NIEUWE BONNENLIJST Koffie, Cacao, Suiker en Vet Radio-programma Z BINNENLAND BUITENLAND van hedenavond HILVERSUM I"— 301 M. 18.00 Vijftien fninuten Irving Berlin door Dick Ccberpenhuyzen en Harry de Groot. 18.15 Queenie and David Kaila Hawaian- Duo. 18.30 De Schoolmeester presenteert. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. -19.30 Orkest Lex van Spall. 20.00 Kerstboodschap van H.M. de Ko ningin. 20.15 Gev. Vocaal- en Instr. Solistenpro gramma. 21.00 Op de Brug: Prof. Mr. P. L. Lief- tinck: „De slotacte van de geld- saneering". 21.15 Jo Vincent met liederen van Cath. van Rennes. 21.30 Radio Philharm. Orkest o.l.v. Al- bert van Raalte, solist: Paul Frenc kei, piano. In de pauze: (22.15 uur) Mensch en Maatschappij. Mej. Anne H. Mulder: „Het Nederl. gezinsleven in de 17de eeuw". 23.00 Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding. Rector G. J. Braak- huij§ van de St. Ludgerus-Kweek- school te Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht. 18.30 Jan Corduwener^Non-stop. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Mandoline-Concert. 19.30 Programma voor de Nederiandsche Strijdkrachten. 20.00 Het Omroeporkest o.l.v. Willem Lohoff, m.m.v. Mary Orbaan, so praan en Lou Stuurkop, bariton. 21.00 Op de Érug: Prof. Mr. P. L. Lief- tinck: „De slotacte van de geld saneering". 21,15 Tossy Spiwakowsky, viooj en Ar thur de Greef, piano. 21.45 Avondwijding. Ds. B. J. Lietaert Peerbolte, Ned. Herv. Pred. te Hil versum. 22.00 Nieuwsberichten. 22.20 Wij dansen tango, rumba en wals. 23.00 Sluiting en" Wilhelmus. twee gaten, aanvankelijk langzaam, later steeds sneller en sneller. Wijder werden de gaten en bruisender en wilder werd de ströom. Twee etmalen duurde het spel van de watermassa's. Toen was het ge beurd: de Wieringermeer was onderge- loopen! Geen slachtoffers. Aanvankelijk wilde een gedeelte van de polderbewoners geen geloof hechten aan het bericht. „Zooiets krankzinnigs kunnen zelfs de Duitschers niet uithalen"! was de meening. Zoo kon het gebeuren, dat men in Slootdcrp zelfs Dinsdagavond nog bij elkaar op visite ging. Bij het naar huis gaan vond de bezoeker, dat de straat wel erg nat was. (Hij ging eens bij het kanaal kijken en zag, dat het water al over den rand liep. Toen zag hij in, dat het onwaarschijnlijke toch had plaats gevonden. In de haast werden de meubels, die niet meegenomen konden worden naar zolder gebracht en met het overige verliet men den polder, die zijn ondergang tegemoet ging. .Sommige boeren bleven alleen op hun zolder achter om hun huisraad te bewa ken en te trachten te redden wat er te redden viel. Het mocht niet baten. Toen het polderbestuur twee dagen later met een reddingboot den polder doorging, werden deze achterblijvers -opgehaald. Alle bewoners hebben zoo een veilig heenkomen kunnen vinden. Vreemde ta- freelen deden zich voor. Katten hadden nun heil gezocht in de boomen, kippen dreven op bosjes stroo rond, honden za- 'en jankend op de daken van de huizen. In het Duitsche plan was echter met met-ide gebruikelijke „griindlichkeit" aan alles gedacht: bij'den uittocht troffen de bewoners aan alle wegen conroleposten van de Feldgendarmerie, die naa ronder- duikers zocht! (Wordt vervolgd) Prins Bernhard decoreert Canadeesche militairen »Gij hebt ons land bevrijd van den onderdrukker, deze onderscheidingen zijn een klein bewijs van onze waardeering", ®Prak Z.K.H. Prins Bernhard, toen hij de 48 officieren en manschappen van het Canadeesche leger toesprak, die hij uit naam van H.M. Koninging Wilhelmina roet Nederiandsche eereteekenen had on derscheiden. Dé plechtigheid in Paleis ,Soestdijk v'erd o.m. bijgewond door den Cana- «eeschen ambassadeur in Nederland, Mr. ierre Dupuy, vergezeld door den Cana-| ,_eeschen militairen attaché, kolonel, C. P. Aan lt.-generaal Guy Granville Si- monds, cb, cbe, dso, bevelhebber van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland, reikte de Prins het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau (met de zwaarden) uit. Brigadier J. F. 'A. Lister, cbe, wen commandeur in deze orde. Het officierskruis in de Órde van Oran je Nassau (met de zwaarden, werd uit gereikt aan elf hoofdofficieren, het ridder kruis (met de zwaarden) aan acht offi cieren, en bronzen eereteekenen van de militaire Willemsorde' aan een zevental officieren en onderofficieren. De prettige sfeer van Paleis Soestdijk nam spoedig na de uitreiking het offi- cjeele karakter van een dergelijke plech tigheid weg. Ongedwongen bewogen de Prins en Prinses zich tijdens een korte receptie tusschen de Canadeesche eere- gasten. Ook de beide Prinsesjes Beatrix en Irene kwamen nieuwsgierig even kij ken, wat al de Canadeezen in hun wo ning te^maken hadden. Hooge onderscheidingen aan Canadeezen Wegens uitstekende diensten bewezen bij de voorbereiding en uitvoering van de opératies der Canadeesche strijdkrach ten ter bevrijding van Nederland in de periode van September 1944 tot Mei'1945 zijn bij Kon. Besluit Koninklijke onder scheidingen uitgereikt aan in totaal 455 Canadeesche militairen, hiervan 9 post- huum. Tot groot-officier in de Orde van Oran je Nassau zijn benoemd: maj.-gen. Ber tram M. Hoffmeister, lt.-gen. Charles -oulkes, lt.-gen. Guy G. Simonds en maj.- gen. Albert B. Matthews. Prinses Juüana huldigt het 500.000e lid van het Roode Kruis Donderdagmiddag had op het hoofd kwartier van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage de huldiging door H.K.H. Prinses Juliana plaats van het 500.000e lid van het Ned. Roode Kruis, de weduwe G. W. Vleeming uit Arnhem. Aanwezig warén het dagelijksch bestuur, de Dir.- Gen. van het Roode Kruis, de heer H. J. P. v. Ketwichverschuur, de Secr.-Gen. van het Roodfe Kruis, Mr. J. Heusden en het geheele béstuur van de afd. Arnhem van het Roode Kruis. dan ook het ontvangen telegram moeten toonen. De telegrammen moeten zoo beknopt mogelijk zijn en worden alleen op risico van den afzender aangenomen. Voorts dienen zij in versaanbare taal te zijn ge steld, terwijl een tarief van "0.60 per woord zal worden berekend. Aangezign overal over schikt, zullen de kosten van de uit Indië binnenkomende particuliere telegrammen bij de geadresseerden worden geind. Ter verzending worden in Indië toegelaten: zakentelegrammen van zeer dringenden aard en telegrammen van particulieren betreffende ernstige ziekte of overlijden. J i iUti iUC fltJ. Petroleum voor aanstaande en jonge moeders Het Centraal Distributiekantoor deelt - mede, dat aanstaande moeders tegelijk ign men in Neu.-indië nog niet j met de zesde uitreiking van extra rant er erkend Ned.-Indisch geld be- j soenen voor voedingsmiddelen twee Hen dp knc+pn van Hp i.if inHia rantsoenbonnen voor petroleum tezamen 4 L. ontvangen voor de bevalling. Voorts reiken de Distributiediensten gedurende 24 weken na de bevalling per week een rantsoenbon voor 2 L. petroleum uit. De eerste verstrekking heeft plaats bij de uitreiking van de stamkaart van de baby, de tweede en volgende telkens met de uitreiking der extra rantsojenen voor voedingsmiddelen. Buitengewoon Aangiftebiljet vóór 15 Januari aanvragen In de Nederiandsche Staatscourant is een Beschikking van den rfiinister van Financiën afgekondigd waarbij, ingevol ge artikel 5 van het buitengewoon navor- deringsbesluit, 31 December 1945 is aan gewezen als de dag, tot welken de in specteur der belastingen door middel van het uitreiken van een buitengewoon aan giftebiljet een ieder kan uitnoodigen- tot het doen van aangiften of nadere aan giften. De aanwijzing geldt echter niet voor het gebied ressorteerende onder de- inspecties te 's-Gravenhage, le afdeeling en Arnhem, 9e afdeeling. Door of namens ieder, wien geen bui tengewoon aangiftebiljet is uitgereikt, doch van wien neittemin belasting zou kunnen worden nagevorderd op den voet van de artikelen 1 en 2 van het buiten gewoon navorderingsbesluit moet thans vóór 15 Januari 1946 bij den Inspecteur der Belastingen om uitreiking van zoo danig biljet worden verzocht. Wordt niet aan deze verplichting voldaan, dan zal bij navordering in den regel de wettelijke verhQoging worden toegepast. Bovendien vervalt, in dat geval de straffeloosheid van, voor het in werking treden van het genoemde besluit begane overtredingen van bepalingen inzake de in het buiten gewone aangiftebiljet genoemde belastin gen. Gaan de Geallieerden met Franco breken? Juan Meana is -door het Amerikaan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken toegelaten als Agent voor de zich buiten Spanje bevindende. Spaansche „Republi- keihsche Regeering". Er is echter door het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken op gewezen, dat deze toelating njet de erkenning ook niet stilzwijgend beteekent van de Spaan sche Republikeinen. In een onderhoud, dat de correspon dent van Agence France Presse te .Was hington met Juan Meana heeft gehad, heeft laatstgenoemde verklaard, dat vol gens de door hem ontvangen inlichtin gen de mogelijkheid tot erkenning van zijn regeering te Moskou zal worden be sproken, terwijl de Sowjet-Unie, Enge land en de Ver. Staten, zonder dat ech ter tot een onmiddellijke erkenning van de Spaansche Republikeinsche Regeering zal worden overgegaan, zullen besluiten met Franco te breken. Wahington over Indonesië Het Amerikaansche Departèment van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond een verklaring het licht doen zien, waar in het de „toenemende bezorgdheid" van de Regeering der Ver. Staten inzake de ontwikkelng in Ned.-Indië tot uiting brengt, en aandringt op een „stap tot toenadering" van alle betrokken partijen om een vreedzame oplossing van het con. flict te vinden. - - - Stalin's ontmoetingen met Byrnes en Bevin Bij de ontmoeting tusschen Stalin en Bevin wa-ren Molotov, de Britsche am bassadeur en de Britsche permanente ondersecretaris van Buitenlandsclje Za ken aanwezig. De Amerikaansche "ambas sadeur en Molotov waren aanwezig tij dens het onderhoud tusschen Stalin en Byrnes. Inzameling Importbloembalen in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Het Aan- en Verkoopbureau van Akker bouwproducten (A.V.A.) te Den Haag brengt ter kennis Van belanghebbenden 1. Ieder, die importbloembalen, waarvoor statiegeld werd betaald, in voorraad heeft, is verplicht een opgave te verstrekken van de hoeveelheid in zijn bezit zijnde ledige en gevulde balen op 31 December 1945 te ?oAUUr' DeZC °P9ave moet uiterlijk 2 Januari 1946 worden ingezonden aan het adres, waar men gewoon is de ledige balen in te leveren. Wie in gebreke blijft deze opgave op 1tijd in te zenden, of een onjuiste opgave ver trekt, zal geen aanspraak op terugbetaling van statiegeld1 kunnen maken. 2. De inlevering vap vorenbedoelde balen zal zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk voor 28 Februari 1946 moeten geschieden aan bet adres, waar de voorraadopgave is verstrekt. Wie hieraan niet voldoet, zal op uitbe taling van het statiegeld niet meer kunnen tekenen. 3. Op de juistheid der verstrekte gegevens zal controle worden uitgeoefend. 4. Zakken, afkomstig van leveringen na 31 December 1945, kunnen uitsluitend wor den ingeleverd bij degene, van wien men zijn bloem, heeft betrokken, terwijl de balen, welke afkomstig zijn van de bloemdepots te 's Gravenhage, bij deze depots moeten worden ingeleverd. Verhooging maximumprijs erwten stroo. Het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruw- voeder maakt bekend, dat ,de maximum verbouwersprijs voor alle soorten erwten- stroo (kort stroo) is' verhoogd tot f 45.— per 1.000 Kg. en dat de maximum verbou- wersprijs voor alle soorten erwtenstroo (lang stroo) is verhoogd tot f 35.- per 1.000 Kg. Bij doorverkoop van deze stroosoorten door handelaren mogen deze prijzen, behoudens nader bekend te maken voorschriften, worden verhoogd met de gebruikelijke handelsmarges. Officiëele bonnenlijst voor de eerste helft van de 15e periode (23 December 1945 t.m. 5 Januari 1946) voor het noorden des lands (Noord-holland, Zuidholland m. uitzondering van Goerte, Overflakkee en Utrecht). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van i Bonkaarten ka, kb, kc, 601 Flikkerlichten bij onbewaakte De K.N.A.C. meldt, dat van de 41 flik kerlichtinstallaties bij onbewaakte spoor wegovergangen, welke voor de spoor wegstaking in dienst waren, er thans weer 15 stuks in bedrijf zijn. Twee in stallaties zullen binnenkort weer in dienst worden gesteld, terwijl vier na niet te langen tijd weer in gebruik genomen kunnen worden na de noodige herstellin gen te hebben ondergaan. Voorts zal een veertiental installaties te zijner tijd weer worden Jiersteld en weer in bedrijf worden gebftfeht. Hiervoor kan echter geen tijdstip worden opgegeven. Radiotelegrammen naar de Oost De Radiotelegraafverbinding met Ned.- Indië zal met ingang van 20 December a.s. op beperkte schaal voor het publiek worden opengesteld. De huidige verkeerscapaciteit legt ech ter zoo groote beperkingen op, dat. het hier te lande voorloopig slechts mogelijk zal zijn uit Indië ontvangen telegrammen te beantwoorden. Bij aanbieding van een voor Indië bestemd telegram zal men 500/506 800 gram brood 507 en, 508 200 gram bloem 509 500 gram suiker 510^ 100 gram koffie 100 gram cacao .125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 100 graih vleesch 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 400 gram brood 1 l/a liter melk 3 liter melk- 1 kg. aardappelen. Bonkaarten kd, ke 601 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 600 gram suiker 100 gram cacao 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 5 liter melk 100 gram vleesch 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaarten QA 513 t 05 2 rants, tabaksartikelen (geen importsigaretten). 51 512 513 514 515 516/519 520 521 b 41 en b 42 a 43 b 43 en c 43 b 44 600 en 601 602 en 603 604 605 60 6 607 60S 609 610 611/614 61? d 41 en d 42 e 41 Versnaperingenkaarten QB 513 v 05 100 gram chocolade of suikerwerken Tabak- en Versnaperingenkaart QC 513 x 05 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 29 December a.s. De bonnen voor vleesch zijn in het ver volg twee weken geldig. De bovengenoemde derhalve tot en met 5 Januari. Voor de week van 30 Dec. t/m. 5 Jan. a.s zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peul vruchten, tabak; versnaperingen, zeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 December a.s., 'van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 24 December mag worden afgeleverd. Bon voor Schoenreparatie aangewezen Het C.D.K. deelt mede, dat- bon 03 leder der lederkaart in Nederland boven Haringvliet en Waal is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leder en/of rubber zolen- en hakkenmateriaal. Men dient deze bón eerst bij den han delaar in te leveren, wanneer deze in staat is de reparatie binnen circa 14- da gen te verrichten. Bon 03 leder blijft geldig en kan in combinatie met nog aan te wijzen of reeds aangewezen bonnen worden ge bruikt. Correspondentie over deze rege ling moet gericht worden aan de Vak- groef) of aan hef Rijksbureau voor hui den en leder te Amsterdam.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3