Van 1940 tot en mét 1944 een tekort van f 11.000.000.000.- De ernst van den financieëlen toestand Belangrijke plannen Voor de tweede helft van 1945 een nadeelig saldo van 1812 millioen gulden BINNENLAND -- De Minister van Financiën heeft de in de Troonrede aangekondigde Nota be treffende den toestand van 's Rijks financiën bij de Tweede Kamer ingediend, peze Miüioenen-Nota dient ter inleiding van de ontwerpbegrooting voor het tweede halfjaar 1945, waarvan de stukken binnenkort zullen worden aangeboden. Gezjen den geweldigen achterstand bij A administratie en de onzekerheid ten aanzien van vele kosten wenscht de Minister deze begrooting slechts te beschouwen als een oefen-begrooting en als een hulpmiddel om de administratie weer geleidelijk aan in beproefde comtabele banen te leiden. Daar hij in dit verband de normale en grondwettelijk voorgeschreven behandeling niet wel mogelijk acht, legt hij haar alleen ter informatie aan de Staten-Generaal voor. Bij afzonderlijk Wetsi- voorstel verzoekt de Minister machtiging om deze t>egrooting vast te stellen. Voorts worden in de nota eenige be langrijke plannen aangekondigd. 1. op het gebied der belastingheffing zijn maatregelen van drieërlei aard te ver wachten. A. Speciale heffingen, dekking van uit gaven wegens geleden oorlogsschade en voor de vermindering der Staatsschuld. Df eerste en belangrijkste dezer heffin gen de verrrfogensaanwasbelasting, is in ontwerp gereed en is in studie bij de be lasting-adviescommissie. De voorbereiding van een heffing in eens is ter hand ge nomen. B. Afschaffing van de vennootschapbe lasting en van de vermogensbelasting op lichamen en vervanging door resp. een minder drukkende overwinstbelasting en een z.g. winstgerechtigde-belasting als voorheffing op de inkomstenbelasting. Doel dezer belastingherziening is de be lemmeringen voor een ontplooiing van 'n gezonde ondernemersactiviteit weg te ne men en Nederland aantrekkelijk te ma ken voor de yestiging van nieuwe onder nemingen. G. Herziening van de algemeene omzet belasting, gepaard gaande met een ver mindering of vrijstelling van déze heffing op noodzakelijke levensbehoeften. Invoe ring van een weeldebelasting. Verhoo ging van de successierechten en van de schenkingsrechten. 2. Het streven zal er op gericht zijn de uitgaven uit den gewonen dienst te dek ken uit belastingen en voor den fjuiten- gewonen dienst uit binnenlandsche bespa ringen en buitenlandsche leeningen. Voor de uitgaven op den buitengewonen dienst staat de Minister het systeem van meer jarige begrootingen voor. De opstelling daarvan zal in nauw overleg moeten ge schieden met den dienst van het nationale plan, welke de Regeering voornemens is in het leven te roepen. 3- De Staatsbegrooting zal in het kader moeten worden geplaatst van een te ont werpen nationaal budget, dat de raming bevat van het te verwachten volksinko men, zijn bronnen en zijn besteding. 4. Om een zoo efficient mogelijke beste ding der overheidsgelden te waarborgen, worden Thesaurie-inspecteurs opgeleid, die aan de verschillende Ministeries zullen worden gedetacheerd en den Minister van Financiën van voorlichting zullen die nen. Voor alle organen, welke naar ver wachting binnen vijf jaren kunnen ver dwijnen of belangrijk kunnen worden in gekrompen, zal een liquidatieschema wor den opgesteld. Met het oog op. de sterk ^gestegen personeelsuitgaven, is ook een op de hoogste efficiënte gerichte reorga nisatie van alle personeelformaties ter hand genomen. 5. Met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrootingstekort binnen verantwoorde grenzen terug te brengen, voordat een einde zal zijn geko men aan de deflationistische tegenstroo- ming, welke op -het oogenblik de inflatio- nistische werking van het begrootingste kort in belangrijke mate opheft. Deze de flationistische tegenstrooming is een ge volg van den verkoop tegen practisch contante betaling van goederen welke in het buitenland op erediet worden gekocht. 6. Als onderdë# van de noodzakelijke reorganisatie der :Rijksadministratie is de voorbereiding van een centrale vermo gensrechtelijke boekhoudng voor het Rijk met crediteuren- en debiteurenadmini stratie ter hand genomen. Vervolg van Pagina 1.) Proces-Verbaal opgemaakt De politie alhier heeft tegen een in woner van Waddinxveen proces-verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slach ten van een geit. Besmettelijke ziekte Ter' gemeentesecretarie is een geval van diphterie aangegeven. f Gevonden Voorwerpen Gevonden is een huissleutel, terug ten gemeentehuize; een paar dameshand schoenen, terug bij J. J. van Leeuwen, Nieuweweg A 28. Loop der Bevolking Vertrokken: P. Verhoog uit K 5 naar Haastrecht; A. G. E. Huizër uit D 26 naar Wormer; J. J. '1 Amie uit A 27 naar Alphen a.d. Rijn; B. Vink uit H 236 naar Gouda: A. Wilschut uit B 63a naaf Bos koop; P. J. C. de Bijl uit F 56 naar Rot terdam. Ingekomen: L. Prins in E 121 uit Ammerstol; Gr. v. d. Ploeg in E 29 uit Norg; M. v. d. Stam in E 29 uit Norg. Burgerlijke Stand Gebor&n: Ferdinandus Adrianus, z.v. F. A. v. d. Weel en Cor. de Hoog. Overleden te Gouda: Elizabeth Verweij, oud 73 j., wed. van P. Stuivé; Johanna Rijkelijkhuizen, oud 66 j., echt- gen. van L. van Leeuwen. Inenting en Herinenting Dinsdag 18 Dec. a.s. des namiddags te 2 uur zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan tot kostelooze renting ien herinentirig voor hen die zich daartoe aanmelden. Biljartnieuws van D.O.S. De traditioneel St. Nicolaasavond werd op 6 December gevierd en de leden en donateurs met hun dames hebben een prettigen avond gehad. Na de opening door den „voorzitter Nonner, werd een aanvang gemaakt met het hoofdpunt van het programma, n.l. het z.g.n. vlotbrug biljarten. Zooals altijd verwekte dit spel veel gelach en de goe de stemming kwam meer en meer naar voren. Een accordeon-speler zorgde voor het muzikale gedeelte. D.O.S. II versloeg Maandagavond 't Westen II met maar eventjes 8—0. Cor de Jong speelde weer de beste partij en maakte deze uit in 17 beurten met een moyenne van 3.88. Nonner, Niekerk en Hoogeveen speelden hun partij zooals het behoorde n.l. „met winst"; D.O.S. Illb verloor in Gouda van 't Zuid III met 62. Alleen Edelman redde de eer van zijn team. Het programma is als volgt: Woensdag 12 Dec.: Kot IIID.O.S. lila. Maandag 17 Dec.: D.O.S. lilaStolwijr kersluis 1, Excelsior 1—D.O.S. I. Donderdag 20 Dec.: D.O.S. I—Concor dia I; De Spil II-4T0.S. 11. Predikbeurten voor Zondag 16 Dec. '45. Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-dörp: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. H. Roelofsen. Ned. Herv. Kerk te Sluipwijk: Voorm. 10 en nam. 4 uur Ds. E. S. de Lint. Voorm. Bed. v. d. H. Doop. Doopouders aanmelden Vrijdag 14 Dec. aan de Pastorie. Geref. Kerk a. d. Brug: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. P. War- menhoven. INDEELING DER NOTA Met het 005 op de bijzondere omstan digheden is de nota eenigszins anders op gezet dan normaal. Zij is verdeeld in djie deelen: A. Een uiteenzetting van de- uitkomsten der dienstjffyfnniUO tot en met 1944, zoowel wat betreft het geldelijk beheer in Nederland als in Londen. B. Een schets van den desolaten finan- ci<|^n toestand aan het eind van het eJB? half jaar van 1945. GrDe normale autorisatie-begrooting van uitgaven en inkomsten voor hef tweede haljaar 1945. Over de verschillende punten wordt het volgende gezegd: A. de,vorige dienstjaren; De uitkomsten van gewonen dienst en kapitaaldienst tezamen zijn als volgt: 1940 nadeelig saldo 715 milloen 1941 nadeelig saldo 1715 millioen 1942 nadeelig saldo f 1807 milloen 1943 nadeelig saldo 1918 millioen 1944 nadeelig saldo 2187 millioen Wat het financieel beheer der Regee ring1 .te Londen betreft kunnen voor de jaren 1940 t.e.m. 1943 rekeningcijfers worden vermeld. Voor 1944 zijn alleen begrootingscijfers beschikbaar. Gewonè dienst en kapitaaldienst tezamen geven het volgende beeld: .1940 nadeelig saldo 4,6 mill. P.St. 1941 nadeelig saldo 13 mill. P.St. 1942 nadeelig saldo 7,5 mill. P.St. 1943 nadeelig saldo 18,8 mill. P.St. 1944 nadeelig saldo 53,9 mill. P.St. Het nadeelig saldo over deze dienst jaren heeft in totaal ongeveer 11 milliard gulden bedragen. b. De Toestand op 30 Juni 1945 De stand van 's Rijks kas te 's-Graven- hage vertoonde per 30 Juni 1945 een to taal aan schatkistbiljetten en schatkist- proruessen van 6214 millioen. De vlot tende schuld bedroeg ca. f 7 milliard, d.w.z. ongeveer het. negenvoudige van ultimo 1939 825 millioen). Rekening houdend met de cijfers van Londen mocht de totale vlottende schuld ruwweg op 7,5 milliard worden gesteld. De geconsolideerde Staatsschuld, welke per ultimo 1939 3,1 milliard bedroeg, nam tot 30 Juni 1945 toe tot ongeveer f 5,8 milliard. Tezamen met de 7,5 rrtn- liard vlottende schuld en 1,5 milliard schuld, ingeschfeven in het grootboek van den wederopbouw, vormde dit per 30 Juni 1945 een totale zichtbare Staats schuld van 14,8 milliard. Globale berekening van de eventueele schuld uit hoofde der Civil-Affairs-sup- plies leert, dat tot en met 30 Juni j.l. voor 142.ÖOO.OOO dollar aan Nederland werd geleverd. De Regeering heeft aan de ge allieerden doen, weten, dat zoowel deze leveringen als die, welke na 30 Juni uit dien hoofde werden gedaan, noodig wa ren om ons verhongerde en verzwakte volk kracht tot herstel te geven. Deze uit gaven zijn dus te beschouwen als een di rect öotlögsgevolg'efli als een consequen tie van de uit militaire factoren vólgende noodzaak der etappegewijze bevrijding van ons vaderland. Wat de pro memorie opgenomen post schadevergoedingen wegens oorlogs schade aangaat, kan worden medege deeld, dat een zeer ruwe schatting ge leerd heeft, dat circa 3 milh&rd zal zijn te betalen. c. De Autorisatie-Begrooting 2e halfjaar 1945 In de bezettingsperiode werd voor het dienstjaar 1945 geen begrooting vastge steld. Het feit, dat het eerste halfjaar 1945 ten tijde der volledige bevrijding reeds voor een aanzienlijk deel was ver streken, alsmede de groote verwarring in die dagen leidden er toe, dat voor het eerste "halfjaar 1945 geen begrooting werd vastgesteld, doch dat de Ministeries voorhands de helft der credieten van de begrooting 1944 als budgetaire maatstaf moesten aannemen. Voor het tweede halfjaar 1945 is nu wel een autorisatiebegrooting opgemaakt. Deze wijkt in zooverre van vroegere autorisatiebegrooting' af, dat de splitsing in gewonen- en kapitaaldienst is vervan gen door een scheiding in gewonen en buitengewonen dienst. De grondslag voor deze nieuwe scheiding is de mededeeling in de Regeeringsverklaring, volgens wel ke op den buitengewonen dienst zouden komen de uitgaven van de oorlogvoering, de noodhulp en de steun bij den herbouw eri het op gang brengen van bedrijven. Het komt wenschelijk .voor, daaraan toe te voegen de kosten van voorzienig gen in afwachting en ten behoeve van de wederinschakelng van arbeiders in het productieproces, alsmede de kosten van de overheidsbemoeiingen met distributie en prijsregeling en ten slotte, de uitgaven, die van ouds op de kapitaalrekening wor den geplaatst. De gemaakte splitsing is nog niet de finitief, met name t.a.v. de sociale en eco nomische voorzieningen (waarvan een ge deelte op den gewonen diens.t behoort te drukken) en zal met het oog op volgende begrootingen nog nader worden uitge werkt. Deze begrooting vertoont het volgende beeld: Geheele dienst: Uitgaven circa 2451 millioen Middelen circa 639 millioen Nadeelig saldo 1812 millioen Tenslotde wordt in de Millioenen- Nota opgemerkt: De Regeering wenscht een actieve financieele politiek te voeren, teneinde den weropbouw van ons zoo zwaar ge troffen land, binnen de technisch aaraan troffen land, binnen de technisch daaraan gestelde grenzen, zooveel mogelijk te stimuleeren. Daartoe zal vooreerst de fis cale politiek dienstbaar worden gemaakt. Maar ook in haar beleid op het stuk der Overheidsuitgaven zal zij de opvoering van het Nationaal inkomen zich voor oogen stellen. Deze opvoering maakt het mogelijk een belangrijk deel van het in komen als besparingen van het aanvan kelijk nog bestaand budgetaire deficit. De geleidelijke toeneming van het Na tionaal inkomen en de daarmede gepaard gaande, stijging van de fiscale inkomsten eenerzijds, de in de toekomst vermin derde noodzaak de Overheidsuitgaven als stimulans voor de bedrijvigheid te be zigen anderzijds, stellen een verdwijnen van het deficit in het verschiet. Dan zal ook de budgetaire saneering bereikt zijn. De mijnen vragen personeel Door de Limburgsche mijnen zal binnen kort begonnen worden met de werving van nog 6000 arbeiders, die noodig zijn om de personeelsterkte op peil te brengen. Door het geheele land zal een actie op touw worden gezet, waarbij zal worden duidelijk gemaakt, dat er voor jonge krachtige men- schen een toekomst in het Limburgsche mijnenbedrijf te vinden is. Zou deze actie onverhoopt niet voldoende personeel voor de mijnindustrie opleveren, dan zal er een beroep worden gedaan op Poolsche werk krachten, die zich op het oogenblik in Engeland en in de Skandinavische landen bevinden. Onder deze Poolsche arbeiders kunnen de miinen direct 50 pet. geschoold personeel vinden. Atoomenergie voor medische doeleinden Dezer dagen is bekend gemaakt, dat aan de universiteit van Rochester sedert 1943 in het geheim uitgevoerde onder zoekingen plaats vonden omtrent de mo gelijke goede resultaten van de produc tie! van atoom-energie voor medische doeleinden. De observatie van het effect van zoowel 'chronische als groote plot selinge doses radiumstralen, naar wordt bericht, belangrijke resultaten opleveren voor de behandeling van shock, zooals die in de gewone medische praktijk voor komt. Geen enkele arbeider van de vele dui zenden, die bij de productie van de atoombom in honderden fabrieken door het geheele land betrokken waren, onder vond nadeeligen invloed van radiumstra- ling of dergelijke verschijnselen. „De Ramblers" gaan weer spelen De persdienst van Herrijzend Neder land deelt mede: Nadat hem nadere gegevens ter ken nis zijn gebracht, heeft de Eereraad voor de Kleinkunst aanleiding gevonden tot een nieuwe uitspraak te komen iniake Theo lAlen Masman' eji de „Ramblers"^ Deze uitspraak houdt in, dat Theo Uden Masman tot 5 Mei 1946 niet hiag optreden, in welken vorm dan ook, als leider van een Ensemble. Wel,,mag de heer Masman na 1 Januari 1946 zijn be roep als pianist uitoefenen. Ten aanzien van het Ensemble „De Ramblers" is bepaald, dat dit orkest na 1 Januari 1946 zijn werkzaamheden mag hervatten, waarbij dus de heer Masman niet als leider kan optreden. De naam „Ramblers" is niet verboden, omdat deze reeds door de Duitschers verboden was. Het dansorkest zal in Januari weer ge regeld door de radio optreden. DE M1LLI0ËNEN-N0TA INGEDIEND

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2