DE HAVEN VAN AMSTERDAM Nienwjaarsadvertenties Radio-programma De Duitsche Slavernij. van hedenavond. HILVERSUM I 301 M. 18.00 Orgelconcert door Sydney Gustard m.m.v. Joe Petersen en Richard Crookes. 18.30 Sportpraatje door Chris Geudeker. 18.45 Mark Twain, portret voor orkest van Kern. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Lex van Spall en zijn orkest. 20.00 Buitenlandsch weekoverzicht door L. de Jong. 20.15 Gevarieerd instrumentaal solisten concert. 21.00 Op de brug. Minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos, spreekt over „De organisatie van het be drijfsleven". 21.15 Alexandra Trianti, sopraan en Coenraad Bos, piano. 21.30 Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Albert van Raalte. 22.20 Mensch en Maatschappij. Mej. Anne H. Mulder: „Het Nederlandsche ge zinsleven in de 17de eeuw". 22.35 Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Albert van Raalte. 23.00 Nieuwsberichten'. 23.20 Avondwijding. Kap. F. J. Koning v. d. Par. van Onze Lieve Vrouwe v. Onbevlekte Ontvangenis te Hil versum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht. 18.30 Jan Corduwener Non-stop. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Concert op het orgel van de Oude Kerk te A'dam door Anthon van der Horst. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Het omroeporkest o.l.v.Willem Lo- hoff, m.m.v. Helene Ludolph, so- praan en Wim Lamme, bariton. 21.00 Op de brug (zie Hilversum 1). 21.15 Sonaten concert. 21.45 Avondwijding.Ds. C. J.Rijnders, Zendingsdirecteur Oegstgeest. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Sluiting en' Wilhelmus. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. BOODSCHAP VAN H.M. DE KONINGIN AAN BEVRIJDEN INDIË 13 December oogenblikkelijk na de be ëindiging van de vijandelijkheden in Azië, heeft H. M. de Koninging getracht zich met een boodschap te richten tot de uit de Aziatische kampen bevrijde landge- nooten. Voorts heeft de Koningin tal van brieven beantwoord, die haar ter gelegen heid van haar verjaardag uit onze over- zeesqhe gebiedsdeele'n hadden bereikt. Naar later gebleken is, hebben 'noch de boodschap, noclp4e brieven hun be- stemniinng bereikt^ H. M. de Koningin heeft, daarom Kofbnel Dr. Doorenbos, vertegenwoordiger-wan het het Neder landsche Roode Kruis in Nederlandsch- Indië, dien zij eenigen tijd géleden in audiëntie ontving, boodschappen mede gegeven, bestemd vopr alle uit kampen in Indië of op het Aziatische vasteland bevrijden, zoowel voor burgers als mili tairen, voor mannen, vrouwen en kin deren. De boodschappen, die Kolonel Dooren bos zoo veel mogelijk ter kennis van onze landgenooten in Indië zal brengen, be vatten een hartelijk woord van geluk- wensch met de uiteindelijke bevrijding. Met weemoed gedenkend de velen, die het offer van hun leven gebracht hadden, betuigde de Koningin haar dankbarë be wondering voor den trouw, den moed en de volharding, die de geinterneerden heb ben betoond. Schorsing Fusiebesprekingen NVV—EVC Het bestuur van her N.V.V. meldt dat het bij schrijven van 11 Dec. heeft geant woord op den brief, welke de E.V.C. op 5 Dec. j.l. over deze aangelegenheid aan het N.V.V.-bestuur heeft gezonden. Het N.V.V. constateeft nog eens na drukkelijk, dat ondanks de met de heeren Blokzijl en Koenen gemaakte afspraak, dat gezien de stand der fusiebespre kingen bfêrover niets naar buiten zou worden medegedeeld, de heer Blokzijl in een openbare vergadering in Roterdam zulks toch deed en nog wel op zoodanige wijze, dat de houding van het N.V.V. Problemen van verleden, heden en toekomst f Onder welke regelingen werken die havenarbeiders, waarmede U in de kijk- jes in de haven kennis nebt gemaakt? Om dat duidelijk te maken js.een kleine j uiteenzetting noodig van de arbeidsver- i houdingen, zooals die voor den ooriog waren. In Amsterdam zoowel als Rotterdam zijn de bedrijven, vyerkzaam op het ter rein van scheepvaarten expeditie, ver- eenigd in de Scheepvaartvereenigingen. Deze vakorganisaties van werkgevers hebben een loonregeling vastgesteld, die al naar gelang van den leeftijd een be paald minimum en maximum loon kende. Bijna alle aangesloten bedrijven wisten deze regeling zoodanig toe te passen, dat j alleen de minimumloonan toegepast wer den. Eeti ipkopien, vap ?.8,33 per week was dan ook een veel voorkomend iets, zelfs voor arbeiders met vakbekwaam heid, wat betreft de behandeling van over- zeesche producten. Pensioenregelingen waren niet in de plannen opgepomen, zoodat" het voorkwam, dat arbeiders, die het tot baas hadden gebracht en soms 4Ü jaar dienst achter den rug hadden, naar huis werden gestuurd met een „pensioen" dat aanvankelijk het halve weekloon be droeg. Naar verloop van eenigen tijd ver minderde dit bedrag echter en de gepen- sioeneerde, die met den verkoop van al lerhande artikelen moest zien in het le ven te blijven, omdat zijn pensioen tot 5,was teruggeloopen, was geen uit sondering. Zij hadden hun arbeidskracht gegeven aan het bedrijf, maar de dank 'bleef uit. Het is in deze kwestie, al net als in het groote internationale leven, een zaak van geven en nemen. Het is begrijpelijk, of schoon niet goed te praten, dat de werk gevers ongaarne hun machtspositie prijs geven. Daar staat tegenover, dat men in arbeiderskringen vaak te weinig inzicht heeft in de bedrijfspolitiek, om bepaalde maatregelen te kunnen doorzien. De beste oplossing zou hier gevonden kunnen wor den door het instellen van een raad uit "de arbeiders, die geraadpleegd zou kun nen worden door de directie en bepaalde genomen maatregelen aan de arbeiders Sou kunnen, verklaren. Medezeggenschap in de zaken, het be drijf betreffende, wordt dikwijls ter sprake gebracht, maar zal nog wel tot de 'pekomstwenschen blijven behooren. Het is in dit verband te wenschen, dat men in werkgeverskringen tot het inzicht komt dat ook de gewone arbeider zijn volle prestatievermogen inzet voor het welzijn van het bedrijf en ook een rader tje vormt, hoe klein ook, in de groote machine. In het voorgaande spraken wij reeds terloops over de concurrentie. Die is er niet alleen tusschen de bedrijven onder ling, maar ook tusschen de havens on derling. In dezen toestand is door den oorlog wel eenige wijziging gekomen. Practisch zijn de Duitsche havens, Hamburg en Bremen, uitgeschakeld. Daardoor ligt voor Rotterdam en Ant werpen een groote toekomst open, Deze beide havens toch waren ook in de vooroorlogsche jaren in belangrijke mate de poort van Duitschland. Was Ant werpen voor den oorlog goedkooper, door de lagere loonen, welke daar be taald werden, thans zijn de kansen voor Rotterdam en Antwerpen weer eeniger mate gelijk door den verhoogden levens standaard in Belgie. Amsterdam, vanouds in de eerste plaats stapelhaven, zal deze taak ook in de ko mende jaren blijven vervullen. De min der gunstige verbinding met den Rijn blijft hier de ontwikkeling van doorvoer haven tegenwerken, als brengt de vol tooiing van het Amsterdam-Rijnkanaal mogelijk eenige verbetering. Veel zal afhangen van het terugkeeren van de groote markten naar Amsterdam. Doordat hier de groote importeurs van Indische producten gevestigd waren en de veilingen van deze artikelen eveneens te Amsterdam werden gehouden, kon Am sterdam zich als stapelhaven steeds hand haven. In de oorlogsjaren verplaatste zich deze markten echter voor een deel naar elders. Zoo ging de Indische tabak recht streeks naar Amerika vanuit Indië. Toch valt het niet te betwijfelen of deze mark- den naar Amsterdam terug zullen keeren. Veel werd er in de Amsterdamsche ha ven verwoest. Energiek is er aangepakt en met de hulp van geallieerde deskun digen is er in betrekkelijk korten tijd weer gelegenheid geschapen om zelfs groote schepen te kunnen lossen. Met het vrijkomen van de schepen uit de internationale „pool" zal een herstel van de vaste lijndiensten gepaard gaan, hetgeen ook een stabilisatie van het vfer- keer over zee met zich zal brengen. Dan zal er voor Amsterdam een nieu wen tijd aanbreken. Een tijd, die hope lijk gedragen zal worden door de ver- daardoor in een volkomen verkeerd dag licht werd geplaatst. Het bestuur van het N.V.V. kan deze gang van zaken niet zonder protest laten passeeren en verlangt, dat de E.V.C. zich aan haar afspraken houdt en het te Rot terdam gebeurde, betreurt. De Liquidatie der Luchtbeschermingsdiensten De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een rondschrijven gestuurd aan burgemeesters, betreffende de gemeente lijke luchtbeschermingsdiensten. Hierin wordt o.m. gezegd: behoudens in de door mij aan te wijzen gemeenten, waar ten gevolge van het oorlogsgeweld nog lucht beschermingswerkzaamheden moeten wqr- den verricht of waar uit de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst hulpver- leenïngsgroepen zijn gevormd, worden de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten opgeheven. Aan het hoofd, het personeel en de ove rige functionarissen van de luchtbescher mingsdienst wordtontslag gegeven. Het in vasten dienst aangestelde hoofd van den luchtbeschermingsdienst wordt op wachtgeld gesteld. DE ZELFMOORD VAN VAN GENECHTEN Prof. Dr. R. van Genechten, de gewe zen Procurenr-Generaal, die op 17 Oct. door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag ter dood was veroordeeld, heeft zich hedenmorgen in de strafgevangenis te Scheveningen door ophanging van het leven beroofd. Hedenmorgen om 7 uur werd aan Ge nechten op gebruikelijke wijze een kom melk gebracht. Om even over half acht constateerde een der bewakers dat hij zich door ophanging van het leven had De zelfmoord kon hoogstens tien minu ten geleden gepleeg zijn. Van Genechten heeft een broekband van een onderbroek afgescheurd, deze met met stopwol tot een stevig geheel ineengewikkeld en daarmee heeft hij zich aan een buis van ,de centrale verwarming opgefiangen. In zijn cel werden eenige brieven ge vonden, waaruit bleek, dat Van Genech ten tot het inzicht was gekomen, dat hij lievar zichzelf het leven wilde bene men, dan een executiepeleton af te wach ten Van Laan weer gegrepen Korte vreugde Maandagavond wist Van der Laar, die door den P.O.D. was ingesloten teneinde zich te verantwoorden over zijn gedra gingen in het kamp van Amersfoort hij werd aangeduid als de z.g. „beul van Amersfoort" uit zijn cel in het Hil- versumsche gemeentehuis te ontsnappen. Toen hij uit zijn cel werd gehaald om de matras voor den nacht in ontvangst te nemen, sloeg hij een bewaker neer en ontvluchtte door het raam van de matras- senbergplaats, hoewel enkele schoten op hem werden gelost, wist hij in de duis ternis te ontkomen. Woensdagmorgen vroeg is deze poli tieke gevangene door den Hilversum- schen P.O.D., die zijn spoor was ge volgd, te Nijmegen weer gearresteerd. Gisteren zijn het Tribunaal documen ten voorgelegd, welke details openbaren over het door Nazi-Duitschland toege paste arbeidsslaven-systeem. Sauckel ver klaarde „van de vijf millioen buitenland- sche arbeiders, kwamen er nog geen tweehonderdduizend vrijwillig. Rosenberg protesteerde eenmaal tegen de door Sauckel toegepaste wreede me thodes..Hij. schreef o.a. „nu bevinden we ons in de groteske omstandigheid, dat we miilioenen arbeiders uit de bezette Sowjet-Russische gebfeden Tnoeten wer ven, nadat de krijgsgevangenen als vlie gen zijn gestorven. Bij het werven van Sowjet-Russische arbeidskrachten zijn methodes gebruikt, die hun oorsprong vinden in de zwartste tijdperken van slavenhandel". De Amerikaansche aanklager Dpdds bracht een verklaring van de Nederland sche Regeering over de recruteering van arbeidskrachten in Nederland ter tafel. In deze verklaring wordt vastgesteld^ dat duizenden Nederlandsche arbeiders wer> den verzameld en weggevoerd en dat de genen, die weigerden, door de S.S. in concentratiekampen werden gedreven. In de verklaring werd o.a. gezegd: „in Rotterdam en Schiedam zijn in twee da gen tijds 55.000 mannen opgepakt en gedeporteerd. Dodds deed ook voorlezing van een luitenant van den Duitschen Staf in Ne derland, waarin werd verklaard: „de menschen werden op straat gearresteerd en uit de huizen gehaald. Ook werden arbeiders weggehaald uit de fabrieken, die voor ons produceerden. Toen deze arbeiders werden aangehouden of wel bang werden om zich op straat te ver- toonen, was dat voor ons een^groot na deel". Volgens een als bewijsstuk voorgelegd officieel overzicht hadden de Duitschers 6.691.000 buitenlandsche arbeiders in dienst in hun Reich, waaronder 4.795.000 burgers. Onder die burgers waren 1.900.000 Russen, 764.000 Franschen, 274.000 Nederlanders en 183.000 Belgen. Amir staat achter Soekarno en Sjahrir Dr. Amir, plv. „Gouverneur" van Sumatra, die gisteren te Ba&via is aangekomen ver telde aan buitenlandsche correspondenten vanmorgen het volgende: „Het provinciale bestuur van Sumatra staat geheel achter Soekarno en het kabinet Sjarir. Wij zijn niet voornemens een eigen politiek te volgen. Het volk van Sumatra wenscht geen donu- nionstatus, maar algeheele onafhankelijkheid. Het vraagt een de-facto erkenning van de Indonesische regeering. Elke Brttsche actie tegen het volk van Java wordt gevoeld als ook gericht tegen het volk van Sumatra". Amir vertelde dat „Gouverneur" Hassan nu bezig is een rondreis door Atjeh te maken, waar moeilijkheden zijn ontstaan tusschen Indonesiërs en Japanners, die in de gebieden, welke niet door de Britten zijn bezet, bezig zijn burgerlijke bestuursambtenaren terecht te stellen, ar hebben vele incidenten plaats tusschen Indonesiërs en Japanners. „Wij doen het uiterste om groote incidenten over ge heel Sumatra te vermijden, maar wij kunnen de gevoelens van het volk cat verbitterd is tengevolge van de gebeurtenissen te Soera- baja, Semarang en andere plaatsen niet controleeren. Wij vechten tegen de Nica en wij betreuren de door de Britten gedane stappen om het vroegere Nederlandschei systeem te herstellen. Van der Plas neemt ontslag De heer C. O. van der Plas, lid van den' raad van, Indië, heeft officiéél ontslag ge vraagd uit zijn functie. Uit bevoegde bron te Den Haag ontvingen wij een bevestiging van dit bericht. Ook U wilt Uw cliënten, vrienden en bekenden gelukwenschen met Nieuwjaar. Doe dit per advertentie in „Groot Gouda". U bereikl dan allen, die U gelukwenschen wilt. Grootte der advertentie als het vakje of een veelvoud daarvan. Vul onderstaanden bon in voor 22 December en op 31 Dec. plaatser wij uw advertentie. Gelieve te plaatsen: Naam: Adres: Woonplaats pf. of G.N. of Z.N. x 1 vakje a f 1.25. doorhalen wat niet verlangd wordt. (Naam, adres en woonplaats in blokletters s.v.p.) N.B. Bij tekst naar eigen keuze geldt bet normale advertentietarief.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3