ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN OVERPEINZINGEN. WucbuiM VRIJDAG 21 DECEMBER 1945 STADSNIEUWS Wat is er in Gouda te doen? SPORTNIEUW S v.nId'. Redactie: L. J. A. v. d. Steen hoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 110 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 et. Sergeant H. G. de Gruijl, vroeger gewoond hebbend Erasmusstraat 5 en thans ingedeeld H.Q.-Squadron, Staffordshire Yeomanfy, schrijft ons het volgende: Het is avond en ik loop als Hollandsch sergeant door de straten van wat eens Hannover was. Links en rechts zie ik puinhopen, ellendige overblijfselen van wat vroeger huizen waren. Ergens uit een „huis", .dat de bombardementen zoo goed en zoo kwaad doorstond, klinkt een symphonie van Beethoven door geoefen- dehartden gespeeld op een echt Duitseh klavier. Het is wondermooi, maar het maakt me weemoedig en ik denk aan Holland, waar het nu, goddank, zooveel beter is dan hier. Op de hoek van een straat vraagt een kind mij om een bo terham. Ik heb er geen en treurig ver volgt het zijn weg. Ik denk plotseling aan een schets, die in 1944 in het illegale blad „Het Parool" verscheen met de titel „Honger". Het had mij in m'n énderdui- kerstijd diep aangegrepen omdat wij thuis en half Holland ook hongerden en ik haatte het vervloekte volk dat oijis liet hongeren en kou lijden en ik wenschte, dat zij hetzelfde zouden ondervinden. Nu is het zoover. Nu hebben zjj het, kende moeders, die hun kinderen toch nog een beetje warmte willen geven, hier, waar het reeds 12 graden gevroren heeft, en waar de Duitschers, zooals in heel Duitschland het geval isdit jaar geen kolen krijgen. We houden razzia's onder het volk, dat „es nicht wuszte" en „das den Krieg nicht wollte". Toch doe ik het niet graag en ofschoon ik weet dat vele jonge ke rels in Holland mij benijden om deze „job". Toch geloof ik, dat ooi zij na een STAALTJE VAN GIFHANDEL. R. van de Boschweg verkocht shag tegen f 15.— per 100 gram. Ook Mej. V. geb. K. van den Jan Phi- lipsweg deed 50 gr. over voor f 7.50. HET SPAARDERSBAD MET DE FEESTDAGEN. In verband met de feestdagen zal het Spaardersbad Gouda gesloten zijn op Maandag 24 Dec., de beide paar dagen liever thuis zoudei blijven en Kerstdagen, Maandag 31 Dec. eti het bij de Duitschers zoo gdiefde sla-Nieuwjaarsdag. venjagen hoofdschuddend zouden over-i Qnder het motto „Vacantie- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Plaatselijke mist, gedeeltelijWbewolkt. Geen regen. Matige in de Zuidwestelijke provincies tijdelijk krachtige Z.O.-wind. Vrij koud. peinzerr. Wij moeten het doen omdat het noodakelijk is, maar de door haat ver blinde moffen deden "het uit liefhebberij. Inderdaad, dan moet je wel diep gezon ken zijn. Ik ben gelukkig mensch geble ven, ondanks 5 jaar onderdrukking en schreeuwende honger. Ik ben mensch ge bleven en met mij het overgroote deel van ons toffe Nederlandje. De Duitschers moeten echter zichzelf weer terugvinden. Gelukkig zijn vele reeds op het goede pad en bekennen zij ruiterlijk dat ze ver keerd gedaan hebben. Laten wij dan van onze kant ridderlijk zijn en onze haat be graven. Alles vergeven kunnen wij ze de eenmaal zoo machtigen. Maar nd" haa* nooit, daarvoor hebben ze te veel mis- ik niet meer. Een diep medelijden grijpt daan, maarwe zijn en blijven Hol- mij aan, teijkens en telkens weer als ik aan hun ellende denk. Want ellende, schreeuwende ellende is het, dat nu bezit genomen heeft van het Duitsche volk. Vele Duitschers heb ik al gesproken, .landers, wij kunnen niet haten. Wij zijn nu vrij en een heerlijk Kerst- licht stroomt ons tegemoet. Wij hebben uiteindelijk gewonnen en deze gedachte moet onze haat bekoelen. Zij zijn over maar hun woorden en gedachten zijn alle wonnenen en voor hen straalt dit jaar hetzelfde: „de toekomst ligt zwart voor ons!" lederen dag zie je drommen menschen, van huis en haard verdreven, je ziet krijgs gevangehen, die voor een kwartje per dag, slecht eten en 10 sigaretten (Son- dermischung, je wordt er misselijk van) per week moeten werken, bedelénde kin deren en naar een handvoi "kolen zoer geen Kerstlicht. Misschien wel nooit meer. „Deutschland, einmal über alles". Trots loop ik als Hollandsch sergeant door de straten van de eens zoo trotsche stad Hannover. Trots, maar toch met een bëetjeweemoed. „Holland, immer über allés!" Hannover, 11 December 1945. „VONK EN VLAM" VIERT FEEST. Woensdag 19 en Donderdag 20 Dec. bracht de Ontwikkelings- en DE STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ BIJEEN. Woensdagavond j.I. hield de afd. Gouda der S.G.P. een vergadering Ontspanningsvereemging van de in gebouw „Daniël". Voor een goed U.L.F. „Vonk en Vlam een caba- bezette zaal hield de Wieled. Heerretavond voor het personeel en de Bokhoven van Zeist, lid der 2e huisgenooten van de „Lichtfabne Kamer der St.-Gen., een rede ge titeld „Wat nu"? Hij schetste de houding der bevol king in het algemeen en conclu deerde dat wereldzin en lust tot vermaak, meer dan voor den oor kers". In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Tuijthof, op het doel der vereeniging en riep bij voorbaat de clementie van het pu bliek in, daar alle artisten amateurs log allerwege wordt gevonden. In YareU eT\menL Zljn verwachtingen zijn verder betoog riep hij op tot met al t ehoog moest spannen, terugkeer naar de wet en tot de Het vervolgens voor het voetlicht getuigenis gebrachte programma was echter De fouten die in het verleden door van wn kort Korte, schel de S.G.P. mochten rijn gemaakt, ff' waarm natuurlijk Hans Piers- hebben betrekking opTnih optre- h'1 voor/e k°mlsch£ effecten zorg den, niet op het aloude beginsel. werden ^wisseld met muzi- Bij de beantwoording der gestelde kale e» vocale prestaties, waarbij vragen, bleek spr. persoonlijk voor stander te zijn van federatieve sa menwerking met de groote Chr. Partijen, mits, en hierop valt de ▼olie nadruk, artikel 36 der Ned. Mej. J. Binnendijk, zoowel letter lijk als figuurlijk, den charmanten boventoon voerde., Jammer was het, dat „De klanken uit Hawaii" niet geheel tot hun recht kwamen, daar rv1 1 u AU ca de geluidsinstallatie het had be- Geloofsbel. onverkort gehandhaafd c Wijft, G.S.V.-N1EUWS. Heft- bestuur van G.S.V. verzoekt ®ns mede te deelen, dat voor den geven. Speciaal willen wij nog ver melden „Het kroegje in Montmaft- re", waar de sfeer wel zeer goed getroffen was en in welk milieu zelfs een Engelsch liedje tot zijn zevenden ontspanningsavond vanaf recht kwam, in verband met het heden kaarben verkrijgbaar zijn a 1 feit, dat de Engelschen en Ameri- I 1-20. Dezen avond, welke op 25 kanen Parijs als „leave oenter" December om 8 uur aanvangt. ^ordt het Kerstbal gehouden, voor tgegaan door een cabaretprogram- De avond wordt in Kunstmin gehouden. Een introducé is toege- st^an- Op 1 Januari vindt in de- zelfde zaal 'n Nieuwjaarshal plaats. hebben veroverd. Na afloop van het in een vlot tempo afgewerkte programma, kon den de danslustigen in een tropi sche atmosfeer hun hart ophalen, waarbij de muziek werd verzorgd door de „Rhythm Players". vreugd" voor de jeugd, wordt aan meisjes en jongens tot 15 jaar ge durende de Kerstvacantie gelegen heid gegeven in het Spaardersbad te zwemmen tegen den populairen prijs van 15 cent, n.I. op Vrijdag 28 Dec. van 912 uur meisjes en van 24 uur jongens; op Woens dag 2 Januari van 910.30 uur meisjes en van 10.3012 uur voor jongens; Vrijdag 4 Januari van 9 tot 12 uur voor meisjes en van 24 uur voor jongens. NIEUWS VAN DE CENTRALE JEUGD BEWEGING. Voor de boven 16-jarigen: 21 Dec., 7.30 uur: Voordracht „De Blauwe Vogel" van Maeter- link door Martin Veerman. Bij de zen avond worden de ouders en donateurs ook verwacht. 22 Dec., 7.30 u., gezelligenr „j. Deze avonden zijn alle in het schoolgebouw van de O.L.S. no. 1, Groeneweg (tegenover de Neutrale school). Beneden 16-jarigen: 22 Dec., 2.30 uur Weeshuis, Sport .en Spelmiddag. 26 Dec. (2e Kerstdag), 2.30 uur, school 1, Kerstprogramma tot des avonds 9 uur. 29 Dec., 2 uur, Weeshuis. Af leggen van het proef-spel. Denk er om potlood mede te nemen. „Tanah Sabrang" voor „Nederland helpt Indië". „Tanah Sabrang" (het land aan den over kant) was de titel van de film welke gisteren avond werd vertoond in het kader van de actie „Nederland helpt Indiê". Deze film is opgenomen voor de Javaansche bevolking en bedoeld als propaganda ilm voor de overplaatsing van Javanen uit het overbevolkte Java naar Zuid-Sumatra en andere buitengewesten. Daardoor is het een uitzonderlijke film in onze oogen, maar anderzijds gaat er een zekere bekoring vanuit, ondanks het trage op de Javanen ingestelde tempo. De „couleur local" maakt dat het geheel ook voor ons iets Interessants geworden is. Daar de film in het Javaansch gesproken wordt, was de toelichting van den heer W. S\ Bitter niet alleen noodzakelijk, maar ook verhelderend waar het giDg om jypiseh Javaansche gebruiken en gewoonten' te ver klaren. De Wajangfiguur Semar met zijn clownerie ten toon spreiden, werd ons nu duidelijk gemaakt. Als omlijsting van de film trad het Kront jong ensemble „Dialak Wajaog op o.l v. den heer Will van den Akker, dat eenige aardige nummers ten beste gaf. „De heer Nederhorst. voorzitter van het Goudsche Comité, sprak een woord van welkom tot de vele aanwezigen en dankte allen, die voor het slagen van dezen avond hun beste krachten hadden gegeven In de pauze werd een collecte gehouden, welke het mooie bedrag van f 207.75 opbracht. Het Comité kan op een geslaagden avond terugzien. Vrijdag 21 December, 8 uur. Beursklok Oudheidkundige kring „Die Goude", Arch. A. A. Kok over „De restauratie van stad en dorp" met lichtbeelden. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Ma- rijntje Gijsens jeugd „Het verraad". Schouwburg BioscoopVrijdag t/m. Donderdag„Vooruit met de Geit". Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag „De rebel". WAT GEBEURDE ER? 21 December. 1944 Duitschers veroveren Mondschau en worden er weder uit verdreven. Door braken bij Malmedy, Luik. Keulen en Nijmegen. Het 7e Amerik. leger op verscheidene punten door de Sieg- friedlinie. De weg Athene-Pireaus van Elas-troepen gezuiverd. .1939 Uit Noord-Finland wordt gemeld, dat de Russen op verschillende plaatsen in wanorde terugtrekken. De wedstrijden voor Zondag a,s. Voor a.s. Zondag zijn o m. de vo nde •voetbalwedstrijden vastgesteld 2de kl. BGouda - Elinkwijk. n ®*V C. - Olympia Tonegido- G.S.V.O.N.A. - Cromvliet. 4de klasse H; D.O.N.K. - O.V.V. Verder in de afd. Gouda van deN.V.B.: lste klasse A. Gouda 4-UNIO 1 Wad- dinxveen 2-O.N.A. 4 Haastrecht 2 DONK 2. Jste klasse B Olympia 3-G.S. V. 3,11 uur. 2de klasse A O.N.A. 5 - Bergambacht 2, 11.30 u.Amm. S.V. 2-.Gouda 5 DONK 3- Oudewater 2, 12 u.Stolwijk 2-Olympia 4. 2de kl. B G.S.V. 4-Nieuwkoop 1, Hu. 3de kl. B Boskoop 4 - DONK 5. 3de kl. C Gouda 6 - Nieuwkoop 3, 12 u: Alle wedstrijden, voor zoover niet anders aangegeven, vangen te 2 uur aan. DE VOETBALSTANDEN Na de Zondag j.I.' gespeelde wedstrij- den is de stand in de afdeelingen, waar- in de Goudsche clubs spelen, als volgt: 2de klasse B: H.V.C. Vriendenschaar Elinkwijk Unitas U.V.V. Velox Hilversum Gouda Sliedrecht Hercules S.V.W. 3d Laakkwartier Scheveningen G.S.V. O.N.A. G.D.A.' Westerkwartier Tonegido Cromvliet Olympia 4e Hillegersberg Hillesluis N.H.S. Steeds Volh. S.I.O.D. Schiedam Florissant Hermandad G.V.R.-A.J.O. DONK 5 5 0 0 24-5 10 5 4 0 1 22-10 8 5 4 0 1 14-9 8 4 2 2 0 12-4 6 4 2 1 11-9 5 5 2 0 3 9-9 4 4 1 1 2 10-13 3 4 1 1 2 6-10 3 5 1 0 4 6-13 2 4 0 1 ,3 5-19 1 5 0 0 5 0-20 0 klasse B 5 5 0 0 15-5 10 5 4 0 1 12-9 8 5 3 1 1 11-6 7 5 2 1 2 17-11 5 5 2 1 2 15-14 5 5 2 1 2 13-13 5 5 1 1 3 16-16 3 5 1 1 3 14-25 3 5 1 0 4 7-15 2 5 0 2 3 9-15 2 klasse H: 4 4 0 0 22-5 8 4 4 0 0 23-3 8 4 3 0 1 12-6 6 2 2 0 0 7-3 4 4 2 0 2 9-13 4 4 2 0 2 7-10 4 5 1 1 3 7-19 3 3 1 0 2 9-12 2 4 1 0. 3 9-17 2 2 0 0 2 3-7 0 3 0 0 3 7-10 3 0 0 3 9-17 0 GROOT GOUDA t -«*"•» »/»j wwi uit (CU UWdZC l\. V

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1