INDIË UIT DEN OMTREK BINNENLAND BUITENLAND LEZING VAN DEN HEER A. A. KOK „De restauratie van stad en dorp" voor den Oudheidkundigen Kring „Die Goude" Als een plechtig openingswoord voor den aanvang van de vergadering klonk door de radio de Kerstboodschap van H.M. de Koningin, die'met groote aan dacht door de talrijke aanwezigen werd aangehoord. Hierna verwelkomde de voorzitter den spreker van den avond, architect A. A. Kok uit Amsterdam, die de restauratie van stad en dorp zou behandelen. Spreker wees er eerst op, hoe gedu rende een lange periode veel van ons stads- en dorpsschoon is verloren ge gaan, hetzij door onkunde, hetzij door onverschilligheid. Urn „practische redenen" werden tal- looze mooie bouwwerken afgebroken of verbouwd, soms zelfs aan het buiten land verkocht, ook wel op ondeskundige wijze hersteld. Eerst in het begin van deze eeuw be gon men, voorgelicht door bekwame bouwkundigen en kunstenaars in te zien, hoe ontstellend veel er reeds verloren en verknoeid was en kwani men er lang zamerhand toe naar middelen om te zien, om verdere afbraak te voorkomen en te herstellen, waar dit nog mogelijk was. In de nu volgende periode liet men zich bij de restauratie van talrijke gebouwen vooral leiden door de beginselen van den Franschen kunstenaar en bouwmeester Violet-le-duc, die bij het herstellingswerk vier gevallen onderscheidde, n.l. la con servation, la réparation, la -restauration et la reconstruction. Is het bouwwerk in een zoodanige toe. stand van verval, dat herstel onmogelijk is, dan kan men trachten te behouden wat nog aanwezig is. Dit is „la conservation". Heeft een gebouw door verwaarloozing, verbouw of aanbouw, weersinvloeden enz. veel geleden, dan kan men het in zijn ouden vorm herstellen. In dit geval spreekt men van „réparation". Gaat men er toe over het gebouw b.v. een raadhuis, een kerk, in den oorspron- kelijken stijl terug te brengen (gothiek, renaissance, e.a.) dan hebben we te doen met „restauration". Het kan gebeuren, dat een gebouw in verschillende slijtperioden is opgebouwd. In dit geval zoekt men dan wel het ge- heele gebouw terug te brengen in den stijl van de eerste bouwperiode. Dit is wat men noemt „la reconstruction". Behalve de restauratie van afzonderlijke bouwwerken, besprak de heer Kok ook die van geheele wijken of pleinen in ver- bdnd met het bijzondere karakter van deze plaatsen en de eischen van het moderne verkeer. Hier ligt voor de tegen woordige stadsbesturen een moeilijke, maar dankbare taak. Bijzonder moet ook gelet worden op verwijdering van alles, wat het stadsbeeld ontsiert. Nd de pauze vertoonde de heer Kok een serie zeer fraaie lichtbeelden tel il lustratie van het reeds behandelde, van verwoestingen tijdens den oorlog (o.a. het prachtige gebouw „de Steenrots" te Middelburg), van gedempte grachten, die het aanzien geven van leelijke, onaeste- tische straten, zonder goede verhoudin gen of karakter (Nieuwe Haven), van verdwenen stadspoorten, enz. Het was een zeer leerzame, genotvolle avond, waarvoor de voorzitter den spre ker bijzonderen dank brachtt. REEU WIJK Kerstviering Tweeden Kerstdag werd het traditio- neele Kerstfeest in de Nederl. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp en te. Sluipwijk met de Zöndagschoolkindéren gevierd. Veel ouders en andere belangstellende!* waren tegenwoordig. Het feest werd ge vierd naar de aloude gebruiken, waarbij de kinderen 'werden getracteerd/De kin- dern zongen de Kerstliederen uit volle borst, terwijl enkele Kerstvertellingen ten uitvoer werden gebracht. De kinderen die wegens hun ouderdom de Zondagschool gingen verlaten, werden op hartelijke wijze toegesproken en op hun verder te volgen levensbaan gewe zen. Ook in de Geref. Kerk a. d. Brug werd een Kerstwijding gehouden, waaraan de Chr. Zangvereeniging en het kinderkoor medewerking verleenden. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-darp: Zondag 30 Dec. v.m. 9.30 uur Os. L. Vroegindeweij van Waddinxveen; nam. 2.30 uur Ds. J. van Vliet van Gouderak. Oudejaarsavond: 7 uur Ds. H. Roelofsen. Coil. Em. Pred.wed. en wezen. Nieuwjaarsdag: v.m. 9.30 uur Ds. H. Roelofsen. Bev. Ouderling en Diakenen. Ned. Herv. Kerk Sluipwijk: Zóndag 30 Dec.: v.m. 10 uur Eerw. Heer v. Hoeven; nam. 4 uü; Ds. E. S. de Lint. Oudejaarsavond: 7 uur Ds. E. S. de Lint. Nieuwjaarsdag: v.m. 10 uur Ds. E. S. de Lint. Ger. Kerk a. d. Brug: Zondag 30.Dec.: v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. P. Warorehhoven. Oudejaarsatódd: 7 uur Ds. P. Warmen- hoverj. Nieuwj|fÖrsdag: v.m. 10 uur Ds. P. War- menhoven. Huishoudelijke vergadering S.D.A.P. Dinsdag len Kerstdag hield de afd. Reeuwijk der S.D.A.P. onder voorzitter- scha'p van Wethouder W. Boom een huis houdelijke vergaderihg ten huize van den secretaris C. den Ouden. De notulen werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierop werden de ingekomen stukken aan een bespreking onderworpen, welke voor uitvoering en kennisgeving werden aangenomen. Als candidaten voor de verkiezing van het Partijbestuur werden de aftredende leden candidaat gesteld. Tot afgevaardigde naar de congres vergadering werd benoemd de heer J. Th. van der Weel en tot diens plaatsvervan ger de heer J. van Houwelingen. Nadat van de rondvraag nog eenig ge bruik was gemaakt sloot de voorzitter de vergadering. Verkiezing Bij de gehouden stemming ter verkie zing van een Notabel in de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp, ter voorziening in de vacature door het verkiezen van den heer J. de Kamper tot Kerkvoogd, werd benoemd de heer A. Bontenbal Azn. Bij de verkiezing van een Ouderling en een diaken, werden de aftredende heeren T. G. Gaikhorst als Ouderling en de heer Joh. Smit als diaken herbenoemd. HAASTRECHT. DOKTERSDJENST Haastrecht-Oudewater-Polsbroek. Doktersdienst voor Haastrecht— Oudewater—Polsbroek van Zater dagmiddag 12 uur tot Maandag 8 uur v.m. wordt waargeno'fnen door Dr. J. J. Hoving. DE PERSZUIVERING Meer grondige schoonmaak gevraagd De bedoeling van het Persbesluit 1945 is na te gaan of de in de pers werkzame menschen zich als goede vaderlanders hebben gedragen, zoodat de journalisten die zich misdragen hebben uit de perswe reld zullen worden geweerd. Het besluit heeft niet de strekking de krant waarin deze misdraging tot uiting kwamen te verbieden. De directies en hoofdredacties van niet minder dan veertig kranten, waaronder De Nieuwe Nederlander, Parool, Trpuw en De Waarheid, hebben zich gewend tot" den Minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek ook de mogelijkheid te scheppen de kranten die zich misdragen hebben als zoodanig te Verbieden, omdat anders de verkeerde geest toch langs een achterdeur weer zal binnensluipen. Zij hebben zich hierover tevens met een tele gram tot de Koningin gewend. Gift van het Amerikaansche leger De Amerikaansche legerautoriteiten hebben circa 30 ton gereedschappen be schikbaar gesteld voor de automobiel- en garagebedrijven in ons land, die ten ge volge van dé oorlogshandelingen of door plundering van den bezetter gedupeerd zijn. Hiermede wordt een belangrijk aandeel geleverd in den wederopbouw van het vervoerwezen in ons land, dat in hooge mate afhankelijk is van de outillage der garagebedrijven, waarvan een niet gering aantal in de afgeloopen jaren geheel is leeggeroofd. Uiteraar trok de komst van een zestal groote legerwagens vol gereedschappen aan het Secretriaat van den Bond van Automobiel- en Garagehouders B. O. V. A. G. te Amsterdam, welke met de ver deeling belast is, groote publieke belang stelling. STRAKS NIET MEER OP DÉ BON. Vermicelli macaroni en spaghetti, puddingpoeder, de grutterswaren gort en havermout, peulvruchten en zout, komen in aanmerking om van de bonnenlijst ge schrapt te worden, terwijl van de groote groep versnaperingen e.d., cacaopoeder, biscuit, beschuit, koekjes, koek en gebak derhalve ni«t de versnaperingen, die gedistribueerd worden op de versnape- ringskaart zullen volgen. Zoo goed als het op bon brengen van een artikel voor bereiding heeft geëischt, zoo goed is bij het scheiden van de bonnenmarkt een geordende afwikkeling noodig. Het Mini sterie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening vraagt de medewerking zoowel van het publiek als van allen, die op eenigerlei wijze bij de distributie van levensmiddelen e.d. zijn ingeschakeld, in het bijzonder van detaillisten en grossiers, om ook de hand te houdefr aan de rege- gelingen voor de producten, welke op de nominatie staan om uit de rantsoeneering genomen te worden, zoolang deze maat regelen nog moeten gelden, en met name niet nu reeds bonloos te verkoopen. Prinses-Juliana opent Roode Kruis Paviljoen H.K.H. Prinses juliana heeft gistermiddag in de gemeente Velsen twee inrichtingen geopend, welke bestemd zijn voor herstel van gezondheid van uit het buitenland terug- keerende. aan t.b.c.-lijdende jongemannen en van uit Indië gerepatrieerden. De besprekingen te Londen De Engelsch-Nederlandsche besprekin gen pver de Indonesische problemen wer den gisterenmiddag en 's avonds voort gezet in Chequers-court ,'t buitenverblijf van ministerpresident Attlee. Wanneer de besprekingen zooals men verwacht heden-, morgen beëindigd zullen zijn, zal de Ne- derlandsche delegatie tegen den avond naar Den Haag teruggaan. Naar men gelopft zou de Nederlandsche regeering een zekere vorm van autonomie aan de Indonesiërs voorstellen, welker bestudee ring het doel zou uitmaken van een bij zondere conferentie. Conferentie te Londen geëindigd NEW YORK, 27 Dec. (Reuter).,— Vol gens een alhier ontvangen bericht uit Moskou is de conferentie der drie minis ters van buitenlandsche zaken gisteren om 3 uur, Engelschen tijd, geëindigd en heeft Byrnes verklaard, dat de conferentie „zeer opbouwend" was. Byrnes uit Moskou vertrokken De Columbia Broadcasting System maakt in een uitzending uit Moskou be kend dat Byrfies per vliegtuig uit Moskou is vertrokken. Hij' vliegt via Napels en Casablanca naar Washinghon terug. Mo- lotov, Vysjinsky en alle leden van de .Sowjet-delegatie ter conferente waren bij het vertrek ajtoiwezig. De C.B.S. meldt, dat Bevin vaMlaag naar Londen terug keert. De „New York Times" over besluiten te Moskou Volgens den Washinghtonschen cor respondent van de New York Times heb ben de drie ministers van buitenandsche zaken te Moskou tot de volgende overeen komsten besloten: 1) De algemeene vergadering van de U.N.O. behoort aan den veiligheidsraad, met inbegrip van Canada, de bestudee ring van het probleem der atoomenergie over te dragen, alsmede de bevoegdheid tot het geven van wenken voor de uitwis seling van wetenschapppelijke inlichtingen hieromtrent voor vredesdoeleinden, de controle op atoomenergie teneinde te verzekeren, dat zij alleen voor vreèdzame doeleinden gebruikt wordt, het verwijde ren van atoomwapenen uit de arsenalen dér naties, en tot het vrijwaren van de vereenigde volkeren voor gewelddadig heden en ontduikingen van de internatio nale afspraken op het gebied van de atoomenergie. 2) De instelling van een der uit de vier groote mogendheden bestaanden con- tróleraad voor Japan. 3) Het toetreden van de Sowjet-Unie tot den contröleraad voor het Verre Oos ten in Tokio en tot de Adviescommissie in Washingon op voorwaard,e dat de contróleraad in Tokio de richtlijnen en aanbevelingen van de Washingtonsche commissie uitvoert en dat laatstgenoemde deze met kan geven voordat ze door de Sowjet-Unie, de V.S., Groot-Brittannië en China zijn goedgekeurd. Voor het geval een der groote vier een voorstel afwijst en een impasse intreedt, zal generaal Ma- carthur, volgens officieele kringen in Washington, gemachtigd zijn om de poli tiek van zijn regeering uit te voeren. Men meent te weten, dat de besprekin gen te Moskou de vervaardiging van de atoombom niet tot onderwerp gehad heb ben. Byrnes wordt Zaterdagochtend te Was hington verwacht. Groot-Brittannië is niet gekant tegen ingrijpen in de Spaansche quaestie De diplomateke correspondent van Reu ter deelt mede, dat in tegenstelling tot uit Parijs afkomstige berichten de Britsche regeering geenszins in principe gekant is tegen interventie in de Spaan sche binnenlandsche aangelegenheden en dat zij van dit standpunt mededeeling heeft gedaan aan de Fr?n«che regeeriim in" antwoord op de desbetreffende Fran- sche nota. Groot-Brittannië is onmiddel lijk bereid tot onderhandelingen met Frankrijk en de Ver. Staten. De Britsche regeering veroordeelt het huidige Spaan sche regime, gelijk zij dat in vorige ver klaringen reeds ondubbelzinnig geformu leerd heeft. Afbreken van diplomatieke betrekkingen zal echter volgens de meening van de Britsche regeering weinig practisch effect hebben. De ontevredenheid onder de Nederlanders in Indië De ontevredenheid, die naar men ge looft, onder de Nederlandsche bevolking van Batavia en B#ndoeng heerscht, wordt veroorzaakt doordat Britten voortgaan met zonder onderscheid uit te Voeren bombardementen, in plaatts van politie maatregelen te treffen tegen de elemen ten, die van collaboratie met den Japan ners worden verdacht. Aan den anderen kant spreken de Nederlanders meer en meer. over de noodzaak van een zuive ring onder de hoogere Nederlandsche ambtenaren. Het gestencilde blad „Een-, heid", het orgaan van de Nederlandsche gemeenschap t£ Bandoeng, valt den heer Van der Plas aan, die „door de Britten, de Indonesiërs en de Nederlanders wordt verfoeid". De Europeesche gemeenschap keurt het feit af,.dat een hantal Neder landsche waadigheidsbekleeders, die deel heeft uitgemaakt van de regeering van Brisbane' voor het vieren van -het Kerst feest naar Australië is gegaan. Generaal Christison doet een beroep op de Indonesische leiders In een verklaring; uitgegeven door ge neraal Christison, geallieerd opperbevel hebber op Java, wordt een beroep gedaan op de Indonesische leiders om samen te werken en eenheden van de T.K.R. be schikbaar te stellen, teneinde maatrégelen ter verzekering van veiligheid en orde in de gebieden waarvoor Christjson verant woordelijk is, ten uitvoer te brengen. De verklaring van den generaal wordt gege ven met het oog op „de behoefte aan meer actieve maatregelen om rust en orde- te verzekeren.!' „Ik had gehoopt dat de toestand zou verbeteren, maar dat is niet gebeurd, ter wijl de toekomst van Indonesië een zaak is die de Nederlanders en de Indonesiërs aangaat bén ik gedwongen meer actieve maatregelen te nemen, teneinde de wet ten en de orde te verzekeren en vreed zame inwoners in staat te stellen weer aan het werk te gaan zonder gevaar voor intimidatie in het gebied waarvoor ik aansprakelijk ben. Bij de uitvoering van deze maatregelen zou ik natuurlijk de medewerking der Indonesische leiders zeer op prijs stellen, ja, hoe meer zij doen om de wetten - en de orde te herstellen, des te minder zullen er soldaten bij be trokken zijn, ik doe daarom een beroep op de Indonesische leiders voor samen werking en zoo mogelijk zulke eenheden van hun volksleger beschikbaar te stellen als ik noodig zhl achten om samen te werken onder mijn commando". w.g. A. F. P. Christison, luitenant- generaal commandant der Geallieerde Strijdkrachten. Te Rome is overleden Senator Gio vanni Agnell, de stichter van de Fiat- fabrieken. Twee Pullman-treinen, die Kerst-verlof gangers naar New-York en Florida brachten, zijn met elkander in botsing gekomen. Er werdej* zeven personen gedood en 62 gewond.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2