3fJ35R ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Een Gouwenaar keert terng I WeecfociM II MAANDAG 24 DECEMBER 1945 Bur.: Markt fi7, Gouda. Tel, 3098. STADSNIEUWS Wat is er in Gouda te doenf I Redactie: L. J. A. v„ d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 112 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda MAAKT MACHT Administratie: M. J. van Loon Abonn. p.w. 25 ct. Losse nurnm. 10 ct REGEERINGSDIENST „OOG EN OOR". Het Kantoor Gouda van den Re- geeringsdienst „Oog en Oor" is met ingang van heden verplaatst van Crabethstr. 3 naar Westhaven 19. Van Vrijdag a.s. af is het kan toor voor het publiek eiken dag geopqnd des morgens van 10 tot half 1 en des middags van 24 uur. !>es Zaterdags van 10 tot 12 uur. Maandag 31 Deoember is het kan toor gesloten. MOEDERCURSUS. Op Dinsdag 15 Jan. a.s. zal er een nieuwe Moedercursus begin nen. De opgaven voor deelneming (liefst schriftelijk) worden inge wacht: Spieringstraat 113, Gouda. JUBILEUM. Op 27 Dec. a.s. hoopt onze oud*- stadgenoot, de heer P. de Waal, den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Goudsche Clucose fabriek, thans vestigd te Koog' a. d. Zaan. De heer P. de Waal is thans het hoofd van de afd. Boekhouding. Voorzitter Polder Sluipwijk Onze stadgenoot, de heer P. van der Linde, rentmeester alhier, is gekozen tot voörziter van het Waterschap van Sluip wijk. De heer v. d. Linde was Heemraad in bovengenoemd waterschap. GOUDSCHE AFD, N.V.B. 40 JAAR, 1 Ter herdenking van het feit, dat de Af deeling Gouda van den Ne- derlandschen Voetbalbond 40 jaren geleden als Goudsche Voetbalbond werd opgericht, zal een receptie worden gehouden op Zaterdag 5 Januari 1946, des middags van 3.30 tot 5.30 uur in de achterzaal van Café Restaurant „De Beursklok", ingang Zeugestraat, te Gouda. FEESTMIDDAG OUDEN VAN DAGEN. Zaterdagmiddag j.l. organiseerde de Centrale van Buurtvereenigin- gen te Gouda in Concordia een ge slaagden feestmiddag voor Ouden van Dagen. Het verheugt ons, dat de Centrale ook aan deze groep Gouwenaars haar aandacht besteed. OUDERAVOND O.L.S. No. 1. Voor het eerst sinds 1942 waren veel ouders en het gezamenlijk per soneel Dinsdagavond bijeen in het gymnastieklokaal.. De ^avond werd geopend met enkele liedjes, op grappige wijze voorgedragen door leerlingen. In zijn openingswoord bracht de heer Becker, thans hoofd O.L.S. 1, hulde aan het vorige hoofd, den heer de Bruin en aan de per 1 Jan. vertrekkende Mej. N. Klomp en den heer A. v. d. Vlist, die al len meehielpen pen voortreffelijk^ onderlinge sfeer te scheppen. Als spreekster was uitgenoodigd mej. de Wilde, directrice der Huis houdschool, die in haar toespraak het voordeel en nut van dit on derwijs deed uitkomen. Na de pauze sprak de heer Swaneveld, die het ijverheids-onderwijs aan zijn Am bachtsschool enthousiast en boei end propageerde. Beiden stelden als attnimum trv>1,afi,n gseisch het met goed gevolg doorloopen van het 6e leerjaar. Met een hartelijk woord van dank besloot de heer Becker dezen leerzamen en vlotverloopen Ouder avond. Hierna werd nog door* de ouders gebruik gemaakt van de gelegen heid tot een persoonlijk onderhoud met de respectievelijke leerkrachten OUDERAVOND VAN DE SCHOOL VOOR V.GX.a Op den Donderdagavond gehou den Ouderavond 'van de Openbare school voor voortgezet gewoon la ger onderwijs, hoofd de heer J. Eelkema, werden als nieuwe leden van de Oudercommissie gekozen de heeren C- L. C. van der Hoeven en F. Lugthart en dp dames Mevr. A. de Vos en Mevr. C. Baas. Blijvend lid was de héér K. Markus. Onder leiding van Mej. A. C. E-. Visser werd door meisjes van het 7de en 8ste leerjaar opgevoerd de operette „De Wonderbloem", wat een groot succes werd. Het hoofd der school wees op de afbraak bij het onderwijs door den oorlog in materieel en cultu reel opzicht en wekte de ouders op rot medewerking bij den we deropbouw. Hierna werd de zeer geslaagden avond besloten. BUURTYEREENIGING „ORANJE BEVRJID", St. Jobstr. Na op Dec. j.l.-een goed ge slaagd St. Nicolaasfeest te hebben gegeven voor de kinderen, gaf bo vengenoemde vereeniging op 22 Dec. j.l. in de aardig versierde zaal van Hotel „Central", een feest avond voor haaf leden. Bijna alle buurtbewoners en verschillende in- troducé's waren aanwezig, toen de voorzitter der feestcommissie dezen avond opende en allen een paar prettige uren toewenschte. Hierna werd begonnen met het afwerken van het programma, wat geheel door eigen krachten verzorgd werd (behalve het muzikale gedeelte, dat in zeer goede handen was). Zonder te kort te doen aan de prestatie's der pverigen, willen wij toch in het bijzonder vermelden de Hum mer's „Snip en Snap", „Het dra ma", „De dubbelganger", „Het waarheids apparaat", „De pyama" en verschillende zangnummers, wel ke bij de aanwezigen zepr in den smaak vielen. .Na het beëindigen van het programma, werd nog eeni- gen tijd in een gezellig samenzijn doorgebracht, waarna om 12 uur de voorzitter der vereeniging dezen intiemen en prettigen avond sloot, met in het. vooruitzicht een nieu wen feestavond. Wij zitten tegenover onzen oud-school vriend en studiegenoot den eersten stuur man op de groote vaart, den heer P. J. Endenburg, die na een afwezigheid van zes jaren, in deze dagen behouden is thuis gekomén. Zoo'n wederzien, onder het ophalen van oude school-belevenissen, is geen in terview, het is een elkaar van de gebeur tenissen van dezen, thans gelukkig ach ter ons liggenden tijd, op de hoogte brengen. Maar het avontuur slaat over in het relaas van den zeeman, die, zooals op merkelijk is bij alle thuisgekomen zee vaarders, alles heel gewoon vindt, eigen lijk niets bijzonders. Waar zat je, toen bij ons in Mei 1940 de oorlog begon? Ik was in Mei 1939 nog in Holland ge weest, voer toen op de „Macuba", een Shell-boot. Reeds toen zat de oorlog in de lucht en ook onze schuit werd van oorlogsuitrusting voorzien. In Mei 1940, lag de „Macuba" in Balikpapan en wij maakten een reis naar Britsch-Indië. Naarmate de geallieerden over de ge- heele wereld benzine, in het bijzonder vliegtuigbenzine noodig kregen, werd de boot overal daarheen gedirigeerd, waar deze olie voor de oorlogvoering noodig was. Ongeveer in dien tijd was het, dat het schip in Singapore moest dokken en ik werd overgeplaatst op de „Antoma eveneens een tank-boot van de Shell. Via Kaapstad ging het met olie naar Enge land. Zoo heb ik drie jaar een heen-en- weerdienst gehad, eerst op de „Antoma daarna op de „Cistula". Wij maakten reizen van Mexico naar Engeland en van Aruba naar Engeland. Nimmer aangevallen? O, ja, laat ik eerlijk zeggen, wij heb ben met ons allen menigmaal in angst gezeten bij zoo'n aanval door de be- ruchte Focke-Wulffs. De één ging loopen schelden, de ander ging lezen een derde kroop in zijn kooi, persoonlijk ging ik altijd aan mijn liefhebberij, hand-arbeid. Eens ontplofte er een bom onder het schip het leek alsof de heele schuit werd opgetild, een andere maat schoot een Duitse he onderzeeër «en torpedo midden in het schip, wat wij nooit gedacht had den, bleek mogelijk, de torpedo is als het ware gestikt in de benzine, geen en kele ontploffing was er het gevolg van. Zoo hoog was de benzine uit het ruim geslagen, dat de twee dienstdoende offi cieren doordrenkt waren van de benzine. Een geluk dat zij zich aan het voor schrift van niet-rooken gehouden hadden. Een anderen keer was een Duitsche on derzeeër vlak voor ons schip door een dieptebom geraakt, hij ging onder ons door, en kwam achter ons weer boven water. Men gooide het luik open en zeven Duitschers sprongen overboord, zij zijn allen verdronken. De andere 47 opvaren den zijn adn boord gebleven, wij hebben de boot op sleeptouw genomen en zijn er de Clyde in Schotland mee opgevaren. In November 1943 heb ik cursussen in Engeland gevolgd, eerst in Liverpool, later in Londen. Het gevolg hiervan was, dat ik in het voorjaar 1944 officier werd op een vliegtuigdekschip. Een vol jaar heb ik hierop gevaren tusschen Engeland en Halifax in Canada. Merkwaardigerwijs heeft onze verteller ,over dit schijnbaar zoo gevaarlijke kar wei het minst te zeggen. Hoewel ook het varen hierop niet zonder avontuur was, hebben zich dit laatste jaar van zijn oor log ter zee geen buitengewone inciden ten voorgedaan. Wel daalden en stegen er geregeld vliegtuigen van en op en me nige geallieerde vlieger heeft zijn leven apn deze drijvende vliegvelden te dan ken, die behalve een vliegtuigmoeder schip ook gelijk tanker waren. En waar zat je toen ons land bevrijd werd? Te Falmouth in Engeland, luidt het antwoord. En als wij vragen naar de verdere plannen, dan hooren wij, dat er „recht" is op zeker 8 maanden vacantie, waar van er echter wel zes of zeven zullen af vallen. ,En of, dat nu den ondervraagde spijt, wij weten het niet, maar wij zijn zekerder geworden van ccn oud gezegde, dat het altijd de zee is en blijft, die den echten zeeman trekt. GOUDSCHE H.B.S.-VER. In Kunstmin had Zaterdagavond de tweede feestavond van G.H.B.S. V"er. plaats. Na een kort welkomst woord van den heer J. Geverink Jr. en het zingen van het H.B.S.-lied, werd „Haar laatste wil", blijspel in drie bedrijven, onder regie van den heer C. de Man, met succes ten tooneele gebracht. „Haar laatste Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Wisselende bewolking, plaatsel. buien Vrijw. zacht weer. Tijdelijk nog krachtige, doch later afnemende Z. tor Z.W. wind. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Ma- rijntje Gijsens jeugd „He* verraad". Schouwburg BioscoopVrijdag t/m. Donderdag„Vooruit met de Geit". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „De rebel". Donderdagavond 8 uur, ConcordiÉ „Oranje- Hotel" door Pierre Balledux. wil" was vastgelegd in een testa ment met eigenaardige bepalingen, waardoor de familieleden lang in onzekerheid blijven, wie de erfenis zal krijgen. Natuurlijk kwam er ook een liefdes-scene in voor, welke gelukkig kinderlijk werd gespeeld. Dat dit stuk een succes is gewor den, komt voornamelijk door het spel van Han Gerritse en Jo van Maren, die resp.- de kruidenier en de huisknecht vertolkten. Volgens de voorzitter is het buitengewoon moeilijk om een tooneelstuk, ge schikt voor Tï.B.S.-leerlingen, te vinden. Wij deelen zijn meening ten volle, want ook dit stuk is uit een opvoedkundig' standpunt beke ken niet best. Na afloop was er een bal onder beschaafde leiding van den dansleeraar Chr. v. d. Heu vel, bijgestaan door de „Melody Boys", een typisch schoolbandje met aardige zang van mej. G. van Leeuwen. Al met al was het een buitengewoon geslaagden avond. KERSTKRANSJES ZONDER INLEVERING? Van het motorschip' „Anna Ma ria", liggende in de Gouwe, werden twee kisten ontvreemd, elk inhou dende 150 doosjes a 200 gram-kerst kransjes ten nadeele van „Bonera". PREDIKBEURTEN. Mits niet uitdrukkelijk vermeld worden onderst, diensten Eersten Kerstdag gehouden. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk) 10 aur v.m. Ds. M. C. Koole, 5 uur nam. Ds. Gerh. Hals. Westerkeik v.m. 10 uur Ds. C. A. Korevaar. Tweede Kerstdag. St janskerk v.m. 10 u. Da. L.S.deLint van Sluipwijk. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, 10.30 n. Mej. Ds. C. P. Thomsen medewerking Zangkoor. Remomtr. Gereform. Gemeente 10.30 uur Ds. Nienhuis A Capellakoor. Evang. Luthersche Kerk 10 u. Ds. J. J. Simon, Liturgische dienst. Oud-Katholieke Kerk v.m. 7.en nam. 6 uur Pastoor Qiskes. Geref. Kerk 5 uur n.m. Kerkdienst. Medi tatie. Zang van het Kerkkoor Gerrformeerk Kerk v.m. 8.30 u. Remonstr; Kerk tn nam. 4.~ a. Kleine Kerk, Peperstr. Ds G. Koenekoop. Tweede Kerstdag v.m. 10 u. Rem. Kerk, Geref. Gemeente, Stationsweg 10 en"5 u. de Heer Chr. van Dam van Gouda. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. Ds. A. Dubois Tweede Kerstdag 10 uur Ds. A. Dubois. Nederl, Geref. Gemeente, Turfmarkt 54, 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Tweede Kerstdag 10 uar Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evang. Gemeente geb. Zeugestr. 38 6 uur v.m. Wijdingsdienst. Ds. Leep en de heer J de Grnijl. 10.30 en 5 uur Ds. Leep. Tweede Kerstd 10.30 u. Litur. dienst Leger des Heils 6 uur en 10 uur voorm. 3 uur ea 7.30 uur nam. Leiders Luit-Kol. en Mevr. J. Grimijser. Tweede Kerst 10 u. v.aa. en 7.30 u. nam. Leider Majoor H. Wels. m tl HE fff GROOT GOUDA ii* r». /- v- Sri !'!?1 V

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1