ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN MA^VWoïr NUMMER 113 DONDERDAG 27 DECEMBER 1945 STADSNIEUWS Aan den Yoemond Tan bet Kerstfeest. WcecbedM Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij yerzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct In de geheel volgestroomde St. Janskerk vond Maandagavond in het kader der Kerst- wijdingen een Kerstzangdienst plaats, waarin Ds. H. C. Leep, als voorganger het een voudige verhaal van het Wonder der Geboorte te Bethlehem weer deed leven. In den eerste meditatie spiak ds. M. C. Koole met als onderwerp: „De aanbidding gezocht" naar aanleiding van Matth. 2 2. Ds. Koole ving aan met te zeggen, dat aan den vooravond van het Kerstfeest, van Gods Geschenk aan de wereld, de Kerk over de geheele aarde herdenkt, dat God zijn eenig- geboren Zoon gegeven heeft, niet alleen destijds voor het Joodsche Volk, maar ook nog nu, voor de geheele menschheid. In Israel is destijds de vuurhaard ontstoken, die eens de wereld in gloed zetten zal. Overgaande op de Wijzen uit het Oosten merkte Ds. Koole op, dat hier menschen door God werden aangesproken om Zijn Zoon te aanbidden. Op deze wijze gaat de Heer dikwijls te werk, ook in onze dagen. Zoo velen ,zijn in aanraking geweest met de Boodschap Gods, maar het leeft alleen in hun onderbewustzijn, zelfs bij menschen, die jaar en dag in de Kerk zijn gezeten. Door laed, terreur, ellende heeft God velen aangesproken. God spreekt de menschen aan in de taal die zij verstaan. Zoo werden de Wijzen geleid door de Ster, die hen naar Bethlehem voerde. De Ster, of wat God ook gebruikt, zendt Hij uit om ons te vinden. Het gaat erom, dat Hij gevonden wordt, Die op aarde kwam om vrede en geluk te brengen aan da menschheid. Door het Woord alleen komen wij tot Christus. Wie Hem zoekt, vindt Hem, hoorend, geloovend door het Woord, aldus 'besloot Ds. Koole zijn meditatie. ,Na zang van het kinderkoor, dat onder leiding van den Heer A Herstel zijn mede werking verleende was het woord aan Ds. G. Koenekoop, ,die sprak over: „De aan bidding gevonden" met als tekst Matth. 2 10-11. Voor een recht inzicht in de k^mst, de vreugde en de aanbidding der Wijzen, moeten wij ook oog hebben voor Gods Verbond met Vader Abraham, een Verbond, dat God vandaag met iedereen van elke taal, van elke natie wil sluiten, aldus spreker. De tocht der Wijzen was moeilijk. Toen zij bi) Herodes kwamen bleef deze thuis, een Koningskind geboren, beteekende een con current. Ook de Schriftgeleerden zeiden van daag niet te kunnen gaankan uit Bethlehem iets goeds komen? Maar God zelf haalde heidenen, de Wijzen uit het Oosten, in Zijn Verbond (n, Hierna haalde Ds. Koenekoop Selma Lager- löf aan, die bij Met Chrtstuskindje een oude man, een melaatsche en een neger laat komen. Zij laat het Kindeke deze menschen zegenen en dan is de oude aan jong, de melaatsche genezen en de neger is blank geworden. Dit is een pracht verhaal, al is het een legende, maar dan één met een diepen achtergrond. Denzelfden achtergrond vinden ze terug in het verschil tusschen Lak as II en Matth. II, waarin het Verbond Gods uitgebreid wordt van alleen het Joodsche Volk „tot iedereen van elke taal, van elke natie. Als volkeren denken wij zoo vaak Jezus wel te kunnen missen. We hebben gealli eerde vrienden, een atoombom en zoolang wij maar schouder aan schouder staan gaat het best. Spreker stelde hier tegenover, dat er alleen heil is in het gelooven in Jezus Christus. anders wacht duisternis en ondergang. God wil ook de volkeren gebruiken, door ze dienstbaar te maken aan Zijn Koninkrijk, dienstbaar aan de komst van het Nieuwe Jeruzalem. Aan deze plechtige bijeenkomst werkte buiten het Kinderkoor ook een gemengd koor mede, dat onder leiding stond van Mr. L J. van Doorninck. Later op den avond opende de Luthersche Kerk aan de Gouwe haar deuren, om ook hier op plechtige wijze het Kerstfeest in te leiden. Daarna klonken voor het eerst sedert jaren weer 's nachts om bij vijven plechtig 4e Kerstklokken over onze stad en riepen zij de geloovigen op ter Nachtmis. En zoo trokken velen op door den helderen sterren nacht om in gewijde bijeenkomst te vieren de Geboorte van het Licht der Wereld. Al is dit nog, niet geworden, het door allen zoo vurig verlangde „Vredeskerstfeest" waarop de vredesboodschap werkelijk door de geheele wereld zal zijn gegaan, toch zullen wij allemaal gevoeld hebben wat het zeggen wil, onbelemmerd «door spertijd en verduistering*-voorschriften, ons op te kun nen maken om bi) avond en nacht de de wijding voor dit eerste Kerstfeest na de Bevrijding in volle vrijheid te kunnen onder gaan. JEUGDLEESZAAL. Eindelijk «is nu de Jeugdleeszaal ook weer in haar eigen lokaal in de Keizerstraat terug. In het begin van den oorlog werd dit lokaal door de Duitschers gevorderd en sindsdien is het door allerlei in stanties gebruikt. Hoewel het er tameloos .haveloos" uitziet, heeft het toch de sfeer van de Jeugd leeszaal behouden. Zooals dat vroe ger ook de gewoonte was. mogen de kinderen ook nu weer zelf hun boeken ,uit de kast zoeken. Voor de nieuwelingen is dit eerst even vreemd, maar; voor de oude be kenden is het een groot plezier. In verband met de veranderde schooltijden zullen na de Kerst- vacantie de openingsuren veran derd worden. Woensdag 2 Januari is de Jeugdleeszaal nog op den ge wonen tijd van 26 uur open. BENOEMING. De heer Gijsb. Nieuwland te Gouda is benoemd tpt Directeur van de Marinierskapel met den rang van lsten Luitenant der Mari niers. OUDERAVOND SCHOOL C- Vorige week Donderdag vond in „De Beursklok" onder voorzitter schap van het Hoofd der School, den heer S. Jaring, een uitstekend geslaagde, door 185 ouders bezoch te, ouderavond plaats. Een der agendapunten was de verkiezing van 4 nieuwe leden in de ouder commissie, waarvoor werden geko zen Mevr. Lopez Cardozo en de Heeren A. Amesz, S. H van der Kraats en B. A. Veerman. Met de zittende leden Mevr. Joosten en den heer D. G. Nederhorst is thans de nieuwe oudercommissie weer ge heel compleet. Door een 30-tal kin deren werden de kinderoperettes De Baanveger'en Hans en Grietje opgevoerd,, die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. 25-JARIG JUBILEUM. Op 1 Jan. 1946 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. \C. Plomp, Westhaven 49,* vertegen woordiger werd van de Algemeene Levensverzekerings Bank te Rot- terdam. Vermeldenswaardige bij zonderheid is tevens, dat zijn vader, de heer C. Plomp, 50 jaar Hoofd vertegenwoordiger van deze Maat schappij was. ZICH NIET AAN DE, AFSPRAAK HOUDEN. Proces verbaal is opgemaakt te gen v. Y. en L. uit Rotterdam en K. uit Den Haag, daar deze per sonen met drie auto's een feest- vergadering te Gouda hadden be zocht, hetgeen in strijd is met de voorwaarden van de rijvergunning. Van de Rijksverkeersinspectie zal het afhangen of de vergunningen gehandhaafd blijven. DE JONGE BOUWERS. Bovengenoemden jeugdbond had op 22 December met 45 leden een Kerstviering in „Ons Hujs". Na. het gemeenschappelijk zingen van „Daar ruischt langs de wolken", las de heer W. J. van Leeuwen het Kerstevengelie en ging'daarna voor in gebed, waarna hij de Kerstge schiedenis vertelde. Vervolgens zong men nog eenige liederen en vertelde mevrouw van Doorn een Kerstverhaal, gevolgd door een toe spraak door den heer K. A. vap Doorn. De kinderen werden ge- tracteerd op Kerstkransjes, speen** laas, roombroodjes en appels, ter wijl ook ieder een spel en een tekst ontving. Na het zingen van „Vol van pracht", sloot de heer Sanders deze zeer geslaagde KeTstfeestvie- ring met dankgebed. Het bestuur vestigt er nog 'everi de aandacht op, dat thans weer nieuwe leden worden toegelaten. Jongens en meisjes van 912 jaar worden op Zaterdagmiddag 2 uur, en van 1215 jaar kwart voor 4 in „Ons Huis" verwacht. TURNKRING GOUDA EN OMSTREKEN. Jaarvergadering. Voor de tweede maal na de be vrijding, thans in jaarvergadering kwam de Turnkring Goutia en Om streken in hotel „The Corner"-'te Gouda bijeen, waarvoor „een vrij groote belangstelling bestond. Na de verslagén vaw penning meester en secretaris, die een op timistisch geluid lieten hooren> had den de verkiezingen van de perio diek aftredende bestuurs- en T.C.- leden plaats, waarbij de heer S. V Spek, die reeds in het bestuur zit ting had, in de pftats van den heer P. Zuidam als Tech. bestuurder werd benoemd, terwijl de heer J. M. de Graaf van Olympia, Haas trecht, in de plaats van den heer Spek in het bestuur zitting kreeg De heer Luijnenburg werd met al gemeene stemmen als penningmees ter herkozen. Bij de besprekingen van het werk programma werd langdurig gedis cussieerd. Niet minder dan vier vereenigingen wilden in verband met hun respectievelijk jubileum de Kringuitvoering organiseeren, waarbij fen slotte werd overeenge komen het 35-jarig bestaan van Pro Patria, die de oudste onder de gegadigden was, het fwaarst te la ten wegen, zoodat in 1946 de Kring uitvoering te Zoetermeer zal plaats Rebben, terwijl besloten werd Ve- locftas te Gouda de organisatie van het-'diploma turnen op te dragen. De door de oorlogsomstandighe den onderbroken voorturnerscursus zal, indien daarvoor een zaal dispo nibel i\ met twee ertra inlcidings- lessen ten spoedigste worden aan gevangen. Een geheel nieuwe cur sus op dit gebied wordt in voor bereiding genomen. Dit jaar zal overgegaan worden tot oprichting van een officieele Keurafdeeling onder de uitstekende leiding van den Rotterdamschen keurtumer C. de Jong. Ook de bekende zaalwedstrijden zullen dit jaar weer ingevoerd wor den en .zullen vermoedelijk te Haastrecht worden gehouden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.i. tot morgenavond. Wordt verwacht: Na aanvankelijke opklaring tegen morgen ochtend weer regen, tijdelijk afnemende doch later weer toenemende wind tusschen W. en Z. Weinig verandering in temperatnur. Wat Is er In Gouda te doenl Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Kracht patser. Schouwburg BioscoopVrijdag tot en met Woensdag: „100 Mannen eè een,meisje." Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag „Mr. en Mrs. Smith". Donderdagavond 8 uur, ConcordiaVoor de Gondsche Tooneelkring „Oranje-Hotel" door Pierre Balledax. Vrijdagavond, 8 uurIdem. Zaterdag 29 December, 3 uur n m. Beurs klok Vergadering van de Statenkring'der C. H. U. Spreker: Oud-Minister Th. van Bocyen. WAT GEBEURDE ER? 27 December. 1944 Bastogne omsingeld. Budapest geheel omsingeld. Churchill en Eden te Athene. Alle mannen tusschen 16 en 40 jaar worden opgeroepen voor de „Arbeitseinsatz". 1941 Britsche commando-raid op de Noor- sche kust. 1940 De radio-omroep in ons land wordt staatszaak. 1939 Russische nederlaag in Noord-Finland. Eerste Britsch-Indische troepen arri- veeren in Frankrijk. Het keurklasse-tumen evenals dc Kringkampioenschappen, zullen het werkprogramma completeeren. Overeengekomen werd de athle- tiek aan de daarvoor meer speciale organisaties over te laten; een ath- letiekcompetitie zal dus niet plaats hebben. Ten slotte werd er door den voorzitter met klem bjj de vereeni gingen op aangedrongen deel te nemen aan de vredesfeesten te Arnhem, die, ondanks alles, moe ten slagen. Na een geanimeerde rondvraag en uitreiking van diverse diploma's, ging deze vergadering, met de best*? wenschen voor 1946, uiteen. De Christel. Jonge Boeren en Tuinders. Onder voorzitterschap van den Heer C. Vuik, hoofd der Chr. Landbouwschool, ver gaderde de Afd. Gouda en Omstreken van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders. De hoofdschotel van deze vergadering vormde de lezing van den Heer C. J. v. d: Heuvel, gemeente-secretaris van Moercapelle over het annexatie-vraagstuk. Historisch lichtte hij toe, hoe het Westen van Duitschland veel aaoknoopingspunten heeft met ons land en volk. Aan de hand van kaarten gaf hij een zeer duidelijke uiteenzetting, vooral den nadrnk leggende op de beteekenis die deze annexatie zou kunnen hebben voor onze jonge Boeren en Tuinders. De voorzitter betuigde zijn hartelijken dank voor deze leerzame lezing. Het was een mooie avond, waarop weer een 8-tal nieuwe leden zich opgaven. Amer. Departement van Buitenl. Zaken over de Geall. troepen in Nederlandsch-Indië Een woordvoerder van het Amerikaan- sche Staten-Departement heeft verklaard, dat het besluit om soldaten naar Neder landsch-Indië te zenden, reeds voor de capitulatie genomen was. GROOT GOUDA i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1