Jaawecstoty Comité Kindervoeding Een bezoek aan den Wieringermeerpolder Wijdingssamenkomst Jong Hervormden. DISTRICTS-NIEUWS Vorig jaar werd in verband met den voedselnood in onze stad door de heeren M. C. Vos en A. Hoogendijk het initiatief genomen om een Comité te vormgn, ten einde den voedselnood der Goudsche kin deren eenigszins te lenigen. De volgende heeren stelden zich dispo nibel zitting te nemen in het Comité: H. J. A. v. Bohemen, A. Hoogendijk, L. Pitlo, H. F. Spruit, M. C. Vos en P. J. Zonruiter. De noodzaak werd al spoedig ingezien het Comité uit te breiden. De heeren J. Jonker en N. H. v. Schelven Jr. werden hiertoe aangezocht, die hun krachten gaarne wilden geven. Het dagelijks bestuur bestond uit de heeren: H. J. A. v. Bohemen, Voorz. A. Hoogendijk, Secr. en L. Pitlo, Pen.m. Het Comité stelde zich tot taak: le. Te trachten in de omliggende dor pen plaatselijke Comité's te vormen, wier leden de landbouwers zouden bezoeken, ten einde hen te verzoeken voor korteren of laffgen tijd gastheeren te willen zijn van een Goudsch kind; 2e. In Gouda gastvrouwen te werven die in staat waren een kind één of meer maaltijden per week te verschaffen. De heer v. Wijnen, directeur van „De Pro ducent" was zoo vriendelijk een circu laire op te stellen, gericht aan de vee houders in de omgeving Het resultaat was, dat een 80 kinderen in de Gemeenten Stolwijk, Vlist, Berken- woude, Zevenhuizen, Moercapelle, wer den geplaatst. In Gouda noodigden on- geyeer 70 gastvrouwen een kind één of meermalen per week aan tafel. Het Comité richt een woord van dank, in de eerste plaats aan de pleegouders uit de omgeving en ook aan de commis sies daar ter plaatse voor de spontanf hulp en medewerking, ten bate van he Goudsche kind, en ook aan de ingezete nen te Gouda, die met hun gave en medewerking getracht hebben ons Co mité te steunen. Met ingang van 8 Januari '45 werden 50 kinderen per dag met het overschot der Centrale Keuken gevoed. Al zeer spoedig kon dit aantal opgevoerd wor den tot 230 per dag. In verband met het omvangrijke werk werden de volgende heeren gevraagd zitting te willen nemen in ons Comité: H. T. van Heuveln, A. Boot, Dr. Vegter en Th. Smulders. Door het vele werk dat dhr. van Bohemen te verrichten had op de voeding, vond deze het beter voor voorzitter te bedanken en dhr. van Heu veln werd gekozen tot voorzitter. Dr. Vegter.wees de kinderen aan die voor uitzending of. extra-voeding in aan merking kwamen. Qok kregen de meeste ondervoede kin deren door bemiddeling van Dr. Vegter dagelijks levertraan. De levertraankinde ren kregen wekelijks nog een extraatje. Toen n.l. de kinderen uit Zevenhuizen terugkwamen en nogmaals een poging ge waagd werd voor een 2e uitzending, werd door de commissie daar ter plaatse een ander voorstel gedaan, n.l. een wekelijk- sche inzameling te houden van levens middelen. Deze inzameling heeft in totaal opgeleverd: 117 K.G. belegd brood (kaas of spek), 307 eieren, 90 flesschen melk, 4 pond boter, 1 pond kaas, 44 K.G. grut terswaren 25 K.G. aardappelen, 24 K.G. groenten. f Tevens ontvingen wij van het hoofd, der school van Ternaard, dhr. J. Zonder van, 40 brooden. Naarmate de nood steeg werd de noodzaak ingezien kwaliteitsvoeding te verstrekken. Om dit doel te .verwezen lijken was veel geld noodig, derhalve werd een Comité van aanbeveling opge richt, bestaande uit de meest vooraan staande heeren uit Gouda. Eind Januari werden wij in kennis ge steld van de stichting van een Commis sie, die voedsel wilde verschaffen aan Noodlijdende ziekenhuizen in het Wes ten des lands. Genoemde Commissie wilde een aanmerkelijk deel afstaan aan de kindervoeding. Als eisch werd gesteld, dat ons Comité zich ook zou belasten met de voeding van kleuters van 2 tot 6 jaar. Tot dat tijdstip waren n.l. alleen leerplichtige kinderen aangekomen. Dr. Vegter en de heer Schuursma, in specteur der Volksgezondheid hebben eind Januari een reis naar het Noorden ondernomen. Zij brachten een gróote hoe veelheid, n.l. 35/2 t°n tarwe en havermout mede. Zoodoende kón begonnen worden mei. kwaliteitsvoeding te verstrekken. Naarmate de voedselpositie van onze stad slechter werd, mocht het ons geluk ken het aantal deelnemers aan de voe ding op te voeren. Medio Februari werd begonnen kinderen uit te zenden naar Overijssel. Ongeveer 125 kinderen wer den naar de Krim, Hardenber#en Grams- bergen uitgezonden. Dhr. Zonruiter heeft meerdere malen een transport begeleid en roemde gedurig den gullen ontvangst aldaar. De transporten hadden 's nachts plaatsen verband met het luchtgevaar en de vuilnisauto was één van onze beste vervoermiddelen. Doordat de IJssellinie gesloten werd, moesten ook deze transporten worden gestaakt. Het resultaat van deze uitzen ding was groot. Verschillende kinderen waren 40 pond aangekomen. Gebruind en vol levensiust keerden zij terug. In Mei werd er ook een voeding geor ganiseerd voor volwassenen, de z.g. hon- gerzwakke. Deze werden aangewezen door de verschillende artsen in Gouda. Van de verschillende granen werd door „De Producent" pap bereid. Ook kregen de kinderen dagelijks een kop bouillon. Meermalen werd gevreesd, dat een groot aantal kinderen afgevoerd zouden moeten worden, maar dit was niet noodig. Een geweldige som geld is uit vrijwillige bij dragen binnen gekomen. Op 2en Paasch- dag heeft ons Comité een voeding ge organiseerd voor 200 Ouden van Dagen, met een vooroorlogsmenu. Een groot aantal dames stelden zich beschikbaar voor hulp bij de voeding en voor het incasseeren der gelden. Het Comité zegt deze dames hartelijk dank voor het vele werk door haar verricht en tevens aap allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van het doel der Kindervoe ding. Het totaal overzicht van de gegeven maaltijden luidt gemiddeld per dag: in Januari 1945 309 kinderen in Februari 1825 in Maart 1817 in April 2500 in Mei 2950 in 1074 ;V'+»*-M!ei ontvingen gemiddeld per dag 300 volwassenen een maaltijd per dag en in Juni 325 volwassenen. Zoo zijn er ongeveer 300.000 maaltij den uitgereikt. Er is gebruikt: 103000 1. pap, 8115 kg. melkpoeder, 42270 1. stamppot, 104000 kg. aardappelen, 1660 kg. havermout, 5160 ke. tarwe, 700 kg. erwtenmeel, 1500 kg. rogge, 3500 kg. erwten, 1050 kg. vleesch, 8200 eieren, 45 kg. boter, 65 kg. aardappelmeel, 25000 kg. groente. Voor een waarde van ongeveer 50.000. Na de bevrijding kreeg ons Comité de beschikking, door bemiddeling van het Roode KruisHulpcorps, over: cho colade, sinaasappelen, kaakjes, suiker, en boter. In Gouda is gelukkig geen enkel kind aan hongeroedeem gestorven. Gisterenavond werd in de Kleine Kerk aan de Peperstraat door de Jonge Lidmaten der Ned. Herv. Kerk een Kerst wijdingssamen komst gehouden, die onder leiding stond van Ds. M. C. Koole, Ned. Herv. predikant, alhier. De samenkomst werd geopend metsamen- zang, waarna Ds. M. C. Koole in geb$d voorging. Voor dezen avond was een liturgie samen gesteld, vermeldende naast samenzang van talrijke liederen, voorlezing van verschillende schriftgedeelten op het Kerstevangelie betrek king hebbende, hetwelk door Ds. Koole geschiedde, een Kerstmeditatie door Ds. G. Elzenga naar aanleiding van Luc. 2:15 „Laat ons dan heengaan naar Bethlehem", declamatie door Mejuffrouw L. v. d. Berg, solozang door de dames Boekamp en v. d. Berg en na de pauze door den Heer Kap- tein een Kerstverhaal, „de mensch die door den dood van zijn kind God verlies en op een Kerstnacht God hervindt. Declamatie en solozang waren een passende omlijsting van het geheel. De stemmig versierde kerk met zijn stil kaarslicht was bijna geheel met een aan dachtig gehoor bezet. Het was een avond vol wijding, welke werd besloten door samenzang van Stille nacht. Heilige nacht, waarna Ds. Koole met gebed eindigde. Ontvluchte S.S.-man gegrepen 10 December ontvluchtte uit het kamp te Vucht de S.S.-man C. A. F. P. uit de Komijnsteeg. Door voorzichtig en ijverig speuren der Goudsche politie, was men hem op 't spoor gekomen en wist men, dat hij zich te Gouda .verborgen hield- Heden nacht omsingelde men de woning van zijn broer op de Raam. Toen hij in de gaten kreeg dat njen hem weer een kleinere levensruimte wilde bezorgen, besloot hij zooals er meer deden zijn intuitie te volgen, dus: te distancieeren. Hij probeerde te ontsnappen en over de daken begon een wilde vlucht; maar op alles was gerekend. Eerst na herhaalde sommaties en niet eerder na dat op hem geschoten was, kon hij weer gegrepen wo.den. Hij was ge kleed in geallieerd uniform en had een smal snorretje. Thans ingesloten, heeft hij weer eens een rustigen dag na een onrustigen nacht. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeellng Gouda en Omstreken. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond een bijeenkomst in café „Central", waar de heer C. Vink, hoofd van de Chr! Landbouwschool hier ter stede, een lezing hield over „Groeistoffen". In zijn inleidend woord, zeide spreker, dat men omtrent „groeistoffen" nog niet zoo heel veel weet en dat alles, wat men er van ver teld, ndg niet zoo heel vast staat. Uitvoerig behandelde spreker hiern'a de theoretische waarnemingen en proeven, welke met groeistoffen genomen wap-en. Ze Kunnen o.a. zeer regelend optreden in den groei der planten en vooral een betere wortelvorming bevorderen. Vastgesteld is hierbij ook dat groeistoffen alleen helpen bij stekken van planten, die geschikt zijn om van stekken voortgekweekt te wordendat, het aantal ontwikkelde wortels niet grooter is, maa^ dat deze zich vlugger ontwikkelen. Te veel gebruik van groeistoffen kan cvebwel zeer giftig voor de planten zijn. Wat de practli'' betreft, hebben de geno men proeven v rloopig nog een onzeker karakter, maar men gaat hiermede steeds verder. Algemeen heeft men het meeste succes met de toepassing bij stekken, men krijgt een snelle en sterke wortelvorming. Enkele boom soorten b.v. die zonder behandeling nooit aan den groei te krijgen zijn, doen het na de behandeling wel. Tegen het afvallen van vruchteij zijn ook reeds goedgeslaagde proeven genomen. Tenslotte stond spreker uitvoerig stil bij de behandeling met groeistoffen tegen spruit- vorming van aardappelen. Voorzichtigheid met enkele aanbevolen stoffen is hier zeer geboden. 1 Van de gelegenheid tot het stellen van' vragen werd nogal gebruik gemaakt. REEUWIJK Cursusavond Uitgaande van de L.T.B. werd in het café van. den heer Groenendijk in de afd. Middelburg een cursusavond gehouden door den heer Zwartendijk uit Boskoop. Behandeld werd de ziekte in Rosa Ru- gosa/De bestrijdingsmiddelen zullen weer komèn maar er werd gewaarschuwd tegen producten, waarmee men nu loopt te leuren, zooals carcasol en theco, omdat de proefnemingen met deze producten nog niet zijn genomen. Vruchtboom carbolineum zal ook weer beschikbaar worden gesteld. Biljartnieuws De groote verrassing van deze week was wel de gedecideerde overwinning van het zwakke D.O.S. Ilia op K.C.T. III. Met 80 werd K.C.T. geslagen. De ontmoeting vond plaats in hotel Ter Gouw te Gouda. Als eerste speler wist A. de Jong zijn partij te beëindigen in 24 'beurten. Uitenbogaard volgde het goede voorbeeld en speelde uit in 22 beurten. A. v. d. Starre bleef niet achter en deed 23 beurten, terwijl als laatste Jan Ooster- wijk in 28 beurten de overwinning op 80 bracht. Inderdaad een kranig resultaat. Hetzelfde team speelde Maandagavond tegen Stolwijkersluis I. Deze bracht een verdeeling der punten en wederom was het A. de Jong die beslag op beide pun ten legde. Hij had ook thans slechts 23 beurten noodig. Jan Oosterwijk stond halverwege met 18 punten achter. Men rekende -reeds op verlies toen hij plotseling zijn tegen stander voorbij ging en in de 27e beurt zijn partij won. Bravo Jan. Het le team behaalde tegen Excelsior Maandagavond een prachtige overwinning van 62. Hier was het Han Hoogenboe- zem die een phenomenaal spel ten beste gaf. Zijn tegenstander, Michielis, (hij speelde meermalen met een moyenne bo ven 10) kon het tegen dat groote spel niet opnemen. Met een hoogste serie van 29 car. beëindigde Hoogenboezem zijn match in 18 beurten mét een moyenne van 6.33. Jan van Vliet en Henk Uiterwijk zorgden met hun partijen voor de uiteindelijke overwinning en speelden een goede partij. Cor Ballering deed zijn uiterste best maar was tegen het goede spel van Sanders niet opgewassen. Met 42 punten uit 9 wedstrijden bezet D.O.S. I thans nog de 2e plaats achter Per Aspera. Hoewel op papier PeT Aspera de beste kansen heeft blijft D.Ö.S. in running en ziet met Argusoógen uit naar het struikelen van haar concurrent. Auto in de sloot Bij het uitwijken voor een wielrijder geraakte een bestelauto uit Gouda aan den Reeuwal te veel in den wegberm met het gevolg, dat de auto verzakte en in de modderige kikkersloot terecht kwam. Met een kraanwagen moest de auto op het droge worden gebracht. Predikbeurten Nederl. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp: ZONDAG 23 DECEMBER: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. H. Roelofsen. le KERSTDAG: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. H. Roelofsen. Col. Inw. Zending. 2e KERSTDAG: Voorm. 9.30 uur Ds. H. Roelofsen. Nam. 2 uur Kerstfeest voor de Zon dagsschoolkinderen. Nederl. Herv. Kérk Sluipwijk ZONDAG 23 DECEMBER: Voorm. 10 en nam. 4 uur Ds. E. S. de Lint. le KERSTDAG: Voorm. 10 en nam. 4 ftur Ds. E. S. de Lint. Col. Inw. Zending., 2 e KERSTDAG: Nam. 2-30 uur Kerstviering met de Zon dagsschoolkinderen. üeref. Kerk a. d. Brug ZONDAG 23 DECEMBER: Voorm. 10 uur Ds. P. Warmenhoven. N,am. 5 uur de heer Smid van Wad- dinxveen. le KERSTDAG: Voorm. 10 uur Ds. P. Warmenhoven. Nam. 5 uur Orgelbespeling en zang. 2 e KERSTDAG: Geen dienst. Opnieuw ligt de polder droog, maar vele wonden dienen geheeld te worden» De Wieringermeer is droog! Door heel Nederland werd dit heugelijke nieuws bekend gemaakt en gaarne maakte Uw verslaggever van de geboden gelegenheid gebruik om een bezoek te brengen aan het herwonnen land, waardoor het thans mogelijk is om uit eigen ervaring iets over de toestanden daar te vertellen. Niet alleen van hoe het er nu is, maar ook wat er plaats greep. Het drama begint. In Februari 1943, zoo vertelde de heer A. Ovinge, rentmeester van de Domeinen te Wieringerwerf, kwamen de Duitschers op ons kantoor vragen om tekeningen van de doorsneden der dijken. Wjj wer den gerust gesteld met de opmerking, dat het erom te doen was de dijken te versterken. Wat de Engelschen op Wal cheren gelukt was, mocht hier niet her haald kunnen worden. Niemand hechtte eenige waarde aan deze fabel. Intusschefi toog men aan het werk en het bleek, dat er gaten in den dijk wer den gemaakt. Hard schoot het echter niet op en j met de Paaschdagen kwam dan ook een order van hooge Duitsche instan ties, dat het wérk onverwijld klaar moest komen. Springladingen werden aange- bracht en door de verscherpte wachten was het niet meer mogelijk een indruk te krijgen van den stand van het werk. Toen kwam de nacht van Maandag 16 April. 's Nachts om half vier werd de heer Ovinge opgebeld en deelde men hem mede, dat de dijk om 12 uur den volgen den morgen zou worden opgeblazen. In allerijl werden de nöodige maatregelen getroffen en van huis tot huis ging het ontstellende bericht, dat het lang gevrees de nu toch stond te gebeuren. Het was 12.15 uur Dinsdags toen twee doffe knallen over de wijde vlakte klon ken: de dijk was opgeblazen! Stroomen water kolkten door de

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2