Wat de (weft vasi \€4t> brengen. van de week. SPORTNIEUWS Niemand die zijn hand aan de ploeg slaat, en ziet naar hetgeen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods Lukas 9 vers 62. Gij zult niet achten wat achter ligt, enkel betrachten, met stil gezicht, los van al banden of 't bloeden moet wat hij uw handen ^volbrengen doet. Gij zult niet vragen wat doel hij heeft, alleenig dragen 't licht dat hij geeft 't hart zal niet beven, dat heeft verstaan voor hem te leven en te vergaan. Gij zult niet keeren eer 't is volbracht, hij doet vermeeren verborgen kracht gij zult niet zeggen, hóe fel het brandt, uw hart slechts leggen in zijne hand. Uit: D. A. VORSTER, „Het nieuwe getijde". PRINS BERNHARD DOET EEN BEROEP OP U In het voorprogramma van alle bioscopen te Gouda wordt deze week door Prins Remhard een woord tot U gericht voor de actie „Holland helpt Indië" Het is een kort doch ernstig beroep dat alle Nederlanders wordt gedaan om een offer te brengen bij de aanstaande collecte, die voor dit doel gehouden wordt. Aansluitend aan dit filmpje wordt in de bioscopen een collecte gehouden en het valt niet te betwijfelen of de aanwezigen zullen, mede door het woord van Prins Bemhard, de bussen niet voorbij laten gaan. „DE ZILVERVLOOT" Een Engelsche film belicht het Hollandsch verzet Thalia brengt deze week de veel be sproken Engelsche film over het Neder- landsche verzet: „De Zilvervloot". Een Nederlandsche scheepsbouwer wordt door vrouw, personeel en omgeving be schouwd als een gemeenen collaborateur, die door samenwerking met de moffen onderzeebooten bouwt. In werkelijkheid is hij echter de ondergrondsche werker Piet Hein, die een afgewerkte duikboot met Duitsche bemanning en al in En geland weet af te leveren en een tweede met hooge Duitsche officieren en hemzelf incluis naar den kelder helpt. Dit alles geschiedt zonder dat iemand, zelfs zijn vrouw niet, weet, dat de verfoeide scheepsbouwer de befaamde Piet Hein is. Men heeft getracht aan deze film zoo veel mogelijk' een Nederlandsch cachet te geven, waarbij de Nederlandsche re geering en de Koninklijke Marine hun medewerking verleenden. Desondanks is de geheele film typisch Engelsch en het valt voor een Hollander dan ook met mee, zich in te denken, dat de onder wijzeres een Holïündsche schooljuffrouw uitbeeldt en wanneer zij in het Engelsch spreekt van „onze Piet Hein dan moet men onwillekeurig even nadenken, hoe de vork in de steel zit. Ondanks dit is „De Zilvervloot een voortreffelijke film, waarvan zeer velen zullen genieten. De Veroveraar van Indië" De film, welke deze week in de Réume draait geeft ons een overzicht van het leven van Robert Clive, die als klerk van de Engelsche Oost-Indische Compagnie op één van de Indische kantoren werkt. Hij hunket ernaar vooruit te komen en grijpt een Franschen aanval op de neder zeting aan om bij het leger te gaam. Door persoonlijken moed weet hij op te klmi- men en later door zijn energieke leiding drie provincies aan de Compagnie te brengen. Robert Colman geeft een prach tige uitbeelding van de wilskrachtige ko lonel Clive, die gesteund door zijn vrouw (Lorette Young), groote daden weet te verrichten. Als hij wederom geroepen wordt om in Indië orde op de zaken te stellen, moet hij kiezen tusschen zijn vrouw en zijn plicht en hij kiest het laatste. Terugge keerd in Engeland, wordt hij belasterc en gehoond, doch uiteindelijk vindt zijn werk voor het Britsche Rijk weerklank ën volgt zijn rehabilitatie. Naast spannende gevechten wordt een aardig beeld gegeven van de kolonisaties uit den tijd van 1784 en latere jaren. Een( ietwat gekunsteld décor vermag daaraan geen afbreuk té doen. Hollandsch nieuws en een aardige tee kenfilm van Mickey Mouse" voltooien het programma. Orchideeën voor Maria Deze week vinden we weer een luch tig genre in de Schouwburg-Bioscoop, wat ook wel te verwachten was, als men de medespelenden kent. Fred Astaire, Adolphe Menjou ën Rita Hayworth zijn nu niet direct onbekenden. Vooral de naam Fred Astaire doet ons denken aan razendsnelle tap-dance, die hij zoo voor treffelijk weet uit te voeren. Ook in deze film geeft hij eenige staaltjes van zijn danskunst te zien, terwijl in enkele aar dige liedjes, door hem gezongen, het hof gemaakt wordt aan een lieftallige jonge dame, waartegen echter schoonpapa in spé bezwaren maakt. Allerlei vroolijke situaties komen hieruit voort, welke ech ter in dans en zang opgelost worden, waarvan het einde zich gemakkelijk laat raden. Een prettige amusementsfilm zon der veel pretenties. Vooraf gaat uitge breid wereld- en Hollandsch nieuws met daarnaast een aardige teekenfilm van Do nald Duck en een Amerikaansch filmpje. Rijtuigenschouw. Op Maandag 17 December 1945, zal de jaarlijksche rijtuigenschouw plaats vinden op de Markt alhier voor het bureau van politie, gevestigd in gebouw „Arti Legi" aan de Markt no. 27. De Plv. Comm. van Politie, W. Beekman. De herdenkingsborden voor de schoolkinderen. Van de door de Plateelfabriek Zuid-Hol land beschikbaar gestelde herdenkingsborden voor de kinderen, die deelnamen aan den optocht van 31 Augustus, zijn thans de eerste 1200 exemplaren uit gereikt- In het kader van de bevrijdingsfeesten zal op de Zaterdagen 22 en 29 December a.s in Concordia een feest worden georganiseerd voor alle Gouwenaars boven 65 jaar. Moch ten er personen of firma's zijn, die hieraan financieel of in nature hun medewerking willen verleenen, dan kunnen zij zich opgeven aan het secretariaat van de Centrale Buurt- vereenigingen, Coornhertstraat 7. Verder zal er in overleg met de autoriteiten tn met medewerking van de algemeene vergadering te Geuda een gedenkteeken worden opge richt, dat de namen zal vermelden van allen die door of tijdens deoorlog het leven lieten, zooals de gesneuvelden, gefosilleerden en slachtoffers van bombardementen. Voor het ontwerp van dit gedenkteeken zal een prijsvraag worden uitgeschreven onder de Goudsche architecten. Het ligt in de bedoeling dit gedenkteeken zoo mogelijk op 5 Mei 1946 te onthullen en over te dragen dan' de gemeente. Mocht de uitvoe ring op dien datum nog niet zoover gevor derd zijn, dan wordt de onthulling ver schoven naar 31 Augustus. Tenslotte zij nog vermeld, dat het dage lijk&ch bestuur van de Centrale voor Buurt vereenigingen op de laatste vergadering als volgt is samengesteldM. Th. J, Vonk, voor zitterJ. Th. Imholz, secretaris j M. Both penningmeester en Th. Dijkshoorn en H. A M. Hemmelder, leden. Een zoetekauw. Als verdacht van diefstal werd Mej. E. uit de Corn. Ketelstraat aangehouden, die als dienstbode jbij Mevr. K. aan den Graaf Florisweg in betrekking was. Zij wordt er van verdacht ten nadeele van haar mevrouw 15 doozen borstplaat, 40 Kg. suiker, 2 zil veren rijksdaalders en een zilveren broche te hebben ontvreemd. Gedeeltelijk bekende zij zich aan de ontvreemding te hebben schuldig gemaakt. 1 Cabaret-avond Buurtvereeniging „Burgemeester James" (F. W. Reitzstraat) In de overvolle zaal van „De Beursklok" en bijna geheel met eigen krachten, organi seerde de buurtver. „Burgem. James" Woens dag j.l. een cabaretavond, die een overwel digend succes geworden is. Ook de burge meester met zijn echtgenoote gaven blijk van hun belangstelling. Vooral de heeren Boeg- heim en Sirre hebben hierin een groot aan- eel gehad. Aardige schetsen als „De ver huizing" en „De miskende Vader" vielen zeer in den smaak. De muzikale omlijsting werd schitterend verzorgd door,,TheTramps" Als gasten traden op het opera-kwartet van orenz Silberling. 's Middags werd een St. Nicolaasfeest ge houden voor de kinderen, dat zeer „smake lijk" was. Ook de Sint ontbrak er niet. In t geheel een goed geslaagde middag en avond. )rs. Nederhorst candidaat voor de Tweede Kamer. Door het bedanken van de heeren H. Brug- mans en Bbmmer (S.D.A.P.) zijn In de Tweede Kamer twee zetels vacant. Naar wij vernemen staat onze plaatsgenoot, de heer Drs. G. Nederhorst thans-als eerste op de vacaturelijst voor een van deze plaatsen. Drs. G. Nederhorst is verbonden aan de Stichting van den Arbeid. Mationale Konijnententoonstelling te Gouda Ongetwijfeld is het konijn in de afgeloopen oorlogsjaren zeer populair geworden, niet in het minst als bonlooze aanvulling van ons vleeschrantsoen. Dat er echter nog een andere zijde aan iet wat men noemt „houden van konijnen" verbonden is, konden wij hedenmiddag con- stateeren, bij een bezoek dat wij brachten aan de Nationale Konijnententoonstelling, welke dè Pluimvee- en Konijnenhoudersver- eeniging „Gouda en Omstreken" georgani seerd heeft in de Veemarkthal op het kazerneplein. In ruime, overzichtelijk opgestelde kooien vinden we hier het beste bijeen, wat de fokkers uit Gouda en wijde omgeving konden brengen. Hoewel ook de stand der raskonijnen in den afgeloopen oorlog sterk geleden heeft, kunnen we toch met genoegen constateeren dat de hier tentoongestelde dieran alle zonder uitzondering van zeer goede kwaliteit en conditie zijn. Alleen reeds het feit, dat hier ruim 300 dieren bijeen gebracht zijn, demon streert al duidelijk genoeg, dat deze sport zich reeds grootendeels van de oorlogsge volgen hersteld heeft. Om U een overzicht van alle rassen te geven zou ons te ver voeren. Daarom willen we volstaan met één dier apart te vermelden en wel de Jonge Black and Tan, voedster van den Heer A. v. d. Broek uit Rotterdam, die als best geclasseerde dier van de ten toonstelling geplaatst werd. Zelfs voor leeken op dit terrein is het iets bijzonders dit fraaie diertje te zien, schitterend van pels, effen van kleur en goed gebouwd. Eveneens opmerkelijk is een serie Belgian Hares, 6 stuks doorhéén fokker in de kooien gebracht, waarvan 3 het prédicaat Z(eer) G(oed) verwierven en een serie van 5 Japan ners eveneens door één fokker ingezonden, die vooral opvallen, door hun typische kleurschakeeringen Ongetwijfeld hebben de Keurmeesters J.v. Kooten, J. Rol en A. Dicker hier voor een zware taak gestaan. Het bestuur van de organiseerende vereeniging komt eencompli ment toe voor de wijze waarop deze tentoon stelling is ingericht en wij willen dan ook niet nalaten onze lezers op te wekken Zaterdag of Zondag eens een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen, want ook voor niet-deskundigen op het gebied van deze sport valt er veel te genieten. Van de week is Gezina op een mid dag naar de Kookdemonstratie op de Huishoudschool gestapt, samen met de buurvrouw en met Marie, de vrouw van Olivier. Nog lachend, omdat ik als heer des huizes tegenwierp: ,,'t Geeft geen pas voor zulke getrouwde vrouwen om alles maar in de steek te laten!" Een demonstratie van lekkers voor de feestdagen. Daarvoor laten ze je, als man zijnde, alléén met een thermosflesch „dan heb je je thee op tijd", zegt Ge zina. „Wat nfoet jij daar doen" zeg ik. „We hebben onze kerstkrans, ons konijn en ons glas wijn al die dertig jaren toch al gehad: We hadden toch zeker ook al een beste Sinterklaas?" En wat zei die Ouwe Gezina van me? „Ik wil er ook wel eens uit en 's kijken wie er allemaal zijn en 's proeven wat ze klaarmaken". Zoo'n middag heet uit te gaan van de „Commissie voor Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding"..Neen, meneer, het is degelijke huisvrouwen uit hun huis halen en het gezinsleven nog verder ontwrichten met het lokaas „Scho teltje met lepeltje meebrengen!" Zoo gaat het: de meisjes dansen en de vrouwen gaan naar de Kookdemon stratie. Het helpt niets dat Dr. Koeke- bakker ip de radio 'élke week praat over de crisis in het gezin, als de commissie voor gezinsleiding het gezin uit elkaar haalt. We moet er zorgen voor het geld van die commissies en dat lekkers? De belas tingbetaler. Of het al niet genoeg is dat de Wethoudster van Onderwijs een nieu we Huishoudschool wil gaan bouwen, die toch óók betaald moet worden Terwijl ik daar over dacht, was mijn kachel uitgegaan en zat ik in huis alleen met mijn thermoflesch met thee Donk speelt niet In het wedstrijdprogramma, dat wij deze week publiceerden staat vermeld, dat Donk tegen Florissant in het veld zal komen Nader vernemen wij echter, dat Donk dezen Zondag niet zal spelen. Dc hockey-wedstrijden Op Zondag a.s. zal de volgende hockey wedstrijd worden gespeeld: Dames. Tempo 2 (R'dam)-G.M.H.C. 1 11 uur. Vertrek per trein 9.29 uur. De wedstrijd G.M.H.C. 1-G.E. 2 (heeren is afgelast'. Handbal. Snelwiek I-Excelsior I. A.s. Zondag gaat Excelsior I op bezoek bij Snelwiek I te Rotterdam, De Gouwenaars hebben de beste papieren In handen en zullen ook trachten de punten naar de pijpenstad mee te brengen. De demeswedstrijd Excelsior I-Stolwijk II is uitgesteld. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 December 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Ds. J. Lekkerkerker van Oud- Beijerland, 5 uur nam. C. A. Korevaar. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. G. Elzenga. 5 uur nm. Ds. Gcrh. Huls. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, n.m. 10.45 uur Ds. p. L. L. Post, van Rijswijk. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt. 4 uur n.m., Ds. L. Vroegindeweij van Waddlnxveen. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30 uur de heer W. Muilwijk van Rotterdam. Evang. Luthersche Kerk 10 uur voorn». Ds.'A. J. Meijer, ber. predikant te R'dam(Z.) Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10 uur Ds. J. P- ten Brink en 5 uur Ds. C. van Breugelvan Lekkerkerk. Geref. Zondagschool „Jozef, Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. a Gereformeerde Kerk. (art. 31.) 8.30 uur Chr. Ger. Kerk en 4 uur Rem. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur Leesdienst. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Leesdienst. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Welzeu- Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9.— en 10.30 v.m. en5 u. n.m. Ds. H. C. Leep. Woensdag 19 December. 3 u. Gebedsuur. Leger des Heils, 10 uur Helllóingsdienst. tevens Inzegening van nieuwe leden. 3.30 u. Openlucht samenkomst op de Nieuwe Markt. 7.30 n. Openb. samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. Well. Dinsdag 7.30 u. nam. LedenVerg. Donderdag 7.30 uur Openbare Samenkomst. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. C. van Elk, Kattensingel 79 en Dr. H. A. M. Eijkman, Westhaven 63. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersd. Apoth.F. A. Dee, Westhaven 14 yy

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2