SfSSS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Hoe was de verhouding van Gouda tot Hugo de Groot? U wilt mesr weten Tan lndië? WeecbecM NUMMER 107 STADSNIEUWS bevordering! SPORTNIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda MAAKT MACHT Administratie: M. J. van Loon DINSDAG 18 DECEMBER 1945 Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 30M. Abonn. p.w. 25 ct. Losse nunun. 10 ct. Het plaatselijk Comité „Neder land helpt Indië" komt aan dit verzoek zooveel mogelijk tegemoet. Donderdagavond 20 dezer wordt in Thalia Theater een speciale Indi sche Filmavond gehouden. Met toe lichting van den heer W. S. Bitter, gep. Assistent Resident zal dan vertoond worden het filmwerk „TANAH SABRA^G" (Het land aan den overkant), dat in opdracht van de Ned. Reg. vervaardigd is. Hét Muzikale gedeelte van dien avond zal geheel belangenloos wor den verzorgd door het bekende Krontjong Ensemble „Djalak Wa jang". De middagvoorstelling voor de scholen is reeds geheel uitver kocht, terwijl voor de avondvoor stelling nog enkele plaatsen ver krijgbaar zijn bij het Bureau van dit blad, Markt 67 en bij Th. Alle- brandi, Kleiweg 78 en eventueel Donderdag van 7 tolt 8 uur aan de zaal. Aan deze adressen kunt U ook direct de plaatsen bespreken ad 10 ct. per plaats. De entree-prijs bedraagt f 1.50. i Het Comité verzoekt ons nog mede te deelen, dat de zaal, die voor beide voorstellingen geheel belangenloos ter beschikking is ge steld, tevens verwarmd zal zijn. Breidt dus uw kennis over Indië uit en verleent tevens uw steun aan de actie „Nederland helpt In dië". INLICHTINGEN HUISVESTING INDISCHE WEEZEN. Om inlichtingen voor opname van Indische weezen kan men zich of wel schriftelijk wenden tot Mevr. van Elk-'t Hoof, Kattensingel 79 ofwel mondeling Donderdags van half twee tot half drie. „DE VROOLIJKE VRIENDEN" EN „E. EN D." Bij een gehouden jaarfeest van dt Klaverjasclub „De Vroolijke Vrienden" bracht een collecte voor „Eereschuld en Dankbaarheid" f 23.93 op. Tevens werd voorge- tffcelo;. dat bij iedere n wedstrijd de verliezende partij 5 cent moet stor ten voor „E. en D." OUDERCOMMISSIE OPENBARE U.L.O.-SCHOOL. Naar men ons mededeelt, heeft de nieuwbenoemde ouder-commis- sie van bovengenoemde school in haai laatstgehouden vergadering de functies als volgt verdeeld: Mevr. H. Goedhart-Boef, Noorder straat 69, voorzitster; G. B. van Willigen, Burg. Martenssingel 34, secretaris; H. P. Korevaar, Kame- melksloot 207, penningmeester; M. Gautier, Mevr. S. Happel-de Jong en Mevr. J. A. F. Hollander-Licht, leden. I Opbrengst Straatcollecte GESLAAGD. De heer P. Weijer Jr., is ge slaagd voor het in Amsterdam ge- houdep examen voor apotheker. „NEDERLAND HELPT INDIË' De Zaterdag j.l. gehouden straat- collecte, georganiseerd door het co mité „Nederland helpt Indië", heeft het mooie bedrag van f 5010.98 opgebracht. Voorwaar eën prachtig begin. i°PDINI KOMT TERUG^ j ir de groote be- bangs. d!' 4 voor het Hyp nose Variété Bordini bestaat, zal op 8 Janu a.s. een herhaling van het pro. imma worden ge geven. Naden bijzonderheden zul len per adv .tentie bekend ge maakt worden Aan de Rijksunivers. te Utrecht is bevorderd tot semi-arts, den heer R. M. van Deth uit Gouda. Meer dan 3 eeuwen hadden de documen ten over Hugo de Groot gesluimerd in ons Goudiche Gemeente-Archief tot ze gevonden werden in den wintar 1944—1945, in den zelfden tijd, waarin de idealen van Grotius door-onze-vijanden met voeten werden ge treden. Deze idealen immers waren: vrede door internationale rechtspraak, en, als er dan toch getreden moest worden, een men- schelljke wijze vaa oorlogvoeren. Zagen wij de vorige maal, dat de wereld beroemde schiijver van het werk „Over het recht van oorlog en vrede" meermalen In Gouda geweest ii, thans rijst de vraag, hoe. z'ln verhouding tot onze stad is geweest. Wat leeren ons daaromtrent de oude papie ren En dan kan geconstateerd worden, dat deze verhouding over het algemeen een goede geweest is. De meeste bezoeken, die Grotius aan Gouda bracht, geschiedden in zijn hoedanigheid als Advocaat-fiscaal van net Hof van Holland. Dit Hof had zijn souvereine rechten, die het in de Grafelijke Periode had nitgeoefend, wel grootendeels verloren, maar had toch nog belangrijke bevoegdheden overgehouden, vooral bij be slissing van geschillen tusachen de eene stad en 4e andere. Gouda lag in die dagen in Proces met Rotterdam over de binnenvaart van Amsterdam naar Rotterdam. Gouda wilde, dat die binnenvaart door onze stad zon loopen en dat geen andere mogelijk-^ heden zouden worden opengesteld. Rotterdam wilde telkens een andere doorvaart t.w. door de Rotte ea verder over den Hildam for- ceerea. Hugo de Groot is meermalen voor ®»ze stad in de bres gesprongen als er weer dadelijke pogingen gedaan werden. Ook delicten van particuliere personen, welke tot gevolg konden hebben, dat Gouda als tran- «Ito-centruM schade zou lijden heeft hij streng vervolgd. Geen wonder dat wij meer dan eenmaal in de oude registers lezen, hoe de «tad door royale geschenken., van haardank- «arhzld getuigde. Geen wonder ook, dat, in 1613 de Groot tot Pensionaris van werd benoemd, de stad Gouda haar uiterste best deed om hem te bewegen voor deze beneeming te bedanken. Vooral over deze aangelegenheid zijn interessante vondsten gedaan. Hugo de Groot nam de benoeming toch aan. doch de sympathie van de stad voor den grooten geleerde bleef onverminderd bestaan, hetgeen blijkt nit notities omtrent geschenken, waarmede de stad hem ook nadien bleef vereeren. Bovenal blijkt de goede gezindheid van Gouda, jegens den Pensionaris van Rotterdam ten tijde zijner gevangeneming. Dan lezen wij telkens in de Vroedschapsrcsolutles, dat Gouda door middel van haar Gecommitteerden er bij de Staten van Holland op laat aandringen, dat de Groot toch in vrijheid zal worden ge steld of althans voor competente rechters terecht zal staan. Wij weten, dat deze pogingen vruchteloos gebleven zijn en dat Grotius veroordeeld is door de recht bank, waarvan hij de wettigheid niet erkende, welke rechtbank hem in 1619 tot levenslange gevangenisstraf heeft veroordeeld. Tot nu toe was de verhouding van Gouda tot Hugo de Groot sympathiek en vriend schappelijk geweest, doch, het kan verheeren. Nadat de staatsman in 1621 op de bekende geestige manier uit zijn gevangenis was ontvlucht en jarenlang als balling in Frank rijk geleefd had, waagde hij het in 1631 nogmaals zich in Holland te vestigen. Hij meende dit ongestraft te kunnen doen in de veronderstelling verkeerende, dnt de jarea de hitte vaa den strijd geluwd hadden. Er kwam echter felle oppositie en het spijt ons te moeten zeggen, dat Gouda bi) dezen tegenstand vooraan stond. De afgevaardigden van onze stad hebben er toe medegewerkt, dat aan De Groot 1631 -het verder verblijf ia ons vaderland ontzegd werd. De omzet ting van de Vroedschap, welke Prins Manrits in 1618 had bewerkt, was uiteraard de oorzaak van de veranderde houding van Gouda geweest. Drs. J. TAAL. DE TRAINING VAN G.S.V. In verband met het feit, dat de zaal voor andere doeleinden ge bruikt moet worden, kan de trai ningsavond van G.S.V. morgen geen ddorgang vinden. WATERPOLO. Morgenavond om 8 uur speelt het eerste zevental van G.Z.C. in het Spaardersbad te Gouda tegen R.Z.C. I uit Rotterdam- Aange zien R.Z.C. tot de sterkste zeven tallen van ons land gerekend mag worden, zal het ongetwijfeld een mooie wedstrijd worden. DAMVER. „DAMLUST". De Damvereeniging „Damlust" speelde^ een vriendschappelijken be kerwedstrijd tegen Damvereeniging „Moordrecht". Hoewel „Damlust" met vijf invallers speelde, was het een spannende en sportieve wed strijd. Moordrecht zette alles op alles om te winnen, wat haar ook gelukte. De uitslagen zijn: Moordrecht Damlust - H. AdmiraalC. Molenaar G. TerlouwM. Zijlstra G. v. ZeverenG. J. Barbier A. MultumP. Tom P. TwigtH. v. Eijk P. PalsgraafJ. L. Bol G. TwigtN. v. d. Wouden J. VerhoefP. Schouten M. BoereS. J. Schrooder C. de JoodsP. Verboom Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Krachtige tijdelijke stormachtige wind, aanvankelijk uit Z. later uit Z.W. richt, meest zwaar bewolkte lucht met enkele regenbuien, zacht weer. 1—1 1—1 0—2 0-2 2—0 2—0 1—1 1—1 2—0 2—0 Zoodat de totale uitslag luidt 182 De beslissingswedstrijden der Goudsche Klaverjasclubs. Zaterdagavond versloegen „De Vroolijke Vrienden"„De Sport" met 4151 punten. Door van ,,'t Hoffs Vrienden" overtuigend te verslaan wist DFS de 1ste plaats te bemachtigen en moesten „De Vroolijke Vrienden" zich met de 2e prijs tevreden stel len. Bovendien viel de persoonlijke prijs, voor" de hoogste gemaakte winsttafel ten deel aan den voor zitter van DES, den heer A. Zink- haan en zijn rivaal F. Eist. De totaal uitslagen zijn: DES r 88846 De Vroolijke Vrienden 88125 Van 't Hoffs Vrienden 86931 De Sport 82758 Wat is er in Gouda te doen? Reünie: Vrijdag t./m. Woenidag: „De veioveraar van Indië". Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag „De Zilvervloot". Schouwburg Bioscoop: Vrijdag t/m. Woensdag i „Orchideeën voor Maria". Gebouw Daniël, Groenendaal, voorzaal,: lederen avond vanaf 7 uur, ontspannings avond. Dinsdag 18 December, Concordia, 8 uur: Sweelinck-Kwartet. Woensdag 19 Dec., 7.30 uur, lezing door Ing. van Hattem over „Modelvliegtuigbouw" in café Ter Gouw. Woensdag 19 Dec. 8 uur. Blauwe Kruis; Ned. Reisvcr. Afd. Gouda, C. van Zwijn- dregt over „Spoorweg Alpinisme". Idem. Gebouw Daniël, Openbare ver gadering van de Staatk. Geref. Partij. Idem. 7.30 uur. Veemarktrestaurant Kerstwijding van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdag 19 December, 8 uur. Boven zaal Reünie: Ds. J. Börger „DeMenschvan morgen". Donderdag 20 December, 8 uur. Reünie; Mij. tot Nut van 't Algemeen, Raden S. Hardjodirenggo met Javaansche muziek, volksdans en voordracht. Idem. 8 uur. Thalia Theater; Comité Nederland helpt Indië, „Tanah Sabrang" met toelichting door den heer W. S. Bitter. Vrijdag 21 December, 8 uur. Beursklokt Oudheidkundige kring „Die Goude", Arch. A. A. Kok over „De restauratie van stad en dorp" met lichtbeelden. WAT GEBEURDE ER? 1944 Omvangrijk Duitsch tegenoffensief aan het Westelijk front, bij Malmédy en Echtcrnach. Faenza in Italië gevallen. Nieuw Amerikaansch offensief in de Phllippijnen, landingen op Mindanao. De voedingswaarde van het distribu tiepakket bedraagt nog slechts 586 calorieën. Razzia's in Zeist. 1941 De Japanners bezetten Portugeesch Macao. Ned. Indische en Australische troepen zullen Portugeesch Timor verdedigen. BURGERLIJKEN STAND. Geboren: 16 Dec. Willy, dr. van G. J. de Jong en M. J. Krook, Beatrix straat 1; Cornelis, zn. van A. J. van Vliet en J. A- v. Vliet, Karnemelksloot 108; 17 Dec. He- lene Maria, dr. van M. A. Lint horst en M. C. Overbeek, Burg- vlietkade 68. Getrouwd: 18 Dec. J. F. Mantz en A. C. Leendertse; D. Noordam en M. A. Goedewaagen. Overleden: 13 Dec. Bertus Cornelis Krijgsman 73 j.; 15 Dec. Dederika Agnes Wijnanda Maria Overkamp 7 mn. Het hoofdkwartier van het Nederlandsche korps Mariniers te Washington heeft me- degcueeiu, uai net detachement Nederl Marniers in de V. S. kort voor zijn ver trek 4.500 dollar heeft geschonken aan de hulpactie voor de voorziening van kleeren voor Nederland. Eenige groote warenhuizen te Washing ton en New-York hebben hun medewer king verleend door groote hoeveelheden kleeren tegen groothandelsprijzen van de hand te doen. De artikelen omvatten 600 stuks baby- kleeren, 1200 stuks ondergoed, 150 stuks wollen rokken en 800 wollen kindertruit jes. De goederen worden door bemidde ling van. de Amerikaansche Hulpactie verscheept en aan het Nederlandsche Roode Kruis ter verdeeling overgedragen. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1