Zes dagen in een lekke sloep. Tien millioen gulden noodig voor Indië UIT DEN OMTREK BINNENLAND REEUWIJK UITVOERING. De tooneelvereeniging V.I.O.S. gaf in de zaal van Mevr. Lager- weij, hotel „De Sport" aan de Reeuwijksche Brug een uitvoering. De zaal was tot in de uiterste Boeken bezet. De voorzzitter, de heer J. van Wensveen, memoreer de in zijn openingswoord, dat de tooneelclub na jaren rust weer te voorschijn was gekomen, maarzoo als rust roest, was het ook hier met V.I.O.S. gesteld. Verschillende goede krachten hadden om de een of andere reden de club vaarwel moeten zeggen, zoodat het nu kon voorkomen dat minder goede krach ten voor het voetlicht zouden tre den, waarvoor dan op den voor grond clementie werd gevraagd. Voor goede kfachten is altijd nog toegang tot de club. Hierna werd opgevoerd het blij spel in 4 bedrijven getiteld: „Ge zworen Kaïheraden'- van E. J. M. Terlingen. Donn Roland, landlooper, S. van Vliet en Domineetje, landlooper, W. Oo sterwij k, hadden ieder een zware rol te vervullen, dewelken goed verliep en zij goed spel te zien.gaven. Ook Jeanne, Mej. M. M. Stoppelenburg, was uitstekend in haar rol en beloofd een goede kracht voor V.I.OJS- te zijn. De negerbediende, S. v. Wens veen en zijn vrouw Carolina, mej. v. Hout, waren ook uitstekend in rol. Zonder om ook maar iets te kort te doen aan de overige spe lers, was het al met al een geslaag den avond. De netto opbrengst was bestemd voor het Roode Kruis. Een in de pauze gehouden verloting bracht ruim f '87. op. Heden zal de uitvoering worden herhaald, wegens het tekort aan plaatsruimte bij de eerste uitvoe ring. De avond werd met een ge zellig bal gesloten. UITVOERING. Maandag 24 December a.s. houdt de Zangvereniging Z.V.O. en het kinderkoor de „Kleine Stem7' een repetitieavond in hotel „De Sport" in het Nutsgebouw aldaar. Opgevoerd zal worden het too- nèelstuk getiteld „In de Mist7'. Dinsdagavond 18 Dec. a.s. geeft V.I.O.S. een heruitvoering van het tooneelstuk: „Gezworen Kamera den7' in hotel „De Sport7"" van Me vrouw Lagerijew aan de Reeuwijk- schebrug. van Mevr. Lagerweij aan de Reeu- wijkschebrug. Donderdagavond 20 Dec. zal de Zangvereeniging Z.V.O. alhier een uitvoering geven te Schoonhoven WADDINXVEEN ZANDSTROOIEN BIJ GLADHEID. De bevolking wordt herinnerd aan de bepalingen van de Algemeene politiever ordening, waarbij o.m. is voorgeschreven, dat de stoepen en straten van de huizen van sneeuw moeten worden ontdaan en dat voorts bij gladheid voor het strooien van zand e.d. moet worden zorggedragen. Niet-nakoming van (Jit voorschrift is strafbaar. Sj GEMEENTERAADSVERADERING De tijdelijke raad dezer gemeente is bijeengeroepen voor een openbare verga dering op Donderdag 20 December a.s. te 20.00 uur. SLUITING GEMEENTEBUREAUX De gemeentesecretarie en het kantoor der gemeentebedrijven zullen op 24 en 31 December a.s. voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van den burgelijken.stand is evenwel die dagen geopend van 9.30— 10.30 uur, uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdingsaangiften. BENOEMING. Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 Januari 1946 benoemd tot jongste bediende ten kantore van den gemeentearchitect C. Rademaker, alhier. BEVORDERING. Burgemeeser en Wethouders hebben met ingang van 1 Januari 1946 ten kan tore van de gemeentebedrijven bevorderd tot commies den heer G. v. d. Krans en tot adjunct-commies den heer N. Krab bendam. BURGELIJKE STAND. Geboren: AlberJ, z. van G. J. de Rooij en H. de Bruijn; Margaretha Johanna, d. van L. Koetsier en M. J. Verboom; Ralph Valentine, z. van T. C. van den Berg en J. Spruitenburg; Lina Johanna, d. van P. van Kooten pn C. j. Robbers. Gehuwd: W. Radder en C. A. Bil. Overleden: Bouwman, Johannes, wed", van C. de Graaf, 90 jaar; Van der Wolf, Cornelis, wed. van C. Veerman, 83 jaar. Ook Gouda drage haar deel bij Gisteren is een aanvang gemaakt met een huis aan huis lijstencollecte voor in zameling van gelden voor het comité. „Nederland helpt Indië". Zooals reeds be kend is gemaakt, is er voor hulp aan repatrieerende landgenooten uit Indië en voor hulp aan de inlandsche be volking een bedrag van tien millioen noodig, hetgeen neerkomt op gemiddeld EEN GULDEN per Nederlander. Velen zijn er helaas niet toe in staat een gulden hiervoor opzij te leggen, maar gelukkig zijn er talloozen, die meer kunnen geven. Slechts een foto van het beruchte vrou wenconcentratiekamp Tjideng bij Bata via, waar soms door de Japanners meer dan honderd personen worden bijeenge- hoopt in een huisje, dat oorspronkelijk gebouwd was voor drie personen, zegt voldoende wat hier is geleden en hoezeer hier geholpen dient te worden. In deze dagen valt er dan ook niet iets groots te verrichten, hier MOET iets groots worden verricht. Bij deze actie MAG niemand achterblijven. Een ieder drage hier zijn deel bij. Wij Zijn dit niet alleen verplicht tegenover de blanke bewoners van onze Archipel, doch ook tegenover de inland sche bevolking. Het zou een kleine moeite voor onze regeering geweest zijn, een be drag van tien millioen gulden uit te trek ken. Men heeft het echter, en zeer terecht, juister geoordeeld, indien elke Nederlan der persoonlijk zijn aandeel gaf aan dit werk. Steeds opnieuw worden wij ge troffen door de brieven van ex-geinter- neerden, die schrijven, dat ze zelf wel hebben geleden, maar steevast allen zijn de meening toegedaan, dat het hier in Holland toch wel verschrikkelijker is ge weest. Wij weten, dat het anders is. Wij weten dat wij kunnen helpen. Laten wij hevt dan ook doen. Stuur daarom de collectanten, wanneer zij bij U aanbellen, niet zonder meer van Uw deur weg, doch' geeft,stelt hier een daad, zooals Prins Bernhard de eerevoorzitter van het co mité „Nederland helpt Indië" het zegt. Hier moet iets groots, worden verricht!!.'! Inlichtingen verzocht ter identificatie van gefusileerden De dienst indentificatie en berging, bureau Amersfoort, adres kamp Laan 1914, maakt bekend: 1. dat geruimd werd een graf met twee personen, vermoedelijk gefusilleerd in 19421943. Een der slachtoffers had in de bovenkaak een kunstgebit en droeg een korte interlock onderbroek gemerkt K. H., de ander had een volledig kunst gebit. 2. uit een graf van 21 personen gefu silleerd op 20 Juli 1943, werden 20 per sonen geindentificeerd. De overblijvende schijnt op het laatste moment toegevoegd te zijn, is mogelijk van joodschen bloede en afkomstig uit de gevangenis Haarlem of Scheveningen. Zijn signalement luidt: Lengte ca. 160 cm., zwart haar, veel goud in den mond o.a. twee gouden bruggen, droeg een costuum van de firma W. Giloff en had in den zak een leesbril met hoornmo^tuur, schildpadkleur, hoekig geslepen glazen, rechts s 2«/2, links s 3, afkomstig van de firma Jos Har- tog. 3. uit een graf van 31 peprsonen gefusi- leerd 29 Dec. 1942 werden geindenti ficeerd so personen afkomstig van verzetgroepen „Leeuwengarde" en „V.M.N.". De overblijvende, die wel licht ook bij» een der genoemde groepen behoord (de volledige lijst met namen is hier niet bekend) had ^en volledig kunst-1- gebit en droeg een heup-rhumaverband 4. geborgen werden uit een graf 9 per sonen, afkomstig uit het polizeiliches Durchgangslager Amersfoort, die vermoe delijk begin October 1944 gefusilleerd werden. De opdracht hiertoe zou ver strekt zijn door Lutkenhaus uit Zwolle, zoodat het vermoeden bestaat, dat het meerendee! der slachtoffers uit Zwolle en omgeving resp. uit Overijssel afkomstig is. Nochthans kan van tenminste een slachtoffer vastgesteld worden, gezien de herkomst van zijn Meeding en de op hem gevonden bescheiden dat het uit Amster dam afkomstig moet zijn. Aangetroffen werden de waschnummers 625 en 673, de waschmerken B. M. resp. H. M., terwijl ook een papier met „haeftling 2465" werd gevonden. 5. voorts werden nog niet geindentifi ceerd 2 personen overleden in het con centratiekamp Amersfoort in Augustus 1944. Een persoon overleden in genoemd kamp omstreeks half Maart 1945. Nabestaanden wordt dringend verzocht zich zoo spoedig mogelijk met ons bu reau in Amersfoort in verbinding te stel len, terwijl wij, vooral wat geval nr. 4 betreft, ook gaarne aanwijzingen ver wachten van ex-gevangenen van het P.D.A." Indië-vluchten Het Indië-vliegtuig n.l. 300, vlucht nr. 7, gezagvoerder Kooper, 17 December 0,50 uur G.MF.T. uit Karachi vertrokken, bestemming Colombo. Nieuwe indeeling van Stad- en Landgebied Met ingang van 22 December a.s. wordt de indeejing van het land in z.g! stad- en landgebied zoodanig gewijzigd, dat onderstaande distributiekringen als stacgebied worden beschouwd. In Overijssel: Almelo, Borne, Stad- Delden, Deventer, Enschede, Goor, Hen gelo, Oldenzaal, Rijssen, Zwolle. In Noord-Holland: Alkmaar, Amster dam, Beverwijk, Bloemendaal, Bussum, Castricum, Edam, Haarlem, Heemstede^ Den Helder, Hilversum, Landsmeer, La ren, Monnikendam, Nieuwer-Amstel, Vel- sen, Weesp, Wormer,veer, Zaandam. In Noord-Brabant: Breda, Eindhoven, Helmond, 's-Hertogenbosch, Roosendaal Tilburg. In Limburg: Brunssum, Geleen, Heer len, Hoensbroek, Kerkrade, Maastricht, Roermond, Schaesberg, Sittard, Ve'nlö. In Zuid-Holland: Capelle a. d. IJssel, Delft, Dordrecht, Gorinchem, 's-Graven- hage, Hardinxveld, Krimpen a. d. IJssel, Leiden, Leidschendam, Maassluis, Mon ster,. Naaldwijk, Oegstgeest, Ridderkerk, Rijswijk, Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen, Voorburg, Wassenaar, Pijnacker, Rozenburg. In Utrecht: Abcoude, Maartensdijk, Doorn, Amersfoort, Baarn, De Bilt, Maarssen, Driebruggen-Rijsenburg, Jut- phaas, Leusden, Loenen, Soest, Utrecht, Zeist, Zuilen, Mijdrecht, Veenendaal. In Gelderland: Apeldoorn, Arnhem, Ede, Eist, Harderwijk, Nijkerk, Nijmegen, Tiel, Wageningen. Alle overige kringen behooren tot het landgebied. Zooals bekend mogen de aardappelbon nen met opdruk „Land" niet in stadge- bied worden gebruikt. II. SLOT. In den nacht van 2 op 3 Januari 1942 werd het S.S. „Langkoeas" in de Javazee getorpedeerd. Het maakte zware slagzij, vloog in brand en na een uur te hebben rondgedreven, verdween het in de diepte met de achtersteven recht omhoog. Op enkele mijlen afstand zwom de eenige Europeaan, wiens verslag hier voor de eerste maal gepubliceerd wordt. „Toen de Jap mij Overboord getrapt had", zoo vervolgt de werktuigkundige Mul, „was ik meer verwonderd dan ver schrikt. Ik kon deze vreeselijke daad maar niet begrijpen. De onderzeeboot was spoedig in de duisternis verdwenen. De Chinees, de Javaan en ik bleven, voor zoover dit mogelijk was dicht bij elkaar, maar door de hooge deining had ik hen na eenige uren toch uit het oog verloren. Tegen de morgen kreeg ik moeilijkheden met mijn zwemvest. Dit was van kapok met twee kussens voor en achter. Het had geen drijfvermogen meer en drukte me steeds verder onder water. Met groote moeite slaagde ik er in het los te maken en me ervan te ontdeon, maar nu moest ik mij zonder zwemvest drijvend houden en dat met een stekende pijn in het lin kerbeen en in mijn rechterdij, waar de Jap getrapt had. Ik lag nu al een uur of tien in het water en de zon klom steeds hooger. Ik schatte, dat het wel elf uur kon zijn. Zoo worstelde ik den heelen dag tegen de golven om me boven te houden, tot de avond viel en ik al achttien uur in het water lag met niets anders om me heen dan zee en lucht. Toen zag ik plot seling links van mij iets drijven. Ik merkte, dat het een kapot geschoten vlot was en ik kreeg weer moed. Ik hield me er eerst aan vast, want erop trekken was niet meer mogelijk door de inspanning van het zwemmen, doch na een uur lukte dit toch. Het vlot was meer in zinkende dan in drijvende toestand. Aan beide kanten zaten groote gaten en het water liep er overal uit. Maar ik kon er op rus ten, tenminste wat je rusten noemt, want ik werd hevig heen en weer geslingerd. Hoe lang ik zoo gelegen heb, kan ik niet zeggen, maar de maan scheen weer helder, toen ik de zee afkeek en niet ver van mij iemand zag drijven. Het was de Chinees in half bewustelooze toestand. Met de grootste moeite wist ik hem op het vlot te trekken. Een uur later vond ik den Javaan, die nog vrij monter-was. Ook "hem heesch ik op het vlot. Beide mannen hadden een kurken zwemvest aan. Zij hadden het dus niet zoo moeilijk gehad als ik. De heele nacht bleef de toestahd zoo. Alleen had ik het koud, want bij het lang durige zwemmen waren mijn kleeren ver loren gegaan, bovendien zal ik wel koorts hebben gehad. Den volgenden morgen, het was nu op 4 Januari, zagen we in de verte iets drijven op ongeveer een kwart mijl afstand. Het bleek een oude werkboot te zijn, die schijnbaar ronddob berde. Niemand van ons vöelde er iets voor er heen te zwemmen. Wij waren te vermoeid. Misschien was er drinkwater in en voedsel, dus moesten we het wel probeeren. Ik porde den Chinees aan er zoo mogelijk met zijn tweeën naar toe te zwemmen, maar hij weigerde pertinent. Tenslotte heb ik me maar weer in het water laten zakken en ben er langzaam, heen gezwommen. De boot dreef recht voor ons uit; risico het vlot te missen, mocht ik mijn doel niet bereiken, bestond dus niet. Bij de werkbQOt gekomen had ik de grootste moeite me erin te hijschen, want ik was volkomen uitgeput. Ik ge loof, dat het wel een half uur geduurd heeft, voordat ik mijn beenen over de hooge rand had geslagen en me had op getrokken. Er stond veel water in, dat ik onmiddellijk proefde, maar het was brak en dus ondrinkbaar. Op de bodem lagen gelukkig een stuk zeil, een oude mast en twee paar riemen. Ik tuigde het zaakje op, wat ook niet gemakkelijk was, omdat ik alles alleen moest doen en daarna zeilde ik naar het vlot, waar ik den Javaan en den Chinees oppikte. We gingen nu hard aan het werk, voorzoo- ver wij dit nog konden en tegen den avond was de werkboot zoo goed als leeg, waren de kielproppen hersteld en ging alles iets beter. We konden nu ten minste zeilen, maar waarheen, dat wist ik' niet. Ik koerste maar met Westewind over bakboord op hoop van zegen en zoo begon een nieuwe nacht, steeds ho pend op redding, die maar uitbleef. De situatie bleef dezelfde, dag in, dag uit. We hadden dorst, verschrikkelijke dorst, nog meer honger en mijn tong was dik en opgezet. Iedere avond liet ik het zeil zakken en bond twee riemen aan de vanglijn. Deze deden dienst als drijf anker, waardoor de boot niet zoo slin gerde en meer met de kop op de golven kwam te liggen. De tropenzon verbrand de ons behoorlijk en alles deed me pijn. Oangzamerhand bemerkte ik dat we ver suften. Het was aan mijn metgezellen ook duidelijk te zien; zij spraken niet meer doch lagen apatisch op de bodem- Op den zesden dag vloog de Chinees me plotseling aan en schreeuwde in ge broken Maleisch om „minoem" (drin ken), maar we konden hem gauw tot bedaren brengen. En zoo sukkelden we \^erder totdat ik op den 8sten Januari eindelijk land in zicht kreeg. Het bleek later de kust van Bawean te zijn, maar verder weet ik er niet veeljian, want ik was te uitgeput Dit is het relad? van den eenigen EuropeescheH_j)j«rlevende van het S.S. „Langkoeas'Tweinigen hebben ooit ge weten welk drama zich daarbij voltrok, een der vele drama's, die zich in de af- geloopen jaren op de zeven zeeën heb,- ben afgespeeld M. BOISHUIZEN, Marine-correspondent.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2