeming. Kieswet, Noodgemeenteraden, Provin ciale Staten. Gemeentefinanciën en financieele ver houding tusschen het Rijk en de Ge meenten. De voorzitter deelt voorts mede, dat de Kamer Donderdag weder bijeen zal komen, o.m. tot het opmaken van een voordracht ter benoeming van leden van den Hoogen Raad. Tevens zal de voorzitter Donderdag a.s. een voorstel doen in verband met de be- MISDADIGE GROFHEID Onder dit hoofd hebben wij onlangs melding gemaakt van het geval van een bijna 70-jarig man, die irl een bewarings- kamp hongeroedeem kreeg en zijn eigen kleeren niet ontving om hem tegen de kou te beschermen. Wij vernemen thans dat de persoon in kwestie wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd uit het kamp ontslagen is. Wij stellen er prijs op tevens te vermel den dat het hier niet iemand uit Gouda of omgeving betrof. Nationaal Instituut Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gistermorgen in het Landelijk Bureau van Volksherstel in de Paleisstraat alhier een ve gadering bijgewoond van hej Nationaal instituut, waarvan zooals bekend de Prins voorzitter is. Generaal-Majoor H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst Bij Koninklijk Besluit is ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan Genijraal-Majoor H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst van den Generalen Staf, met dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem in moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Jhr. Mr. J. D. H. Dc Beaufort Naar wij vernemen heeft Jhr. Mr^ J. J.H de Beaufort met ingang van 1 Januari 1946 eervol ontslag gevraagd als secretaris van den Raad van Staia, welk ambt hij bekleec heeft sinds 1 Augustus 1921. Réunistenvereeniging van Oud-lUegalen Dezer dagen is te Rotterdam opgericht een reunistenvereeniging van oud-illega len, welke zich- ten doel stelt de instand houding der banden van vriendschap en kameraadschap, in den strijd tegen de be zettende macht in de jaren 1940'45 ge legd, te onderhouden en het eeren van de nagedachtenis der gevallen kameraden Tot de vereeniging kuifnen allen toe treden die in een erkende illegale groep of vereeniging hebben gewerkt. De vereeniging is als landelijke ver eeniging bedoeld. Het secretariaat is gevestigd Nieuw land 5a te Rotterdam (C.), Tel. 25380. Canada betaalt Nederland voor het verblijf van zijn leger in ons land Het Canadeesche leger verlaat Neder land en de rekening wordt nu opge maakt, die onze regeering in Ottawa zal aanbieden voor het verblijf van het Ca nadeesche leger op ons grondgebied, in afwachting van de repatrieering. De kos ten voor huisvesting, werkzaamheden ten bate van het Canadeesche leger en an dere dienstverrichtingen beloopen vele millioenen dollar. Voor huisvesting alleen moet een bedrag van. 400.000 dollar per maand worden betaald. Vóór 8 November geschiedden de meeste betalingen op basis van weder- zijdsche hulpverleening, na dezen datum betalen beide partijen alles contant. Ook Groot-Brittannië regelt zijn betalingen aan de Europeesche bevrijde landen vol gens een soortgelijk schema. Zoo betaalt Engeland een belangrijk bedrag aan België voor het gebruik van de haven van Antwerpen. Daar Nederland onlangs groote voor raden legeruitrusting, vrachtwagens en stukgoederen van de Canadeesche Re geering he'eft gekocht, is het waarschijn lijk, dat de koopsom hiervan voor een deel verrekend zal worden met de schuld van het Can. leger aan Nederdand. Canada heeft reeds aanzienlijke cre- dieten aan Nederland verstrekt en on langs werd in Ottawa bekend gemaakt, dat deze verhoogd zullen worden tot een bedrag van meer dan. 100, millioen dollar ten bate van Nederland en de overzee- sche gebiedsdeelen. Het Plan van de'Nazi's Vandaag werd in de rechtzaal te Neu renberg een film voorgedraaid, welke is genaamd: „Het plan van de nazi's". De voormalige Duitsche „leiders" zagen zich zelf weer over het witte doek wandelen in de schijngrootheid van hun „goeden tijd. De vertooning van de film nam on geveer drie en een half uur in beslag. Zij gaf scenes van naziparades, van de anti joodschecampagne, Rijksdagzittingen jeugddemonstraties en partij bijeenkom sten te Neurenberg, waarbij Hitier het middelpunt was van hysterischen geest drift, vervolgens kwamen beelden op het doek van de bezetting van Oostenrijk, van den veldtocht tegen Polen, de invasie in Denemarken, Noorwegen, Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk, van de „Westwall", den aanval op de Sowjet Unie en van Hitier, toen hij den Vereen. Staten den oorlog verklaarde. De Duitsche Inval in Nederland vUit het dagboek van den beklaagde JodI, den vroegeren Duitschen chef van de legeroperaties, blijkt, dat de Duitschers reeds in Februari 1940 met hun plannen voor een inval in Nederland gereed wa ren. Jodl's aanteekeningen van 1 Februari 1940 bevatten nl. een notitie over een voorgenomen aanval met parachutisten op Den Haag. Op 8 Mei schreef Jodl in zijn dakboek: „De Duitsche inlichtingen dienst heeft gerapporteerd, dat de Engel schen aan de Nederlanders toestemming gevraagd hebben om binnen te komen, maar dat de Nederlanders dit geweigerd hebben. Hitier heeft den tienden Mei be paald als den dag voor den inval en ver der uitstel geweigerd, omdat zijn intuitie zich daartegen verzetten". Accoord tusschen Sow jet-Unie en Chineesche Regeering Vertegenwoordigers van de Sowjet- Russische en Centrale Chineesch Regee ring hebben hun onderhandelingen over het per vliegtuig overbrengen van Chi neesche Regeeringstroepen naar Mands- joerije en het overnemen door de Chi- neezen van het bestuur in deze provincie, „naar de letter en naar den geest van de overeenkomst tusschen Stalin en Soeng" tot een succesvol einde ge bracht. De Sowjet-Russische legerauto- riteiten hebben er in toegestemd het per soneel van de Chineesche Regeering „wanneer en waar het ook in het Noord oosten zal landen" bescherming te ver- leenen, aldus werd vernomen. Bekend Pianist overleden Zaterdagmiddag is te New York over leden in den leeftijd van 82 jaar, Alx- ander Siloti, zeer bekend pianist en een van de twee overlevende leerlingen van Frans Liszt. Siloti was in Rusland gebo ren en kwam in begin 1920 paar Ame rika. Hij is eenigen tijd leeraar geweest van wijlen Sergei Rachmaninoff. Vrije handel in fietsbanden en gegoten glas in België De Minister van Economische Zaken heeft op een perconferentie medege deeld, dat van 1 Januari 1946 af de ver koop van rijwielbanden vrij zal zijn. De maandelijksche productie zal minstens 300.000 stuks bedragen. De prijs van een buitenband is vastgesteld op 110 frank en die van een binnenband op 33 frank. Ook de handel van gegoten glas zal vrij zijn. Het vooroorlogsche gebruik be liep 300.000 vierk. meter per maand. De productie is thans550.000 vierk. meter Voor hetzelfde tijdsbestek. De maandelijksche spiegelproductie zal van 1 December af 60.000 vierk. meter bedragen. Geheel Duitsch civiel bestuur in de Amerikaansche zone. Naar de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, zullen de Amerikaansche bezettings-autoriteiten op 1 Januari het ge- heele civiele bestuur in de Amerikaansche bezettingszone aan de Duitschers overdragen, met inbegrip van de hoogste posten in de provincies. De Amerikaansche autoriteiten zullen in dc hoogste instantie het bestuur in handen houden, maar de Duitsche provin ciale regeeringen zullen slechts bevelen met algemeenen inhoud ontvangen, en zi) moeten dezen met hun eigen civiele apparaat uit voeren. De overdracht zal een aanzienlijke beperking van het Amerikaansche personeel, dat thans in de Amerikaansche zone gebruikt wordt, beteekenen. Gedeeltelijke amnestie in Grieken land. Het Ministerie van Justitie heeft voor een groot aantal personen, dat thans gevangen zit, amnestie afgekondigd. Het betreft per sonen, dat thans gevangen zit, amnestie af gekondigd. Het betreft personen, tegen wie onderzoekingen of beschuldigingen gaande zijn wegens daden, die begaan zouden zijn tusschen April 1942 en Februari van dit jaar. Personen, die beschuldigd zijn ven moord of daden tegen het omschreven recht. Bij deze amnestie zijn meer dan 80.000 menschen betrokken. Nieuwe beschuldigingen over daden, bedreven in de genoemde periode, kunnen niet worden ingediend. Duitschland terug in de rij der volkeren 1 De Min.-president Prof. Ir. W. Schermer- horn heeft gisteren te Amsterdam het woord gevoerd op een driedaagsche conferentie van den Vrijzinnig Christelijken Studenten Bond. Sprekende over het na oorlogsche Duitsch land zeide hij i Eens zal het duidelijk wor den, dat Europa als één geheel dient gezien te worden en dat de volkeren van Europa met elkaar moeten leven. Ook Duitschland zal een plaats moeten krijgen in dit geheel van volkeren. Ik ben niet bereid een politiek te voeren, gebaseerd op het spreekwoord Oog om oog, tand om tand. De export van voedingsmiddelen naar Duitschland zal vol gend jaar weer moeten aanvangen als een begin van een noodzakelijke volkeren-samen- leving. OFFICIEELE PUBLICATIE. De hoeveelheid zeevisch per bon Het C.D.K. deelt mede, dat in den vervolge het rantsoen zeevisch, d.i. de hoeveelheid zeevisch, welke per aangewezen bon ver krijgbaar is. de volgende hoeveelheden bedraagt: 500 gram versche zeevisch of 250 gram zeevisch in mooten of 200 gram gefileerde versche zeevisch, 250 graas gerookte of gestoomde zeevisch of 150 gram gefileerde gerookte of gestoomde zeevisch. Ook U wilt Uw cliënten, vrienden en bekenden gelukwenschen met Nieuwjaar. Doe dit per advertentie in „Groot Gouda". U bereikt dan allen, die U gelukwenschen wilt. Grootte der advertentie als het vakje of een veelvoud daarvan. Vul onderstaanden bon in voor 22 December en op 31 Dec. plaatser wij uw advertentie. Gelieve te plaatsen: Naam: Adres: Woonplaats: pf. of G.N. of Z-N. x 1 vakje a f 1.25. doorhalen wat niet verlangd wordt. (Naam, adres en woonplaats in blökletters s.v.p.) N.B. Bij tekst naar eigen keuze ge'Mt het normale advertentietarief.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3