De haven van Amsterdam Waar het lied van den arbeid klinkt t Radio-programma BUITENLAND HIROHITO IN ANGST. w^wwr^?.- pppW^l!§lg|BPS H van hedenavond. HILVERSUM I 30t M. 18.00 Lichte Fransche muziek. 18.30 Kwartier van den Arbeid. H. v^n Dugteren over: „Nieuwe organisa tievormen van het N.V.V. 18.45 Oude bekende melodieën, gespeeld door Tony Schifferstein. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Ensemble Nina Dolce. 20.00 Nederland Herrijst. R. J. Lubbe .over: „Bloembollen, onze eenige export". 20.15 Het Concertgebouworkest o.l.v. Cla rence Raybould. Soliste: Ida Haen- del, viool o.m. Vioolconcert No. 1 vJh Max Bruch. In de pauze (pl.m. 21.45) Cultureele agenda door J. W. Acda. 22.15 Mensch en Maatschappij. Dr. J. Koekebakker over: „De crisis in het gezin". 22.30 Op den drempel van den nacht. 23.00 Nieuwsberichten. 23.20 Avondwijding. Ds. L. J. Meilink, Ned. Herv. Pred te Ankeveen. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten en Persoverzicht. 18.30 Gabriel Fauré programma door Léon Combé, bariton en Maria Stroo, piano. 18.55 Anti-Zwarte-Handel-Campagne. Een Haagsche politiman over „Gif en tegengif". 19.00 Cantabile-Septet. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Ensemble George Frank. 20.30 Het Regenboog Cabaret o.l.v. Wil ly van Hemert. 21.00 De Regeeringsvoorlichtingdienst antwoordt. 21.15 Avondwijding. Pater Lucidius Ver- schueren v. h. Klooster der Paters Franciscanen te Megen (N.Br.). 22.00 Nieuwsberichten. 22.20 Tommy Dorsey en zijn orkest. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Publiek-Reehtelijke Bedrijfs organisaties De regeering is van meening, dat eén nieuw publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie moepvorden opgebouwd met organen, die in staat zijn het geheele sociaal eco nomische beleid, vpor zoover niet de cen trale overheid dit zelf in de hand moet houden, over te nemen. Als sluitstuk van de bedrijfsorganisatie zal een regeling moeten worden getroffen voor de recht spraak op overtredingen van de verorde ningen van de bedrijfschappen, de be- drijfsrechtspraak op overtredingen van de bedrijfsschappen, de bedrijfsrechtspraak en de administratieve rechtspraak. c. u. Opstelling Welvaartsplan Ten einde te geraken tot een juiste aan wending van aWe productieve krachten des lands en van de ter beschikking ko mende buitenlandsche credieten, acht de 1 toewijzing van grondstoffen aan de af zonderlijke takken van bedrijf, het finan- cieele beleid, de sociale maatregelen en een aantal verdere punten in de econo mische politiek, in den ruimsten zin des woords. Een ontwerp van wet strekkende tot instelling van het Centraal Planbureau wordt bij de Tweede Kamer ingediend. Zuivering Kunstenaars en Wijziging Kieswet De Regeering koestert geen plannen voor eenig vervoermonopolie. De met be trekking tot de zuivering van kunstenaars in het algemeen welke tot nu toe is ge schied, vanwege het M.G., zal binnenkort een voorstel tot wetelijke regeling worden ingediend. Een wetsontwerp tot wijziging van de kieswet is in verregaande staat van voorbereiding. Gehoopt en verwacht wordt, dat dit voor het einde van het jaar aan de Twee de Kamer kan worden aangeboden. Bin regeering de opstelling van een nationaal nenkort kan een instelling van een com- welvaartsplan noodzakelijk.Dit plan zal als richtsnoer moeten dienen bij de bepa ling van het regeeringsbeleid. Ten aan zien van den invoer, den uitvoer en de missie worden tegemoet gezien, welke de regeering zal adviseeren omtrent een spoedige gezondmaking van de gemeen- tefinanciën. Dit heeft behalve tot stimuleering van ^controle genoopt tot het aanbrengen van enkele wijzigingen, waarvan als de voor naamste gynpemd worden: het binden van de uitkeeringen aan een bepaald maximum, de inschrijving van de gezins leden bovën 16 jaar van de overbrug- gingsuitkeering genietenden bij de Gew. Arbeidsbureaux en de mogelijkheid tot uitsluiting van arbeiders die behooren tot een groep, waarin ieder geacht kan wor den arbeid te kunnen vijlden, hi I Volksgezondheid De gezondheidstoestand van de. bevol king, die tot vóór 1940 buitengewoon gunstig te noemen was, heeft tengevolge van den oorlog en de bezetting ernstig geleden. -Terwijl op sommige gebieden verwacht mag worden dat een snelle ver betering zal intreden, zijn er andere ter reinen, waar de gevolgen van den oor log zich nog jarenlang zullen doen gevoelen en waar zeer ingrijpende maat- togregelen noodig om het vroegere gun stige peil in afzienbaren tijd weer te bereiken. Het Ziekenfondsbesluit Het in den bezettingstijd tot stand ge komen Ziekenfondsen Besluit kan, niet buiten werking worden gesteld, maar eischt herziening, waarbij allereerst Duit- sche insluipsels moeten worden verwij derd. Voorbereiding van een algeheele herziening wordt ter hand genomen. De Voedselpositie Het zal voor 'therstel vande positie, welk,e land- en tuinbouw als bestaansbron in nemen,. noodzakelijk zijn, dat krachtige maatregelen worden genomen om zijn Productie te vergrooten, de kwaliteit zijner voortbrengselen te verbeteren en door na tionalisatie den kostprijs aan te passen aan het binnenlandsche en internationale preispeil. De voedselpositie laat export van zui- velpriducten nog niet toe. Doch reeds op korten tremijn mpet ook hier worden ge streefd naar uitvoer, al kan dit meebren gen dat van bepaalde producten een ma tige rantsoeneering moet worden gehand haafd. Onze vetpositie kan ten gevolge van de VriJ groote ingevoerde hoeveelheden grondstoffen niet ongunstig worden ge noemd. Wel moet er echter mee worden gerekend, dat vnï. margarine en vet zal moeten worden gedistribueerd, aangezien e boterpositie allerminst gunstig is. la huidige vleeschrantsoen moet te geacht, doch vooruitgang kan eerst orden tegemoet gezien, nadat onze eigen 'kensstapel in belangrijke mate is uit- De man aan het luik maakt een vreemd gebaar met zijn hand, de kraan trekt op, kabels schuren langs de randen van het ruim en een vracht komt met een wijden zwaai omhoog, „Kijk uit, mijnheer", is de niet geheel overbodige waarschuwing, die, U wordt toegevoegd. Geboeid als U heeft staan te kijken in de diepte van het scheepsruim, heeft U niet .bemerkt, dat een andere hijsch, over Uw hoofd zwaaide. Hier is een schip aan het lossen. Dat beteekent drukte, lawaai, gejacht en dus leven! Tot aan het watermerk lag he schip, toen het voor de kade meerde. Het dwingt bewondering af voor het vakmanschap van den stuwador, wanneer men de luiken van de ruimen open ziet gaan. Tot het laatste hoekje is benut Netjes liggen de pakken tabak, de balen koffie en de kisten thee en rubber in het ruim gestapeld. De tabak, als teer artikel bovenop. En heelemaal onderin het los gestrote bauxiet (aluminiumerts). Ergens op de kade, in een klein rom melig kantoor, zetelt de „walbaas". De man, die de leiding heeft van dit alles. Hij geeft instructies, voor diverse ladingen. Hij dirigeert al deze goederen naar de loods of naar de schuiten en lichtersche- pen, die langszij liggen. Het duizelt U, wanneer U de havenar beiders bezig ziet. Oogenschijnlijk grijp- pen zij de kisten en balen voor de hand weg, maar in werkelijkheid wordt er ter dege gelet op de merken, zoodat de par tijen meteen worden gesplitst. -Even denkt U zich in de plaats van den walbaas, die hier leiding moet geven en onwillekeurig maakt U de opmerking: „Dat zou ik niet klaar spelen"! Iets fascineerends gaat er uit van dit bedrijf. En wanneer 's avonds het duis ter valt en groote lampen in den mast en in de ruimen een spookachtig licht wer pen, op dit leven, dat maar niet tot rust schijnt te kunnen komen, valt er toch iets van romantiek over de haven. Het lied van den arbeid! Juist nu voelt U wat dat wil zeggen. Hier is een omge ving, die toch overigens niets romantisch in zich heeft. Hard is het er en de taal, die hier ge sproken wordt is een harde taal. Toch schuilt er onder al dat volk, dat zoo dikwijls voor stug wordt gehouden een grooten zin voor humor. Knoopt U eens een praatje aan met dien ploegbaas in zijn korte jekkertje. Zijn stem is zwaar en doordringend. Wwars door al het la waai geeft hij aanwijzingen. Als hij even tijd vindt, zal hij tusschen het werk door verhalen kunnen doen, die meestal gebaseerd z^jn op het verleden. Hij zal U namen noemen van zijn collega's bij namen dan alleen en- U vertellen van Jan, die toen en toen op kantoor kwam vertellen, dat zijn maat Piet zoo vreemd deed. Hij kan me niet meer, zee-die. „Piet bleek toen in het ruim gevallen te zijn en bewusteloos op de lading te lig gen. Het is trouwens een opmerkelijk ver schijnsel, dat juist die menschen, die al jaren lang meeloopen, zoo sterk teeren op het verleden, toen ze bijvoorbeeld een schip in recordtijd lostert. „Dat was werk, mijnheer"! inusschen is er een drijvende grijper langszij gekomen, die het erts zal over laden in een lichter. De man, die zulke handgebaren maakte aan het ruim, heeft zijn plaats weer ingenomen. Wat U nu aan gebarenspel te zien krijgt, zal U stel lig verbazen. Wat doet die man? Hij geeft aanwijzingen aan den kraandrijver, die variAf iijn plaats niet in het ruim kan kijken. Wanneer U dan weet, dat zoo'n grijpkraan van 8 tot 11 handels heeft, be grijpt U ook, hoeveel gebaren er aan te pas komen om hem de juise handeling te laten verrichten. Even gaat -U ook kijken bij de tanks, waarin de palmolie verscheept wordt. Met stoomleidingen is de olie warm gemaakt, zoodat de vloeibare massa opgepompt kan worden. Op kleine vlotten varen en kele mannen in de heete, zoetige atmos- pheer rdnd, alleen gekleed in een overall. Hnn, taak is het afkrabben van de wanden van de tank, zoodat er zoo min mogelijk verloren gaat. Wanneer U weer langs de loopplank naar den wal 'gaat schudt U nog even de hand van den ploegbaas, waar U daarnet mee gesproken heeft. Het is een eeltige, harde knuist, die aan een kolenschop doet denken. Maar een hand, die hard is ge worden in het wérk, dat hem steeds weer nieuwe bekoring brengt. Het lied van den arbeid klinkt ook in zijp ooren. De verwoestingea in Zeeland eni Brabant Thans zijn de juiste cijfers bekend over de oorlogsverwoestingen in Zeelanden Bra bant. Op een totaal aan woningen van 7052 in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, werden er 2753 verwoest, 1245. zwaar beschadigd en 1420 licht beschadigd. Hieruit valt dus wei te zian, hoe deerlijk gehavend de West- Zeeuwsch- Vlaamsche streek er uit ziet. Wat Walcheren aangaat, op een totaal van 19.180 woningen zijn er 3711 geheel verwoest 7669 zwaar beschadigd en 3639 licht be schadigd. Voor Brabant zijn de cijfers uit West-Brabant het meest sprekend. OP totaal aan woningen van 29.000 werden er hier namelijk 1513 géheel vernield, 2703 awaar beschadigd en 10732 licht beschadigd. Voor midden Brabant zijn de cijfers „gun stiger". Van het totaal aantal woningen van 63141 werdén er 987 geheel vernield 2994 swaar beschadigd en 24248 licht beschadigd. Verhoudingsgewijs ziet het er in het land van Heusden Altena slechter uit. Hier werden namelijk 449 woningen geheel ver nield, 354 zwaar beschadigd en 3350 licht beschadigd. Het totaal aantal woningen bedroeg 5975. Men wende zich niet tot Buitenlandsche Hulpinstellingen Het is den laatsten tijd enkele malen voorgekomen dat landgenooten, zich, met voorbijzien van de eigen nationale instan ties voor hulpverleening, wendden tot het Canadeesche Roode Kruis en andere bui tenlandsche Roode Kruisintellingen ~°t verzoek om hulp. Afgezien van het feit, dat dergelijke incidenteele aanvragen toch niet in behandeling worden genomen, moge er op worden gewezen, dat zij af breuk doen aan de bijzondere goodwill die het Nederlandsche volk in het buiten land geniet. Nederland is dankbaar voor de hulp, welke het uit het buitenland mag ontvangen. Het ziet daarin een erkenning van het aandeel dat het heeft gehad in de gezatnelijke inspanning om de over winning te behalen. Voorkomen echter dient te worden, dat men, door de han delswijze van enkelen, ons volk gaat zien als een volk van bedelaars. Beteugeling der Vekeersonveiligheid Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich met een adres tot den Minister van Ver keer en Energie gewend naar aanleiding van de toegenomen verkeersonveiligheid op de wegen. In dit adres wordt er op ge wezen, dat adressante onlangs ook de aandacht van den Chef van den Genera- len Staf van de Landmacht op deze be langrijke aangelegenheid heeft gevestigd. Verzocht wordt er bij de onlangs inge stelde Verkeerscommissie op aan te drin gen spoedig van advies te dienen inzake de veiligheid van het wegverkeer, een streng maar rechtvaardig en paedago- gisch toezicht op alle categorieën van weggebruikers te bevorderen en ten slotte daartoe de hulp en medewerking van ci viele en militaire autoriteiten in te willen roepen. HET ROODE KRUIS „NATIONAL TRACING BUREAU" VOOR NEDERLAND Te Wiesbaden heeft de vgrige maand een vergadering plaats gehad van afge vaardigden van de verschillende belang hebbende nationale informatie- en opspo- ringsbureaux over-de georganiseerde op sporing van vermiste personen in Duitsch- land. Daarbij werd o.m. besproken, dat ver zoeken tot opsporing slechts door het Central Tracing Bureau (dat gevestigd is in het Unrra hoofdkwartier te Hoechst, Duitschland) kunnen worden behandeld, indien ze zijn aangevraagd door de natio nale opsporingsbureaux. Nationaal opsporingsbureau voor Ne derland is het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, gebouw „Pe- trolea" Benoordenhoutscheweg 7, Den Haag. Alle aanvragen moeten dus via dit bu reau worden ingediend. Met de meeste bureaux, welke zich kort na de bevrijding eveneens op dit terrein bewogen, heeft dit bureau ij^uw contact, zoodat reeds inge diende aanvragen in den regel niet be hoeven te worden herhaald. Een onwelkome burgemeester Bij den terugkeer van den gestaakten burgemeester van Schinveld, den heer Adams, hebben de tien raadsleden, de loco-secretaris, de ontvanger en het geheele administratieve personeel hun werkzaamheden gestaakt, daar zij op grond van de houding van den burge meester tijdens de bezetting niet meer met hem samen wenschten te werken. Naar aanleiding van deze alles behalve joyeuse entree deelde de kring Schinveld van de G.O.I W. mede, dat zij de aan den dag gelegde mentaliteit van hun voorzitter, den heer F., die destijds van dezen burgemeester een verklaring had afgegeven, 'die op onwaarheid berustte, ten zeerste betreurde. Inmiddels zijn door dezen kring de noodige stappen ondernomen, om deze kwestie op te helderen. Rijkspostspaarbank en Balstingen Inleggers bij de Rijkspostspaarbank kunnen tot elk bedrag belasting van hun spaarbanktegoed voldoen. Zij moeten zich dan, met hun spaar bankboekjes en een ingevuld girostor- tingsformulier tot een P.T.T.-kantoor wenden. Het bedrag wordt dan van hun boekje afgeschreven en op de postrekening van den Ontvanger der Belastingen gestort. Ook over het tegoed van zijn echtgenoote kan men hiertoe beschikken, mits deze daartoe hcsriftelijk machtiging verleent. Een en ander geldt eveneens voor spaarbankboekjes, welke na 7 Juli j.I. wer den afgegeven. In leidende Japansche kringen heerscht een psychologische crisis, veroorzaakt door de steeds toenemende vrees voor arrestatie als oorlogsmisdadiger. Hiro- hito ziet zijn generaals, adviseurs en per soonlijke vrienden een voor een verdwij nen. Nu Konoye en Hirohito's boezem vriend en adviseur Markies Kido op de lijst' van oorlogsmisdadigers voorkomen, staat de keizer practisch alleen en zijn nervositeit neemt toe. De afdeeling voor lichting en opvoeding van het hoofdkwar tier van Mac A-thor reemt reeds het pro bleem van de opvoeding en entourage van den 12-jarigen kroonpr. Tsoegoe in overweging, in verband met de mogelijk heid van Hirohito's abdicatie en verban ning en zelfs zijn arrestatie als oorlogs misdadiger. De vrees -voor arrestatie is thans zoo groot, dat hooggeplaatste |>ersonen een zwarten handel in Engelsche kranten, waarin Amerikaanschgezinde redevoerin gen van voor den oorlog staan afgedrukt, in het leven geroepen hebben. Leden van Mac. Arthur's hoofdkwartier worden al- erlei functies aangeboden om hen te ver murwen. :*V f? !fl ïJfiKr BP A I O

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3