Laatste brief van Mr. v. Moeilijkheden bij het Bijzonder GerèchtshoB te Den Haag DISTRICTS-NIEUWS De volledige tekst van den brief, welke Mr. R. van Genechten den Griffier van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, voor hij zich van het leven beroofde, schreef in zijn cel in de gevangenis te Scheveningen. 8 December 1945 Den heer Griffier van het Bij zonder Gerechtshof, Den Haag Edelgrootachtbare Heer, Naarmate ik in de eenzaamheid der cel de gebeurtenissen der laatste jaren over wogen heb, ben ik mij mijn schuld hoe langer hoe meer bewust geworden. Met is alsof ik uit een droom ontwaakt ben. De houding, die de leidende Nederland- sche Natibnaal-Socialistischen tijdens den oorlog hebben ingenomen, werd ingege ven cLoor"de gedachte, dat zij beter dan de overgroote meerderheid der bevolking inzagen, waar het belang en de toekomst van ,het Nederlandsche volk lag en zij werd bepaald door drie overwegingen: 1, dat het Nationaal-Sociqüsme bij de volkeren, waarin het doordrong, eigenschappen zou ontwikkelen, die hen sterker zouden maken en in staat stellen een krachtige en rijke cultuur te scheppen; dat Duitschland, dat door dien geest gedragen werd, Eurppa zou leiden en dat het daarom een Nederlandsch belang was zich een vriend van Duitschland te toonen en dat, wanneer Duitschland ten onder ging in dezen strijd om de toekomst van Europa, dit onmiddellijk -den on dergang, ook van het Wekten zou beteekenen, omdat zich dan een ver nietigend Bolschewisme hiervan zou meester maken. Deze overwegingen wogen zoo zwaar, dat zij zich zelfs van de Regeering en van de overgroote meerderheid van het volk afscheidden, toen Duitschland Ne derland binnen viel. 2. 3. Geen van deze drie overwegingen is .echter door de feiten bevestigd. Het Nationaal-Socialisme heeft tijdens den oorlog tot consequenties1 geleid en sommige vooraanstaande Duitsche en ook Nederlandsche persoonlijkheden tot het volgen van een politiek genoopt, die juist datgene bracht, wat wij van het Bolchéwisme duchtten en die huivering wekkende gevolgen had. Duitschland heeft den oorlog niet ge wonnen en het Westen is niet in Bolche- wisme 'ten onder gegaan. De vergissingen, die wij begaan heb ben, zijn dan ook te fundamenteel om door een beroep op goede trouw gedekt te worden. Wanneer men zich in een zoo crittischen tijd, als het Nederlandsche volk heeft meegemaakt, afscheidt van de over groote meerderheid en van de politiek der wettige regeering, kan dit alleen ver ontschuldigd worden-doordat men blijkt juist te hebben gezien. Daarbij komt in mijn persoonlijk ge val, dat ik er mij bewust van ben ge worden, dat ik door mijn optredeh het Nederlandsche volk ten diepste heb ge griefd, zulks alhoewel ik mij er steeds ten zeerste mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was temidden er van te kunnen leven. De oorzaak van dit op treden ligt in een verbitterden verstande lijken hoogmoed. Dit alles is voor mij aanleiding mij bij de sententie van het Bijzonder Gerechts hof neer te leggen en ik trek dan ook bij dezen de aanteëkening van het be roep in cassatie tegen de sententie op 17 October 1945 tegen mij uitgesproken, in, (Wordt vervolgd) Wie volgt? Het Comité „Nederland helpt Indië" hoopt, dat vele vereenigingen gedurende hun bijeen komsten bereid zijn gelden bijeen te brengen voer de huip aan Nederlanders en aan de Inlandsche bevolking. De penningmeester van bovengenoemd comité, de heer j. Scharloo, de la Reylaan 6. tel. 3576 zal gaarne gelden vaor het goede dóel in ontvangst nemen. Hij liet fietsen „duiken" Bij P. ten B. aan de Vest zijn drie rijwielen in beslag genomen, die gedeeltelijk onder den vloer waren verborgen. Deze fietsen waren dit voorjaar te Gouda gestolen. In 't begin van dit jaar was de 30-jarige B. reeds veroordeeld voor dergelijke feiten en voor 8 maanden naar Rotterdam gebracht. Ook wordt hij er van beschuldigd in de eerste maanden van dit jaar, de trekkers die toen met de grootste moeite wat eten bijeen gaarden te hebben bestolen. Glas en Speelgoed in Venlo uitgedeeld In verband met de vele vragen en ge ruchten, die tot ons komen, aangaande de gehouden glas- en speelgoed-inzame ling lijkt het ons goed, het volgende over te nemen uit het Dagblhd voor Noord Limburg van 8 December j.l. H.A.R.K. VENLO—BLERICK. Op vertoon van het Covole-formulier is voor de zwaarst getroffenen van Venlo Blerick gratis twee vierkante meter glas beschikbaar zoolang de voorraad strekt Af te halen: alle werkdagen, alleen 's morgens van 912 uur bij de glashande laren Bóuts, Dohmen, Drost en Muijsers. Dit glaswerd beschikbaar gesteld door N.V.H. Gouda- De glashandelaren verzorgen deze uitdeeling belangeloos. Tevens ligt voor een ieder op ons Bu reau ter inzage een lijst uit Venlo van scholen, aantal leerlingen en verstrekt speelgoed. Uit één en ander kan men dan zien, dat alles op de juiste plaats is gekomen, zoodat de gevers en geefsters dienaan gaande volkomen gerust kunnen zijn. HET SWEELINCK-KWARTET Het concert, dat gisterenavond door het „Sweeünck kwartet" gegeven werd, vorn£ de zelfs voor den verfijnden muzieklief hebber een evenement. Het kwartetspel stelt buitengewone eischen aan de uitvoerenden, leder speler- is op zijn beurt dan "eens solist, dan be geleider; steeds moeten de spelers er op bedacht zijn, dat zij a.h.w. niet hun partij, maar kwartèt spelen. Niet hun indivi- dueele prestaties moeten op dén voor grond staan, maar het doel om gezamen- lijkte reproduceeren. Desondanks ver langt de bezetting, dat iedere speler solist is op zijn instrument. J De leden van het „Sweeünck kwartet" voldoen volkomen aan de bovengenoemde eischen. Ze zijn wonderwel goed op el kaar ingesteld; hun spel is beheerscht, het klinkt verfijnd. Daarbij beschikken ze over zeer goede instrumenten, hetgeen bij deze combinatie van het grootste belang is. Reeds bij de eerste deelen van Mozart's kwartet stond het spel op hoog niveau. In het alleszins te loven streven om be schaafd te musiceeren, vergete men niet, dat de Salzburger meester een hartstoch telijk ipensch was. De spanning had in het begin grooter, sterker kunnen zijn, In het derde deel stond het spel op hoog niveau, terwijl het slotdeel het Molto al legro, pétillant werd uitgevoerd: Mozart ten voeten uit. Debussy's op 31' jarige leeftijd gecom poneerde kwartet kort nadat hij op de wereldtenstoonstelüng te Parijs kennis had gemaakt met de Javaansche muziek! is het eenige kwartet, dat hij schreef. Tevens het eenige werk dat hij in den z.g. cychichén vorm a la zijn leermeester Franck componeerde (eenzelfde gedachte ligt aan elk deel ten grondslag). Onge twijfeld een zeer sterke compositie van den man, die zich „slechts" musicien fran cais" voelde. Voor den oppervlakkigen toehoorder klinkt Debussy al gauw als „Debussy", dank zij zijn karakteristieke klankkleur en zijn zeer persoonlijke „ac- coordiek". De spelers gaven meer, zij bewezen duidelijk aan te voelen wat ach ter de noten staat, zij herschiepen den Franschen componist met een zuiver aanvoelen van ieder minitieus onderdeel. Ik aarzel niet hen de meesters der Hol- landsche kwartetspelers te noemen. Het pizzicato uit het tweede deel, werd technisch zuiver weergegeven, de flageo- lettonen bij Debussy met geheel an dere intentie dan gewoonlijk het fijne consordino gedeelte, alles kwam volko men tot zijn recht. Na de pauze „ging" Beethoven. Het „Harfenkwartet" dateert uit den tijd, waarin Beethoven zich zijn eigen, per soonlijken stijl heeft vervoerd. In deze periode bereikte hij vooral in zijn lang zame deelen een schoonheid die schier bovenaardsch is. De lyriek van zijn thema's is van een majestueuze expressie. Een sprekend voorbeeld hiervan vormt het Adagio ma non troppa uit het „Har- fen kwartet". Zijn muziek is dan weer he roïsch, dan weer vol innigheid en wee moed, terwijl de humor er evenmin vreemd aan is. Bezield werd Beethoven gespeeld. De violen zongen het heerfijke thema van het tweede deel, terwijl heel Beethoven's rijke variatietechniek in het slotdeel ten volle tot uiing kwam. Een woord van dank aan het comité dat nu reeds meermalen het Goudsche publiek op avonden van het hoogste kunstgenot heeft vergast! G. J. Stigter. REEUWIJK VOLKSHERSTEL NIEUWS Woensdag 12 December werd door een deputatie van Volksherstel Peeuwijk- BodegravenLangepdijk een bezoek ge bracht aan de geadopteerde gemeenten Ammerzoden en Well, ter bijwoning van een grootsche afscheidsvergadering te Ammerzoden. Ook een deputatie van de veeinkoopcommissie nam hieraan deel. De voözitter,van dien dag heette het gezelschap welkom en sprak een dank rede uit voor het zoo rijkelijk geschonkene aan de gemeenten Ammerzoden en Well, terwijl daarna eenige besprekingen wer den gevoerd en de nog loopende zaken werden afgedaan. Daarop werd naar de gemeente Well gereden, waar het gezelschap verwelkomt werd met het muziekcorps „Oefening baart kunst" dat met geleende instrumen ten allereerst het Wilhelmus ten gehoore bracht. Na de thee werd door de kinderen van Well een speciaal gecomponeerd danklied gezongen, als hulde aan de helpers. Dit lied werd gezongen met begeleiding van Orgel, dat door Volksherstel was ge schonken. Hierop werd .-een rondgang door de ge meente Well gemaakt en werden ook de zoo zwaar getroffen Ned. Herv. Kerk, de R.K. Kerk en de 80 in aanbouw zijnde noodwoningen bezichtigd. Het herstelwerk van de Ned. Herv. Kerk is nu opgenomen in monumentenzorg. Naar schatting zal 100.000 noodig fcijn hiervoor. Bij gunstig verloop, zal eerst Mei 1946 kunnen worden begonnen met herstel van de kerk. Een R.K.-noodkerk was ook in gebruik genomen, waarvoor nog 300 stoe len door Volksherstel beschikbaar waren gesteld. Hierop werd vertrokken naar Ammer zoden, waar eenzelfde ontvangst aan de deputatie te beurt viel. Na een rondwandeling door Ammer zoden met muziek, nam het gezelschap zijn intrek in de R.K. bewaarschool, waar de kinderen van de R.K. school een aar dige samenspraak hielden over het ge schonken speelgoed. Daarna werd het door de inkoopcom missie aangekochte vee in oogenschouw genomen. Door Reeuwijk zijn 92 stuks vee aan gekocht en ter beschikking gesteld van Ammerzoden, waarmede het werk vah de inkoopcommissie geëindigd is. Te ongeveer 6 uur verzamelden zich de feestgenooten in het café ;>De Raad" waar het afscheidsdiner plaats" had en waarbij August de Laat uit Tilburg als humorist optrad. Een I O-tal personen voerden het woord. De Burgemeester van Ammerzoden gaf een overzicht van het gebeurde en de ver schrikkingen in de oorlogsjaren te Atti- merzoden en sprak zeer waardeerende woorden over Wolksherstel. Pastoor Schneiders uit Reuwijk zei o.m. dat nu het werk van Volksherstel is afge daan, het pleegkind Ammerzoden blij zal zijn weer op eigen beenen te kunnen staan en verlost te zijn van de drie pleeg vaders. Ook de Pastoor te Ammerzoden voerde het woord e" bracht tot uiting, dat er gelukkige ontvangers, maar ook geluk kige gevers zijn. Verwacht wordt dat de banden van saamhoorigheid die hierbij zijn gelegd, van blijvenden aard zullen zijn. Nadat nog vele vriendelijke en dankbare woor den wdren gesproken nam de samenkomst een einde. Belgische hulp aan Nederland In de Mechelsche parochiekerken is Zondag j.l. een oproep voorgelezen van de Nederlandsche Bisschoppen, gericht tot Kardinaal van Roey, waarin aan de Belgische geloovigen hulp wordt ge vraagd, inzonderheid voor de noodlijden den uit Nederlandsch Limburg en Noord- Brabant. In zijn begeleidend schrijven herinnert de Belgisch Primaat aan de hulp, die de Belgen, in 1914 van wege de Nederlanders mochten genieten en drukt hij de hoop uit, dat thans 'zijn landge- nooten op hun beurt Nederland grootmoe dig willen helpen. Voorrangswegen in bebouwde kommen Terwijl bijna alle Rijkswegen en een groot aantal van de provinciale wegen tot voorrangswegen zijn verheven, is zulks voor wat betreft de bebouwde komme behoudens een enkele uitzondering, niet. geschied. De K.N.A.C. is van mj ning, dat een zoodanig stelsel in het zenlijk belang van een veilige verkeers afwikkeling moet worden geacht, waarom zij zich tot alle gemeenten met meer dan 20.000 inWbners, benevens tot de Gede puteerde Staten van alle provinciën tén aanzien van de doorgaande routes in de kleinere bebouwde kommen heeft gewend, met verzoek te bevorderen, dat in de ge meenten een stelsel van voorrangswegen zal worden aangewezen, zooals b.v. reeds een aantal jaren in de gemeente 's-Gra venhage het geval is. Opleiding van Leerkrachten voor Volksonderwijs De K.N.A.C. heeft zich, met betrekking tot het vraagstuk van het verplichte ver- keersonderwijs op alle lagere scholen, tot den Minister van Onderwijs gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat op de Kweekscholen voor Onderwijzers en soortgelijke opleidingsscholen eveneens het verkeersonderwijs als verplicht leer vak zal worden ingevoerd. Zij grondt dit verzoek op de overweging, dat daard^ *de leerkrachten van de noodzakelijkheid van dit onderwijs zullen worden <wer- tuigd en hun een voldoende verkeenjdn- zicht zal worden bijgebracht. Wie wordt Secretaris-Generaal? De „New York Times" meldt uit Lon den: „Hef kiezen van de Vereenigde Sta ten als zetel van de organisatie der Ver. Naties, maakt het bijna onvermijdelijk, dat de functie van Secretaris-Generaal door een Europeaan zal worden uitge oefend. De namen, die bij de afgevaar digden, van de voorbereidende commissie het meest worden gehoord, zijn die van de heeren Van Klèffens en Spaak, den Nederlandschen, resp. Belgischen Minisr ter van Buitenlanasche Zaken". Naar aanleiding van een publicai* der Haagsche Dagbladen, als zou er een verschil va nmeening zijn gerezen tusschen het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage en den Procureur-Fiscaal bij dit Hof over de op te leggen straffen, heeft het A.N.,P. een onderhoud gehad met den President van het Bijzonder Gerechtshof, mr. A. L. M. van Berckel. „Inderdaad is het juist" -aldus Mr. Van Berckel, „dat het eenige malen is voorgekomen, dat Mr. Zaayér tegen een verdachte de doodstraf eischte, en dat de uitspraak van het Hof gevangenisstraf inhield, dit houdt evenwel niet in dat er een „conflict" zou bestaan tusschen het Hof en den Proc.-Fiscaal, Wat betreft het meeningsverschii dat tusschen het parket eenerzijds en l>et Hof, voor zoover het in de gewezen sententies aan het woord was, anderzijds bestaat, dat is toch altijd en interne kwestie en het is zeker niet aan mij om daarover mededeelingen te verstrekken. In het desbetreffende krantenartikel zoo vervolgde Mr. Van Berckel het ge-, sprek „wordt gesuggereerd, dat de gang van zaken bij het Bijzonder Ge rechtshof traag is, een meening, die vrij algemeen genoemd wag worden. Hierover wil ik eveneens een korte opmerking ma ken: toen op 3 Augustus van dit jaar het Hof zijn werkzaamheden aanving, bestond het Hof uit vier kamers in 's-Gravenhage en één in Rotterdam. Hierdoor was het mogelijk, dat het Hof gedurende de vijf dagen van de week, die daarvoor in aan merking kon\en, zitting hield. Op het oogenblik werken in Den Haag vier Ka mers en in Rotterdam één, waaraan na 1 Januari a.s. een tweede zal worden toegevoegd. De Haagsche Kamers werken op het oogenblik met hoogstens 50 pet. van haar capaciteit en er zouden dus ge makkelijk tweemaal zooveel zaken kun nen worden afgehandeld als op het oogenblik het geval is. De oorzaak hier van ligt niet bij het Hof en ook niet bij den Procureur Fisaal, doch is gelegen in het feit, dat het aantal zaken, dat „rijp" is voor berechting nog steeds zoo gering blijft. De door de wet vereischte procedure vergt een groot aantal goed geschoolde opsporingsambtenaren welke niet in vol doende mate aanwezig zijn. Wilde Zwijnen in Brabant Tijdens een drijfjacht in de Hoyser- bosschen, alhier, stieten eenige jagers op een wild zwijn, dat vergezeld was van een 6-tal jonge krulstaartjes. Ook onder de gemeente Heeze zijn eenige exemplaren gesignaleerd. Het is vele jaren geleden, dat wilde zwijnen in deze contrijen werden aangetroffen. Men vermoedt, dat de die ren afkomstig zijn uit de Belgische Ar dennen en zich zelf hebben geevacueerd. i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2