ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EENDRAOrr 190-5 De Mnerdijkinig klaar! £«i nieuwjaarsgroet een terugblik Tan „6HQ0T GOUDA". STADSNIEUWS Wat fs er in Gouda te' doenl Redactie: L. J. A. v. d. Steeahoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 116 Drukker: Drukkerij Verzij!, Gouda MAAKT MAOfT Administratie: M. jf van' Loon MAANDAG 31 DECEMBER, 1945 Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct Oudejaar IO laat ons rusten Omzien eer wij verder gaan. De weg van het afgeloopen jaar is duidelijk gescheiden in het stuk vóór- en na 5 Mei. De bevrijding is nee aiiesbeneerschende feit, waar door 19 to in de geschiedenis van het Nederlandsche volk voor altijd met diepen dank zal worden ver meld. Het is de bergtop, die steil oprijst^ uit dit jaar en na vele ge slachten '<irog zichtbaar zal zijn, als de gebeurtenissen daaromheen uit het oog zullen zijn geraakt. Voor ons, die staan aan het einde van net gedenkwaardige jaar, dat nu zijn loop voleindt, zijn ook de ge beurtenissen daarvóór en daarna van belang. Wij denken aan de eerste maan den van net jaar, toen de donkere schaduw van de bezetting met al zijn leed nog hing boven dit deel van ons land, terwijl in het bijzon der Limburg en Gelderland dagelijks de ellende van den oorlog tef lijden hadden. Nog eens, eer we het jaar loslaten, zien wij voor ens wat wij in de eerste maanden doormaakten. Leeg zijn de straten.een enkele keer bij winkels waar toevallig nog wat te krijgen is en iederen dag bij de uitdeelposten van de centrale keuken, zien we de rijen grauw- bleeke, door-en-door koude vrouwen en kinderen staan met emmers of pannen om de dunne soep te ont vangen die maar een schrale maag vulling beteeken'de. Langs de wegen trekken de rijen van fietsers met surrogaatbanden, van menschen met wagentjes en handkarren, allen moe, mager en haveloos, alsof Nederland was ge worden tot één schooiers volk. Als een angst hangt de dreiging van vliegtuigen voortdurend boven de landen, telkens barst het nijdig uit langs spoorlijn of autoweg. Een groepje menschen staat het uit dc verte nieuwsgierig en angstig aan te zien, om in een oogwenk weg te vluchten als het dichter bij komt. Hier en daar wordt in het geheim naat de radio geluisterd, wairrade luisteraar vertelt, dat hij „uit goeden bron weet Met spanning vraagt men hem die meestal op de hoogte blijkt te zijn. „De Vrije Pers" geeft vrijwel dagelijks de zekerheid die in de berichtgeving fflogeliik is. Nog eens onzen dank, jullie, trouwe luisteraars, die bij dag en nacht aan aan het toestel hebt gezeten, hebt geschreven en gestencild. Dank, jullie, trouwe rondhrenoer*. Ti,Ut» hebt ons veel goed gedaanHet is ons goed nu te mógen voortbouwen op de toen gelegde fundamenten. Onder alles door ging het stille, koppige verzet, waarvan de meeste menschen, gelukkig, niet veel wisten Er zijp er tóch te veel gevallen, door onvoorzichtigheid, gepraat of verraad. Nog eens gedenken wij hen, die vielen in den verzetsstrijd, en danken hen die, gelukkig in overgroote meerderheid, in leven zijn gebleven. Maar ondertusschen gingen de razzia's voort. Wij hoeven het niet te herhalen. Wij weten nog al te .goed hoe voorraden, fibtsen en men schen werden geroofd, 's Avonds gingen door de duistere straten tel kens weer de hard-klinkende spijker zolen, het brute, plompe getuigenis van de Duitsche bezetting. De tijd vóór 15 Mei was een tijd, waarin alle aandacht was ge spannen op het licht dat werd ver wacht. Er was in den gezamenlijken strijd, of tenminste in de gezamenlijke verwachting, iets goeds dat onder ling een band legde. Op 5 Mei kwèm het licht, waarin we ons diep hebben verheugd. Sedert dien is er veel verbeterd. Op" 1 Mei waren de voedselvlieg- tuigen al gekomen, ontvangen met gezwaai en zakdoeken en vlaggen, met gejuich én dankbare tranen. Wat daarmee werd begonnen is lofwaardig voltooid: wij lijden geen honger meer. Maar in het licht werd nu ook gezien, welke wonden er waren geslagen. Nu pas bleek hoevelen !-.?ïïdcn, Zeker er werd veel gedaan r wij denken aan het werk in de Wieringermeer en Wal cheren aan allen arbeid die ook in Gouda werd hervat, waarvan het weer in gebruik genomen spoorsta tion het laatste ook letterlijk lich tende voorbeeld is. Maar aan den Het schijnt dat de norsche, altijd- afpoeierende ambtenaar van vroeger heeft plaats gemaakt voor een man, die U vriendelijk te woord staat, en gelijk geeft, maar zegt. dat hij er niets aan kan doen en U maar eens moet gaan naar instantie X of Y Het blijkt telkens met de organi satie en de verdeeling van bevoegd heden niet te kloppenmet het ellendige gevolg, dat niemand zich verantwoordelijk voelt, terwijl radio en voorlichtingsdienst vertellen, dat het alles op zijn allerbest gaat. Op den achtergrond hangt daérbij voortdurend de zware onweersbui die zich ontlaadt boven Indonesië. Het feit van de bevrijding bracht het ochtendgloren. Daarvoor zijn wij dankbaar. Intusschen is het alsof het licht toch niet wil doorbreken. „Wachter I wat is er van den nacht V „Zie, de morgenstond is gekomen, Maar het is nog nacht R. Zoo ligt bet Oudejaars-numgoer voor ons, als afsluiting van aen jaar van volhardenden arbeid Zien wij om, dan is er voor ons blad alle reden tot dankbaarheid. Begonnen in den illegalen tijd, later nog geruimen tijd een gratis dagblad, werd ons blad op 18 Juni 1345 omgezel in een „betaald dag blad". Duizenden stadgenooten ga ven zich Op en zijn tot op den hul digen dag „Groot Gouda" trouw gebleven. Daarvoor zijn wij onze lezers dankbaar. Overmorgen zullen wij in den kon van ons Wad 1945 in 1946 ver-* anderen. „Groot Gouda" - dat U hierbij voor het nieuwe jaar zijn beste wenschen aanbiedt - zal ook in dat jaar zijn best doen om, „van vreemde smetten vrij", aen blad te zijn van een zuiver Neder- iandbch karakter, dat, naar wij ho pen, tot tevredenheid van heel veel Gouwenaars voorziet in de behoef te van een plaatselijk blad. REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN „GROOT GOUDA". Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. In de kuatstr. 's nachts lichte vorst, overdag temp. om het vriespunt. In het overige ged. vón het land des nachts mat., overdag lichte vorst. zw. wind meest nev. of licht bewolkt weer. Algem vooruitz. Er mag gerekend worden op het aan houden van de matige tot lichte vorst. DE TOONEELKRING HELPT INDIE. Tijdens de voorstellingen van „Oranje Hotel", die voor de Goud- sche tooneelkring in Concordia anderen kant is er op het gebied eerden gegeven, werd gecollecteerd van bestuur en vooral van de poli- het Nederland helpt tieke rechtspraak een rommelige T 1t- toestand ontstaan, die den ordenen '^e Deze collectes hebben het en zakelijken Nederlander een doorn bedrag van f 406.02 opge- in het oog is. bracht. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Kracht patser. Schouwhurg Bioscoop Vrijdag tot en met Woensdag: „100 Man en een meisje." Thalla-Theater: Vrijdag t./m. V/oensd»g „Een bankje van f 1000.— Gercform. Kerk (art. 31) Nieuwjaarsdag 10 uur in de Rem. kerk Os. G. Koenekoop. Dinsdag 1 Januari, 3 uur Zaal Kunstmin. S D.A P. bijeenkomst. Spr. J. Schcps cn op voering „Kloris en Roosje". Woensdag 2 januari Gebouw „Daniël" Naaierstr. 's avonds 8 uur Repetitie Gem. Zangvereeniging „Euterpe". Zaal Kunstmin, 5 jan. 8 uur. Feestavond ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Goudsche afdeeling van de N.V.B. WAT GEBEURDE ER? 30 December. 1944 Wanordelijke Duitsche terugtocht in N. Luxemburg. Amerik Aanval op Rochefort. Von Rundstedt werkt met paardentractie. Duitsche duikbootha vens te .Rotterdam gebombardeerd. Strijd in Budapest van kamer tot kamer. Elas strijders in Athene terug gedrongen naar de buitenwijken. Hedenmiddag 3 uur is de ver- k-ersbrltfg over de Moerdijk voor b;t verkeer open gesteld De brug is bruildbaar voor éénrichtingver- keer. D^ Moerdtfkbrug is een be- hnTijke schakel in de verbinding Noord-Zuid. Min ster Ringers neetfc dit bericht persoonlijk door dp radio bekend gemaakt. GROOT GOUDA u

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1