fEsn bszask aan den Wieringeraearpoldar Een JONGEN autoMleeder Voor konijnenvellen KERSTDIENSTEN Denkt om Uw Nieuwjaarsadvcrtuntie Maandag 24 Dec. a.s. (^es|Qten Fa. J. L. Bruns, Kleiweg. Gouda EEN WINKELJUFFROUW AFWEZIG W.W.DEPEGT Radio-programma ZONDAG G. A. BENNIS GEMEENTE REINIGING - GOUDA der VRIJE EVANG. GEMEENTE (Zeugestr. 38 CHR. v d. HEUVEL, GOUDA BALLBOOM-DANCING- TOT 1 JANUABI van hedenavond. HILVERSUM I 301 M. 18.00 Cantabile-Septet; 18.30 Het Rijk Overzee. „Herdenking bevrijdng van Ne derland van Neriprlprjff" 19.00 Nieuwsberichten orkest, m.m„v Daniele Serre, tenor; 9.30 Het Boyti Neel Strijkorkest; 10.00 Hoogmis uit de Norbertijner Abdij van Berne te Heeswijk. 11.30 Werken van Franz Liszt; 12.00 Nieuwsberichten; 12.20 Salonmuziek, afgewisseld door orgel- en - pianospel; 13.00 Eddy Waüs speelt; 13.45 np nrpppo Lich^p or^p-b'Tr^en; 14 30 In het land der r. j- c-i cu ^p?rtfgej'1 stePPeJ 15-00 Gramofoonmuziek; 15.15 19.30 Radio-Film-Show; 20.00 Nederland i Vaudeville-orkest o.l v. Cor v. d. Linden: Herrijst. Pater Henri de Greeve: „Licht- Opnieuw ligt de polder droog, •- maar vele wonden dienen geheeld te worden. baken"; 20.15 Zoo speelden de meesters zelf; 20.30 Aansluiting smet het Aether Restaurant; 21.30 Beelden uit mijn kin derjaren door S. de Vries Jr.; 22.00 De Speellieden o.l.v. Wessel Dekker; 22.15 Tihoutover: „De crisis in d eopvoeding"; Mensch en Maatschappij. Mej. Th. C. 22.30 Benedict Silberman en zijn Novelty Serenaders; 23.00 Nieuwsberichten; 23.20 Avondwiiding. Ds/ W. Willemse, Ned. Herv. Pred te^ Hilversum; 23.30 Slaap liedjes voor jong en otid; 24.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht; 18.30 Gevraagde gram. platen; 19.30 Pro gramma voor de Ned. Strijdkrachten;' 20.00 Ensemble Jetty Cantor; 20.30 Sportpraatje door Cris Geudeker; 20.45 Het Omroep-orkest o.l.v. Koos van der Griend; 21.45 Avondwijding. Ds. J. Zuur deeg, Ned. Herv. Pred. te Hilversum; 22.00 Nieuwsberichten; 22.20- Herinnerin gen aan Jerome Kern; 23.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I 301 M. 8.30 Van man tot man. Kap. Pater M. Goossens, O. F. M. „Op weg naar Beth lehem"; 9.00 Nieuwsberichten; 9.20 Wie ner en Doucet, piano; 9.30 Twee viool sonates; 10.00 Zondagshalfuur voor kin deren. p.l.v. Mevr. L. Spelberg-Stokmans; 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst uit de Gr. Kerk te Hilversum. Voorganger: Ds. W. Willemse; 12.00 Suite uit ballet „Uncle Remus", Gordon Jacob; 12.15 Instr. so listen concert; 13.00 Nieuwsberichten; 13.20 Orkest Carlo Carcassqla; 13.50 De spoorwegen spreken. Dr. P. Th. Posthu mus Meiies; 14.00 Programma van de P. C. J.; 14.30 Concertgebouw te Amster dam. Weihnachtsoratorium "van Bach, o.l.v. Anthon v. d. Horst; 16.00 Moderne klassieken. „De vreemdeling „door Lady Gregory; 16.20 Caspar Cassado, cello; 16.30 Ziekenverlof; 17.30 Gewijde muziek; 18.00 Merchant Seamen Suite van Lam bert; 18.15 Bob Scholte met pianobege leiding; 18.30 Viool en pianosoli; 19.00 Nieuwsberichten en reportage; 19.30 Kerstprogramma door het Utr. Vrouwen koor o.l.v. Karin Kwant-Törngren; 20.00 Nederland Herrijst: Bernard Verhoeven over „Het Roode Kruis"; 20.15 Dolf v. d. Linden en zijn Metrooole-orkest. zang van Tony van Hulst; 21.00 Muziek met nieuwe intervallen; 21.08 Rubriek van den weder opbouw. 21.15 Het Sylverstre-trio; 21.45 Kleine gedichten van Richard Minne, voorgedragen door Joop Reinboud; 21.50 Geliefde repertoire stukken; 22.15 Mensch en Maatschappij. Dr. F. Boorwinkel over „De maatschappij en Ged"; 22.30 Op den drempel van den nacht; 23.00 Nieuwsbe richten; 23.20 Avondwijding. Prof J. H. Bavink, Geref. Pred. in algem. dienst. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuwsberichten; 8.20 Zondagoch tendconcert; 9.00 Mario Traverso en zijn 16.00 Filmpraatje door L. J. Jordaan; 16.15 De korte dagen. Gabaretrevue o.l.v. Willy van Hemert; 17.00 Laurens Bogt- man, bariton, Henk. te Strake, piano; 17.30 Oomè Keesje; 18.00 Nieuwsberich ten; 18.20 Jan Corduwener Non-stop; 18.45 Denksport Prof. F. H. Schuh; 19.00 Sam Swaap, viool, Ida Rosenheimei1, piano; 19.30 Cabaretprogramma voor de Nêd. Strijdkrachten; 20.00 Oehler Koe- ning (gele slang) deel II. Hoorspel; 20.30 Omroep-Kamerorkest o.l.v. Jaap van Gin- niken, m.m.v. Rosa Spier, harp; 21.30 Brief uit Londen door J. H. Huizinga; 21.45 Avondwijding. Kap. H. J. J. v. Schaik v. d. Par. van St. Jryi te IJiren (N.H.); 22.00 Nieuwsberichten; 22.2(f Wil Walis met „Sweet en Swing". 23.00 Slui ting en Wilhelmus. PROF. DR. LOGEMANN IN DE TWEEDE KAMER Verklaring over Indië De minister van Overzeesche Gebieden, Prof. Dr. J. H. A. Logemann heeft gister middag in de Tweede Kamer een nadere verklaring afgelegd over den toestand in N.O.-Indië. Hij zeide o.m.: de bijeen komst te Singapore op 6 Dec. onder lei ding van den Supreme Alliede Comman der in Z.O.-Azië Lord Louis Mount Bat ten had ten doel een gedragslijn vast te stellen. Onze bondgenooten blijven zich strikt beperken tot die opdracht. Deze houdt in ontwapening en Concentratie der Ja panners, bevrijding en veiligheid van krijgsgevangenen en geïnterneerden. Met dit al blijft de in Singapore getrokken gedragslijn naar een beperkt doel leiden. Het mag niet verbloemd worden, dat de uitvoering der geallieerde taak over ge heel Java zeer zwaar is en tijd eischt. De vraag behandelende waarom onze eigen troepen nog niet zijn ingezet, zeide de minister, dat dit zeer zeker geschieden zal maar dat dit tot dusverre achterwege was gelaten, om redenen van zuiver za- kelijkeu en fnifitairen aard. Onze troepen komen gelijk bekend is, in het Oosten ter beschikking van den Supreme Allied Commander en het is deze, die beslist en de verantwoording draagt, wanneer en waartoe deze troepen zullen worden gebruikt. De taak van Nederland is niet beperkt tot die, welke op den geallieer den oppeibevelhebber rust en waartoe wij onze strijdmiddelen te zijner beschikking moeten houden. Nederland's -taak omvat bovendien herstel van Staat en Maat schappij en dit kan 'en mag niet alleen door wapendwang worden nagestreefd. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST GOUDA - Ia verband met de Kerstmis en Nieuwjaar zal de Distributiedienst op Maandag 21 en Maandag 31 December a s. gesloten zijn. Abonneert U op „Groot Gouda" 2000 K.g. wappens en munitie, die in de Wieringermeer waren verborgen, konden i echter tiidinr in veiligheid en buiten het bereik van de Duitschers worden gebracht Per boot togen de Duitschers later op roof en stalen het meubilair van de zol ders. 1 Hadden zij voorzien, dat het zoo erg zou worden? Getuige het excuus, dat een week later werd gedaan, zekér niet. Het Duitsche opperbevel gaf toen toestemming om de gaten te dichten, waarvoor zij het materiaal zou leveren, terwijl via het In ternationale Roode Kruis brandstof uit Engeland zou. kunnen komen. Dit Du'tsche aanbod werd natuurlijk prompt afgewezen. Het vervolg Zoo speelden wind en golven geduren de bijna 8 maanden hun spel in den pol der en de gevolgen zijn verschrikkelijk geweest. Te Medemblik werd aan de persverte genwoordigers een film getoond, die een beeld gaf van den polder onder water, waarbij ook de vernielingen aan de slui zen van den Afsluitdijk en bij De Oude Zeug opgenomen waren. Zoo wisten wij hoe het was, toen wij Medemblik verlieten. Dan rijden wij langs den dijk om even later over dezen dijk heen den polder binnen te gaan.- Even houdt de., wagen stil en dan Hoe het is Een eindelooze grijze vlakte ligt er voor ons. Zoover het oog reikt 'is alles onder een laag grijze slib bedolven. De hoornen, het land, grijs, grijs, grijs! Troosteloos en eindeloos In de verte steken de daken van de groote stallen en schuren op. Het lijkt het oude beeld, maar de werkelijkhéid zien wij eerst, wanneer wij dichterbij ko men. Van alle boerderijen zijn de wonin gen volkomen ingestort. Er is niets over dan een hoop puin, precies binnen de muren gevallen. De muren hebben den aanhoudenden druk van het golvende wa ter niet kunnen weerstaan. Zoo is het ook met de schuren en stal len. Alleen hebben dé betonnen en ijzeren steunpilaren hier stand gehouden. De da ken, voor zoover zij boven het water uit staken, zijn vrijwel in tact, de muren zijn echter weggeslagen. Zoo rijden wij voort over den weg, die opvallend schoon tevoorschijn is gekomen, over bruggen, waarvan de opritten allen' zwaar beschadigd zijn door het water, dat langs deze hellingen spoelde. Langs de weg staan scheefgezakte telefoonpa len, de draden hangen slap, hier^en daar hangt er wat wrakhout in. Niet zoo erg. Het was een Duitsche lijn! In een veld ligt een dak van een schuur, weggespoeld! Een betonnen onderstuk van een tuin huis ligt tegen een slootkant. Aanvan kelijk dreef het heele tuinhuis weg, maar de zware onderbouw raakte los en zonk. Langs Middennieer en Slootdorp gaat het naar Wieringerwerf. Overal het zelfde beeld: ingestorte huizen, de ove rige leeg en vuil, half ingestort, wezen loos gapende holten, waar eens ramen waren. In Wieringerwerf stappen wij uit. Veer tien dagen geleden moest men hier tot over de knieën door het water. Sinds acht dagen is het droog. ..Hier is Het dprp", zegt onze begelei der, wanneer wij^op een vlakte zijn aan gekomen. Een eerst dan ziet U de puin— hoopen, die rij aan rij, straat aan straat, getuigen vah wat hier gebeurde. Alleen het Domeinkantoor staat overeind en de woning van den Rentmeester, alhoewel beschadigd*. Het ziet eruit alsof er brand is geweest, zwart en ontdaan van alle hout. Alle verdere woningen, het stad huis en twee van de drie kerken, zij zijn slechts puinhoopen. Dit dorp heeft geen bombardement of artilleriebeschieting meegemaakt, maar toch is het het zwaarst getroffen dorp van Nederland. Tijdens den terugrit hooren wij nog, dat het een groot geluk is, dat de slooten meerendeels gaaf te voorschijn zijn geko men. Ook de drainage is nog in tact, het geen van groot belang is voor de plannen tot inzaai van dén oogst voor 1946. De groote moeilijkheid levert echter het wo ningprobleem op. De boeren zullen schuil- keeten krijgen op hun erven, teneinde het mogelijk te maken aldaar te over nachten. Voordat de geheele gemeenschap zich er weer vestigen kan, zal er nog veel moeten worden gedaan. Denkt U zich eens in: scholen ontbreken, een verzor gende middenstand vindt geen winkels, werkplaatsen of magazijnen. Toch zullen al deze problemen op kor ten termijn opgelost moeten worden. En dat zal ook gebeuren. De meerbevolking is jong en vooruitstrevend. Voor het over- groote deel hebben zij zich in de afge- loopen jaren kranig gedragen en werd de voedselvoorziening van verschillende or ganisaties van hieruit verzorgd. Ook vele stadskinderen vonden hier herstel van krachten. Zoo staan zij nu als vrije Nederlanders, die aanpakken willen en een groot doel voor oogen hebben: in 1946 een oogst uit den polder! Er waren natuurlijk enkele boeren, die zich zwaar hebben misdragen tijdens de bezetting, doch thans is een mogelijkheid geschapen om deze lieden uit den poldèr te weren. Het gaat natuurlijk niet aan, dit zij tusschen haakjes opgemerk, om de geheele bevolking van de Wieringermeer over een kam te scheeren en hen zonder uitzondering voor zwarte handelaren uit te krijten. En thans staan zij aan het begin van een onnoemelijk zyvaren arbeid. Men'wordt er even stil van als men een boer met zijn tractor bezig ziet zijn land weer om te ploegen. Een eenzame figuur in een eindelooze grijze vlakte. Dat is moed! Dat is volhar ding! Pet af voor deze menschen! Voor het Domejnkantoor hi Wieringer- werf staat het beeld van „De Maaier", dat tot opschrift draagt: „Hier werd een toekomst geboren, Bouwt voort!" Vreemde handen hebben getracht deze toekomst te smoren, maar de boeren van de Wieringermeer hebben het juiste ant woord gevonden: Zij bouwen voort, ge stadig en langzaam, maar energiek, aan het herstel van hun dierbaren grond, aan het herstel van Nederland! Zenuwarts GEVESTIGD ie GOUDA Crabeihsiroai 5 Spreekuren worden nader bekend ftcmaakl gevraagd voor opleiding Gouwe 30 Gouda Waar blijft betalen wij vanaf f 1.- tot f 1.25 per stuk. Bij J. NOBEL Tuinstr. 73 PAKHUIS HOEFSTEEG «lefoon 3014 - Gouda Aan de inwoners van Gouda wordt bekend gemaakt, dat in verband met de a s. Kerstdagen het huisvuil in die week slechts éénmaal^ zal worden opgehaald en wel in de gewone volgorde op Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagmorgen Op Dinsdag 1 Januari a.s. wordt GEEN huisvuil opge haald. Het huisvuil uit de Dinsdagwijken zal in die week op Woensdag worden opgehaald. le Kerstdag 6 unr Wijdingsdienst, Spr. Ds. Leep en de heer J. de Gruijl Onderwerp„Nacht en Dag" 10.30 U. Kerstdienst. Oaderw. „De zwoegers bij de kribbe" 5u.n.m. Kerstdienst. Onderw. „De geleerden bij de kribbe beide diensten Ds. H. C. Leep 2e Kerstdag 10.30 u. Liturgische Jeugddienst, Ds. H. C. Leep Oaderwerp Vredevorst Het zangkoor „Looft den Heer" verleent medewerking Allen hartelijk welkom I DE KERKERAAD Vanaf heden kunnen voor Club- en Privélessen in Januari a.s. enkele nieuwe leerlingen worden aangenomen ZOUTMANPLEIN 1 Voor direct gevraagd met het vak bekend Boven 20 jaar. Aanmelden BAKKERIJ JOH. VERWEIJ Markt 69 Het Hoofd van den Politieken Opsporingsdienst te Gouda, maakt bekend dat deze dienst op Maandag 24 Dec. a.s. voor het publiek GESLOTEN zal zijn Tandarls BICKNESE O I

Groot Gouda | 1945 | | pagina 5