OVERAL H BINNENLAND EINDELIJK IN NEDERLAND! UITBETALING GRENSGELDEN LIEVER DOOD DAN LEVEND BUITENLAND REEUWIJX Huisslachtingen Over de laatste week werden ter Ge meentesecretarie aan huisslachtingen aan gegeven: 9 varkens en 1 schaap. Bij den keuringsdienst van /ee en vleesrh wprrten als pèstorvpn dierpn fpr vernietiging aangegeven: door N. van Leeuwen, twee kalveren, J. van der O^t, een schaap. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus Hendrikus, z.v. N. Th. W. Nederhof en M. Stolwijk; Johan nes Jacob z.v. J. de Vast en A. M. van Holst; Jacoba Alaria d.v. J. J. Schakel en M. J. H. Kloet. Predikbeurten Zondag 6 Januari 1946 Nederl. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp: v.tn. #.30 en nam. 2.30 uur Ds. H. Roelofsen. t Nederl Herv. Kerk Sluipwijk: v.m. 10 en nam. 4 uur Ds. E. S. v. d. Lint. Geref. Kerk a. d. Brug: v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. P. Warmenhoven. De „Almanzora", waarop zich 1900 uit lndië tcrugkeercnde Nederlanders .bevin den, is gistermiddag om hall drie te IJmui- den binnengevaren. Om kwart over vier zette het schip de reis naar Amsterdam voort, waar het kwart voor zeven is aan- 4 gekomen. Bij de ontvangst te Amsterdam van de „Almanzora" waren tegenwoordig: H.K.H. Prinses Juliana, de Min. van Over- zeesche Gebiedsdeelen, Prof. Logemann, Vice-Admiraal Stuvé, Kol. B. G. van Os van Delden, hoofd van den dienst voor Evacuatie en Repatrieering, Dr. T. P. Banier, algemeen commissaris van Indi sche zaken en tal van andere autoriteiten. Gisteravond zijn de zieken en passa giers met bestemming Amsterdam naar huis gebracht De andere passagiers zul len vandaag pas van boord gaan. Gezant te Praag benoemd Naar wij vernemen, is de heer A. Merens benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Praag. Wijziging Algemeene Vergunning Credietgeving en Debetrekeningen Het ministerie van Financiën deelt mede: De Nederlandsche Bank N.V. heeft het vierde lid van haar algemeene ver gunning nr. 40 betreffende Credietgeving en Debetrekeningen met ingang van 1 januari als volgt gewijzigd. 4) Over crediet, ongeacht of de cre- dietnemer al dan niet geblokkeerd tegoed heeft, kan worden beschikt ter betaling vari: a) Loonen, salarissen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten, zulks tot het bedrag dat resteert na aftrek van loonbe lasting, bijdragen in sociale verzekerin gen, en premiestortingen in pensioen fondsen, ten aanzien van de loonen en salarissen dient een verklaring te worden overlegd dat deze voldoen aan de van regeeringswege vastgestelde normen. b) Interest dividend en tantième be taalbaar gesteld na 25 September 1945. c) Kosten van levensonderhoud met dien verstande dat ten hoogste een bedrag van 100 per week ten laste van de debetrekening kan worden opgenomen. d) Door den credietnemer gewaar merkte facturen en soortgelijke documen ten betreffende geleverde goederen en verrichte diensten. Het houden van ongeregistreerd vee In verband met de huidige positie van de vleeschvoorziening in ons land blijft registratie van het vee voorloopig nood zakelijk, daar het huidige vleeschrantsoen alleen op deze wijze kan worden gehand haafd en in de Jtoekömst verhoogd. Amb tenaren van den C.C.D. constateeren evenwel bij herhaling, dat er nog veehou ders zijn, die de registratiekaarten onvol ledig invullen en ongeregistreerde koeien, varkens en schapen aanhouden. Zoo wer den bij een controle in Zuid-Hollancf in één week twaalf processen-verbaal opge maakt, waarbij zeventien varkens in beslag werden genomen. In Katwijk wer den bij een veehouder vijftien ongeregi streerde schapen in beslag genomen en verbeurd verklaard. Deze veehouder kreeg 500 boete en werd. wegens herhaalde overtreding, bovendien veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Op het bedrijf van een veehouder te Waverveen troffen controleurs 15 schapen 'en 1 varken aan, welke dieren niet waren geregistreerd en waarvoor de vereischte vergunning ontbak. Te Pufmerend wérden 7 vakens, die zonder contract of vergun ning werden aangehouden, in beslag ge nomen, evenals een gelijk aantal te Berk hout. In al deze gevallen werd proces-verbaal p" het ongeregistreerde vee in beslag genomen. School voor Diamantindustrie te Amsterdam c, Woensdagmiddag is de school voor de diamantindustrie met ongeveer honderd leerlingen begonnen. 1 Hinderwet Artikel 14 onder 2o., der hinderwet be paalt, dat om een inrichting, welke vier jaar heeft stilgestaan opnieuw in werking te brengen een nieuwe vergunning krach tens die wet noodig is. Het Ministerie van Financiën deelt mede dat een regeling is getroffen, waarbij onder bepaalde voorwaarden het Neder landsche geld en de tegenwaarde van het vijandelijke geld, dat door repatrieerende Nederlanders aan de grens' werd ingele verd, kunnen worden uitbetaald. Belang hebbenden kunnen zich daartoe wenden tot den inspecteur der belastingen van de laatste woonplaats vóór hun vertrek naar het buitenland. Daarbij moet worden overgelegd een verklaring van het Gew. Arbeidsbureau (o.a. bijkantoor) waar onder de laatste woonplaats vóór het ver trek naar het buitenland ressorteert, ook indien belanghebbende niet door bemid deling van het Gew. Arbeidsbureau in het buitenland werd te werk gesteld. Uit deze verklaring moet blijken, dat belanghebbende naar het oordeel van den directeur v. h. Gew. Arbeidsbureau niet geacht kan worden zich aan tewerkstel ling in het buitenland te hebben kunnen onttrekken; verder moet in de verklaring 't bedrag vermeld zijn, dat belanghebben de naar het oordeel van genoemden dir. van zijn aldaar verdiende loon kan hebben overgespaard. Tevens moet een door den P.O.D. van de laatste woonplaats afge geven verklaring van politieke betrouw baarheid worden overgelegd. De tegenwaarde van de aan de grens ingeleverde rijksmarken zal worden bere kend tegen den koers van 1 r.m. üfc 0,265 welke gelijk is aan de koers van de mar ken welke door de geallieerde legers in Duitschland in omloop zijn gebracht (z.g. bezettingsmarken). Voor gerepatrieerde schippers is een eenigszins afwijkende regeling getroffen. Bovenstaande regeling geldt niet voor de aan de grens ingehouden „bezettings marken". Voor de uitbetaling der tegen waarde van deze marken, zal evenals voor de uitbetaling der tegenwaarde van andere niet-vijandelijke gelden binnenkort een afwijkende regeling worden bekend gemaakt. 1 Loonvorderingen op Duitschland Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat personen, die loon vorderingen op instanties in Duitschland hebben, deze bij het Nederlandsche Clea ring Instituut moeten indienen. Bijzonder Gerechtshof te Utrecht Gisteren stond terecht een 29-jarige slager J. D. de Wit uit Lopik, die in April 1941 te Maarsseveen bij de Waffen-S.S. in dienst was getreden. Dit was de eerste van een serie gevallen van Nederlanders, die op de een of andere manier de Duit- sche oorlogsinspanningen hebben gediend. De procuretir-fiscaal Mr. M. H. Gee ling, hield een kort maar scherp requisi toir, waarin hij in herinnering bracht, dat beklaagde bij de actie te Arnhem is in gezet en daardoor de geallieerde plannen heeft helpen mislukken. Dit is voor een groot deel oorzaak geweest van de ellen de in het laatste deel fan den oorlog. Beklaagde heeft de wapens tegen zijn land opgenomen en den eed op den Fuehrer afgelegd. Alleen al daardoor is hij des doöds schuldig. Eisch doodstraf. Uitspraak over veertien dagen. Arie Stigter, veehouder te Lin- schoten, was eerst onderofficier van het Nederlandsche leger, is na het verloopen van zijn bedrijf tot de N.S.B. toegetreden, deed later dienst bij de „Deutsche Post- amt" en werd in April 1944 Landwachter. Ofschoon hi] niet tot de felsten, heeft be hoord, waardoor de procureur-fiscaal niet de allerzwaarste straf zou eischen, werd toch in overweging genomen, hoeveel Nederlanders door zijn controle wellicht in Duitschland zijn terecht gekomen. Eisch 20 jaar gevangenisstraf. GEBREK AAN WOONRUIMTE IN NEW YORK Men schrijft ons uit New York: In Nederland wordt nogal geklaagd oVer gebrek aan woonruimte en stampr volle hotels. Maar Nederland heeft 5 jaar oorlog en bezetting achter den rug. Er werden hier 100.000 woningen verwoest, 300.000 licht en 30.000 zwaar beschadigd. Wellicht klaagt men niet zoo gauw meer, als men verneèmt hoe het in New York gesteld is, in Amerika, waar geen oor logsschade is aangericht. Hier volgt dan een amusant relaas uit één der Amerikaansche bladen. Als ge naar New York komt in de naaste toekomst, zijn er verschillende waardevolle tips, die ik U kan geven. Breng een matras mee, het doet er niet toe hoe omvangrijk Uw bagage daardoor wordt. En breng dekens, lakens en een badkamer mee. Ja, als gij Uw heele huis of Hat mee kunt brengen is dat natuurlijk nog verstandiger, want er is in heel New York eenvoudig geen plekje te vinden om te overnachten. Op het oogenblik heeft New York meer menschen dan eenige andere stad ter wereld. Er is geen enkele kamer be schikbaar. Ik had daarvan al gehoord, maar «ik kwam welgemoed naar New York, omdat ik een van die snaken ben, die menschen ken, die zeggen, dat zij menschen kennen die U altijd wel een kamer kunnen bezorgen. Ik woon in het Pennsylvania Station. Zonder gekheid. De eerste dagen woonde ik in het Grand Central Station. Maar iemand, die beide stations geprobeerd had, vertelde mij, dat ik een vriendelijker, zij het dan minder deftig thuis zou vin den in het Pennsylvania Station en dat de man die de treinen afroept aan dit sta tion een veel zachter en aangenamer stem heeft. Toen mijn vrouw aankwam en me vroeg waar ik logeerde, kon ik haar het goede nieuws brengen, dat we niet één van die elledige taxj-ritten naar een hotel door New York's drukke stfaten hoefden te maken, maar dat we „thuis" waren dat we bleven waar ze stond. Het was niet zonder trotsch, dat ik een gebaar maakte, dat het geheele groote Pennsylvania station omvatte en zei: „Dit is ons nestje. Heelemaal voor ons. Willem H u i d i n g, een 27-jarige Utrechtenaar, was in October 1943 in dienst getreden bij het N.S.K.K.^ waar door hij in Duitschen dienst eenige malen een auto gereden heeft. Er werd tien jaar gevangenisstraf gtëischt. De beklaagde verklaarde liever de doodstraf geëischt te krijgen dan tien jaar gevangenisstraf. Martin over de plannen van de K.L.M. De heer Martin, ónderdirecteur van de K.L.M. heeft verklaard, dat hij hoopte, dat een eendaagsche luchtverbinding met lndië in Februari van dit jaar tot stand zou komen. William Joyce geëxecuteerd William Joyce, die als „Lord Hawhaw" tijdens den oorlog voor de Duitsche radio is opgetreden, is gistermorgen in de Wandsworth-gevangenis te Londen door ophanging geëxecuteerd. De laatste dagen voor zijn executie heeft hij doorgebracht met schaakspelen tegen zijn cipiers. Madrid opgelucht Het communiqué van dé conferentie te Moskou is in officieele kringen te Madrid met opluchting ontvangen. Men vreesde, dat de Anglo-Amerikanen tot een collec tieve breuk mét de Spaansche regeering zou besluiten en men constateert met voldoening, dat dit niet is geschied. Men rekent hiermee op een nieuw uitstel ge durende hetwelk naar men hoopt, de mee ning van de wereld haar interesse zal verliezen. Over Iran kon in Moskou geen overeensteming worden bereikt De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft gisteravond machtiging gegeven voor de publicatie van een mede,deeling over de Iraansche aangelegenheid, waarin er op wordt ge wezen, dat in het communiqué over de conferentie van Moskou geen gewag wordt gemaakt van Iraansche problemen, doéh dat deze problemen wel door de drie ministers uitvoerig zijn besproken. Er werd echter geen definitieve overeeit- Maak het je gemakkelijk en doe of je thuis bent". We hebben een van de leukste kleine bankjes van heel New York, al zeg ik het zelf. Ventilatie naar alle kanten en we dee'en het met een van de aardigste echtpaartjes, die je ooit bent tegengeko men. Hij is één van de groote zaken- menschen uit Portland, Oregon, en is hier om een transactie van 12.000.000.af te sluiten. We gebruiken zijn handtas- schen als hoofdkussen en gisternacht leende zijn vrouw aan mijn vrouw haar sabel-bontjas om over zich heen te gooien toen het kil begon te worden, dat is zoo omstreeks den tijd, dat de laatste trein naar Philadelphia vertrekt. Zij heb ben al een invitatie aangenomen om bij ons te komen logeeren voor een week of twee in het Florida East Coast Station in Daytona Beach als het wat verder irt den winter is. In het begin waren de banken hard en draaiden we ons de heele nacht om en om. Maar met een beetje vindingrijkheid losten we' dat ook op. In het begin waren de banken een beet je hard en draaiden we ons de heele nacht om en om. Maar met een beetje vinding rijkheid losten we dat ook op. We hebben nu inwendig veerende matrassen van oude spoorboekjes en de twee vrouwen hebben lardige bedelaarsdekens voor ons gemaakt van oude spoorkaartjes. We heb ben niets geen moeite onze kleeren opge perst te houden. Gewoonlijk zitten er tus- schen middernacht en het morgengloren zooveel matrozen en soldaten boven op ons, dat er scherpe plooien in onze klee ren blijven. Hoe fijn we het in het Pennsylvania Station ook hebben, er zijn natuurlijk zekere nadeelen aan verbonden. Eén ding is, dat we niet veel onder onszelf alleen zijn. En als je- vrienden vraagt je eens te komen opzoeken, hebben ze nogal eens moeite om je bank te vinden. En dan is het leven in het Pennsylvania Station nog al gebonden. Als je je bank verlaat, loop je de kans hem kwijt te raken aan de een of andere afgunstige man of vrouw, die al twee of drie dagen lang „staat te staan", of boven op zijn bagage huist. We hebben al prachtige aanbiedingen gejiad voor onze bank, en we hebben hem al binnen een minuut kupnen onderverhuren, maar we zijp niet gek! We weten het mA te goed als we bon-af zijn. stemming bereikt en over deze aange legenheid worden de besprekingen langs de diplomatieke kanalen voortgezet. De verdragsdatum van 2 Maart 1946 voor het terugtrekken der troepen blijft ge handhaafd en wij hebben dienaangaande herhaalde verzekering ontvangen. De Amerikaansche pers over Fascisme in Argentinië De „New York Herald Tribune" schrijfl o.a., dat het régime van Peron in Argen tinië gebruik maakt van de bekende de mocratische instellingen zooals arbeiders bonden, verkiezingen, massabetoogingen, volksdemonstraties enz., terwijl het veel van de bekende leuzen omtrent vrijheid en economischen vooruitgang herhaalt, welke onze maatschappij aanvaardt. Daarbij stelt het ons voor het oude di lemma van 1939 in een moeilijker vorm dan ooit, namelijk om in de Argentijn- sche binnenlandsche aangelegenheden in te grijpen, terwijl ze op alle mogelijke wettige wijzen behandeld worden. Dit zou een gewelddadige inbreuk zijn op die be ginselen van nationaal en internationaal recht, waarop wij juist met pijnlijke nauwgezetheid trachten een rationeele maatschappij weder op te bouwen. Niet ingrijpen beteekent, dat men er bij staat toe te zien, hoe het fascisme misbruik maakt van onze maatschappij. Tenslotte kan het vaster voet krijgen in Latijnsch- Amerika, totdat het uiteindelijk het heele continent, zoo niet een grooter deel van de wereld zou dreigen naar den onder gang te voeren. Deze gevaren zijn heden ten dage weliswaar nog ver verwijderd om ingrijpen te billijken, doch niettemin zijn zij aanwezig en het valt te betwijfe len of wanneer zij dichterbij komen, in grijpen op eenigerlei wijze beter mogelijk zal worden. Goeqng's zoon ontsnapt ln aansluiting op een eerder bericht wordt gemeld: het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de zoon van Herman Goering (uit zijn eerste huwelijk met een Zweedsche vrouw) gisteren in het gebied van Teschen bij de Poolsch-Tsjecho-Slo- waaksche grens,/ uit een transport ge- vangeneri is' ontsnapt. De bevolking js verzocht naar dezen Goering-junior, die ongeveer 35 jaar oud is, uit te zien.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4