ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN K3» Mnssert teekent cassatie aan. Raadsr Impressies. WeecbuLM Kerstboodschap van H. M. de Koningin OP DE BRUG. NUMMER 109 DONDERDAG 20 DECEMBER 1945 STADSNIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhaven Mr. A. A. J. Rijksen Drtfkker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct De agenda, zag er niet naar uit, dat de raad zich toch tot bijna aan het middernachtelijk uur met de afwikkeling ervan moest bezighouden Het halve uur, dat wij verloren door de afwezigheid der Stenografen is hierop, niet in de eerste plaats van invloed geweest. Het zou goed zijnwanneer de „Ouwe Getrouwen' van den Goud- schen raad hun jongere, pas gekozen broeders eens inlichten over wat wel en wat niet mag in een raads vergadering. Deze ervaring heeft hen thans geleerd, dat niet op het laatste oogenblik een voorstel ter tafel kan worden gebracht. Dit kan slechts geschieden, na vooraf aan B. en W. schriftelijk vragen te hebben gesteld, die dan in de vergadering door het college worden beantwoord. Inderdaad ligt hier het bezwaar, dat in plotseling urgente kwesties niet onmiddellijk in behandeling ge nomen kan worden. Maar dit is te begrijpen Wanneer plotseling een der leden met een kwestie ter tafel komt, hebben B. en W., inderdaad niet één enkele gelegenheid, de zaak' te bespreken of te onderzoeken. Dit is een les geweest voor dr. Bik en den heer Beunk. Dr. Bik, die in den raad e pellatie of soortgelijk had houden over zekere toestanden, i het Rusthuis „Juliana" heeft die niet kunnen bereiken. Het zal den taads- leden gegaan zijn als den schrijver dezer impressies. Wij zijn wel erg nieuwsgierig gemaakt door dit inter mezzo in den raad. En zqo er inderdaad minder goede toestanden in deze Goudsche instelling heer- schen, of geheerscht hebben, dan is er o.i. niets tegen, deze zaak aan de openbaarheid prijs te geven. In deze zelfde zitting werd dr. Bik echter tot regent van dit Rusthuis gekozen en wijmogen, hem kennende, verwachten, dat hij deze zaak, zoo er inderdaad iets niet goed is, flink zal aanpakken. En zoo verging het ook den heer Beünk, die gehoopt had, een 3-tal punten naar voren te kunnen brengen. De belangrijkste daarvan was hulp aan de Goudsche ouden van dagen, 'n het bijzonder met de a.s Kerstmis. Gok dit onderwerp kon niet „in den Raad", omdat de gekozen weg niet de juiste was. Waaraan intusschen onze ouden van dagen niet veel hebben I De Vogelenzang blijftvoorloopig zijn naam behouden. Ware één lid van den raad niet afwezig geweest, deze zaak zou haar beslag gekregen hebben. Nu moet ze tot de volgende met 1212 staakten. Burgemeester James las o.a. een van burgemeester James itïgekomen schrijven voor, waarin de laatste aan de gemeente aanbièdt een door hem vervaardigd overzicht van de geslachtswapens der burgemeesters dezer gemeente gedurende het tijd perk 1600—1941. Zoo gebeurde het dat de burgemeester zichzelf namens den raad kon bedanken voor een geschenk, door hem zelf aangeboden. De heer Korf heeft namens den raad hiervoor de nk gezegd. Ook dit geschiedde o een niet altijd voorkomende wijz De hamerklop had reeds geklor en en verga dering werdervooi T dit dus als een zek,.t de aanbieding bewaart, kleurig heraldisch schilde de hal van het stadhuis, w^aivoor de burgemeester den dank der ge meente verdient. BURGEMEESTER UITSTEDIG De Burgemeester zal uitstedig zijn van Donderdag 20 December tot Zaterdag 29 December. In dezen tijd zal Wethouder E. A. Polet het burgemeesterschap waarnemen. De loco-Burgemee^tw zal ook de spreekuren voor den Burgemeester houden. -v- ~*JL: GOUDA HELPT INDIË. De plannen voor de Indische ten toonstelling, te verzorgen door het Koloniaal instituut te Amsterdam bben vaste vormen aangenomen Het bestuur van de Sociëteit „Ons Genoegen'" bleek genegen haar So ciëteitszaal voor dit doel te willen afstaan. Een keur van Indische pro dukten, platen, foto's, ethnografica als wapens, doeken, koperwerk snij- en vlechtwerk zal van 820 Januari op deze tentoonstelling te bewonderen zijn. Het comité hoopt nog de' medewerking van. eenige Javaansche dansers en gamelanmu- ziek te krijgen. Ter griffie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is 0isteren Jiet verzoek van Mnssert ontvangen, waarin hij cassatie aanteekent tegen het over hem uitgesproken doodvonnis. LEZING VOOR DE, G.L.C. Tot dusver hebben de leden van de Goudsche Luchtvaartclub zich vooral toegelegd op het bouwen van z.g. schaalmodellen, thans ech ter, nu het benoodigde materiaal aanwezig is, zal zeer spoedig be gonnen worden met vliegende mo dellen. Het was dan ook een goed idee van het bestuur van de club, om Ir. van Hattem, die op dit gebied bij uitstek deskundig is, uit te noodigen, het een en ander aan de leden van G.L.C. hierover te komen vertellen. De heer van Hattem legde er vooral de nadruk op, dat bij de vliegende modellen, in tegenstel ling tot de schaalmodellen, het bouwen geen hoofdzaak is. Al is een model nog zoö mooi, als het met goed vliegt, 'deugt het niet en heeft afgedaan. Ter toelichting liet de spreke* talrijke lichtbeelden „zien, die een duidelijk beeld gaven van de ver schillende mogelijkheden op het ge bied van deze sport. De aanwezigen hebben met een hartelijk applaus hun instemming met het gebodene betuigd. Tenslotte deelde hij mede, dat de eerste wedstrijden van dit sei zoen waarschijnlijk omstreeks Pink steren gehouden zullen worden. TANAH SABRANG. Voor de filmvoorstelling Tanah Sabrang, welke hedenavond inTha- ia-Theater ten bate van „Neder land helpt Indië" wordt gehouden, zijn nog slechts enkele kaarten ver krijgbaar aan de zaal, voor de aan vang van de voorstelling. NEDERL. REISVEREENIGING. Lezing C- v. Zwijndregt over Spoermeg Alpinisme in Zwitserland. Vc de geheel gevulde boven zaal v. n „Het Blauwe Kruis" hield gistere ïavond de heer C. v. Zwijn dregt :en causerie over bovenge noemd onderwerp. Spreker verge- -A k zijn gehoor met de gevange- n van destijds in de gevangen- t. Die werden, levende opeen aarig rantsoen, gekneld door heer lijke etsensgeuren; de m de zaal aanwezigen zullen beelden zien van het mooie Zwitserland en ze kun nen er nog niet heen. In de verwachting, dat dit toch wel spoedig het geval zal zijn, be sprak spreker de verschillende wij zen van vervoer in Zwitserland. Beginnende met de Spoorwegen van vroeger en die van thans, met Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Plaatselijke mist, licht tot half bewolkt. Geen regen. Vrij koud. Zwakke later matige Zuidelijke wind. Vrijdag 21 December a.s. zal H. M. de Koningin om 21 uur over de radio zenders van Hilversum een Kerstbood schap tot het Nedcrlandsche volk richten, waarbij tevens eca woord tot laad- en rijkagemootcn in overseeache gebieden zal worden gesproken. de machtige electrische locomotie ven, de moeilijke aanleg van tun nels en viaducten, kwa'm hij op de bergtochten te voet, het Alpinis me, dat een zoo groote aantrekke lijkheid heeft voor velen. Om het Alpinisme ook voor min der goede bergbeklimmers moge lijk te maken, heeft men vervoer middelen uitgedacht, de tandrad-, kabel- en zweef banen. Aan de hand van een mooie serie zwart-wit en heel mooi gekleurde lantaarnplaatjes werd het gespro kene toegelicht. Een interessante smalfilm van de Zwitsersche Spobi wegen besloot den avond. De vic£-voorzitter der Goudsche afdeelin^, de heer Teekens, opende en sloot deji avond met dank dan den spreker, onder het aanbieden van een herinnering aan Gouda R.K.M.V. „DE HANZE". Gisteravond hield de R.K.M.V. „De Hanze" haar vrij druk be zochte heroprichtingsvergadering in Hotel „De Zalm". Na het openingswoord van den wnd. voorzitter, den heer M. W. G. M. van Loon, waarin deze de aanjdacht vestigde op de sociale problemen van dezen tijd en aan drong op 'n hechte organisatie, ten einde excessen op velerlei gebied te voorkomen, kreeg de spreker van dezen avond, de heer H- E* van der Brule, het woord, die het on derwerp „De Vak- en Standsorga- nfsa^je van den R. K. Middenstand in nieuwe banen" behandelde. Wat is er in Gouda te doen Donderdag 20 December, 8 uur. Reünie: Mij. tot Nut van 't Algemeen, Raden S. Hardjodirenggo met Javaansche muziek, volksdans en voordracht. Idem, 8 uur. Thalta Theater; Comité Nederland helpt Indië, „Tanah Sabrang" met toelichting door den heer W. S. Bitter. Vrijdag 21 December, 8 uur. Beursklokt Oudheidkundige kring „Die Goude", Arch. A. A. Kok over „De restauratie van stad en dorp" met lichtbeelden. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Ma- rijntje Gijsens jeugd „Het verraad". Schouwburg BioscoopVrijdag t/m. Donderdag: „Vooruit met de Geit". Thalta-Theater: Vrijdag t./m! Woensdag „De rebel", WAT GEBEURDE ER? 20 December. 1944 Malmedy weer in Duitsche handen. Duitsche tegenstand aanmerkelijk krachtiger. Aanzienlitke Russische vorderingen in N.O. Hongarije. Het hoofdkwartier van de R.A.F. buiten Athene door Elas-troepen omsingeld. Japansche hoofdkwartier te Valencia op Leyte veroverd. Doitschers vorde ren 80 tramu^gens van de H.T.M., beroven het radio-laboratorium te Delft (schade f 50.C00) en halen de Jurgens' Oiiefabrieken te Zwijndrecht leeg. Razzia's in het Westland. Darlan stelt de Gaulle een bijeenkomst voor ter bijlegging van de geschillen. Radiorede van Kon. Wilhelmina. Kap. Langdorf van de ..Admiral Graf von Spee" pleegt In zijn hotelkamer zelfmoord. 1942 1939 De Minister van Financien. Prof. Mr. P. L. Lieftinck, zal Vrijdag avond 21 Decejnber a.s. te 21 uur in „Het praatje op de Brug" spreken over: „De slotacte van de geldsa- neering". Spr. besprak o.m. de na-aorlog- sche positie van den middenstand, verhouding alsmede het contact met andere groepen, zoo als arbei ders, boeren en werkgevers. Hij wees er op, dat1 de middenstand' niet krachtig genoeg georganiseerd kan zijn om zijn belangen in de toekomst op sociaal-economisch, godsdiehstig-zedelijk en cultureel zoo goed mogelijk te behartigen. Verder wees spr.erop, dat men in den oorlog een horizontale organ, in de vakgroepen hebben gehad, in de toekomst zal men moeten gaan naar bedrijfsorganen en be- drijfsschappen, welke verticaal zul len worden opgebouwd. Zij zullen worden organen met' een publiek-rechterlijke bevoegd heid en een deel van het werk van het huidige parlement te ver werken krijgen. Daarna ging de heer v. d. Brule nader in op den technischen op bouw van de op te richten organen en drong hij aan op een streven naar eenheid, den grondslag van alle samenwerking. Na een uitgebreide en vrucht bare uitwisseling van gedachten, sloot de voorzitter deze geanimeer de vergadering. GROOT GOUDA Ztttlflfï nrt^rcfoan /4 n r** U/J

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1