fawMVzicltt 1945 5 Jan. Bekendmaking Arbeidsin zet. Alle mannen geboren tusschen 19051928 ingeschakeld in de ar beidsinzet. (Liesse alg. gemachtigde voor de totale oorlogsinspanning). 13 Jan. Dr. J. G- Rups overle den. 29 jaar in Gouda als huisarts werkzaam geweest. 16 Jan. Op bon 301 van de 3de noodkaart 3 Kg. suikerbieten. 13 Febr. Liera ontslag verleend eh benoemd tot bestuursraad der provincie Gelderland. 16 Febr. Eerste bekendmaking verstrekking levensmiddelen van het Zweedsche Roode Kruis. Volwassenen brood én margarine Kinderen grutterswaren. Driemaal per etmaal geen water, 's Nachts 2—4, 's morgens 6 tot half 9 en half 3 tot 6 uui 26 Febr. Oud-directeur van ge meentewerken, J. M. Bakker, over leden. 15 Sept. 1902 kwam hij naar Gouda als inspecteur van bouw en woningtoezicht. Voorzitter der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, bestuurslic Geref. Kerk* 28 Febr' Mevr. G. G. Vuijk-van der Akerboom op terugreis uit Gro ningen van hongertocht slachtoffer ge worden'Van luchtaanval. 2 Maart. Bij besluit van 16-2 B. W. P. Acket tot txrrgemeester benoemd. 3 Maart. Goudsche brandweer verleent met baby-spuit hulp aan Den Haag bij bombardement. 16 Maart. 2de Distributie Roode Kruisgoederen, 400 gram brood. (Zweedsch). 21 Maart. Op 65-jarigen leeftijd overleden J. J. Baale, oud-leeraar Fransche taal en Letterkunde aan de Rijks H.B.S. 23 Maart. 3de verdeeling Roode Kruis levensmiddelen. Ds. F. W. G- Verheul 25 jaar predikant der Ned. Herv. Gem. 25 Maart. Tandarts J. H. Deur overleden. 27 Maart. 4de verdeeling Roode Kruis goederen. 30 Maart. Hervatting van het onderwijs voor alle openbare scho len. Er zal weer voor elke klas ll/s uur per dag school gegeven worden. 6 April. Bij de Centr. keuken be draagt het aantal eters 30.000. Bekendmaking van de 5e ver deeling van Roode Kruis goederen, 9 April. 3 kwartier water per dag. De Kindervoeding heeft over de maand Maart 59.323 maaltijden uit gereikt. Dagelijks 2700 kinderen. 27 April. 6de uitreiking Roode Kruis goederen. 1 Mei- Met ingang van 1 Mei 's avonds 1 uur_langer buiten (tot 9 uur). Opening Noodziekenhuis in de voormalige Sigarenfabriek Montana voor hongeroedeem. Patiënten on der leiding van Dr. A. M. Vegter. 2 Mei- Uitwerpen van voedsel pakketten op het K.B-O.-terrein voor de Goudsche bevolking. 11 machines werpen 15 a 20 ton voed sel. '3 Mei. Aangewezen bonnen voor de week van 6 t.m. 12 Mei: 400 .gram brood, 1*4 rant, vleesch. Huisvuil wordt 1 maal in de tien dagen opgehaald. 4 Mei- 7dé uitreiking Roode Kruis goederen. Aankondiging van de 8e uitreiking. 's Avonds 9 uur begeven zich honderden menschen op straat. Hier en daar oranje en vlaggen. Duitschers weten niet hoe ze het hebben. Sommigen schieten, ande ren laten de Gouwenaars hun gang gaan. 5 Mei. Geheel Nederland vrij. Gouda steekt de vlaggen uit. Terugkeer Burgemeester James. Het kaalknippen begint. 10 Mei. Militair Commissariaat, leider Majoor J. A. Hagedoorn. 11 Mei. Generaal Majoor Kruis bezoekt Gouda. De Kaarsenfabriek wordt inter neeringskamp. Mevr. van Dantzig-Melles volgt den heer Sanders op als wethouder, 14 Mei- De heer C. H. Hagedorn benoemd tot hoofd, afd. Economi sche Zaken M.G. 15 Mei. De eerste trein loopt weer Gouda binnen. 17 Mei. De verduisteringsvoor schriften zijn vervallen. De heer W. den Hoed, ouJr- schoolhoofd, op 76-jarigen leeftijc overleden 19 Mei. Eerste zuiveringsmaatre** gelen van het M.G. Vele hoofd ambtenanén en ambtenaren gestaakt of geschorst. Bericht binnengekomen, dat Lui tenant-vliegenier Frans van Eijk, voor het vaderland gevallen is. 22 l^ïei. Arie v. d. Vlies gear resteer 26 Melü\Afdeeling Gouda „Ne derlands Volksherstel" in de raads zaal geïnstalleerd. 29 Mei- Mr. de Witt Wijnen neemt ontslag als wethouder. 28 Mei. De P.O.D. in functie ge treden, hoofd Mr. S. H. Smit. plaatsv. hoofd Inspect. W. C. Bijl de Vroa. Instelling Adviescomm. Rechts herstel en Beheer. 4 Juni. Moeder Rosamunda, over ste van het St. Jozef Paviljoen, als opvolgster van moeder Galgani, bij het bombardement om het leven gekomen. De eerste repatrieerenden komen uit Duitschfand terug. De Balvert bij Deventer gearres teerd. 6 Juni. „Opa", Gouda's oudste il legale strijder gehuldigd. Steeds meer Buurtvgreenigingen worden opgericht. 12 Juni. „De Pionier" weer met haar repetities begonnen. 23 Juni. De spoorwegen gaan met bussen rijden. 25 Juni. Wger 24 uur per etmaal water. 27 Juni 14 Juni. De heer H. Tholens ver laat wegens vertrek naar elders „De Vrije Pers". R. K. Harmonie „St. Caecilia" weer begonnen. 15 Juni. In Gouda en Alphen thans 1800 gearresteerden onderge bracht. Bijeenkomst oud-illegale mede werkers in „Central". 18 Juni. Groote parade N.B.S. 19 Juni. Museum „De Moriaan" reropend. 21 Jum. De P.O.D. verricht inbe slagnemingen bij een aantal aanne mers. Oprichting Goudsche Luchtvaart club. Captain R. S. Harris, officieren en manschappen nemen afscheid van Gouda. 28. Juni. Bijeenkomst vroegere le den Sociëteit „Ons Genoegen". 29 Juni- Plechtige ten g'rave-leg- ging van het stoffelijk overschot van den heer A. de Korte door de B.S. 2 Juli. 85 Goudsche kinderen met autobussen naar Groningen, reis met veel pech. Ggoote Jeugdbijeenkomst voor herdenking der bevrijding. Weer electriciteit voor huishou delijk gebruik. 1 Kwh. per week. 4 Juli. De luchtbeschermingsblok- ken worden geleidelijkr-gsfiquideerd 6 Juli. Malversatie tot een bedrag van 60 mille in de rekening-cou rant van Gemeentewerken. 7 Juli. De dienstplichtige onder officieren moeten zich melden. Massale bevrijdingsherdenking door ruim 1200 leden van jeugdor ganisaties. De f 100 biljetten geblokkeerd 12 Juli. Spoorwegen hervatten busdienst Gouda-Schoonhoven. Een schip vol huisraad gaat naar ,Venl$>. Ij juli. Schouwburg-Bioscoop en Thalia herof>end. Reünie -der Haa rensche gijzelaars. Noodziekenhuis gesloten.) 19 Juli. De heer C. H. wethouder van financiën. orn, Pater Bleijs en Ds. Slomp spre ken in de St Janskerk. 20 Juli. Majoor J. A. Hagedoorn neemt afscheid van Gouda. 23 Juli. Een muzikale gebeurte nis: Jo Vincent, Annie Woud en Hendrik Andriessen geven-concert in dé St. Janskerk. 28 Juli. Dr. W. Zuydam verlaat, na 37 jaar 1 eeraar te zijn geweést, de R.H.B.S. 30 Juli. Afdeeling Gouda opge richt van de Nederl. Volks Be weging. I Aug. Afscheid van het M-G. en het C.N.V. Heropening Jeugdherberg „De Waterhaan". 5 Aug. Taak der Goudsche B.S. ten einde. 10 Aug. Het Inter Kerkelijk Bu reau (I.K.B.) opgeheven. II Aug. Laatste nummer van de „De Vrije Pers", voortaan „Groot Gouda". 14 Aug.- Hervatting gaslevering, mkele uren per daag. Eerste bijeenkomst Stichting •49-1945. 15 Aug. bam-nkomst oud-gijze- aa;s te Goirle, Minister Schermer- horn spreekt als oud-leider. Gou wenaars erbij aanwezig. 25 Aug. De medaille van verdien ste, der stad Gouda toegekend aan Vvan Wijnen Jr. 27 Aug. Historische - rede van Kapitein Brugmans op de Mark* 28 31 Aug. Grootsche herden king van Koningin Wilhelmina's V erjaardag. 31 Aug. De heeren van den Heu vel en Molenbeek van E. en D. door H. M. de Koningin in Soest- dijk ontvangen. 13 Sept. Inzet van de geldzuive- ring. 16 Sept. 2 Kinderen verliezen het leyen bij spelen op de spoorbaan. 17 Sept. Herdenking spoorweg, staking. Aanvang werkzaamheden van de herplaatsing der Goudsche Glazen. Twee wegopzichters der N.S. tij dens hun werk om het leven ge komen, 27 Sept. Badhuis GroenendaaT heropend. 2 Oct. R.K. Leesvereeniging neemt „Concordia7, weer in gebruik. 4 Oct Minister Drees spreekt m ^.Concordic ae S'.D.A.P. Sportschool Jo de Groot geopend 10 Oct. Goudsch Conservatorium geopend, directeur Nico Verhoeff. 11' Oct. Candidatenlyst beken/1 voor Goudschen Noodgemeente- raad, 25 leden. 14 Oct- Sociëteit „Ons Genoe gen" heropent met grooten feest avond. 16 Oct. Marrigje van Eijk tot 10 jaar veroordeeld. 20 Oct. Brand bij fa. van der Vant en Barras., 21 Oct. D.O.N.K. bestaat 25 jaar, 22 Oct. Het Spaardersbad her opend. 28 Oct. In St. Jozef Paviljoes drieling geboren. 3 Nov. Mr. S. H- Smit neemt ontslag als leider van den P.O.D, 5 Nov. W. Th. Laurier tot 10 aar veroordeeld. 6 Nov. De heer R. v. d- Brug benoemd tot lid van de Tweede Kamer. 14 November. Een schip mét ge vorderde (lees gestolen) Goud sche klokken aangekomen. 16 Nov. „Oog en Oor" te Goud? geopend, leider de heer Th. Arts. Henri C. J. de Man, oTganist en stadsbeiaardier, overleden. 21 Nov. Begin van brand in df R. K Pastorie aan de Gouwe. 23 Nov. Eerste zitting Goudschf Noodgemeenteraad. Historische -re de Burgemeester Jameu. 1 Dec- De heer Punt neemt ont slag als leider van den Distributie- dienst, de heer A. G. Berman op volger. 3 Dec. De heer Di. J. J- A Zuidweg te Arnhem benoemd tot rector van het Stedelijk Gymna sium. Benoeming Commissie van voor- ichting tot het achterhalen van zwarte winsten en besmette inkom sten. 5 Dec. Dr. J. P- de Jong, chirurg- :enoemd tot leider van een Rood? Cruis-team, per re gearings vliegtuig naar Indië vertrokken 6 Dec. Plechtige begrafenis v. d- op 6 Juni 1944 gefusileerden ïllega- en strijder Adriaan de Rijke. 15 Dec. Crematie A. S. van Wijn bergen, vermoord op 24 October De heer H. Verzijl verlaat Groot Gouda" 19 Dec. Burgemeester James biedt de Gemeente een door hem zelf vervaardigd heraldisch schilderij aan. 22 Dec. Stationsgebouw der N.S- grondig vernield door het bom bardement van 6 November 1944. eer officieel in gebruik gesteld. 31 Dec. De heer Wi N. van Elk, opzichter Gemeentelijke Plantsoen* dienst, met pensioen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 6