ü&dubt Bioscopen 1 Hei van de- week. OP DE BRUG. min. lieftlnck op de brug BINNENLAND De korste dag ligt juist achter ons. De zon verjarrssetf-de dalende baan voor de stijgende. Verwoeste landen dragen nog de sporen van bloed en pijn. tr hangt nog een verraad en schuld. Maar wij verwachten het nieuwe licht, waarvan ook het Kerstfeest getuigt. w. Op dit keerpunt in den tijd past het gedicht van P. Minderaa: ZONNEWENDE Makker, keer ter jonge zonrte frank en sterk een nieuw gelaat. Prijs wat werd voor goed gewonnen; dank om 't nu verleden kwaad! Weder daalt in vrome voren kiembereid een zuiver zaad. d' Akker voedt zijn wijn en koren .en uw hand de klare daad. In voor goed verlaten landen ligt.een spoor van bloed en pijn; en de horzfzonnen branden van een angstig-rossen schijn. Angsf bezwaart de driffge voeten wroeging hamert in ons bloed Kom. het rijzend licht begroeten! 't Leven is oneindig goed! Orduwt een schemer van gevaren schuld, verraad en ondergaan d' Eeuwige wind doorwaait de haren bij de wending van de baan. Makker, buig ten zonnezegen, zon, die met uw aarz'len spot Achter 't heimwee van de wegen straalt de sterke lach van God. Uit: MODERNE NED. REL. LYRIEK Uitg. „De Tijdstroom". Wat tJe Jaarverslag 1944 M.V.Z. Aan het uitvoerige jaarverslag van de N.V. de Goudsche Maatschappij van Zie kenhuiskosten- en Ongevallenverzekering M.V.Z. ontleenen wij het volgende: De premieontvangst over 1944 beliep 1.563.702,58 tegen een bedrag van. 1.326.693,07 over het voorafgaandejaar, aldus een vermeerdering van 237.009 51. Aan herverzekeringspremiën werd een bedrag van 91.882,81 betaald, zoodat na aftrek hiervan een bedrag van f 1.471.819,77 voor eigen rekening bleef. De netto-winst is hooger dan die over het vorige jaar en bedraagt 197.339,96, zoodat met inbegrip van het onverdeeld winstsaldo ad. 3.046 69 in totaal 200.386,65 ter beschikking is. Dit laatste bedrag wordt als volgt aan gewend: 25.000,— wordt gestort in de Stichting Pensioenf. M.V.IL; f 98.432 36 wordt toegevoegd aan de Reserve Diverse Belangen (biet het oog op te betalen be lastingen) een bedrag van 60.000, wordt bijgeschreven op de rekening Re serve; 10,500,— worden uitgetrokken voor het betalen van dividend. Het resteerende bedrag groot 6.454,29 wordt naar nieuwe rekening overgebracht. De gezonde ontwikkeling van de Mij. heeft zich ook gedurende het moeilijke jaar 1944 kunnen voortzetten en ondanks de belangrijke bedragen, die de fiscus op- eischt, kon de financieele positie opnieuw versterkt worden, hetgeen met het oog op het in omvang steeds toenemende bedrijf van groot belang is. P.O.D Cabaret-avond Vrijdagavond gaf de personeelsvereeniging van den P.O.D. in Kunstmin een geslaagden cabaret-avond voor het personeel en een beperkt aantal introducé s. Het programma stond voor een uitvoering van dilettanten op een zeer behoorlijk peil. De gebruikelijke schetsjes en muziek-nummers vielen algemeen in den smaak. In het bijzonder mogen wel worden genoemd de stukjes „De oudjes doen het nog best" en „Moffengriet", op gevaar af door deze afzonderlijke ver melding de andere uitvoerenden tekort te doen. Na afjoop was er een zeer geanimeerd bui, waarbij de muziek werd verzorgd door de bekende Jazz-Profeten, die ook reeds aart het programma hun medewerking hadden verleend. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 December 1945". Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Os. G. Elzenga, 5 uur nam. Ds. C. A. Korevaar. bediening H. Doop. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. M. C. J. Visser van Rjjdam, jeugddienst. 5 uur nm. Ds. M. C. Koole, bed. H. Doop. Maandag 24 Dec.. 7 uur n.m. Kerkzang- dienst. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, n.m. 10.45 uur Dr. H. Faber, Schiedam. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt. 4 uur n.m. Ds. Adma van IJsselstein. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30 uur Ds. J. Nienhuls. 7.— uur Federatieve Kerstwijding„Het kleine Kerstspel". Evang Luthersche Kerk 10 uur voorm. Ds. J. J. Simon. Maandag 24 Dec. van 23 tot 24 uur,: Kerstnachtdienst metZangkoren. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en "6.— uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10 uur en 5 uur Ds. P. C. ten Brink. Geref. Zondagschool „jozef". Groen van Prinstererschool, Groenendaal, vnn kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereformeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 uur en 4 uur Rem. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref Gemeente Stationsweg. 10 en 5 uur Leesdienst. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois, Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Maandag 24 December 7.30 uur n.m. Het Kerstfeest van 1944. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9.— en 10.30 uur v.m. en 5.— uur n.m. de heer Cappon van Amsterdam. Woensdag 19 December. 3 u. Gebedsuur. Leger des Heils, Zaterdag 7 uur nam. Bidstond. Zondag 10 uur Heiligingsdienst. 3.30 u. Openlucht samenkomst op de Nieuwe Markt. 7.30 u. Openb. samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. Wels. Dokters- en Apojthekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. A J. Kettler. Gouwe 166 en Dr, H. Reedijk, Crabethstraat 45, Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersd. Apoth.Grendel, L. Tiendew, 9 Giraal geld vrij De Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, heeft gisteravond voor de radio gesproken over de slotacte der geldsaneering. De bewindsman deelde hiérbij mede, dat met ingang van 1946, het girale geld zal worden vrijgegeven, bfcnevens het geld, dat nog op de geld- kaart staat. De splitsing van het geld in giraal en vrij, wordt opgeheven. De mogelijkheden van gebruik en beschikking van het geld, dat in omloop is, dus met uitzondering van het geblokkeerde gedeelte, worden weer gelijk. Zijn rede vervolgend, zeide de minister, dat men aanvankelijk geen voldoende nieuw geld had om behalve voor het bedrag der loopende inkomsten ook de noodige kasmiddelen m bankpa pier en muntbiljetten ter beschikking te stellen. Na te hebbn uiteengezet, waarom tot nu toe de dam tusshcen het geld op de girale rekeningen het vrije geld met kon worden doorgestoken, deelde dc mi nister mede, dat begin Januari de effec tenhandel hervat zou worden. Deze han del moet voorloopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenlandsche obli gaties en bankbrieven tegen betaling van geblokkeerde rekening op geblokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den hande in effectenbezit nog niet worden toege laten. Daarom is een nieuwe beleggings- mogelijkheid geschapen. Begin Januari worden verhandelbare spaarcerficaten van 100.— uitgegeven met een rente voet van 2l/2%. Voorts wordt begin 1(146 de rente van den Rijkspostspaarbank van ■2,64% op 2,16% verlaagd. Op deze spaar- certificaten zal ook tot 300,kunnen worden ingeschreven uit geblokkeerd te goed. Verder zal het geblokkeerd tegoed gebruikt kunnen worden voor inschrij vingen op het grootboek 1946, welke in schrijvingen 3% rente zullen dragen. Na ten hoogste drie jaren wordt het groott- boekbezit verhandelbaar en vanaf dat moment begint de aflossing welke zich in 47 jaar voltrekken zal. De minister besloot zijn rede met te- zeggen, dat het economisch herstel zich hier te lande snel volstrekt en dat het inflatiegevaar geweken is. brengen. „Vooruit met de Geit" Deze week brengt de „Schouwburg Bioscoop" George Formby in ziin film „Vooruit met de Geit". On der regie van Monty Banks en gesecondeerd door Flo rence Desmond, zien we den zoo popu- lairen komiek in de rol van een straat armen artist, die zijn pensiongeld niet focer voldoen kan. Door een erfenis van een Tante raakt hij in het bezit van een groot vermogen plus een juweeien-schat. Aan deze erfenis, die hem niet bepaald in den schoot wordt geworpen, zit een bezwaar verbonden. Hij moet op de ver- kooping de stoelen uit den inventaris koopen, want in één van de 7 stoelen zit de schat verborgen. Door enorme on handigheid komt hij echter niet in het bezit van de stoelen en nu komt de race met zijn mededingers, die inmiddels in het bezit van de wetenschap zijn ge komen, om bij de diverse bezittersde stoelen op te sporen en te onderzoeken of de schat daarin aanwezig is. Natuurlijk voert dit tot uitgebreide complicaties, die George Formby alj.e aanleiding geven zijn arsenaal van grollen ten beste te geven. Voor de liefhebbers van dit soort hu mor valt er zeker iets te genieten, doch diegenen die wat meer diepte ook in een humoristische film wenschen, zullen niet in alleyopzichten voldaan zijn. ïn het journaal zagen wij o.a. zeer in teressante opnamen van het proces te Neurenberg. Ter gelegenheid van het Kerstfeest is de zaal zeer stemmig versierd. „Het Verraad" Van „Merijntje Gijzen's jeugd", de veelgelezen boekenserie van A. M. de Jong, leent „Het verraad" zich wel bij uitstek voor verfilming. Deze week wordt in „de Réunie" wederom een vertooriing van deze film gegevfen en het is een aan genaam weerzien. Deze Hollandsche film is anders, dan wat wij meéstal als producten van eigen bodem aanschouwden. De Brabantsche sfeer is goed getroffen en leent zich bij uitstek voor mooie natuuropnamen, waar. van dan ook een dankbaar gebruik ge maakt is. Merijntje, die met zijn kinderzorgen rondloopt, vindt in de Kruik een vriend en raadsman. Begrijpen doet hij den strijd van de Kruik niet, die deze voert tegen den grensjager. De moeilijkheden van de Kruik liggen ook op een ander terrein dan die van Merijntje. De Kruik ziet zijn liefde voor Janneke niet beantwoord. Zij stoot hem zelfs af om den grensjager in zijn plaats te stellen. Dat vertroebelt het onontwikkelde brein van de Kruik der mate, dat hij zich bij het carnaval be- drinktt en een eind maakt aan het leven van den grensjager en Jannekee. Onbe wust van wat er gebeurd is, komt Me rijntje het mes van de Kruik terugbren gen en levert daarmede het bewijs voor de schuld van zijn vriend. Marcel Krols speelt Merijntje, precies zooals wij hem uit dem'hoek kennen: het naieve dorpskind, worstelend met zijn problemen. Piet Bron is een ruige Kruik, terwijl de schrijver zelf als „Mijnheer de Pastoor" optreedt. Vermelden Wij nog, dat het voorpro gramma, behalve het Nederlandsche Nieuws een teekenfilm brengt over de staking van de ooievaars. Fernandel als „Rebel" Bijna elk land, dat films produceert heeft zijn komiek en de Franschen heb ben Fernandel tot hun geliefden film dwaas gekozen. En op dit punt hebben zij geen slechte keuze gedaan. „Thalia" vertoont hem deze week in de .„Rebel", Zooals gewoonlijk in komische films, gaat het hem of buitengewoon goed of alles loopt hem tegen. Fernandel treedt in de „Rebel" aan vankelijk op als lid van een band, die het publiek op een oceaanstoomer ver maakt. In S. Stefano legt de boot aan, hij gaat aan land, wordt bestolen en mist de boot. Het ongeluk brengt hem op een bananenplantage, waar hij als slaaf be handeld en mishandeld wordt, vooral door toedoen van den eigenaar der plan tage, die hem van een flirt met zijn vrouw verdenkt. In het land, waar Fer nandel in verzeild is geraakt, heerscht complete anarchie en ternauwernood ont snapt hij eenige malen aan den dood. Hij weet met een stel kornuiten uit de gevangenis te breken en overrompelt een wapentransport. De Franschen zijn mati ger in het gebruiken van komische scè nes dan-de Amerikanen en ongetwijfeld zal dit bij sommigen in den smaak vallen. Het voorprogramma bevat o,a. de aan komst van Willy den Ouden in Neder land opnamen van Walscheren en- een bekoorlijk muziekfilmpje. Aan het gezicht van Olivier bemerkten Gezina en ik al gauw, dat onze zoon niet zoo'n beste stemming had. En wij weten al gelijk wat er aan de hand is: hij heeft weer te veel bezoek gehad. Vroeger, toen ik zelt nog in de zaak zat, vertelde ik des avondfe met trots, hoe veel klanten, er -geweest waren,' verdeeld over anthraciet (waar het meeste aan verdiend werd) cokes en turf. Dit laatste hebben wij er alijd maar bij genomen, hoewel een ondankbaar artikel, bovendien een artikel waardoor onze brandstoffen handelaarsstand in opspraak is gekomen. Een van mijn klanten schoof mij n.l. eens in de schoenen, dat turf-tellên vakman schap vereischte en legde dit als volgt uit: Jullie praten onder het tellen, één, twee drie, dan zegg je plotseling, hoe oud is die jongste van jou nu al? En het ant woord luidt: zeven. Dan tellen jullie daarop door: zeven, acht, negen, tien enz. Gemeen eigenlijk, om ons zooiets in de schoenen te schuiven. Anders wel toeval lig, dat juist de heele aftel-wereld „turft" - met het tellen. Misschien doen ze wel al- lemaal zoo! Maar als Olivier egenwoordig spreekt over „zijn bezoek", bedoelt hij niet de klanten, maar het leger ambtenaren, dat dagejijks met de ,,tasch-met-de-kleppen" op pad ik. En zoo hal hij vandaag gehad een amb tenaar van het kolenbureau, een van het Rijksbureau, een voor de bonnencontróle en een van de prijsbeheersing. En nu begrijpen de klanten nog niet, aldus Olivier, waarom de kolen zoo duur geworden zijn! Eerst als wij drietjes onder een gezel lig bakje koffie nog wat napraten, zakt g Oliviers booze bui en zooals het een goed Nederlander betaamt, gaat hij toch opge wekt naar huis. Ik wensch hem bij de deur sterkte voor den dag van morgen en „veel klanten". Het Ned.-Indische leger in actie Het Opperbevel van het Nederlandsch- indische leger maakt bekend, dat de Kampong Pasar Minggoe, bij Batavia, op den 20sten December door het Neder- landsch-Indische leger gezuiverd en bezet is. Bijzonderheden van de actie zijn nog niet beschikbaar. Port voor post uit Indië De persdienst der P.T.T. 4ee^ °"s •mede: de correspondentie uit Ned.-Indië welke per luchtdienst BataviaAmster dam zonder kosten voor de afzenders ongefrankeerd wordt verzonden, werd tot nu toe zonder heffing van de geadres seerden uitgereikt. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat hiermede niet onbeperkt kan worden voortgegaan. Daarom zullen de frankeer- kosten voor,stukken die na 17 December 1945 per vliegtuig uit Ned.-lndië in den Nederlandschen dienst worden aange bracht, van de geadresseerden worden geheven. Deze kosten bedragen voor brieven 30 cent per 10 gram en> 20 cent voor den briefkaart. De Maashaven als Graanhaven in gebruik Het herstel van de Rotterdamsche ha- yen vordert met bekwamen spoed. Zoo is de Maashaven thans weer op normale diepte gebracht en met ingang van van daag weer als van ouds als graanhaven in gebruik genomen. Reeds zijn het Ame- rikaansche stoomschip „Richard Jor" dan", „Gatling", komende van Baltimore en het Engelsche stoomschip „Teedmoré Park", komende van St. John, de haven met een groote graanlading binnengeko men, om te lossen aan de silo. P.O.D» Schiedam roept getuige op De heef Hollander of Den Hollander, ver moedelijk als controleur in Maart 1941 werkzaam geweest bij de z.g.n. „Ringe- tjesfabriek" aan de Galileistraat te Rot terdam, wordt verzocht zich te melde bij den P.O.D. te Schiedam. Hij d,en als getuige te worden gehoord. •ylrrrlrlr» I

Groot Gouda | 1945 | | pagina 4