Met vertrouwen de toekomst in Sensationeel!? vondst. Radio-programma HILVERSUM I 301 m 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Voor de rijpere jeugd. 18.40 Schubertprogramma door Jan Huckriede, piano. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst uit de Groote Kerk te Hilversum. Voor^an^er: Ds. A. A van Ruler. 20.30 Licht instrumentaalprogram ma. 21.00 Intern, jaaroverzicht door Drs. L. de Jong. 21.15 Alfredo Campofi en Albert Sandler 21.45 Nieuwsberichten 22.00 Rede van Min. Pres. Prof. Ir. W Schermerhorn. 22.15 Gramofoonmuziek 22.30 Kon.' Militaire Kapel o.l.v. Luit Rocus van Yperen. 23.00 Het jaar 1945 Klankbeeld door Peggy van Kerkckhoven 23.45 Een woord van wijding bij den in gang van het nieuwe jaar, door Ds. A. van Ruler, Pastoor I. P. J. Kaarsgaren en Dr. E. D. Spelberg, met muzikale omlijs ting door Anthon v. d. Horst en Max KIqos, bariton. 00.10 Nieuwjaarswoorc door den „Rotterdammer". 00.20 Het nieuwe jaar zet in. Gevarieerd programma met o.m. Koos Koen en Henriëtte Davids Gelukwenschen uit Oost en West. 2.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht 18.30 Programma voor de Ned. Strijd krachten. 19.00 A.J.C. programma. 19.30 Remonstr. Kerkdienst, uit Den Haag Voorganger: Ds. J .C. Ai Fetter. 21.00 Zuid-Amerikaansch Rhythme. 21.30 Rosa Spier, harp. 21.45 Nieuwsberichten. Van 22.00 tot 2.0 uur Programma van Hilver sum I. NIEUWJ AARSDAG HILVERSUM I 301 m. 8.30 Ger. Studiodienst. Voorganger: Ds M. Widschut, Ger. Pred. te Hilversum 9.00 Nederlandsche muziek. 10.00 Hoog mis t»it de St. Anthonius Par. Kerk te Kortenhoef. 11.30 Mozart Programma Lili Krauss, piano, Simon Goldberg, viool 12.00 Londensch Phil. Orkest. 12.30 Joop Walvis, orgel. 13.00 Nieuwsberichten 13.20 Italiaansch Zangcongres. 14.00 We reldprogramma. t5.00 Toespraak van E Kupers, voorzitter van het N.V.V.. 15.15 .Lichte orkestmuziek. 15.45 'n Nieuwe Tijd 'n Nieuwe Taak, door A. J. Koejemans. 16.00 Zang door Russische legerkoren. 16.15 Nieuwjaars-kindercabaret. 17.00 Scarlatti - Boccherini programma. 17.30 Toespraak namens het comité: „Neder land helpt Indië". 17.35 Jan Corduwener Nonstop. 18.00 Gramofoonmuziek.18.30 Bravour en charme o.l.v. Benedict Silber tnan. 19.00 Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Bachcantate No. 16 „Herr Gott, dich loben wir". 20.00 Nederland Herrijst. „De kansen van Europa" door H.M. van Randwijk. 20.15 „Hallo, met wie?" Radio- luisterwedstrijd door Koos Koen, ten bate van de actie „Nederland helpt Indië". 20.45 Pianosoli door Frankie Carle. 21.00 Een radio-fantasie op het motief van „De Bruiloft van Kloris en Roosje" door S. de Vries Jr. 22.15 Mensch en Maatschappij. ,Dr. C. P. Gunning over „Vernieuwing van ons persoonlijk leven". 22.30 De compo nist van de week: Josepl\ Haydn. 23.00 Nieuwsberichten. 23.15 Avondwijding. Pater Gilbertus Lohuis o.f.m. 23.30 Slui ting en Wilhelmus. I HILVERSUM II «- 415 m. '8.00 Nieuwsberichten, 8 20 Licht ochtend programma. 9.00 Kleine gedichten voor gedragen door Johan Lapperre. 9.05 Ge varieerd ochtendprogramma. 9.45 Nu ik veertig ben, geschreven en voorgedragen ,door Jan H. de Groot. 10.00 Blijde klan- s ken op Nieuwjaarsmorgen. 10.45 De Zonnebloem, op radioziekenbezoek met Alex v. Wayenbtirg. 11.15 Nieuwjaars concert van Noviteiten. Öe Speellieden. 11.45 Sandor Vidak, piano. 12.00 Itali aansch operaconcert m.m.v. Benjamino Gigli. 12.40 Boodschap van Nederlands jeugd aan de jeugd van alle landen. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.45 Folklore rondom oud en nieuw door Dr. P. J. Meertens. 14.00 Gramofonmuziek. 14.30 „Nieuw jaarsgroeten" uit geteisterd Nederland 14.50 Tsjechisch programmal 15.15 Frag menten uit „Gijsbrecht van Aemstel", met muziek. 15.45 Be1a Bartok Programma. 16.15 Cultureel overzicht door J. W. Acda en H. Hazelhoff. 16.30 Jack Louis en zijn orkest. 17.00 „Nieuwjaer" van Constatijn Huygens. Voordracht door Joop Rein- boud. 17.05 Trio Claire Hegedüs. 17.30 Sterren van het Engelsche Cabaret. 18.00 Nieuwsberichten. 18.20 Jeanne van de 'Rosiere ,alt, Anton van de Rosiere, piano. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Ensemble Jetty Cantor. 19.30 Programma voor de "Ned. Strijdkrachen. 20.00 Concertgebouw orkest o.l.v. drie Fransche dirigenten met Rpbert Casacesus, piano, Fransche wer ken. 20.45 „Nooit te laat voor geluk' door Erik v. d. Steen. Voordracht door Maarten Kapteyn. 21.00 v Gevarieerd avondconcert. 21.45 Avondwijding. Ds. J. A. v. Nieuwënhuyzen, Rem. Pred. te Hil- I de besprekingen tusschen Bevin en Spaak ifJiT&um. 22.00 Nieuwsberichten. 22.15 Spberman en zijn Novelty Serena- 23.00 Sluiting en Wilhelmus. MINISTER SCHERMERHORN OVER DE BESPREKINKEN TE LONDEN De Minister-President, Prof. Ir. W. Schermerhorn, heeft Zaterdagavond voor de zenders van „Herrijzend Nederland" een radiorede gehouden over de besprekingen welke in de afgeloopen dagen door de Neder landsche en de Britsche regeeringen te Londen ten aanzien van Indië zijn gehouden. Hij zeide hierin, dat hij niet op de ge- dachtenwisseling, welke binnenkort tus schen de regeering en Staten-Generaal zal worden gehouden, wilde vooruit- loopen. Hij beschreef de ellende in Indië en stelde vast, dat er zich in Nederland een scheiding der geesten begon af te teekenen inzake de keuze der wegen, waarlangs men naar een oplossing zoekt. Ons eerste doel is, dat er weer vrede zal heerschen en er althans eenige ver draagzaamheid zal gaan heerschen. De minister-president zette de moeilijkheden, die zich bij de oplossing van het conflict voordoen, uiteen en zeide, dat de Indi sche ervaring alleen niet voldoende is. Het geheele probleem moet gezien wor den tegen den achtergrond van de we reldontwikkeling. Japan heeft het natio nalistische probleem toegesjjjtst en tracht zoo Nederland en Engeland een nederlaag toe te brengen. Dit feit vormde den mo- reelen grondslag van de onderhandelin gen te Londen. Bij de Engelschen hebben wij begrip voor onze moeilijkheden gevonden. De Britten wenschen na 6 jaar oorlog hun zonen terug en de minister-president kan zich de Engelsche critiek daarom goed indenken. Nederland heeft bij de besprekingen Chequers geenszins om een soort Engel sche goedkeuring gevraagd! Op basis van wedërzijdsch vertrouwen zijn een aantal practische maatregelen be sproken. Op West-Java zal in de eerste plaats orde en rust worden hersteld. De lt.-gen. Dr. H. van Mook zal daarom op 5 Januari a.s. naar Batffvia vertrek ken. Zijn doelstellingen zijn die van de Nederlandsche regeering. Het Indonesi sche vraagstuk moet opgelost worden met de verbeeldingskracht die ons richt naar de toekomst van het Koninkrijk van morgen. Het antwoord hierop zal de plaats bepalen, die Nederland in de 20e eeuw zal innemen. De Mini3ter-President bij de Koningin De Minister-President, Prof. Ir. W. Schermerhom heeft Zaterdagavond, na zijn terugkeer uit Londen, aan H.M. de Koningin verslag uitgebracht over de be sprekingen met de Britsche regeering gevoerd. Prof. Logemann niet naar Indië In tegenspraak met de berichten, welke buiten ons land de ronde deden, heeft Prof. Dr. J. H. A. Logemann, minister van Overzeesche Gebiedsdeeïen, ver klaard geenszmd het voornemen te heb ben, Dr. Van Mook op zijn terugreis te vergezellen. De ontwapening van de over de stad, welke het tooneel is geweest van vele recente ongeregelheden, te ver stevigen. De woordvoerder van het geal lieerde hoofdkwartier zeide, dat de geal lieerde autoriteiten de algemeene richtlij nen van de nieuwe controle-maatregelen reeds lang te voren met de Indonesische autoriteiten hebben besoroken. Lti«t°n?nt- kolonel H. C. G., Harding, de Britsche „Deputy Provost Marshal" te Batavia, zal het bevel op zich nemen van de gereorga niseerde stedelijke politie, welke in een gemengde samenstelling zal bestaan uit Britten, Indonesiërs en Nederlanders. Deze macht zal in de plaats komen van de be staande Indonesische burgerlijke politie, die gisteren na een verrassende bezetting van haar hoofdkwartieren door Britsche parachutisten, is ontbonden en ontwa pend. Een Nederlander bevelhebber van het Indonesisch Volksleger? Naar het Fransche Persagentschap A.F.P meldt: dat Marhtus Kooistra, de voormalige sous-chef van den Neder landschen Inlichtingendienst te Batavia, benoemd zou zijn tot leider van alle T.K.R.-troepen (het Indonesische Volks leger) te Batavia. Autodienst tusschen 'Geldermalsen en 's-Hertogenbosch De, ontbrekende spoorwegverbinding tusschen Geldermalsen en 's- Hertogen bosch, die het noodzakelijk maakte, dat de treinen Utrecht's-Hertogenbosch moesten omrijden over Resteren—Nijme gen, zal vermoedelijk nog voor 1 Februari a.s. bediend worden door auto's. Nieuwe bruggen spoedig in gebruik De K.N.A.C. deelt mede, dat wordt verwacht, dat de in aanbouw zijnde nieu we verkeersbruggen bij Zutphen en Kam pen, zoomede de nieuwe noodbrug, bij Roermond reeds in den loop van de vol gende maand zullen kunnen worden in gebruik genomen. HET PQLITIEKE TESTAMENT VAN HITLER Generaal Truscott, de commandant van het derde Amerikaan sche leger, he ft Zaterdagavond bekend gemaakt,' dat Indonesische politie I in een landhuis het testament van Adoii De geheele Indonesische burgerlijke Jóc^eSf^evoriJL afz0nderBJ Het testament, het definitieve bew a van den dood van Hitler, is ontdekt door een Britsche politie te Batavia is door generaal Chris tison ontbonden. Alle leden van de poli tie, officieren en manschappen beide, zijn Rijwielen voor de getroffen gebieden en voor vitale bedrijven De 50.000 tweedehandsch fietsen, welke n Engeland zijn aangekocht, zijn voor t grootste gedeelte bestemd voor de ge troffen gebieden. Behalve heerenrijwielen zijn ook damesfietsen en een aantal zware transportfietsen aangekocht. De uniforme 3rijs zal 55.bedragen. Die rijwielen welke niet in de getroffen gebieden in distributie gebracht zullen worden, komen tér beschikking van het personeel van groote bedrijven, welke van vitaal belang zijn voor de Nederlandsche volkshuishou ding. Aanvragen kunnep collectief worden ingediend bij hët Rijksbureau voor Meta len te 's-üravenhage. In den linkerboven hoek van het couvert plaatse men het woord „rijwielen". ontwapend en in hun hoofdkwartieren op-] Britsche contraspionnage-atdeelii gesloten. Het dragen van uniformen is samenwerkte met de Amerikanen.H-t verboden. Een grootscheepsche overvalt arnentJs S^dateerd 29 April 1945 en door de Britsche militaire politie op de 'f GoebbeLs, Bormann Himmler's Indonesische politie-hoofdkwartieren had Ï7oordiger in Tsecho-Slowak. e geen volledig sutibes, daar vele Indone- ans Eie^s Wilhelm Bergdorf als gc- sische politie-manschappen niet aanwezig J;6? onderteekend waren. De aanwijzingen zijn, dat zij een de ongmeele huwehjksacte va i „tip" hadden gekregen omtrent de Brit-jp 'er en m s getll|gt'' Lu„s I Bormann en Goebbels, js gevonden. Een derde document is het particuliere testa- Nationalistische kringen over de ment van Hitier, waarin hij over zijn verklaring van Van Mook te Unden gS|£f op Bo™. oSK In nationalistische knngèn vreest men, bels en Nicolaus von Below, de adjudan: dat de verklaringen, die v. Mook gisteren I van Bormann. Tevens vond men drie fo- aan de pers te Londen heeft gegeven, dooV to's. Van twee neemt men aan dat zij het „kabinet" Sjahrir als onvoldoende van Eva Braun zijn, de derde is van zullen worden beschouwd. Men legt er den een onbekenden jongen van ongeveer 12 nadruk op, dat de verklaringen van Van jaar. Het is nog niet bekend of de jongen Mook beteekenen het verwaarloozen van een zoon van Eva Braun was Men von 1 den toestand op Java en het opofferen I ook een reispas, gedateerd 16 Mei 194ï van den bijzonderen Status op Java ten en uitgegeven door den burgemeester gunste van de Rijkseenheid gedurende den van Seinbeck aan Frederik Wilhelm oorlog. Dezelfde kringen maken de op- Paustin, die adjudant van Bormann wa merking, dat Java zich anders heeft ont- De Britsche contra-spionnagedienst heeft wikkeld dan de andere eilanden, in de na zijn reis zijn spoor gevolgd naa' eerste plaats tengevolge van de bijzondere Tegernsee, Hij was niet thuis toen d-: aandacht, die Japan daaraan gewijd heeft I huiszoeking begon. Na voortgezet onder en in de tweede plaats in verband met de zöek ontdekte men in het huis van c'e zuster van de vriendin van Paustin ee koffer, die de documenten bevatte. Alle documenten waren gedateerd 29 Apr.i 1945, juist voor de weerstand Duitschland geheel ineenzakte. Het particuliere testament van Hitler begint: „het is mijn wensch dat Eva vijandelijkheden, vinderi die daar thans plaats De „London Star" over de conferentie te Londen De „London Star" van gisteren zegt in een hoofdartikel het volgende: „Officieel wordt verklaard dat de con-|"raiin, die met mij huwde toen zij vrij- ferentie van den minister-president met w,'hg op zich nam mijn lot in het be den Nederlandschen minister-president legerde Berlijn te deelen, onmiddellijk ge- over het onderwerp Indonesië, „bevredi-1 cremeerd wordt op de plaats waar ik gende resultaten" heeft afgeworpen. Vol- £ro°tste deel van mijn werk gedu- gens deze verklaring was het eerste doef', rende de twaalf jaar van dienst aan mijn "het zoeken naar het meest doeltreffende volk heb verricht (klaarblijkelijk de Rijks plan van actie om rust en orde te herstel- kanselarij). Mijn vrouw en ik hebben den len". Ten aanzien daarvan moeten wij 'n dood gekozen om te ontsnappen aan de suggestie geven en ze wordt uitsluitend schande gedwongen tot aftreden of de gericht tot de Nederlanders. overgave". Gedurende drie maanden hebben Brit- In een brief van, Bormann aan admi sche troepen gevochten „ten einde rust en I raai Doenitz, waarin hij de documenten orde te herstellen" op Java. Maar ze wor- onder diens hoede stelt, komt de wan-" den nog steeds uit hinderlagen beschoten hoop van Duitsfhland tot uiting. Bor en gedood. Het feit is, dat in Indonesië mann schreef: „aangezien al onze divi de vrede slechts kan komen, wanneer de sies gefaald hebben en de toestand ho Nederlanders hun belofte om den domi- peloos schijnt, heeft de Fuehrer gister- nionstatus te verleenen, welke zij in 1942 avond bijgaand testament geteekend, dat hebben gegeven, inlossen. Tot nu toe aan uw zorgen wordt toevertrouwd, heeft de Nederlandsche regeering een Heil Hitier", maakt, dat „een bataljon Nederlandsche onbevredigende houding aangenomen. Ze Verwacht wordt dat de publicatie'van mariniers gistermorgen in Tandjong Prtokgeef(. van heej weinig enthousiasme voor den inhoud der sensationeel documenten, is aangekomen. Dit battaljon werd in de gegeven beloften blijk. Wij hopen, dat de welke zijn gevonden, een nieuwen impuls Vereenigde Staten gevormd en geoefendheer Attiee het haar kristalhelder duide- zal geven aan het proces van Neurnberg. en wrs voor dien tijd nooit in Neder-jieeft gemaakt, dat van Engeland niet Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de landsch Oost-Indië geweest. Het is er verwacj,t mag worden, dat het zich met koffer van Paustin nog andere documen- heen gebracht, teneinde de Nederland- [jeze taa]< zaf blijven belasten. ten bevat, dan de reeds bekende. Er is sche luheemsche troepen te vervangen d0*q„:0 n l- gebleken, dat Bormann een dagboek bij de wachtdiensten. De toestand in Batavia bijgehouden, over alle gebeurtenis- Zaterdagmiddag hebben de geallieerde sen, weike zich in de Rijkskanselarij heb- troepen alle belangrijke.punten in Batavia i ben afgespeeld. De Amerikaansche auto bezet, waaronder politiebureaux, kracht- riteiten, die tot dusverre het grootste stations, de waterleiding en de telefoon- stilzwijgen bewaren over den totalen om- centrale Deze actie, waartegen de Indo- vang der gevonden documenten, zouden nesiërs tot dusverre niet veel tegenstand gisteren aanvullende verklaringen afleg- hebben geboden, werd door den luitenant- gen over het belang en de draagwijdte generaal ontworpen, teneinde de controle van deze ontdekking. Nederlandsche mariniers te Priok geland In een officieeie verklaring van het ge allieerde hoofdkwartier wordt bekend ge Duitsche generaals opgehangen De luitenants-generaal Bernhardt en Hamann en de korporaal Lemler zijn we gens geweldplegingen te Bryansk ter dood veroordeeld en in het openbaar opgehangen. I

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3