astoa ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Hst Swielinck-kwarlat ia Gooda. MAANDAG 17 DECEMBER 1945 STADSNIEUWS gouden tientjes, oud WucbecUUt Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 106 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. Controle Bevolkingsregisters en Kiezerslijsten. Verhuist niet zonder vergunning. Thans kan worden medegedeeld, dat de controle op de bevolking welke eenige weken is begonnen In Kort Haarlem haar beslag heeft gekregen en dat reeds begonnen is aan de volgende straten Kattensingel, Van Strijenstraat, Van Swle- tenstraat, Crabethpark, Van Bergen IJzen- doornpark, Van Beverninghlaan, Pierson- weg, Winterdijk, Nieuwe Gouwe, Noorder parkweg, Noorderstraat, Parkstraat en Kanaalstraat. Na de controle op bovengenoemd stads deel, komt „De Korte Akkeren" aan de beurt, waarna de laatste stratenRidder v Catsweg, Graaf Florisweg, P. C. Bothstraat, Gr. van Bloisstraat, Bodegraafschestraatweg. Sophlastraat, Burgvlietkade, jan van Renesse- plein. Gravin jacobastraat. Gravin Beatrix- straat, Vossenburchkade, Jan v. Henegouwe- straat, Steinkadc, (Achter)Willens, Zwarteweg Goejanverwelledijk, Hooge Schielandsche Zeedijk, Julianasluisterrein, Kanaaldijk, Moor* drechtsche Tiendeweg en Broekweg. Diegenen, die niet thuis werden getroffen, dienen zich te melden, op de afdeeling „Be volking" ter Gemeente-Secretarie, uitsluitend van 9 tot 12 uur. Dit geldt tevens voor hen, die bij de Centrale geen distributie-stamkaart kunnen toonen. Deze aanmelding dient op zijn vroegst twee weken na het huisbezoek te geschieden. Het is voldoende» dat één persoon p^r gezin de stamkaarten ter afstempeling laat aan bieden. Ongezegelde stamkaarten worden binnen afzienbaren tijd ongeldig verklaard. Nogmaals worde geweien op de noodzakelijkheid, niet te verhuizen, voordat men in het bezit is van een verhuisvergunning, terwij! voor vestiging in Gouda een vrstigingsverguming van het Provinciaal Bureau V. O. noodig is. Deze vergunningen zijn tevens noodig om de beschikking te verkrijgen over ver huiswagens eaz. Formulieren daartoe zijn op de Afdeeling Bevolking verkrijgbaar. Bi) de inlevering moeten werkgevers- en huiselgenaarsverklarlngen worden bijg voegd Terwijl voorafgaand advies noodig is van het burean „Hulsvesting". Turfmarkt 48. Onvolledige verzoekeA kunnen niet in be handeling werden genomen. Niet verhuizen zonder vergunning. Door de controle van de persoonsbewijzen Is aan het licht gekomen, dat verscheidene personen verhuisd zijn, zonder daarvoor een vergunning aan te vragen. Zoowel zij, die zich van bulten de stad hier vestigen, als -zij, die binnen de gemeente van woning ver anderen, dienen dit van te voren öan te vragen. In 8 gevallen werd dan ook een bekeuring uitgedeeld wegens overtreding van het ves- tiginsbesluit en het is te voorzien, dat meerdere zullen volgen. ONDERGRONDSCH GEWROET EN SPECIALE/ WETTEN. Het al te ijverige werk van de ondergrondsche specialisten mag geremd worden, als daartoe ver gunning wordt gegeven, want vol gens de „kikvorschen-, egels- en mollen wet", worden deze dieren, die zeer nuttig zijn, door de wet beschermd. Daarom kreeg M. uit Bergambacht een proces verbaal, toen hij 118 mollenvellen vervoer de, zonrfor daartoe ccn. vergunning te kunnen toonen. GOUD EN NOG WAT. Bij een Goudsch opticien ver voegde zich voor eenige dagen een persoon met de vraag, of er geen oud goud te koop was. Toen de winkelier liet weten, dat hij zelf °ud goud wilde koopen, maar niets ten verkoop had, zeide de bezoe ker, de twee gouden tientjes, wel ke de winkelier bezat, wel voor oud goud te kunnen omruilen. Toen de winkelier met deh tusschenhan- delaar na eenig gepraat samen naar ien leverancier van het edele metaal stapten, vroeg de man, voor een woning staande, hem even de geld stukken te geven, daar op dat adres de bewuste persoon woonde. Nau welijks had hij de kostbare tientjes in de hand, of hij zette het op een loopen en wist te verdv. ijnen. NACHTELIJK BEZOEK, In het gebouw van dee t len- telijken dienst voor sociale zaken, werd een schrijfmachine merk „Re mington" ontvreemd. De daders wisten zich toegang te verschaffen door openschuiving van een raam aan de zijde van het Regentesse- plantsoen. Echter ook aan de zijde van de Nieuwe Haven kwamen ze, via een W.C. raampje in het ge bouw en daar was een geldkistje met f 50.— van hun gading. AFSCHEID BIJ ONS BLAD. Na een periode van zeer ver dienstelijk werk, heeft onze mede werker, de heer H. Verzijl, Za terdag j.l. afscheid van ons geno men, om zijn oude beroep weer op te nemen. Reeds in het begin der bezetting bleek hij gevoelig te zijn voor illegale bladen en wist hij de toen nog schaarsche exem plaren op te sporen. Toen hem werd gevraagd zijn actieve mede werking tz verleenen, deed hij dit spontaan en hij heeft dit in groei ende mate gedaan tot het einde der bezetting toe. Hij begon met het eenvoudige, doch niet minder ge vaarlijke koeriierswerk en reisde met copie en verscheidene tasschen gefrankeerde paperassen naar de diverse groote steden van ons land, waar hij deze netjes aan de loket ten van de postkantoren afgaf. Tante Pos deed dan verder de rest. In Augustus 1944 ging hij zijn plaats achter de stencilmachine in nemen en hij draaide grootendeels de half millioen Vrije Persen, wel ke hier in Gouda zijn verspreid. Dat zij meermalen onleesbaar wa ren, lag niet aan hem, doch meer aan het materiaal, waarmede ge werkt moest worden. Elke mor gen trouw om zes uur, belde hij aan de stencilpost om zijn dagtaak te beginnen en niets was hem te veel. Op zoek gaan naar een betere stencilmachine, uitzendingen opne men of een nachtje doorwerken, overal was hij toe bereid en deze bereidheid is gebleven, tot den dag van gisteren. Met groot plezier zul len wij daarom steeds terugdenken aan den tijd, gedurende welke wij met den heer H. Verzijl hebben samengewerkt. Het Comité tot voorbereiding van concerten schrijft ons het volgende Wat in de belettrie de „poédie- pure" is, kunnen we in de muziek literatuur de abstracte muziek noe men. In beide gevallen een kunst uiting zonder bijmengsels, volko men van de wereld" afgewend en introvers. De muziek vond hiervoor wel licht de schoonste vorm in het kwartet en om het even of men de kwartetten hoort van Mozart, Beet hoven, Schubert, van Franck, De- biissy of Ravel, steeds weer vindt men er de aangrijpende sublimee ring van den menschelijken geest in terug, die boven het aardsche schijnt uit te gaan, nog vervoerd door een innerlijk heimwee, maar tenslotte verstild en berustend in een uiteindelijk lot: de eenzaam heid, die de verlossing beteekent uit een gekwelde en gebroken, maar eens zoo hartstochtelijk beminde wereld. Drie van deze kwartetten, van Mozart, K.V. 387; Debussy Op. 10 en Beethoven Op. 74, zullen wij Dinsdag 18 December a.s. om 8 uur in Concordia kunnen hooren uitvoeren door het Sweelinck- kwartet. Zij behooren tot het mooiste, dat de muziekliteratuur voorbracht. Dit is wederom een poging om het muziekleven in Gouda op een hooger peil te brengen. Een op wekking voor de muziekliefhebbers is dan ook onnoodig; daarom zij met deze aankondiging volstaan. Zaal verwarmd. BORDINI's VARIÉTÉ. Inhet goed bezette Concordia be leefden wij Vrijdag een sensatio- neelen avond, door het optreden van Bordini, de hypnotiseur, .die een staaltje van zijn kunnen liet zien, door ons zijn hypnose- en suggestieproeven met medewerking van het publiek te demonstreeren Bordini was in staat om onder hypnose gebrachte personen te laten dansen, zingen, pianospelen, enz. Het meest frappante was wel de jongeling, die zoowel met zijn hoofd als met zijn voeten op een stoel lag en door hypnose zoo verstijfd was, dat Bordini rustig op zijn buik kon gaan zitten. Natuurlijk waren er menschen, die niet aan hypnose geloofden, maar volgens den hypnotiseur komt dat, omdat ze nooit over hypnose hebben ge lezen en het dus onbegrijpelijk vinden. Een klein incident ont stond toen één van de toeschou wers zich geroepen voelde om te gaan debatteeren, hetgeen Bordini niet kon toestaan. Wel wilde Bor dini na afloop van de voorstelling den ongeloovigen Thomas onder hypnose brengen, waardoor hij dan de nacht slapende in Concordia kon doorbrengen. Als conferencier trad Piet Leenhouts op met derde rangs liedjes en mopjes. Na af loop van de voorstelling waren er nog velen die door Bordini onder hypnose gebracht wenschten te worden, uitgezonderd de man, die de voorstelling verstoorde, want hij verkoos zijn bed boven den vloer in Concordia. HIER BRANDT DE KACHEL I Verschillende „heeren" brandden zich de vingers, door brandstof te verhandelen, die him niet toe kwam. 1257 Kg. briketten verkocht schipper v. d. V. uit zijn schuit „Adrianus", die aan het Jaagpad lag om te lossen voor de firma Jonker. IJ. van Onder de Boomp jes kocht de briketten, die door den broer van den schipper daar heen vervoerd waren, f 106.en de brandstof werden in beslag ge- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Aanvankelijk tijdeijlijk stormachtige Zui delijke, wind met regen. Morgen overdag, matige afnemende Z.W. wind. Wisselende bewolking. Plaatselijk enkele buien. .Zelfde temperatuur. Wat is er in Gouda te doenl Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „De veroveraar van Indië". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „De Zilvervloot". Schouwburg BioscoopVrijdag t/m. Woensdag i „Orchideeën voor Maria". Gebouw Daniël, Grocnendaal, voorzaal lederen avond vanaf 7 uur, ontspannings avond. Dinsdag 18 December, Concordia, 8 uur: Sweelinck-Kwartet. Woensdag 19 Dec., 7.30 uur, lezing door Ing. van Hattem over „Modelvliegtuigbouw" in café Ter Gouw. Woensdag 19 Dec. 8 uur. Blauwe Kruis; Ned. Reisvtr. Afd. Gouda. C. van Zwijn- dregt over „Spoorweg Alpinisme". 1 Idem. Gebouw Daniël, Openbare ver gadering van de Staatk'. Geref. Partij. Idem. 7.30 uur. Veemarktrestaurant. Kerstwijding van de Ned. Chr. Vrouwenbond, WAT GEBEURDE ER? 16 December. 1944 Duitschers verdreven uit het gebied tusschen Colmar en Müblhausen. De bruggen bij Deventer en Zwolle uit de lucht aangevallen. Budapest in handen van deS.S. De stad ten doode opgeschreven. Nieuwe landingen op Mindanao. Aan de Laan van N. O.- Indië worden twee huizen verwoest door de Duitschers en 12 mannen gefussilleerd. ais represaille. 1942 De Br. Vakvereenigingsraad neemt het plan Beveridge aan, dat voorziet in vele sociale behoeften. 1941 }apansche landing op Britsch-Borneo. De Duitschers geven „verplaatsing naar het Westen" toé van Rommel's Afrika-Corps. 17 December. 1942 D.N.B.„Rommel heeft de Britten misleid". Negrin, de Mln.-President van het Rep. Spanje Noord-Afrika vrijgelaten. 1941 De Duitsche weermacht deelt medet „In verschillende sectoren van het Oostelijk front zijn de noodige front correcties en verkortingen ten uitvoer gelegd." 1940 Britsch verzoek aan Amerika om finan- cieelen bijstand. Rooseveld: „De ver sterking van Engeiands mil macht is tevens de beste verdediging van de Ver. Staten. Wij geven geen crediet, geen geldleeningen, geen schenkingen, maar,, leenen uitsluitend goederen uit in de toekomst". 1939 De „Admiral Graf von Spee" loopt uit en wordt door de bemanning tot zinken gebracht. Deze wördt na terug keer geïnterneerd. nomen. j I I DE NOOD DER OUDEN VAN DAGEN Maandag 10 December j.l. werd door het onlangs opgerichte Comité tot behar tiging der^ belangen van Ouden van Da gen, in het Blauwe Kruis" een verga dering belegd. Onder de genoodigden merkten wij op de Wethoudster van On derwijs Mevr. van Dantzig—Melles, Ds. Elzenga, J. Groenendijk, J. Snel, T. van Vliet en G. A. M. Weck. Nadat de voorzitter van het Comité, de heer J. van der Speld, in zijn ope ningswoord den nood van tal van Ouden van Dagen in schrille kleuren had getee- kend, zette hij uiteen dat het de bedoeling van het Comité is met menschen van ver schillende richting van gedachten te wis selen en te overleggen hoe in de zorge lijke omstandigheden, waaronder velen der Ouden van Dagen thans gebukt gaan verbetering te brengen. Die zorgelijke omstandigheden zijn des te pijnlijker, GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1