INDIE 3{mt- en ZETTERS - DRUKKERS BINDERS DODGE Vrachtauto 3,4 en 5 ton HOUW- El RQUWCOSIUMES De Onverwoestbare Degelijke Grasienze Elegante GEBtJ. v, NIELEN, Waddnxveen, TeL 405 STOOM EN VERVEN Het Uk U4mch water schoenen Wijdste 23 een piashuisje Flink Dagmeisje NET MEISJE KANTOORBEDIENDE W ZIT-SLAAPKAMER België neemt deel aan de bezetting van Duitschland Volgens de Belgische Radio heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Spaak, gisteren verklaard, dat overeen stemming is bereikt over\ de afbakening van een Belgische bezettingszone in Duitschland. Spaak refereerde aan zijn besprekingen met Ernest Bevin over de Engelsch-Belgische betrekkingen. De Bel gische zone zal, volgens Spaak, binnen de Britsche bezettingszone liggen. Er zul len waarschijnlijk in het vroege voorjaar twee Belgische devisies heengezonden worden. Waar komt de zetel van de Organisatie der Vereenigde Volken? In het Mededelingenblad van de voor bereidende commissie voor de Organisa tie van de Vereenigde Volken wordt een lijst gepubliceerd van de namen der ste den, welke zich hebben aangeboden als zetel van de Organisatie van de Ver eenigde Volken. Deze lijst bevat o.m. de namen van 40 Amerikaansche steden, twee Canadeesche steden, drie plaatsen op de grens tusschen Canada en de Ver. Staten, de Bermuda-eilanden, zeven Europeesche steden hebben zich candi- daat gesteld, waaronder Antwerpen, een gebied bij Geneve, Weenen, 'Danzig, Bournemouth en een Schotsche plaats, waarvan de naam niet wordt medege deeld, Cairo en Tanger in Afrika, als mede Jeruzalem en een plaats op de Phi- ljppijnen komen als Aziatische plaatsen voor het meest orfgineele voorstel voor den zetel voor de Organisatie der Ver eenigde Volken betreft ongetwijfeld, dat, waarin de suggestie wordt gedaan de keus te laten vallen op een schip ergens op zee. De Redacteur van de „Merdeka" gearresteerd Gemeld wordt, dat M. Diah, de redac teur van „Merdeka" Donderdag door de Britten werd gearresteerd. Tot nu toe is nog niet onthuld op welke gronden hij gearresteerd werd, maar men verklaart, dat Diah in zijn hoofdartikelen herhaal delijk het volk ophitste tot oorlogshande- delingen tegen de geallieerden. Diah werd Vrijdagmorgen vroeg weer vrijgelaten. De toestand op Java Het officieele communiqué van Vrijdag meldt, dat niet ver van Soerabaja twee Punjabs werden gedood en vier gewond, toen een patrouille door Indonesiërs in een hinderlaag werd gelokt. Een peleton, uitgezonden om de patrouille bij te staan, maakte vijf geweren en een groot aantal lichte machinegeweren buit. Een goederentrein voor Bandoeng is te Batavia zonder ongelukken terugge keerd. Ook werd een wegconvooi naar Bandoeng gezonden en bevindt zich thans op den terugweg naar Batavia. Berichten uit Bandoeng melden, dat daar in het Noordwestelijke deel van de stad nog steeds eenige Indonesische activiteit is. Het Hoofd van T.K.R. (het Volks leger); heeft den leden van die organi satie te Buitenzorg bevolen, om den weg tusschen Buitenzorg en Soekaboemi van alle extremisten te zuiveren. Ontvoeringen te Soerabaja De extremisten te Soerabaja hebben de gedurende de gevechten aldaar bijna duizend mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd. Zij worden als gijzelaars vastgehouden, maar niemand, ook de Britsche militaire autoriteiten niet, wat en precies waar. Wij kennen van deze tragedie slechts het eerste gedeelte: een ooggetuige heeft mede gedeeld hoe deze ongelukkigen, onder wie ook vele Menadoneezen en Abonnezen waren, meegenomen werden uit het kamp Roebeeck- laan in Soerabaja in een tropische regen. Op een der vorige dagen waren zij naar een verza-ielpunt gebracht en men had hun medegedeeld dat zij „geevaccueerd" zouden worden, omdat de streek te gevaarlijk was en „Gurkhas hen allen zouden dooden". Maar na vier uur geloopen te hebben werden zij naar het kamp teruggestuurd. Toen de uittocht onder toezicht der extremisten einde lijk begonnen was wilde een aantal vrouwen niet vertrekken, en zij zeiden: „Waarom dooden jullie ons hier niet 7" De extremisten lieten hen toen achter, waarop zij door Gurkhas bevrijd wérden. De Britsche autoriteiten hebben ontdekt dat de gijzelaars naar Taman ten Zuiden van Soerabaja gezonden waren, maar dat zij daar niet gebleven zij. Zij hebben deze plaats verlaten met onbekende bestemming, waar schijnlijk Modjokerto, 30 kilometer landin waarts. Een dergelijke massa-transport kan niet onopgemerkt geschieden. Men gelooft daarom dat het transport in verscheidene groepen gedeeld is. Een groep werd waar genomen bij Goebeng, waar „zij in een trein gejaagd werden, die vertrok in de richting van Malang". Men gelooft dat anderen te Tjewang en Kertosong ten Zuid-Westen van Modjokerto zijn. Niemand weet hoe zij behandeld worden. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende onzeker heid. Het is een van de ernstigste aspecten van de huidlgen toestand, die het officieele communique laconiek beschrijft als „tamelijk rustig". Nieuwe troepen, te Batavia aangekomen Volgens een officieelen Britschen zegs man zijn twee compagnieën van de derde en vierde Britsch-Indische divisie en het geheele zevende luchtlandingsbataljon, welke laatste bekend is uit den slag om Arnhem, te Batavia aangekomen. Leider van Duitsche Indische Kolonie te Batavia gearresteerd De beruchte Duitsche Nazi J. Patersen werd door de Britsche Militaire politie te Batavia gearresteerd. Patersen was de leider van de Duische Kolonie. OFFICIEELE PUBLICATIE. Ronte of standplaats Marktkoop lieden en Venters textiel. Marktkooplieden en venters ingeschreven bij Distex, moeten om volledig bij den han del in textielgoederen te worden ingescha keld, in afwijking van het per circulaire van 12 Nov. medegedeelde, hun ajgemeene vergunning van het rijksbureau Distex inzenden bij de Centrale Vereeniglng voor den Markt-, Straat- en Rivierhandel, Hob- bemastraat 59, 's-Gravenhage. Op deze vergunningen dient dan de route of standplaats te zijn vermeld, hetgeen doof de Centrale Vereeniging voor den Markt-, Straat- en Rivierhandel zal worden afge stempeld. Indien na 15 Januari 1946 bij de marktkooplieden en venters in textielgoederen algemeene vergunningen worden aangetroffen, waarop de afgestempelde gegevens niet zijn vermeld, zullen deze 'vergunningen onher roepelijk worden ingetrokken. Toewijzingen Scheerzeep. Het Centr, Distributie Kantoor deèlt mede, dat voor scheerzeep uitsluitend geldig zijn de toewijzingen nummer 436. Alle andere toewijzingen voor scheerzeep zijn ongeldig. Verhandelen en houden van Geiten en Bokken is vrij De bestaande voorschriften voor het houden van geiten en bokken zijn ver vallen, zoodat het houden van deze die ren thns aan een ieder is toegestaan. Ook den handel in en^ het vervoer van geiten en bokken is vrijgegeven. Het slachtver bod voor geiten en bokken en het ver- voerverbod van bokken- en geitenvleesch zijn gehandhaafd. Ontheffing hiervan kan worden aange vraagd bij de plaatselijke bureauhouders. Uitbetaling nummercoupures toeslag brotgdprijs Het aan- en verkoopbureau van akker bouwproducten deelt mede, dat de nummer- coupures 147, 165, 199, 234, a 301, a 320, b 320, c 320, a 346, b 346, a 376, b 376. c 376, 408 voor de uitbetaling van den toeslag cp den broodprijs, welke met ingang van 1 December j.l., haar geldigheid verloren, alsnog ter inwisseling bij de eerder bekend gemaakte uitbetalingskantoren kunnen worden aangeboden tot en met 31 December 1945. Aanbiedingen van bovengenoemde coupures na 31 December zullen niet aangenomen worden. De prijzen voor Zaklantaarn batterijen De prijzen voor zaklantaarn-batterijen zijn voor alle soorten gelijk geworden. De winkelverkoopprijs moet op alle baï- terijen gedrukt zijn, zoodat 't verkoopen tegen te hooge prijzen zoo goed als uit gesloten is. Hieronder volgt de prijs van een aan tal der voornaamste in den handel ge brachte soorten, welke in geen geval mag worden overschreden. Zakbatterij 3 cellig) 0.40, zakbat- KLEIWEG 25 - GOUDA terij (3 cellig, lucht-zuurstof) 0.43, kleine staafbatterij (2 cellig) Ó.20, kleine staafbatterij (2 cellig, luchtzuur- stof) 0.24, groote staafbatterij (1 cel lig) 0.26, groote staafbatterij (1 cellig, luchtzuurstof) 0.30, anodebatterij (120 v.) 9.70, anodebatterij (120 v., lucht zuurstof) 10.55, anodebatterij (90 v.) 7.20, anodebatterij (90 v., lucht-zuur stof) 7.60. Inlevering groentebonnen. Het centraal distributiekantoor maakt be kend, dat handelaren in groenten in het noordend des lands de van hun klanten ontvangen g 02 der groentekaart geplakt op opplak vellen op Maandag 17 of Dinsdag 18 December a.s. bij de plaatselijke distributie diensten moeten inleveren. De diensten zullen toewijzingen no. 24 uitreiken, welke de han delaren van 19 tot en met 22 December a.s. bij het plaatselijk verdeelkantoor of bij gebreke hiervan bij de grossierscombinatie, waaronder zij ressorteeren, moeten inleveren ter ver krijging van toewijzingen. Met deze toewij zingen kunnen de handelaren zich bevoor raden gedurende het tijdvak van 23 December tot en met 19 Januari a.s. RECTIFICATIE In de officieele publicatie in ons blad van 11 Dec., „toewijzingen tabak" is een drukfout binnengeslopen, g 14 en g 15 moet zijn g 18 en g. 19. Recordvlucht Super-Fliegende-Forten B-29 Super-Vliegende-Forten van het z.g. „Dreamboat"-type legden Dinsdag het traject van Burbank in Californië naar New York city (een afstand vanr 2.460 mijl) af in 5 uur 27 min. en 11 sec. Door deze non-stop vlucht worden alle records voor trans-continentale vluchten gebroken. Verloofd ANNIE NIEUW VELD en JAN FLIPSE 22 December 1945 Qouda, Raam 22 Utrecht, Wielingenplein 5b Receptie 4-6 uur. Raam 22 Te huur of te koop gevraagd gelegen aan de plassen bij Gouda Brieven onder no. 2537, bureau van dit blad Te huur met hoed enz. enz. Ook voor Tooneeluit voeringen (ver eenigingen) BLEEKERSSINGEL 31 I LANGE TIENDEWEG 98boven Gevraagd een voor heele of halve dagen. Voor huiselijke bezigheden. Br. onder no. 2502, bureau van dit blad Gevraagd zoo spoedig mogelijk een net Meisje voor heele of halve dagen, of een werkster voor enkele dagen p. week Mevr. BERTELS, Krugeriaan 35 N. SAMSOM N*V., Alphen aan den Rijn vraagt Flinke loontoeslag bij goede prestaties. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties. AUTO, is zeker de Duizenden in Nederland en duizenden bij duizenden waren bij de overwinnende legers in gebruik. Zeer grooie voorraad onderdeelen aan wezig. Op toewijzing &.V.L. verkrijgbaar Inlichtingen bij de Agenten vóór Gouda en mstreken Gevraagd Flinke VERKOOPSTER voor de afd. Vitrage en Gordijnstoffen Niet beneden de 18 jaar Tevens een FLINKE LOOPJONGEN boven de 20 jaar Uitsluitend schriftelijke sollicitaties, Woning-inrichting HL TER MEULEN Kleiweg 25 Gouda Gouwe 3—5 - Tel. 86 - Gouda ALLE Sfoomgoederen kunnen vanaf heden weer worden aangenomen Duur der behandeling plm. 14 dagen VOOR GOUDA De NUTSSPAARBANK te Gouda vraagt voor spoedige indiensttreding een Minimum vereischte Diploma's MULO, Boekhouden ea Maehineschrijven Schriftelijke sollicitaties worden inge wacht ten kantore Oosthaven 12 Te huur gevraagd een zonder pension Brieven ooder no. 2555, Bureau van dit blad Adverteert in GROOT GOUDA »?edB Verloren Vrijdag J.l. een Damee-horloge gaande van Karnemelkaloot. Tiendeweg. Markt naar Turfmakt. Terug te bezorgen Turfmarkt 3

Groot Gouda | 1945 | | pagina 4