INDIË Aller krachtsinspanning noodzakelijk. Van Acker maakt balans op. HILVERSUM 1 301 m. >nr) Orgelmuziek. 05 Cabaretkwartiertje: „Zes en een kwart" ,door Willy van Hemert en Peter Kellenbach. jg45 Sonate voor 2 piano's van Stra- winsky. 1900 Nieuwsberichten en reportage. 1Q30 Vader en zoon Bach, door Johan Feitkamp, fluit; Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel en Hans Brandts Buys, clavecimbel. 2Q00 Nederland Herrijst. Het Nationaal Instituut: „De eendracht van het 20.15 Brief uit Londen door J. H. Hui- zinga. 20.30 Eddy Walis speelt 21 00 Hoorspel uit het leven van Konin gin Victoria, door Laurence Hous- man. 22 08 Gramofoonmuziek. 22 15 Mensch en Maatschappij. Dr. J. P. Kruyt: „De kerk én het sociale vraagstuk". 22.30 De componist van de week: Joseph Haydn. 23.00 Nieuwsberichten. 2315 Avondwijding. Ds. P. Boenderma ker, Evang. Luth. Pred. te Hilver sum. 23.00 Shirting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht. 1830 Sylvestre-Trio. 19.00 Alexander Wertinsky, tenor. 19.10 Gedichten van Poesjkin, voorgedra gen door Johan Lapperre. 19.15 Sonate voor 2 piano's van Stra- winsky. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 2000 „La Bohème". Opera van Puectm. lste en 2de bedrijf. 21.00 Comentaar op beleid en bewind door den Patriot. 21,15 Ensemble Nina Dolce. 21.45 Avendwijding. Pastoor M. Bo- gaartz, S.J. v. d. St. Aloysius Par te Utrecht. 22.00 Nieuwsberichten. 22.20 Ted Powder en zijn dansorkest. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Minister Schermerhom voor de radio op Oudejaarsavond De minister-president heeft op Oude jaarsavond voor Herrijzend Nederland 'n Nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij zeide hierin o.m.: Reeds menig maal had ik het voorrecht mij langs dezen weg tot U te mogen rich ten. Thans is 't Oudejaarsavond van '45, een Oudejaarsavond, die voor ons allen zwaar geladen is en die voor duizenden menschen in ons volk de herinnering op roept aan angst en smart, aan lijden en rouw. Honderdduizenden in het Nederlandsche volk staren vanavond naar een leege plaats en betreuren Jbet offer, dat van hen tijdens vijf langC'en bange oorlogsjaren werd gevergd. Wij denken vanavond met elkaar aan al de slachtoffers van het ver zet, menschen, die meestal zonder er veel beschouwingen aan te wijden, hun vader- landsche plicht deden, eenvoudig omdat zij geloofden, dit niet aan anderen te mo gen overlaten, of omdat zij wisten, dat de strijd tegen den bezetter naar hun diepste ingeving voor hen onontkoombaar was. De Oudejaarsavond van 1945 brengt ons hen voor den geest, die ergens in de Nederlandsche krijgsmacht (ter zee, in de ucht, te land), of in de koopvaardij het offer van hun leven brachten. Wij denken, in dit verband ook in het bijzonder aan dfe honderdtallen landge- nooten die als politieke gevangenen de hel der Duitsche concentratiekampen hebben doorstaan en berooid en uitgeput in ons and zijj^ teruggekeerd. Geldt misschien Voor deze groep, dat de massa ondank baar is en snel vergeet? Heeft het Neder landsche volk In het algemeen en de overheid in het bijzonder ten aanzien van deze slachtofers der Duitsche terreur nog altijd niet het een en ander goed te ma ken? Laat deze Oudejaarsavond ons een aansporing zijn, om dit in het nieuwe jaar te probeeren. Naast alle leed en .ellende, luisteraars, zooals die iichtbaa.r worden in het per soonlijk leven van honderdduizenden in ons volk is er de verwoseting der geesten, de aantasting van onze menschelijkheid, die mischien een van de ergste gevolgen van den oorlog is. Uit naam van en over het hoofd van het Nederlandsche volk heen, richt jk het woord tot Hare Majesteit de Koningin^ die voor ons geheele volk de sterke verper soonlijking is van deze gedachte. Mode het Uwe Majesteit gegeven zijn op/Hare hooge en eenzame post, ook in het ko mende jaar bij te dragen tot en getuige te zijn van 't samenbrengen van alle natio nale kradhten om deze op te voeren tot de hoogste geestelijke potentie die nood zakelijk is om van 1946 het jaar te maken, dat aan ons volksleven de beslissende stoot in den koers ten goede zal geven. De herbouw van ons vaderland en in het bijzonder de wijze waarop die geschie den zal, zal niet van de eerste plaats af hankelijk zijn van de fabrieken, die wij ter beschikking heben, maar van den geest die de menschen bezielt. Er moge verschil van inzicht zijn omtrent de te volgen we gen, de krachtsinspanning echter, die ge richt is op den herbouw van ons vader land wordt bij alle verdere verschil ge sterkt door 't eene gemeenschappelijke doel, dat ontleend is aan de zekerheid, dat Nederland een roeping in deze wereld te vervullen heeft Landgenooten, uit naam van ons ge heele volk, in deti geest van onze geëer biedigde Koningin, doe ik een hartstoch telijk beroep op U allen. Zwaar moge de last zijn, harde slagen menigeen uwer hebben getroffen, weqt dat Nederland een levende werkelijkheid is, weet, dat wij al len met elkaar verantwoordelijk zijn voor de wijze waarop in ons dierbaar vader land menschelijkheid en een gerechtigheic tot gelding zullen komen. Tevens richtte de Minister-president zich op Oudejaarsavond voor den zender P.C.J. tot alle rijksgenooten in Oost en West en op zee. Ontmoeting van Driberg met Schermerhern en Van Mook Het bekende parlementslid Tom Dri berg (Labour) die heftige kritiek heeft uitgeoefend op de Britsche en Nederland sche politiek op Java en die een krachtige rede over dit onderwerp tijdens de La gerhuisdebatten op 11 December heeft gehouden was een van de leden van de Commisie van Buitenlandsqhe Zaken van de Parlementaire Labour-partij, die prof. Schermerhorn en de rest van de Neder landsche delegatie op Vrijdag in Londen Churchil waarschuwt (n een Nieuwjaarsboodschap heeft Chunchill gezegd: „Ons Volk heeft in een langen en onverzoenlijken oorlog, den meest besiissenden oorlog in de geschiede nis van ons land, ten koste van heldhaf tige inspanning de overwinning behaald, doch op liet oogenblik van ae triomjsh heeft het zich door valsche beloften laten verleiden en thans loopt het gevaar, een ianc|sche delegatie op Vrijdag in Londen deel van de vruchten der overwinning, die' heefj gesproken. Deze ontmoeting met het zoo duur heeft betaald, weer te ver- deze deiegatie en in het bijzonder met dr. liezen. Wij kunnen deh vrede, evenmin als ~g| i_«- den oorlog winnen, zonder met toewijding te arbeiden. Er bestaat geen gemakkelijke weg naar de welvaart". Maé' Arthur tevreden over Hirohito Generaal Mac Arthur heeft in een ver klaring zijn voldoening te kennén gegeven over de Nieuwjaarsboodschap van keizer Hirohito. „Met deze boodschap" zeide hij, „neemt hij een leidend aandeel in de de mocratiseering van zijn volk op zich. Zijn optreden weerspiegelt den onweerstaaiv baren invloed van een gezonde idee". Deze verklaring van Mac Arthur wordt belangrijk geacht, daar zij de eerste open lijke officieele ondersteuning van den keizer beteekent; Admiraal Helfrich naar Nederland terug Volgens een verklaring van den Neder- landschen Marinevoorlichtifigsdienst te Batavia, zal luitenant admiraal Helfrich naar Den Haag terugkeeren om zich ge heel te kunnen wijden aan de functie van Commandant van de Marinestrijdkrachten. Hij zal echter Batavia niet verlaten eer hij de reorganisatie heeft voleindigd die noodig is geworden door het besluit dat de functie van bevelhebber van alle Ne derlandsche strijdkrachten in het Oosten zal komen te vervallen, daar de tegen woordige eenheid in het Nederlandsche militaire commando zal ophouden t,e bestaan. Generaal De Gaulle dreigt met aftreden Generaal De Gaulle heeft in de Natio nale vergadering gedreigd af te treden, indien een socialistische motie, welke voorstelt de uitgaven van het leger met 20 te verminderen, wordt aangenomen. Hij erklaarde; „Indien de vermindering wordt aangenomen. Kan de regeering niet in functie blijven". De socialistische motie is bedoeld als protest tegen de „verkwis ting, van het leger"* delegatie en in het bijzonder Van Mook moet op Driberg indruk heb ben gemaakt, hetgeen duidelijk tot uiting komt in zijn wekelijksche bijdrage voor het blad „Reynolds News". Vergeleken met Driberg's rede in het parlement op 11 December en zijn vroegere artikelen moet de argumentatie van de Nederland sche delegatie hem hebben getroffen. Brood in Frankrijk weer op de bon Op 1 Januari zal in Frankrijk het brood weer gerantsoeneerd worden. Het dage- lijksch rantsoen zal dan 300 gram bedra gen voor den normalen gebruiker. Men is tot dezen maatregel moeten overgaan om dat in den vrijen verkoop het broodge bruik abnormaal gestegen is, terwijl de invoer beneden de verwachtingen bleef. Conferentie te Washington begin April? Naar aanleiding van de officieele me- dedeeling van het ministerie van Buiten- landsche Zaken, dat de volgende bijeen komst der ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Drie in Washington zal worden gehouden, en in verband met heb feit, dat de drie ministers in Januari te Londen bijeen zullen komen, is de ver wachting, volgens verantwoordelijke krin gen, dat de bijeenkomst te Washinghton begin April zal worden gehoudeq. Byrnes zal de volgende week naar Lon den vertrekken. Koning Michael Na een afwezigheid van 4 maanden als "evolg van de constitutioneele crisis over het representatieve karakter van de regee ring Groza, is koning Michael van Roe menië heden in Boekarest teruggekeerd Men veronderstelt, dat hij overleg za nlegen met de commissie van dae, oe- staande uit Wisjinsky, Hamman en Clark Ker-r, zoodra deze in Boekarest uit Moskou zal zijn aangekomen Men ver wacht ook, dat de koning een Nieuwjaars boodschap tot het Roefneenscher volk zal uitspreken. Togliatti over Italiaansche problemen De Italiaansche communistenleider en Minister van Justitie Togliatti heeft tijdens een rede vopr het nationale congres van zijn partij o.rfi. verklaard, dat indien de regeering zou overgaan tot invoering van den stemplicht? onmiddellijk een regee- ringscrisis zou uitbreken, daar zijn partij hiertoe nooit haar toestemming zou geven. Over het vraagstuk van Triëst verklaarde Togliatti, dat de communistische partij bleef vasthouden aan het Italiaansche ka rakter van Triëst en dat dit moeilijke pro bleem slechts door rechtstreeksche bespre kingen tusschen Italië en Joego-Slavië kan worden opgelost. „Hoewel wij Triëst" aldus Togliatti ,/ils Italiaansch be schouwen, móeten wij toegéven, dat de meerderheid van de arbeiders in deze stad annexate door J.-Slavië wensaht". Tenslotte verklaarde Togliatti nog, dft de Italiaansche regeering tot dusverre nog vrijwel niets had gedaan ter uitroei ing van het fascisme. Internationaal leger in voorbereiding Naar in verantwoordelijke kringen te Washington verluidt, zün plannen voor een conferentie te Londen Van de mili taire leiders der vijf groote mogendheden voor de bespreking van het oprichten van een internationaal leger bijna gereed. De conferentie zal plaats vinden tijdens de eerste vergadering van de algemeene vergadering der Vereenigde Volken. De Amerikaansche afgevaardigde is reeds benoemd, en men verwacht niet, dat de uitnoodiging, die van de Britsche regee ring is uitgegaan, bij de andere mogend heden aarzeling zal ontmoeten. Naast een bespreking van de organisa tie van het Internationale leger verwacht men ook de behandeling van de regeling der bewapeningen door de geheele we reld, en mogelijk ook de geheele ont- wapening, al is men van meening, dat dit waarschijnlijk niet onmiddellijk in be spreking zal worden gebracht. Experimenten met harten De Russische .geleerde Nicholas Sinit- sin die reeds eerder experimenteerde met het' overplaatsen van harten in kikvor- schen en andere dieren, s er nu volgens Radio Moskou in geslaagd een dier van twee harten te voorzien. Het hart bracht hij aan in de plaats van een der longen. Sinitsin tracht- door deze experimenten een methode te vtnden, in personen met een methode te vinden, door het aanbren gen van een hulphart in personen met n zwak hart een geregeldeif bloédsomloop Je waarborgen. Protest tegen Belgisch bestuur in Duitschland De onbevestigde berichten, dat België het Britsche bestuur over Keulen en Aken zal overnemen, hebben een scherpe reactie van Parijs uitgelokt. Tengevolge van een hefttig pretest in het Wad „France Soir" heeft de Britsche Ambas sade een verklaring gepubliceerd, waarin iet recht van de bezettende macht wordt verdedigd om het bestuur van een gebied in haar zone aan andere geallieerden over te dragen. De verklaring zc iet Belgisdie bestuur onder het rezag van den Britschen opperbeveü >er zou blijven. Deze uiteenzettingen hebben die Fransdien niet bevredigd, die n.1. meenen, dat zij bijzondere aanspra- cen op de hoofdstad van het Rijmand ïebben. De Belgische premier Van Acker heeft op Oudejaarsavond een radioboodschap tot de Belgen gericht. Hij verklaarde hier in, dat België nu maandelijks ruim 80.000 ton kolen produceert. De bevolking ont vangt ongeveer eenzelfde rantsoen kolen als in Engeland. De financiëele toestand is gezond. De vastheid van den frank is verzekerd. De gas- en electriciteitsproductie staan óp vooroorlogsch peil. In 1946 staat ons te wachten: de her winning van onze afzetgebieden, de pro ductie van 100.000 t. kolen per maand, de geheele industrie met maximale productie kracht te laten werken. Wij moeten in het komende jaar voor 20 milliard frank uit voeren. De Belgische "bezettingszone in Duitschland Ofschoon men in officieele kringen de grootste geheimhouding betracht ten aan zien van het instellen van een Belgische bezettingszone in Duitschland, heeft men te Brussel de indruk dat alp gevorg van men in beginsel tot overeenstemming is gekomen. Er moeten nog onderhaqder lingen gevoerd worden met Engeland, Frankrijk en Nederland om de Noorde1 lijke en Zuidelijke grens van de zone vast te setllen. Het schijnt wel zekeF dat Aken en Keulen in de zone zullen liggen, en wel licht zal de Belgische sector zich nog over den Rijn uitstrekken.' Er is overi gens nog niets beslist ten èanzien van het bestuur der zone. Het is waarschijn lijk dat er een gemengd bestuur zal wor den ingesteld. Onrustige jaarwisseling te Batavia De eerste dag van het jaar is te Batayin zeer rustig geweest, behoudens eenige excessen bij de Nieuwjaarsviering. Bij het vele vuren in de lucht op het moment der jaarswisseling is door een verdwaalde kogel een Britsche soldaat om het leven gekomen. In de Chineesdie wijken, maar ook wel uit andere stadsdeelen, worden klachten naar voren gebracht tegen de manier van optreden der parechutisten, dié b.v. een bekend Chineesch eethuis overvielen en er met zestienduizend Ja- pansche guldens vandoor gingen? OFFICIEELE PUBLICATIE. Vele artikelen komen vrij van den bon. Met ingang van heden. Zooals wij onlangs hebben gemeld komen een groot aantal artikelen thans in aanmer king om zonder bon in vrijen verkoop te worden gebracht. Op 1 januari a.s. zullen vrij komen Grutterswarengort en gortproducten, gemengd meel (z.g. pannekoekenraeel), haver mout. aardappeltapioca, tarwegriesmeel. ver- micelle-puddingpoedervermicelli, macaroni, spaghetti, puddingpoeder, vlapoeder, maizena. aardappelsago. Peulvruchten, zout, biscuits, wafels, crac kers, beschuit, toast (tot duiver op den bloembon), paaschbrood: (matzes, tot dusver op den bloembon). Paneermeel: (tot dusver op den bloembon), koekjes, banket, gebak, ontbijtkoek, taai-taai. Poffertjes, oliebollen, Parijsche en Hol- landsche wafels zullen voortaan zonder inlevering van bloembon, maar nog wel op wisselbon voor boter verkrijgbaar zijn. In afwijking van de eerste mededeelingen over deze vrijmaking van een aantal pro ducten, zal dit dus niet in twee etappen geschieden, maar zullen na 1 Januari alle aangekondigde artikelen tegelijk in vrijen verkoop komen uitgezonderd cacaopoeder, dat nog distributiegoed blijft. u 0

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3