ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN RAADSVERGADËRING. WutteóM STADSNIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Administratie: M. J. van Loon Mr. A- a. J. Rijksen NUMMER 108 WOENSDAG 19 DECEMBER 1945 Bur.: Markt 67, Goqda. Tel. 3098. Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Abonn. p.w. 25 ct. Lósse nunun. 10 ct. Gisteravond is de raad onzer gemeente in openbare zitting bijeengekomen onder voorzitterschap van burgemeester james. Hoewel de aanvang was bepaald op 8 uur, begon men eerst om 8.30 wegens vertraging van de aankomst van de stenografen. Af wezig was met kennisgeving de heer C. J. Sluiter. Tot gedelegeerden aan de Openbare Lees zaal werden gekozen mevrouw james-van der Hoop en de heeren W. Hoonhout.P. D. Muylwijk en E. van Dantzig. De burgemeester werd benoemd tot ge committeerde der gemeente bijde N.V. Goudsche Waterleiding Mij. Een tweetal nieuwe onderwijzers werden benoemdde heer G. J. C. Blom te Gorcum tot onderwijzer aan school 2, hoofd den heer P. J. Becker en de heer de Mol tot onder wijzer aan de school V.G.L.O., hoofd den heer Eelkema. Het voorstel tot wijziging van het Regle ment van het Van iterson-Ziekenhuis werd aangenomen. Dit houdt in dat het college van regenten met een zal worden uitgebreid. Gevolg hiervan was punt 5 van de agenda, de benoeming van de leden van het college1' van Regenten voor het Yan Iterson-Zieken huis. Gekozen werden Mr. Dr. K.jF. O.James, Mevr. J. N. van Dantzig-Melles, de heer G. J. Schuttelaar, Mevr. A. A. Huisman van Aalst, Dr. flL J. Kettler, de heer R. C. Egg ink en de heer H. J. den Uijl. Mevrouw Van Dantzig-Melles en Dr. J. Bik werden gekozen tot leden van het col lege van regenten van het Rusthuis „Huize Juliana". Zonder verdere bespreking werd het voor stel van B. en W. aangenomen om de salarissen van de wethouders met ingang van 1 Januari 1945 met 15% te verhoogen, na een korte inleiding van den burgemeester, die een overzicht gaf van de wethouders salarissen vanaf 1929, toen de salarissen f 2000.per jaar b-droegen. Eveneens werd het voorstel over de be zoldiging van het salaris van den Secretaris, Ontvanger en ambtenaren van den Burgerl. Stand aangenomen. De Ka-te Akkeren zal geen café's krijgen. Dit stadsgedeelte blijft droog, aldus besloot de Raad. Geruimen tijd heeft de raad zich bezig ge houden met het voorstel tot voorstelling eener verordening betreffende een besmette lijke ziekte «Scabies (schurft) De heer F. J. J. Moerel vond de publicatie^ van den burge meester inzake deze bestrijding wat voor barig, waar de raad toch hiervan nog geen kennis droég Dr. Bik deelde ook deze meening. Het speet den burgemeester, dat deze arti kelen reeds waren uitgegaan, doch het groote belang vaa deze bestrijding heeft met dc publicatie voorgezeten. Vroolijke momenten heeft.de raad beleefd tijdens de behandeling van de beschouwing centrale én C.C.D. een onderzoek naar.de Tanah Sabrang De middagvoorstelling van de film Tanah Sabrang, welke a s. Donderdag in Thalia voor de leerlingen van de Middelbare scholen in Gouda wordt gehouden, is geheel uitver kocht, dank zij de medewerking van den heer Directeur van de R.H.B.S. Dr. J. Leest en den wnd. Rector van het gymnasium Drs. Van der Bent Voor ,de avondvoorstelling zijn nog kaarten verkrijgbaar aan het bureau van Groot Gouda, bij den heer Th. Allebrandi. Kleiweg 78 en des avonds aan de zaal. De geheele opbrengst komt ten goede aan „Nederland fcelpt hdie-. van B. en W inzake den straatnaam „Vo gelenzang". De heeren Fennet (r.k.) en Ésschoten (c. h.j zagen ook liever den naam Wilhelminastraat weer terug. Eeq motie van a.r. zijde werd ingediend om den naam weer terug te brengen op Wilhelminastraat. De burgemeester zette het standpunt van B. en W. nog eens uiteen, gebaseerd op historische gronden en op de moeilijkheid dat reeds een straat den naam onzer koningin draagt. Bij een stemming waren er 12 voor en 12 tegen, zoodat een. herstemming inden volgenden raad zafl plaats hebben. Waar de agenda geeu punt „Rondvraag" inhield, werd onder „verder voorkomende stukken" nog een en ander behandeld, dat langer duurde dan alle vorige punten tesamen- De burgemeester las de aestelde vragen aan B. en W. voor, dje dr. Bik (a.r.) had ingezonden inzake het hèleid in het Rusthuis „Juiiana", luidende 1. Is aan het college van B, en W. bekend dat de reputatie van „Huize Juliana" verre van gunstig genoemd wordt? 2. Is het college van B. en W. overtu'gd. dat in de )aren onzer bezetting alles, maar dan ook alles in het werk is gesteld door Directie en Regenten van „Huize Juliana", om den toestand van honger het hoofd te bieden en zoodoende het aanta! sterf gevallen tot het minimum te beperken? 3. Is het aan het college van B. en W. yoldoende bekend, dat men ook thans nog niet geheel tevreden is over de verstrekking van de door de Dlstributiedienst aange wezen artikelen 4. Is het aan Het college van B, en W. be kend,' dat zelfs nu de verwarming van het gebouw nog niet in orde ts. zoodat in de gepasseerde koude dagen de temperatuur in „Huize Juliana" onvoldoende was? Dri Bik had een interpellatie willen houden, dit was volgens rgadsreglement niet mogelijk Wethouder Heerkens (r k.) was' niets be kend omtrent een ongunstigen toestand in het Rusthuis ,l«liana". Hij zou een onderzoek instellen. Terwijl Dr. Bik gaarne op het onderwerp wilde ingaan, wilde de burge meester dit niet. daar B. en W. zich eerst op de hoogte wilden stellen Dr. Bik vond den toestand wel zoo. dat een gemeente belang was, dat de raad daar kennis van droeg De heeren Snel (c) en Dr. Nederhorst (s d a p.) wilden ook wel gaarne Dr. Bik het woord geven Ten slotte vereenlgde Dr. Bik zich met het voorstel, om de zaak tot de volgende vergadering aan te hpuden. Voorts was er een schrijven van Drs. N»derhorst (s d.a p.) over de loonen in de D.U W.-werken te Boskoop. De buraemeester. wethouder Heerkens (r.k.) en Polet (a.r.) hebben ten aanzien van dezen brief uitvoerig antwoord geoeven, waarbij wij kennis namen dat de D U.W.-arbeiders in twee aroepen worden verdeeld: de cul tuur-technische (landarbeiders) en de civiel technische (bouwarbeiders), wier uurloonen resp. zijn 64 ct. en 70 ct. Nutsavond in Reünie Donderdag a.s. zal de Mi) tot Nut van het Algemeen, haar eerste bijeenkomst sedert eenige jaren houden. Het woord zal worden gevner door Radhen S Hardjodirenggo. Het 'Com'té „Nederland helpt Indië" mocht van de Goudsche Afdeeling van het Nut de ver heugende mededeeling ontvangen, dat er tijdens de pauze voor het Comité zal worden gecollecteerd. Een brief van een Hollapdsche dame in Singapore ontvangen Ik ben door de Engelschen uit het interneeringskamp bevrijd 1 'God til geloofd Van Wim (haar man, die res. officier was) L behoord. De drie kinderen zijn in twee kampen ondergebracht. Ze moeten bevrijd zi|n, doch ik heb nog niets van hen gehoord. O. die vreeseUjke onzekerheid! Ik wil de geheele ellendige bezettingstijd onder de Jappen met alle honger, mishandeling en vernedering weer meemaken, als ik maar iets van Wim en de kinderen wist. En wat zal de toekomst brengen. Ik ben als een bedelares in Singa pore aangekomen Wil hebben hier in Holland ook verschrik kelijke dingen meegemaakt, doch duizenden on dér ons hebben althans in materieele dingen niets geleden. Zij" zullen hun laadgenooten daar In Indië niet in den steek laten. Geeft met milde hand! De conclusie kwam hierop neer, dat het Gemeentebestuur zelf, niet aan de loonen en voorwaarden kan tornen, doch aan de D.U.W.-leiding verzoeken kan, de daarin werkende arbeiders voor de a.s. Kerstdagen eén schadeloosstelling te geven, daar zij nog geen gelegenheid hebben gehad, voor deze Zondagen vacantie-bons te verzamelen, De heer Beunk (s.d.a.p.) wilde eveneens een drietal vragen stellen, waarvan de be langrijkste die was over de belangen met Kerstmis van de Ouden van Dagen. De af loop hiervan Was voor den heer Beunk teleurstellend. De burgemeester wilde zich aan het reglement houden en de heer Beunk had tevoren zijn vragen schriftelijk aan B. en W. moeten stellen en nu niet om kwart ower elf hiermede moeten aankomen De heer Korf (lib.) heeft ten slotte den burgemeester dank gezegd voor het schrijven waarbij deze a<>n de Gemeente aanbood een door hem vervaardigd heraldisch overzicht van de geslachtswapens der burgemeesters derer gemeente gedurende het tijdperk 1600—1941. Eveneens was een schrijven binnengekomen van den heer L. Overhand-, secretaris dei E. V. B. betreffende de torzending van een tweetal brieven aan oen minister van sociale zaken betreffende de transportarbeiders in Gouda, die overbruggingsuitkeering ontvan gen, met verzoek hieraan adhaesie te betuigen. Hierover heeft dc heer Snel (c.) een uit eenzetting gegeven Resultaat wasechter.dat het voorstel niet door B. en W ondersteund 'werd, doch voor kennisgeving aangenomen. Te ruim half twaalf sloot de voorzitter de vergadering. De Jnweelendiefstal tijdens de bezetting Dinsdagmorgen heeft de Arrondissements rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in da zaak tegen Metfr. K.-J., die beschuldigd was van diefstal van juweelen. De uitspraak lïiidde, 3 maanden en 3 weken gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De eisch was, zooals wij destijds reeds meldden,-dier maanden met aftrek van pre ventief. Mevr. K.-J. bevond zich nog geen vier maanden in hechtenis. Jaarvergadering Turnkring De Turnkring Gouda en Omstreken zal a.s. Zaterdag des middags 4 uur zijn jaar vergadering houden in Hotel The Corner, Crabethstraat te Gouda. Op de agenda komen buiten de verslagen van secretaris en penningmeester o m. oog voor de verkiezingen van Bestuur en Tech. commissie en het samenstellen van een uit gebreid werkprogramma voor 1946. Dank aan allen De straatcollecte van het plaatselijk Comité „Nederland helpt Iüdtë", is een groot succes geworden Ondanks koude, wind en regen hebben de Roode Kruis zusters en leden van de transportcolone, dapper bijgestaan door de padvinders zich met groot enthousiasme van hun taak gekweten, terwijl de, muziek korpsen een belangfijk aandeel in het succes hadden- Het plaatselijk Comité dankt allen voor hun hulp. Interkerkelijke samenkomst De Plaatselijke Commissie voor Interker kelijke Samenwerking heeft op Maandag 24 December een Kerstzangdienst belegd in de Groote- of St. Janskerk. des avonds om 8 u Aan dezen dienst zullen Ds. H. C. Leep, Ds. M. C. Koole en Ds. G. Koenekoop hun medewerking verleenen. Voorts werken een gemengd k-oor oll.v. Mr. I. J. van Doorninck en een kinderkoor o.l.v. den heer A. Herstel mede. Kerstlectnnr - Een jaar lang hebben de Kerstboeken ongelezen in de kast gestaan. Eindelijk is weer hun glorietijd aangebroken.' wanl fn de donkere dagen voor Kerstmis, als langzamer hand in elk huisgezin-- de Kerststemming groeit, dan verheugt de Kerstlecteur zich in ieders bijzondere beiangstel|ing In de Open bare Leeszaal zi|n evenals andere jagen (vorig jaar uitgezonderd) de Kerstboeken weer ten toongesteld. U vindt er biiv Selma Lagerlöfs „Christus-legenden", de Kerst-sproken van Basenau-GoemBns' of voor kinderen „Als alle lichten branden" van A. de Vries. De leden kunnen uit de boeken een keuze maken. Als U iets zoekt om voor te lezen aan volwassenen of kinderen, of als U zelf Kerstlectnnr wilt lezen on de Kerstsfeer te Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Wisselende bewolking, geen regen van beteekenis. Iets kouder. Matige wind tpsschen Z.W. en Z. Wat it er'in Gouda te cfoenl Reünie: Vrijdag t:/m. Woensdag: „De veioveraar van Indië'*. Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „De Zilvervloot". Schouwburg Bioscoop: Vrijdag t/m. Woensdag i „Orchideeën voor Maria". Gebouw Daniël, Groenendaal, voorzaal: lederen avond vanaf 7 -uur, ontspannings avond. Woensdag 19 Dec., 7.30 nas, lezing door log van Hattem over „Modelvliegtuigbouw" in café Ter Gouw. Woensdag 19 Dec. 8 uur. Blauwe Kruis; Ned. Reisver. Afd. Gouda, C. van Zwijn- dregt over „Spoorweg Alpinisme". Idem. Gebouw Daniël,rOpenbaré ver gadering van de Staatk. Geref. Partij. Idem. 7.30 uur. "Veemarktrestaurant, Kerstwijding van de Ned. Chr.Vrouwenbond. Woensdag 19 December, 8 uur. Boven zaal Reünie: Ds J. Bö'ger „De Mensch van morqen". Donderdag 20 December, 8 uur. Reünie; Mij. tqt Nut van 't Algemeen, Raden S. Hardjodirenggo met Javaansche muziek, volksdans en voordracht. Idem, 8 uur. Thalia Theater; Comité Nederland helpt Indië. „Tanah Sabrang" met toelichting door den heer W S. Bitter. Vrijdag 21 December, 8 uur. Beurskloki Oudheidkundige kring „Die Goude", Arch. A. A. Kek ever „Dc restauratic van stad en dorp" met lichtbeelden. WAT GEBEURDE ER? 19 December. 1944 Duitsche terreinwinst aan Belgisch- Luxemburgsche grens bi) tegenoffensief. 50 °/0 der in Friesland en Groningen aanwezige granen in beslag genomen voor Duitschland, evenals 1.500.000 Kg. boter bij de „Frico" te Leeuwarden. 1942 De geheele Ned. Politie gaat over in Rijksdienst 1941 Von Brauchitz afgezet. Hitier neemt het opperbevel van het Duitsche léger op zich. Hij verklaart zich voortaan door zijn „intuïtie" te zullen 'aten leiden. Derna in Britsche handen, Rommel's troepen Oostelijk daarvan ingesloten. 1940 2 Nederlanders wegens sabotage ter dood veroordeeld door Duitsch Mil. Gerechtshof. Te Leiden woiden stu dentenorganisaties ontbonden. Een aantal studenten en een professor worden gearresteerd. 1939 21 Amerikaansche landen protestecren tegen de schending van de Amcrik. 30-Mijlszone bij de oorlogvoerenden. ondergaan, kunt li hier' misschien iets van Uw gading vinden. T.m. Zaterdag 22 Dec. is de uitleening nog geopend. Wielrijders let opl Even de fiets «van den baas leenen en daarmee vlug wat cigaretten koopen. Dat was hetgeen een 12 jarige jongen Zaterdag wilde doen bij een winkelier aan de Turf markt. Maar toen hij na een oogenblik weer buiten kwam, zag hij nog juist, dat een ander met zijn fiets zich volgens plan had teruggetrokken en met zoon snelheid distan- cieerde. dat, ondanks dé samenbundeling vaa alle krachten van den knaap en de ingezette race. den jongen het nakijken bleef en de dief ontkwam. Ook in de St. Anthoniestraat werd een rijwiel ontvreemd door een insluiping ineen woning. Lampekappcn yan „verzwaarde" zijde Lappen zijde had de 27-jarige dienstbode C. v. L. uit de Rhijnvis Feitstraat in haar vorige betrekking weggenomen, om welke reden proces verbaal was opgemaakt. Familie en* kennissen hadden er oa. lampekappcn van gemaakt. Het zuivere lamplicht viel door onzuivere zijde, dus eerst „zuiveren". Fiscale perikelen Vrijdag j.l. werd bi) L. aan den Tiende- weg een onderzoek ingesteld, daar vermoed werd, dat deze handelde in strijd met de huidige belastingbepallngen. Zijn voorloopige bijzondere aangifte zou in strijd met de waarheid ingevuld zijn. 57 IJswafelblikjcen met pasmunt werden bij hem in beslag ge nomen, waaruit «en bedrag van circa f 50.000 werdt gediept. Voor de blikken met suiker, biscuit, raelk- poader en dergelijke artikelen aal de Meel- GROOT GOUDA |]ArjrAmcf n»Ar4n»i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1