Oproep van den minister van Oorlog JDEIUKD flilFT INI". ^JilreA ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wcec&eciM OP DE BRUG. Vergeet/U niet.... STADSNIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMÉR 105 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda EENDRACHT MAAKT MACHTE Administratie: M. J. van Loon ZATERDAG 15 DECEMBER 1945 Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. Vergadering noodgemeenteraad. De burgemeester van Gouda deelt ons het volgende mede In de vergadering van den tijdelijken ge meenteraad van Dinsdag 18 Dec. a.s. wordt een voorstel van B, en W. behandeld tot vaststelling van een verordening, welke kan bijdragen tot de bestrijding en de beteuge ling van de verspreiding van scabies (schurft). Ongetwijfeld zullen vele ingezetenen zich afvragen of het nu wel noodzakelijk is zoo n verordening in het leven te roepen. Schurft kwam toch alleen eeuwen geleden in ver ontrustenden vorm voor? Neen, waarde lezeres of lezer, ook hu - in het Jaar 1945 - blijkt deze besmettelijke ziekte en wel in allerlei kringeD op het appel aanwezig te zijn en in een omvang, welke de nlet-ingewijde absoluut niet vermoedt. Zij is een erfenis uit de achter ons lig gende bezettingsjaren, er meet radicaal mee afgerekend worden en spoedig, Natuurlijk wordt er reeds nu tegen de scabies opgetreden. De dokters doen niet anders dan zalfjes voorschrijven en de apo thekers hebben de hauden voi om de genees middelen gereed te maken. Maar uit den kring van artsen en apothekers zelve is de roep' opgegaan om de scabies meer systema tisch en krachtdadig te lijf te gaan. Het plan voor den veldtocht tegen de schurft (scabies) vermeldt in het kort het volgende. De huisartsen geven de gevallen van sca bies. welke onder hun aandacht gebracht worden, door aan een centraal punt. Van hieruit wordt aan het betreffende gezin be richt, wanneer een bezoek van een verpleeg ster of Roode Kruis helpster tegemoet gezien kan worden. De met deze ziekte besmetten en de leden van het gezin, waartoe zij behooren, zullen dan - voorhands in hun woning - op aan wijzing van een zuster of helpstar zich gron dig in de zalf moeten zetten. De zalf tast de kleeren niet aan. Deze behandeling behoeft in het algemeen slechts eenmaal plaats te vinden. Zij brengt wel de noodzaak mede een dag thuis te blij ven Uiteraard moet zoo eenigszins mogelijk het geheele gezin op denzelfden dag aan de behandeling worden onderworpen, anders be smet men weer elkaar. Na de behandeling met de zalf verschijnt de man van den ont- smettingsdienst om op de gebruikelijke wijze met een formalinelamp het besmette onder goed en beddegoed te ontsmetten. In het algemeen mag worden verwacht, dat de patiënten hun volle medewerking zul len verleenen, zij zelf hebben immers de meeste last van de scabies. Van de werkgevers wordt verwacht, dat zi) hun werknemers de verzuimde uren op normale wijze zullen uitbetalen.^ Voor het geval er echter personen zijn. die uit kortzichtigheid, valsche schaamte of wat dan ook trachten zich aan de hen toe te passen behandeling te onttrekken, moeten zij gedwongen kannen worden zich te laten behandelen. Voor deze gevallen nu wordt de boven genoemde verordening, welke zulk een dwang mogelijk maakt vastgesteld. In het belang van de volksgezondheid, Werke dus een ieder, die in aanmerking komt voor een behandeling tegen de scabies, vol ledig mede. Daardoor zal de dezer dagen in te zetten actie tegen deze lastige besmettelijke ziekte' vlugqer en beter kunnen slagen. Ontvangt de personen, die ten behoeve van deze actie zullen worden ingeschakeld derhalve met de noodige welwillendheid en bedenkt, dat het hen er alleen om te doen is U van Uw naren vijand te verlossen. tributielcaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen v. d..WaagZijta U behoeft alleen Uw tweede dlstrlbutie- s'amkaart en het inlegvel mede te nemen. U kunt aan de loketten 7, 9 en 11 van het Gymnastieklokaal in de Peperstraat terecht tusschen 9.30 en 12.—uur en tusschen 2.— en 3.30 uur Geheimzinnige spoorlooze ^verdwijning. Wij plaatsten reeds een foto met signa lement van A. H. van der Kroef, die sinds 10 dagen spoorloos is verdwenen. De ver vermiste persoon is een geroutineeid zwem mer en kan uitstekend in het donker zieB. Hij heeft een rustig karakter. Om deze rede nen wordt aan een ongeval door verdrinking niet gedacht. Wat overkwam hem, als hij de Thalia-bioscoop op 3 December had bezocht? Alle nasporingen van de recherche zijn tot nu toe zonder eenig resulté^t. Wie inlich tingen kan geven is een belooning van f 250.' toegezegd. Opsporing van vermisten. Bij het Roode Kruis, Gouwe 123, zijn th^ras formulieren verkrijgbaar voor het op sporen van personen, die in* concentratie kampen zijn geweest en nog niet zijn terug gekeerd. Oproep voor fam. Van Wijk. De fam. Van Wijk, waarvan de zoon Cornëlis van Wijk, oud 22 jaar, in Duitsch- land is'geweest en nog niet is teruggekeerd, wordt verzocht zich te melden op het kan toor van het Ned. Roode Kruis, Gouwe 123, te Goudn. 35 jaar tandarts. Zondag 16 December a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de heer J H. Haddérus Oostingh zich als tandarts te Gouda vestigde. Kerstwijding. Naar wij vernemen houdt de Ger. Jeugd- Centrale alhier in de Geref. Kerk aan de Turfmarkt een Kerstwijdingsavond. Het geheel zal afgewisseld worden met orgel, viool, fluit, piston, declamatie en klem koor. Deze avond, die op Zaterdag 22 Dcc. Wordt gehouden, is voor een ieder toegan kelijk en begint om 8 uur precies. De kerk zal voor dit doel verwarmd wor den. Als solisten zullen hun medewerking verleenen de heeten. Geukes (piston) en Neugebauer (viool). De Directie der Gemeentewerken. Met ingang van 1 Januari zal als hoofd der Afdeeling II van Gemeentewerken op treden de hoofdopzichter H. de Meer. Als hoofd van Afdeding III, Reinigings- en Ont smettingsdienst en Marktwezen fungeert de hoofdopzichter P. Kooistra. Benoemingen en ontslag. Met ingang van 1 December 1945 is den heer H. de Jong bevorderd tot klerk 1ste klasse in vasten dienst ter Gemeente-Secie- tarie. Aan den heer A. S. den Haag werd eervol ontslag verleend als agent van politie, met ingang van 1 Januari a.s. De gasprijzen gaan omhoog. Burgem. en Wethouders hebben op grond van de uitkomst der in de prijzenbeschikking- gas 1945 voorgeschreven formuleberekening, de bestaande gasprijzen met ingang van de verbruiksmaand Januari 1946 met '/j cent per M3. verhoogd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. .Wordt verwacht: Aanvankelijk licht bewolkt met hier en daar mist. Later toenemende be wolking met.hier en daar eenige neer slag. Veranderlijke wind. In mijn radiorede van 28 September 1945 werd door mij medegedeeld, dat ik voor de taken, welke ons leger in Indië te wachten staat, nog 15.000 oorlogsvrij willigers zou floodig hebben. - Nu in de afgeloopen periode met het oproepen dezer oorlogsvrijwilligers een aanvang werd gemaakt, is gebleken, dat zeer velen aan dezen oproep geen gehoor meer hebben gegeven. Dat is begrijpelijk, immers zij, die het langst op hun beurt hebben moeten wachten, hebben in verschillende gevallen werk gevonden. Er ist hiervoor echter nog een belangrijke oorzaak, n.t. tallooze oorlogsvrijwilligers, die ais eerste voorkeur dienstneming bij de luchtmacht, marine of mariniers te kennen hadden gegeven, bleken niet bereid deze voorkeur te wijzigen en zich voor de voor Indië bestemde troepen te doen inschrijven, ondanks het feit, dat er voor hen geen plaas bij het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeft zich bovendien de toestand in Indië»na 28 September in ongunstigen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk om tusschen heden en het tijdstip, waarop de eerste divisie kan worden uitgezonden, nog sterkere contingen ten roepen naar Indië te zenden. Ik ben overtuigd, dat het noch de bedoeling is van de Nederlandsche bevolking, noch der oorlogsvrijwilligers om in dit moeilijk tijdsgewricht voor ons vaderland verstek te laten gaan. De Regeering doet dan ook een dringend beroep op alle jongemannen, welke zich als oorlogsvrijwilliger hebben laten inschrijven, om aan de oproepen, welke hen nu bereiken, gehoor te geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwilligers, die geboren zijn in de jaren 1925, 1926 en 1927, welke ik eerst meende niet direct noodig te zullen hebben. Hen wordt verzocht, zich alsnog ten spoedigste te melden bij het aanmeldingsbureau, waar zij geregistreerd zijn, ten einde hun inschrijving te vernieuwen. Hun uitzending kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en de toekomst van Nederland en Indië beide. DE MINISTER VAN OORLOG, Mr. MEYEN. 's GRAVENHAGE, DECEMBER 1945 Wat is er in Gouda te doen? Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „De veioveraar van Indië". Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag „De Zilvervloot". Schouwburg Bioscoop: Vrijdag t/m. Woensdag i „Orchideeën voor Maria". Gebouw Daniël, Groenendaal, voorzaal: lederen avond vanaf 7 uur, ontspannings avond. Dinsdag 18 December, Concordia, 8 uur: Sweelinck-Kwartet. Woensdag 19 Dec. 8 uur. Blauwe Kruis; Ned. Reisver. Afd. Gouda, C. van Zwijn- dregt over „Spoorweg Alpinisme". Idem. Gebouw Daniël, Openbare ver gadering van de Staatk. Geref. Partij. Idem. 7.30 uur. Veemarktrestaurant. Kerstwijding van de Ned. Chr. Vrouwenbond, WAT GEBEURDE ER? 15 December. 1944 Het leger trekt ten N. van Saargemünd over de Blies. 7de Am. leger bereikt de Duitsche grens. Het laatste fort bij Metz geelt zich over. Nieuw Britsch offensief in Birma. Mtn. Burger benoemt voorloopige pers zuiveringscommissie in bevrijd gebied. tjet Vondelpark te A'dam wordt ge sloten wegens de houtroof door de burgerij. 1943 Amerikaansche troepen landen op Kaap Marcus, Nieuw-Brlttennië. 1940 De Britten weer in Sidi-el-Barani. Rantsoeneering van gas en eiectriciteit 1939 De „Admiral Graf von Spee" heeft van de Uruguasche regeering toe stemming gekregen om 72 uur in de haven te blijven liggen. Handelsover eenkomst gesloten tusschen Duitsch- land en Roemenië. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 Dec. Bernardus J. z. v. W. Leeflang en C. A. Janssen. Wachtelstr. 10. Jahannes C. z. v. P. van Loon en A. A, Esveldt, Gouwe 52 13 Dec. Jenny d. v. G. Bron en A. Vogelenzang, Tollenslr. 112, Ondertrouwd: 13 Dec. J. van Berkel en A. Molenaar, F. W. Heerkens en J A.Furrer, H. E. Muller en J. van Wingerden. Getrouwd; 15 Dec. W. C. van derKleijn en Kowalczyk. De Gemeenteraadsvergadering van Dinsdag a.s. Op de gemeenteraadsvergadering van Dins dag 18 December zullen o.m. de volgende punten aan de orde knmen Een voorstel inzake de salarissen van de wethouders, den secretaris en den ontvanger der gemeente, eenige benoemingen van ge delegeerden en gecommiteerden in eenige colleges en bedrijven, voorstellen tot wijzi ging van de reglementen van het Van Iter- son-Ziekenhuis en „Huize Juliana", de be noeming van een onderwijzer aan deopenb. lagere school No. 1. een voorstel betreffende de toepassing van de D'ankwet en een i^ke den straatnaam „Voge lenzang". Drankwetvergunningen. Aan den heer L. van Wingerden is een verlof B verleend ten behoeve van zijn sport school in de v.m. Infanteriekazerne aan de Varkensmarkl. Bovendien is een verzoek ingekomen voor een tapvergunning van Wa. de Koning, wed. J/Verburg. Markt 42 en een verzoek voor een slijtvergunning van J. G. Jongeneel, Boschweg 51. Binnen twee weken nn dagteekening kun nen tegen het verleenen van deze vergun ningen bezwaren schrtfteH|k bij B. en W. worden ingediend. Min. Vos over de Organisatie van het Bedrijfsleven In zijn radiorede „Op de Brug" van gisteravond over de organisatie van het bedrijfsleven heeft de Minister van Han del en Nijverheid Ir. H. Vos gewezen op de noodzakelijkheid van de publiekrech telijke organisatie van het bedrijfsleven De noodzaak tot ingrijpen in het produc tieproces, leidde tot de instelling der Rijksbureaux, welke echter volledig ambtelijke organen zijn. Hoewel de Rijksbureaux momenteel niet gemist kun nen worden, is er toch terecht een groote aarzeling in deze richting voort te gaan, aldus de Minister. Wij komen er echter niet met een ordening alleen door amb tenaren, of alleen door ondernemers. De Regeering heeft haar inzichten daarom trent neergelegd in een voorontwerp van wet, dat zal worden gezonden aan zeer vele instanties, met het verzoek haar oor deel kenbaar te maken. De fn de advie zen en meeningen vervatte opbouwwende critiek zal worden verwerkt in een wets ontwerp, dat den Staten-Generaal zal worden aangeboden. Volgens het Sy steem, dat de Regeering zich voorstelt, zal het bedrijfsleven worden ingedeeld, in een aantal groote organisatorische eenheden, waaraan de naam Bedrijfs- schap is gegeven. Deze eenheden om vatten alle ondernemingen in een bepaalde den sector. Voor het textielbedrijf, het metaalbedrijf, de bouwvakken, den land bouw en de daarop berustende indu strieën, voor het vervoer, het bankwezen, etc. zullen telkens een of meer Bedrijfs- schappen worden ingesteld. Deze Be- drijfsschappen krijgen verordenende be voegdheid. Haar regelingen zullen aan goedkeuring van hooger gezag zijn on derworpen. Een economische Raad zal voor het verband tusschen de regelingen zorg dragen, welke zoowel econoirtische als sociale vragen zullen behandelen. In het voorontwerp is voorgesteld, als voor zitter van het Bedrijfs- schap, een db^rae Overheidr& benoe men commillaris aan te stellen,^ie een in de wet verankerde belangrijke pt^itie krijgt. Wat de bestuurssamenstelling treft, denkt de Regeering zich 'de arbeï? dersafgevaardigden, aangewezen door de vrije organisaties van de arbeiders, de ondernemersleden door de vrije organi saties der ondernemers. GROOT GOUDA V. dat TI ÏTw nioitwo die- •"jtfüjpi im i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1