Zes dagen in e tn lekke sloep. Radio-programma i BUITENLAND van hedenavond. HILVERSUM I 301 M. 18.00 Kees van Rijn zingt Cowboy-lied jes, aan de vleügel Dick Scherpen- huyzen. 18.15 Voor de rijpere jeugd. „Op weg naar Bethlehem", met de Chesellen van de Spelewei. 18.40 Sem 'Nijveen's Swing Quartet. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Fransche liederen. Maria Nanske, sopraan en Isja Rossican, piano. 20.00 Nederland Herrijst: De Fox spreekt 20.15 Vaudeville-orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 21.00 De stem onzer bondgenooten, door een geallieerd officier. 21.15 Jan Corduwener Non-stop. 21.35 Geestig intermezzo. 21.40 Cantabile-Septet. 22.15 Mensch en Maatschappij. Dr. J. P. Chr. de Boer: „De lof der huise- heid". 22.30 De componist va nde week: Handel 23.00 Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding. Kap. P. Janssens v. d. St. Petrus Par. te Eindhoven. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht. 18.30 Orkest Piet Coomans. 19.00 Chansons en walzen. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Ensemble George Frank. 20.30 Landbouwrubriek. G. Diepenhorst: „De taak en de werkwijze van den C.C.D. 20.45 Omroepkamerorkest o.l.v. Jaap v. Ginniken. Ned. Herv. Pred te Hilversum. 21.45 Avondwijding. Dr. E. D. Spelberg. 22.00 Nieuwsberichten. 22.20 Wil Walis met „Sweet en Swing". 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart bestelt 72 Zweefvliegtuigen De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart heeft bij de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam een bestelling gedaan van 72 zweefvliegtuigen. Deze order omvat 36 E.S.G. lestoestellefi, 24 Grunaubaby's, 6 Olympia's en 6 Govier tweeziters. Loonsverhooging behoeft voor alle beroepen goedkeuring Het college van Rijlcsbemiddelaars wijst er met nadruk op, dat loonsverhooging voor een ieder, die in eenige dienstbetrek king is, de goedkeuring van het college behoeft. Dit wettelijk voorschrift is dus bij wijze van voorbeeld van toepassing op hen, die in dienst zijn bij Ziekenfondsen, biosco pen en den handel zoowel in b.v. feestartikelen als in kruidenierswaren DE WIJZIGING VAN KIESWET Kiezer op 23-jarigen leeftijd Naar het A.N.P. ter oore komt, heeft het ontwerp tot wijziging van de Kies wet den Raad van State reeds verlaten en is de Regeering voornemens aan het Parlement eenige wijzigingen van ingrij penden aard voor te stellen, n.1. den kiesgerechtigden leeftijd te verlagen tot 23 jaar en de verschijningsplicht af te schaffen. Versmelting van zilveren munten Een der middelen waarmede men de geldsSneeringsmaatregelen trachtte te ontduiken, zoo schrijft het weekblad „Economische voorlichting", was het vluchten in munten, welke immers buiten de inleveringsplicht vielen. Als tegenmaatregel werd in het Staats blad nr. F 183 van 22 September 1945 de zgn. „zuiveringsbeschikking zilveren, nik kelen, bronzen en zinken munten" afge kondigd. Daarbij werd het verhandelen dezer munten boven de nominale waarde verboden. Opdat men zich niet door ver smelting aan dit verbod zou kunnen ont trekken, werd ook het versmelten en ver minken der bedoelde munten strafbaar gesteld. Het versmeltingsverbod veroor zaakte echter voor de zilverindustrie ern stige moeilijkheden, welke zelfs fatale ge- Volgen voor deze industrie zouden kunnen hebben. Om deze moeilijkheden uit den weg te ruimen, zonder dat het versmel tingsverbod geheel wordt opgeheven, zijn de oorspronkelijke verbodsbepalingen thans krachtens een nieuwe beschikking van den Minister van Financiën (stbl. f 297) zoodanig aangevuld, dat deze Mi nister onder bepaalde voorwaarden ont heffing kan verleenen: Deze bepaling zal worden gebruikt om de zilverindustrie uitsluitend voor export- Het drama van den ondergang van het S.S. „Langkoeas" in de Javazee Geschreven door den omgekomen Mar nine-me dew erkerH. Beis huizen. I. Na achttien uur aan een stuk in het water te hebben gelegen en daarna zes dagen lang in een lekke werkboot te heb ben rondgedobberd» zonder voedsel en water, landde op 8 Januari 1942 op het strand van het eiland Bawean de eenige Europeesche overlevende van het S.S. „Langkoeas" van de Rotterdamsche Lloyd, dat in den nacht van 2 op 3 Janu ari van dat jaar in de Javazee tusschen Batavia en Soerabaja door een Japan- sche onderzeeboot werd getorpedeerd en onderging. Het bijna onbeschrijfelijke drama, dat zich toen heeft afgespeeld is pas thans bekend geworden. Door een gelukkig toeval ben ik in staat het relaas van dezen Europeaan, samen met een Chi nees en een Javaan de eenige geredden van een bemanning van 135 koppen, wee/ te geven. Het S.S., „Langkoeas" was een voor malig Duitsch schip van de Hamburg- Amerika-lijn, „Stassfurt" geheeten. Het werd bij het uitbreken van den oorlog in beslag genomen en als „Langkoeas" in de Indische wateren weer in de vaart gebracht. Op 1 Januari 1942 vertrok het van Tandjong-Priok naar Soerabaja met een bemanning van 28 Europeanen, 87 Chineezen en 20 Javanen aan boord om nooit meer terug te keeren. Hier volgt het verhaal van den werktuigkundige J. de Mul uit Terneuzen, die ruim zes da gen na de ramp,,, door een inheemschen visscher op het sf'rand van Bawean werd gevonden: f „Op 2 Januari liep ik de wacht van 13 tot 19 uur. We kregen moeilijkheden met één der bakboordketels, omdat van een circulatiepomp de waaier was vast- geloopen. Ik kwanr daardoor pas om half negen uit de machinekamer en ging on middellijk naar kooi. Door een doffe knal werd ik plotseling wakker en zag het licht in de hut uitgaan. Ik greep mijn zwemvest en het zakje met mijn papie ren en spoedde me naar boven, waar iemand me toeriep, dat we getorpedeerd waren en onmiddellijk naar de booten moesten gaan. Mijn reddingboot, die aan stuurboordzijde, was echter door de in slag vernield en ik moest dus in een an dere sloep. De „Langkoeas" maakte reeds zware slagzij. Hij was door een torpedo in de machinekamer getroffen; de ma- chinekamerkap was er totaal uitgevlo gen. De twaalf menschen, daar op wacht, zijn waarschijnlijk'meteen dood geweest. Nauwelijks zat ik in den sloep, die zwaar overbemand was, of deze plofte naar beneden en schoot als een' peil on der water, om daarna tot de rand toe vol weer boven te komen. Ik zelf, die me aan een der doften had vastgehouden constateerde, dat de meeste inzittenden uit de boot verdienen waren en ergens doeleinden het verwerken der nog bij haar aanwezige zilveren munten toe te staan, alsmede bevoorrading uit de bij 's Rijks Munt aanwezige hoeveelheid zilveren munten, mogelijk te maken zoolang nog geen onvoldoende zilver uit het buitenland wordt ontvangen. Goudsmokkelarij in België en FMrankrijk Een belangrijke goudsmokkel-affaire tusschen België en Frankrijk wérd kort geleden ontdekt. Verschillende personen werden in hechtenis genomen. Een te Brussel gearresteerde smokkelaar heeft bekend, dat dit bedrijf reeds een jaar aan den gang was en over een bedrag van 100 millioen frank liep. Kotnoje pleegt zelfmoord Een vertegenwoordiger van de Japan- sche Regeering heeft Generaal Macarthur er van in kennis gesteld, dat Prins Ko- moje,~ die gisteren naar de gevangenis te Soegamo had moeten worden overge bracht, zelfmoord heeft gepleegd ^door vergif in te nemen. De Conferentie te Moskou Zoowel Bevin als Byrnes hebben aan de pers te kennen £fegeven, dat gedu rende de conferentie niet veel nieuws be kend zal worden over haar verloop. Be- vin verklaarde: „conferenties als deze zijn niet bij uitstek bedoeld voor koppen in de kranten". I Byrnes heeft gisteravond een bezoek gebracht aan het graf van Lenin. De Sowjet-Russische bladen hebben in groo- ronddreven. Rondom me klonk hulpge schreeuw, maar niemand kon hulp-bie den, omdat we door de val van zeven meter danig versuft waren, terwijl er bovendien een hooge zee stond. Met deze zinkende sloep dreven we van het schip af, dat steeds meer slagzij maakte. Ik raadde de overige inzittenden aan de schoenen uit te trekken en daarmee te hoozen, omdat het hoosvat, waarschijn lijk bij de val, verdwenen was, maar door de hooge zee spoelde het water steeds weer binnen, waardoor onze toestand bijna hopeloos werd. Wij hóópten nu, dat de gezagvoerder, de heer P. L. Kreumer uit Rotterdam, ops met de motorsloep met bakboords boot op sleeptouw te hulp zou komen en inderdaad zagen wij deze booten na deren op een halve mijl afstand. Opeens echter meldde de vijfde machinist, die naast me zat een schip op twee mijl af stand en vol spanning keken wij in de aangeduide richting. Op hetzelfde oogen- blik, nog voordat we eigenlijk goed za gen, wat voor schip het was, klonken schoten, gevolgd door het geknetter van een machinegeweer en we zagen, hoe de stukken van de motorsloep in het rond vlogen en de menschen daar aan boord een voor een voorover zakten en in de golven verdwenen. Het schip bleek nu een onderzeeboot te zijn, die recht op ons afstevende en op vijtig meter fa- stand het vuur op ons opende. De man, die naast me zat werd in de borst ge troffen en ik sprong onmiddellijk over boord, wegzwemmend en dekking zoe kend in de golven door steeds onder wa ter te 'blijven. De onderzeeboot kwam echter dichterbij en ik hoorde het ge schreeuw van de mannen aan boord. Er bleef mij niet anders over dan me aan het vaartuig vast te klampen en hangend aan het voorduik-roer werd ik nog eenige minuten voortgezwiept. Onder bedreiging van een revolver werd ik naar de toren geduwd. Ik voelde ondertusschen hevige pijn aan het linkerbeen er sijpelde wat bloed uit zoodat nauwelijks kon loo- pen. Bij de commandotoren gekomen zag ik een Chinees en een Javaan van de „Langkoeas" staan, die zich evenals ik aan de onderzeeër hadden vastgehou den en door de Japanners, want ik herkende hen nu in het donker aan het uniform en het kbaki platte petje om hoog waren getrokken. Met stompen en slagen werden wij bij den commandant gebracht, die mij onder allerlei bedreigingen verhoorde. Toen hij echter merkte, dat ik niet de gezagvoer der van de „Langkoeas" was en boven dien geen enkele aanwijzing wilde ge ven, die voor hem van nut kon zijn, mompelde hij.zooiets van „you go home" en opeens werd ik vastgegrepen, en volg den een stomp en een trap in mijn rech terzij en met een smak lag ik weer over boord. Een minuut later werden de Chi nees en de Javaan nagegooid en zoo la gen wij op 2 Januari 1942 opnieuw in de Javazee (Wordt vervolgd) ten opmaak de woorden, door Bevin uit gesproken bij zijn aankomst in Moskou, gepubliceerd. Bevin sprak namelijk de hoop uit, dat de besprekingen mochten leiden ttot nauwe samenwerking tusschen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie. DE Zetel der Vereenigde Volken De voorbereidende Commissie der Or ganisatie der Vereenigde Volken heeft met 30 tegen 14 stemmen en 6 onthou dingen besloten, de algemeene vergade ring voor te stellen, den zetel der Or ganisatie in de Vereenigde Staten te ves tigen. 36 der 40 Beschuldigden in Dachau ter dood veroordeeld Van de 40 beschuldigden in het alhier gevoerde proces tegen Duitsche oorlogs misdadigers, die allen schuldig zijn be- votfden, zijn er Vrijdag 36 ter dood ver oordeeld. Een der beschuldigden is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf en drie andere beschuldigden tot elk 10 jaar gevangenisstraf. Onder de ter dood veroordeelden bevindt zich Dr. Schilling, die tijdens het proces heeft toegegeven, dat hij gevangenen gebruikte voor me dische experimenten. Proces tegen Duitsche oorlogsmisdadigers •Te Smolensk is het proces begonnen tegen tien voormalige leden van het Duit sche leger, die worden beschuldigd van massamoord op en foltering van Sowjet burgers en krijgsgevangene^ gedurende de bezetting van Smolensk en het gebied om deze stad door het Duitsche leger tus schen 1941 en 1943. Azerbeidjan definitief voor Iran verloren De in Teheran teruggekeerde Gouver neur van Azerbeidjan, Bayatt, heeft ver klaard, dat hij van meening is, dat Azer beidjan definitief voor Iran verloren schijnt. Opstandelingen zijn de plaats Ardabil, op ongeveer 250 kilometer ten Oosten van Tabriz en op 32 kilometer afstand van de Sowjet-grens binnengedrongen en hebben de onmiddellijke overgave ge- ëischt van het garnizoen aldaar. President Lawrence vindt het welletjes President Lawrence deed gisteren ern- stige pogingen om den voortgang van het proces te bespoedigen. Hij stelde voor, dat de Amerikaansche aanklagei Dodds sommige passages uit de voor te lezen, documenten zou bekorten. Later vroeg hij: „zou het nu niet ge noeg zijn, dunkt U? We hebben Speers eigen bekentenis en een groot aantal documenten gehoorc ten bewijze van het feit, dat krijgsge vangenen en arbeiders in Duitschland tot werken zijn gedwongen". De Geëvacueerden naar buiten Nederl.-Oost-Indië Het totaal aantal van hen, die uit Java naar buiten Nederl.-Oost-Indië gelegen gebieden geëvacueerd worden, bedraagt 13.726. Hiervan gaan 4336 naar Holland,. 1565 naar Australië, 1510 naar Ceylon en 6315 naar Singapore. Ongeveer 3000 vrouwen en kinderen zullen binnenkort naar Bangkok vertrekken. Inlichtingen voor interneerings- kantpen op Sumatra Mejuffrouw Ada Baruch, die korten tijd geleden np een dri-jarig verblijf in inter- neeringskampen op Sumatra naar Neder land is teruggekeerd, zal, met ingang van heden, uitsluitend des Maandags, Woensdags en Vrijdags van 10-12 uur zitting houden in het gebouw van het Nederlandsche 'Roode Kruis, De Lairesse straat 105," Amsterdam. DE TOESTAND IN INDONESIË Volgens het officieele communiqué van heden is een Kampong in de omgeving van de kazerne te Buitenzorg, vanwaar voortdurend geschoten werd, vernield. Engelsche troepen, die voordien gebruikt werden om dit gebied te bewaken en te controleeren, zullen nu gebruikt worden om een ander gedeelte van Buitenzorg, waar overvallen gepleegd werden, te be waken. De Rapwi wordt overgebracht naar het kamp Kedoeh Allah. Het officieele communiqué van Zater- De plaatselijke telefoondienst was door de Indonesiërs buiten werking gesteld, doch na een bespreking met de gemeen- teautoriteitën is de dienst weer hersteld. Bandoeng is rustig en tot samenwer- kingbereid. Het Britsche garnizoen wordt versterkt. 345 leden van het Rapwi-per- soneel zijn naar Batavia gevlogen en zijn scheep gegaan haar Bangkok. Te Semarang is geschoten op een Britsche patrouille. Met behulp van artil lerie is het gebied nu gezuiverd. Een gewapende verkenningscolonnë is Grissee binnengetrokken. Uit Oost-Java zijn geen incidenten ge rapporteerd. De evacuatie van de En gelsche troepen uit Ambarawa is nu vol- tooid. Te Medan werd een patrouille door In donesiërs aangevallen, dag meldt, dat in het Noordwestelijk deel van het gebied van Bandoeng de activiteit toeneemt en dat geadviseerd is tot een krachtige actie daartegen, zelfs tot de omvang van een volledige mili taire operatie. De burgerlijke ambtenaren toonen zich bereid tot samenwerking. Driehonderd leden van het Rapwi-perso- neel zijn door de lucht naar Batavia en vandaar naar Bangkok geëvacueerd. Op Semarang functionneert de water voorziening nog niet geheel, maar er zijn waterputten aangeboord en er zijn reeds stappen gedaan om het aanvoersysteem te herstellen. Een patrouille, die ten westen van de stad opereerde,'werd door een menigte aangevallen, maar heeft daarbij geen verliezen geleden. Naar uit Buitenzorg wordt gemeld, is het daar rustig. Het civile telefoonnet bevindt zich nu in Britsche handen en is in werking de voornaamste telefoonlijnen naar Batavia zijn naar de militaire tele fooncentrale, verlegd. J i'

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3