INDIË NEDERLAND DOEToVAN ZICH SPREKEN Radio-programma OPLICHTER VAN GROOT FORMAAT van hedenavond HILVERSUM I 301 m. 1800 Lex van Spall en zijn orkest. 1830 De cchnoim*»e«ter presenteert. jg.OO Nieuwsberichten en reportage. 19.30 Recital door de Zwitsersche pianiste Rosmarie Stucki-Beckr T000 Buitenl. overzicht door Drs. L. de Jong. 20.15 Omroeporkest o.l.v. Willem Lohoff, m.m.v. Lola v. d. Ben, sopraan en Lucien Louman, bariton. 21.00 Op de brug. 21.15 Gevarieerd instrumentaal- en vocaal programma. 2215 Mensch en Maatschappij. Dr. Jop. Pollmarm over: „Volkscultuur". 22.30 Lichte dansmuziek. 23.00 Nieuwsberichten. 23 15 Avondwijding. Ds. J. J. v. d. Velden, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 2330 Sluiting en Wilhelmus HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuwsberichten en persoverzicht. 18.30 Eddy Walis speelt. 18 50 Voor je slapen gaat. 19.00 Juan Petri en zijn orkest. 19.30 Programma voor de Nederl. Strijd krachten. 20.00 Werken van Bela Bartok. 21.00 Op de brug. '21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 Avondwijding. Ds. A. L. Broer, Doopsgez. Pred. te Hilversum. 22.00 Nieuwsberichten. 22.20 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole orkest. 123.00 Sluiting en Wilhelmus. NEURENBERG Gisteren werd gehoord Otto Ohlendorf, die, 38 jaar oud, de functies van generaal- majoor van politie, chef van den veilig heidsdienst op Himmlers hoofdkwartier en chef van de S.D. in Duitschland, onder F.rn^t ""lte-b'unner h°pft hpHppH One- ring fixeerde dezen getuige, die een ze- nuwachtigen indruk maakte, voortdurend, i Ohlendorf indentificeerde de personen, welke voorkwamen op den „stamboom" van de Gestapo en de S.D. aan den wand van de rechtszaal. Hij zeide, over de sa- 'menstelling daarvan het toezicht te heb ben gehouden. Ollendorff gaf toe, dat onder zijn lei ding negentigduizend Joden in Rusland waren uitgeroeid, zoowel mannen als vrouwen en kinderen. Tot 1942 werden de ongelukkigen bij massa's in ant'tnnk- grachten en dergelijke overhoop gescho ten. Op bevel van Himmler werden later vrouwen en kinderen bij 15 a 25 tegelijk in gaswagens omgebracht. Volgens Ohlendorff was bij verschillen de gelegenheden door de legerautoriteiten op bespoediging van de uitroeiing aange drongen, in verband met het tekort aan huisvesting en voedsel. Ohlendorff deed verder verklaringen over de mobiele gróe- pen, welke enkele wpken voor dpn ?»n- j vang van de campagne tegen Sowjet- Rusland aan alle legers in het Oosten werden toegevoegd, en welke de uitroei ing van Joden en de Communistische functionarisen tot taak hadden. Hij zelf was leider geweest van een groep in de Zuidelijke Oekraine en op De Krim. Bij een bespreking met Himmler had deze gezegd, dat degenen, die de uitroeiing uitvoerden, zoowel leiders als manschap pen, geen persoonlijke verantwoordelijk heid droegen. Die berustte alleen bij Himmler en den Führer. WIE ZAL PAUS PIUS XII OPVOLGEN? Mogelijkheden na de nieuwe benoeming van Kardinalen De onlangs plaats gehad hebbende be noeming van 32 kardinalen is zonder twijfel een gebeurtenis van bijzondere beteekenis. Niet alleen door de benoemin gen zelf, doch vooral door de feiten die zich daarbij voordoen. Voor de eerste maal is het college van Kardinalen thans voltallig en bestaat nu uit 70 leden. Wat echter opmerkelijk is, is het feit, dat bij de laatste benoeming slechts 4 Italianen, tegenover 28 niet- /Italianen Kardinaal werden. Daardoor is het totaal aantal Italianen beneden 35 ge- Komen. Wanneer Paus Pius XII mocht komen te overlijden, zullen de kardinalen te Rome bijeen komen om in- een plechtig conclaaf een nieuwen Kerkvader uit hun midden te kiezen. Om tot Paus te worden fekozen is een meerderheid van 2/3 van et aantal stemmen noodig. Zal bij het eerstvolgende conclaaf een ltaliaansche kardinaal tot Paus worden gekozen, dan zal het noodig zijn, dat een belangrijk aantal niet-Italiaansche kardi nalen hun stem uitbrengen op een Itali aan. Daar staat tegenover, dat zich onder de "Duitsche kardinalen van thans eminente figuren bevinden, die zich met groote vol harding tegen 't nationaal-socialisme heb ben verzet en de Kerk tot een der voor naamste struikelblokken van dit verder felijke systeem gemaakt hebben. Mannen als Kardiaal Von Galen en Kardinaal Faulhaber hebben in dezen tijd niet alleen bekendheid verworven door hun houding, maar tevens de achting van vrijwel de geheele wereld verkregen. De Ver. Staten van Amerika tellen thans, evenals Frankrijk, 7 kardinalen, terwijl Engeland er 2 heeft. Zou de huidige politieke wereldconstel latie bepalend zijn, dan zóu een Duitsche kardinaal niet wenschelijk geacht kunnen worden, terwijl een Engelsche of Ameri- kaansche kardinaal, gezien den overheer- schenden politieken invloed van deze Jan den, evenmin in aanmerking zou komen, wil men deze landen niet ook een kerkelijk overheerschende positie doen innemen. Frankrijk zou dan, als groote mogendheid van den tweeden rang, het meest in aan merking komen. Doch de politiek zal los staan van een keuze, waarbij immers de persoonlijkheid een domineerende rol speelt. En persoonlijkheden zijn er onder de tcardinalen zeer velen. Niet alleen in de groote mogendheden, maar ook in de klei nere staten. Noemen wij slechts de voonr ons meest bekenden, Kardinaal van Roey in België en Kardinaal de Jong in Neder land. Wanneer deze laatste geroepen zou worden tot de leiding van de R K. Kerk, zou het de eerste maal na 400 jaar zijn, dat een Nederlander in het Vaticaan zou zetelen. Ofschoon Paus Pius XII hopenlijk nog lang gespaard zal mogen blijven tot heil HET BLIJFT ONRUSTIG Volgens een bericht van een Republi- keinsch Nieuwsagentschap heeft 't repu- bl'keinsche bestuur od Sumatra tot de centrale regeering. te Batavia een verzoek pericht tot het indienen van een scherp protest bij den g'èalüeerden opperbevel hebber van Nederlandsch-Indië tegen de repressailles te Padang, welke daar na den moord op een Britschen majoor en een Roode Kruiswerkster genomen zijn. Een telegram, dat het republikeinsche ministerie van Voorlichting van den gou verneur van Sumatra ontvangen heeft meldt, dat meer dan 200 huizen waren afgebrand na de beschietingen in dit trphipfi. De Voorlichtingsdienst van het N.I. leger maakt bekend/ dat Indonesiërs gis termorgen te Meester Cornelis op een militaire auto hebben gescheten. Zij waren gekleed in groene kiel en broek en waren gewapend met stenguns en machinege weren. Een Europeesche vrouw en een Ambonncesche soldaat werden gedood. Gedurende den middag werden verschei dene Chineezen door Indonesiërs beroofd. De Nederlandsche wacht kon niet telefo- nisch gewaarschuwd worden, daar de lijn doorgesneden was. Gisteravond werd de Nederlandsche wacht te Meester Cornelis verdubbeld. Nederlandsche troepen zuiverden de kam pongs ten O. en ten W. van het gebied, dat door hen bezet was, gedurende welke actie verscheidene branden uitbraken. Hedenochtend ontstonden gevechten tus- schen Nederlandsche soldaten en extre misten in de kampongs Pisangan Baru. waar ook brand uitbrak. Behoudens eenige gevallen van roof is het te Batavia verder rustig. Nu in het centrum van Europa spoor en waterverkeer over groote afstanden vrijwel onmogelijk is, bestaat er groe'e behoefte aan International vrachtvervoer langs den weg. Het Nederlandsche particuliere vervoerwezen pakte de zaak resoluut aan en thans wordt Europa doorkruist doot Ned. convooien be mand me Ned. chauffeurs Het prachtische resultaat 7 Nederlandsche producten gaan naar Praag. Wagonladingen Tsjechische pioiucten arriveeren in Nederland. Siegfried Wrescynski in België gepakt Een oplichter van wereldformaat, een duivels-handige zwendelaar, die steeds weer door de mazen van h?t justitionele net wist te glippen en Nederland voor ettelijke millloenen heeft opgelicht, is op 18 December van het vorig jaar door een voor hem kleinen misstap in heiden van de Brusselsche recherche gevallen en zit thans in Brussel achter slot en grendeL Siegfried Wrescynski die 1893' in Polen werd geb.oren, week een vijftal jaren vóór den oorlog naar Nederland uit en vond in ons land een voor zijn geslepen brein gemakkelijk operatie-terrein. Verkleed als een voornaam zakenman wist deze man met het grijzende haar, zijn Clark Gable-snorretje en zijn don kere zware wenkbrauwen bij vele men- sche'n die hij met een stortvloed van uitdrukkingen in alle moderne talen im poneerde, een zpo groot vertrouwen te wekken, dat zelfs in voor hem benau wende situaties niemand zijn goede trouw in twijfeL trok. Ongetwijfeld herinnert inen zich de op zienbarende oplichtersaffaire, waarvan in 1.937 een bankinstelling in Amsterdam het slachtoffer werd. Wrescynski slaagde er toen in deze bank 10 millioen gulden af handig te maken, zonder dat men de overtuigende bewijzen van zijn schuld kón geven, zoodat voor hem de kwestie met een sisser afliep. Met ongekende brutaliteit verbleef hij daarna nog eenigen tijd in ons land, gaf zich uit als manager van de Metro Goldwyn Mayer Company uit Hollywood en lichtte op die wijze tal looze argelooze meisjes op, die in aan merking meenden te kunnen komen voor uitzending naar cieze lokkende filmsïad. In die dagen genoot Wrescynski nogal wat publiciteit door zijn verhouding met een beVende artieste van de Nelson-revue^ ln luli 1945 lokte België zoozeer, dat hij zich 'er vestigde. Hij betrok weelderige appartementen, bezocht uitsluitend de duurste restaurants en knoopte ver houding aan met een bekoorlijke Bugi- sche vrouw, die reeds getrouwd was. Van van de R.K. Kerk, is het tocji niet oninte ressant een blik in de toekomst te werpen en de mogelijkheden te bezien, die thans, bij de benoeming van 32 nieuwe kardina len, geschape"n zijn. haar liet hij foto's vervaardigen door den Belgischen Hoffotograaf, waarop zij te zien is, uitgedost met een hoeveelheic sieraden, zooals slechts hij ze haar in dezen tijd verschaffen kon. Een Brusselsche gerant vond tijdig uit, dat hij door Wrescynski op handige wij ze van zijn geld ontdaan was en deed een maand geleden aangifte daarvan, i Thans zucht de pseudo-filmmanager, de would-be bankier, de z4g. advocaat, in een aparte cel in de Brusselsche gevan genis of zucht hij niet? Bij een huis zoeking kwamen enorme b.edragen aan Engelsche ponden te voorschijn, stapels Nederlandsche effecten en kisten vol sie raden. Binnenkort zal hij zich moeten verantwoorden voor Belgische rechters voor overtreding van de deviezenveror- dening, waarop 2V2 jaar gevangenisstraf staat. Nederland is zijn geld kwijt, zijn sie raden, zijn effecten en zijn antiek, maar Wrescynski zal na het uitzitten van zijn straf aan de Nederlandsche politioneele autoriteiten worden uitgeleverd. Daaraan te ontkomen zal zelfs hem wel een on mogelijke taak blijken te ,zijn. De hoofd-commissaris der Amsterdam- sche politie verzoekt een ieder, die in lichtingen over Siegfried Wrescynski, alias „Dr. Hans", kan geven, en allen, die door hem voor, tijdens of na de be zetting in eenigerlei wijze zijn opgelicht, zich te vervoegen aan het hoofdbureau van politie, kamer 144, Marnixstraat, Amsterdam. Eerste Duitsche schepen naar de Firth of Forth Volgens den vlootcorrespondent van de News Chronftle zijn de eerste schepen van de Duitsche vloot, welke volgens de overeenkomst van Potsdam aan Engeland moeten worden overgegeven, op de Schotsche Firth of Forth aangekomen. Het zijn twee torpedojagers. Andere sche pen worden dezer ,dagen verwacht. De schepen waren bemand met Duitschers onder hevel van een Britschen officier en onder escorte van Britsche vlooteenheden. Volgens den correspondent waren de Duitsche officieren klaarblijkelijk zeer gekant tegen het overgeven van de sche pen. Men moest hen streng fn het oog houden.. - De kruisers Prinz Eugen en Nurnberg zullen binnenkort in een Sowjethaven arriveeren. Conferentie voor vredesverdragen te Parijs? Volgens A.F.P. is per 23 December jL door de te Moskou in conferentie bijeen gekomen Big Three aan Frankrijk voor gesteld, dat de conferentie voor het op stellen van de Vredesverdragen met Ita lië, Hongarije, Roemenie, Bulgarije eil Finland te Parijs zou worden gehouden. Naar thans verluidt, zou de Fransche ministerraad gisteren besloten hebben dit voorstel in principe te aanvaarden. Deze aanvaarding zou definitief worden, zoo dra de Fransche regeering tevredenstel lend antwoord heeft ontvangen op haar verzoeken tot nadere toelichting omtrent de bevoegdheden van die conferentie. „Study of War" Een boek door Prof. Quincy Wright van de universiteit van Chicago, dat „Study of War" heet, behelst een lijst van het aantal oorlogen, waaraan de ver schillende landen V3n 1480 tot 1941 deel namen. Engeland nam deel aan 78 oor logen, Frankrijk aan 71, Spanje aan 64, Rusland aan 61,. Oostenrijk aan 52, Tur kije aan 43, Zweden aan 26, Italië aan 25, Duitschland aan 23, Nederland en Denemarken aan 20, Amerika (in de laat ste 150 jaar) aan 13, China aan 11 en Japan aan 9 oorlogen. NIEUWS- IN HET KORT Het Fransche budget, door de nationale vergadering goedgekeurd, vertoont een tekort van naar schatting ruim twee milliard francs. Men hoopt dit deficit voornamelijk te kunnen bestrijden uit de voordeelen, welke de deva luatie van den tranc zal opleveren. Meer dan dertig duizend arbeiders van 28 van de 32 Mexicaanse hezilvermijnen zijn in staking gegaan. Zij eischen een loonsver- hooging van veertig procent. Vele der betrok ken mijnen zijn Britsch en Amerikaansch eigendom. Generaal Mac Arthur heeft verklaard dat de besluiten der conferentie groote be roering in Japan hebben verwekt. President Trumaa heeft de medaille van- de stad Verdun gekregen, omdat hij in den vorigen oorlog in het 129ste Amerikaansche regiment artillerie bij Verdun gestreden heeft. De Poolsche radio heeft bekend gemaakt dat de Poolsche Minister van buitenlandsche zaken zijn Hongaarschen collega heeft doen weten, dat Polen verlangend is de diploma tieke botrekkingen met Hongarije te herstellen - Volgens een bericht van radio Moskou zijn nabij Warschau een aantal personen gearresteerd, die deel uitmaakten van de Duitsche weerwolven. Admiraal Lord Louis Mountbatten heeft per proclamatie medegedeeld, dat geheel Birma met ingang van 1 Januari 1046 weer onder burgerlijk bestuur zal staan. Officieel is medegedeeld, dat meer dan 280.000 Fransche Krijgsgevangenen en gede porteerden nog vermist worden en als over leden worden beschouwd. 10 TW1 VRACHT: bloembollen 10 TON VRACHT: SERVIESGOED - MOTOREN - ZADEN AUTEURSRECHT CM •KLDPÉRSWENST h

Groot Gouda | 1946 | | pagina 5