ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WucbuUte OP DE BRUG. Vergeet U niet... Dr. van Mook pleit voor samenwerking STADSNIEUWS Waarschuwing voer de huls- vroUw. Engeland wil buiten kolonialen oorlog blijven Redactie: L. I. A. v. d. Steenhoven Mr! A. A. J. Rijlcsen NUMMER 120 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon ZATERDAG 5 JANUARI 1946 Bur.: Markt 67. Gouda. Tel. 3»8. Abonm p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct AFSCHEID DIRECTEUR P.T.T. Hooge Dienstonderscheidiog uit gereikt. Gisteravond vond in de Beursklok het olBcieele afscheid plaats van den Directeur van het postkantoor te Gouda, den heer Marets. Behalve het vrijwel voltallige P. T. T.- personeel waren hier aanwezig de inspecteur der P.T.T., de heer Smid, de ad|unct-insp. de heer Van Leeuwen de referendaris van het inspectiebureel, de heer Van Aart, het hoofd van het telefoondistrict te Rotterdam, de heer Meyer Lrees en de heeren Hauqué bard, Choufour, Pelser, Zandstra en Kocb. Laatstgenoemde werd onlangs overgeplaatst naar Nijmegen. De heer Haaksman opende dezen avond en schetste in het kort de P.T.T.-loopbaan van den heer Marees, welke in 1895 be^on, en na zijn directeursfuncties te Kampen en Bergen op Zoom hier in Gouda, juist op den verjaardag van den scheideoden direc teur eindigde. Geruimen tijd was de heer Marees de oudste postdirecteur in Neder land. Thans neemt hij temidden van zijn personeel en zijn vrienden, die hij zich in de 7 jaren, dat hij in Gouda vertoefde afscheid. De heer Haaksman bood den heer Marees namens het personeel de teekeoing van een salonkast aan, welke in wording is. De voortreffelijke eigenschappen van den heer Marees kwamen het best tot uiting in den dank van het Hoofdbestuur der P.T T., die hem een Laaie oorkonde, de onderschei ding AfschrldlngspenniBp van het Staats bedrijf der P.T.T.", een eerbewijs voor hooge prestaties, en een gratificatie aanbood. Dit geschiedde door den inspecteur Smid die dit overhandigde en met een gloedvolle speech deed vergezellen. Hierna spraken de heeren Meyer-Drees, die zi|n spijt uitdrukte, dat een joo voortreffelijk ambtenaar heen ging en namens Rotterdam zijn dank voor het ver dienstelijke werk van den heer Marees uit sprak, de referendaris te Gouda, en de heer Waayboer, die de zorgen van den directeur schetste. Oo vlotte wijze schetste de heer N. C. N. Koch de periode van den directeur, gedu'ende welke hij 'enaevolge van zijn afzetting door de Duitsrhers „ambteloos burger" was en zi|n verdiensten verto'kte Van de 15 direc teuren, die spr. in carrière te Gouda had meeqemaakt, was de heer Marees een van de beste geweest. Hierna spraken Mej. Okkerse namens de telefonisten, en de heer de Weger namens Je kantoorknechts, Mej. Okkerse bood den scheldenden directeur een schets van een „ideaal wonina" in Amsterdam Zuid aan. De heer de Weqer vertelde alles, wat de ke^r Marees had weten te bereiken voor de kantoorknechts en maakte van de aelrpe"- k'id gebruik den inspecteur te vrag n. of d m.v. van de radio ook niet de aandacht op de P T T. kon worden pevesilpd. Ook de heer Klein, de voorzitter van de sportclub PT.T. Gouda schetste de heer Marees als een voortreffelijk directeur, die een stille werker was voor de sportclub. Als denk werd hem een boekwerk aangeboden Tot slot sprak de heer Meyer een woord van dank en wm»chte den heer Marees een gelukkige toekomst toe. Na deze speeches bracht den scheiderden directeur zijn dank over aan allen voor alles Vat was pezend en gedaan. Tot slot van het officieete gedeelte van den a-'o»vl drerd ettn foto gemaakt, waarna het P T.T personeel oezellin hiteen bleef en tevens oelegenheld kreeq af'cheid te nemen van den heer Koch die zoo overhaast naar Nijmegen had moeten vertrek kt", Gestaagd voor hoofdact*. Onze stadoenoot de heer N H van Schel ▼en T' slaande gistereh te R'dath voor het koofdacte examen. De Geneesheer-Directeur van het Van I'er •on-j&ekenljuts, waarschuwt met de grootste klem tegen het gebrnlk van zelfri|7end bak meel merk „De Banier" verpakt in hoeveel heden van plm. 400 gram. Reeds is door de tadlo een waarschuwing uitgezonden. Een genee«heer te dezer stede beeft het •ten van slechts een paunitkoek. met boven genoemd meel gebakken, bijna 'met den dood moeten bekoopen. Wie mist een pakje? De heer Nefkens uit Rotterdam heeft in zijn auto eenige lifters meroenomen van den Moerdijk naar Rotterdam. Vermoedelijk was het een Fransch echtpaar, dat thans waar schijnlijk te Gouda verblijf hondt en vroeger te Rotterdam woonachtig was. Zij hebben in de auto van den heer N. een pakje achter gelaten. waaromtrent zij thans nadere inlich tingen kunnen verkrijgen bij de Goudsche recherche. Aangifte van verduistering. De heer S uit de Van S wieten straat deed aangifte van de verduistering van een lap voeringstof ter waarde van f 15.— door P uit Amsterdam. Van deze verduistering werd proces-verbaal opgemaakt. De Moedercnrsns van het Groene Krnis. De afd. Gouda van de Zuidh. Vereeniging „Het Groene Kruis" verzoekt ons mede te deelen, dat de moedercursus, we'ke van deze afdeeling uitgaat op Dinsdag 15 Januari a.s om 2.30 uur za' aanvangen in het gebouw Spieringstraat 113. Opgaven voor deze cursus kunnen geschle den bij de secretaresse Mevr. Huisman—van Aalst of bij het bureau Spieringstr. 113. Het duiveltje. Het drukfoutenduivelte speelde ons gisteren parten In het vera'ag van de rede van Prof. de Josselin de Jong, welke rede voor de vergadering van de Nederlandsche Volks beweging werd uitgesproken, werd melding gemaakt van de motie Soebatjo, Dit moest zijn Soetardjo. „Arti et Caritati" Op Dinsdag 8 Januari aj. zullen de repetities van de R.K. Zang vereeniging „Arti et Caritati" weer aanvangen in de bovenzaal van den Volksbond aan de West haven. Daar er eenige nieuwe stukken zul len worden ingestudeerd is aller opkomst dringend gewenscht. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. 25 jaar wijkverpleegster. Znster Ida Gunning is geen onbekende In Gouda. Gedurende 25 jaar is zij reed» als wijkverpleegster In Gouda werkzaam en zij heeft als zoodanig in menig gez<n hu p en uitk >mst gebracht. Nadat zij haar opleiding in het Amsterdamsche Diaconessenhuis vol tooide kwam li) naar Gouda, wear zij uit sluitend het huisbezoek en de verpleging aan huis verzorgde. 10 Januari as. zal zij 25 jaar haar liefde rijken arbeid hier ter stede hebben vervuld. Voor allen, die haar persoonlijk op dewn dag w llen gelu1 wsnschen bestaat daartoe ge'eptnb id tusschen 2.30 en 4 uur n.m. in „De Wijk". Het zal de |ub'laresse op dezen dag zeker niet aan belangstelling van oud-patienten en anderen, die door haar geholpen zijn, ontbreken. Zeldzaam Jubileum. Maandag 7 Januari 1946 herdenkt de heer J van den Heuvel. IJsiellaan 140. den dag. waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de zeilmakerij der fa. P. J. Endenburg alher Hoewel den heer J. van den Heuvel reeds meerdere malen de hem gaarne gegunde rust werd aangeboden, wilde hij hiervan beslist niets weten Een voorbeeld voor vele jongeren! De directie der firma Erdenburg laat dit zeldzame jubileum a le recht wedervaren en voor a.s Maandag is er een intiem feest in „De Beursklok" voor samengesteld, met he' personeel, terwijl daar des middags een receptie wordt gehouden van 3 lot 5 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 29 December. Freddy Johan- zn v. P. C. H van der Kooi) en C. J den Edel, VossiuMtraat 62. - 2 Januari. Co-nell* Johannes Maria. zn. van C. J. A., Steen bergen en S J. van der Meer. Zoutman straat 8 - Gerrtrnida E'isabeth. dr. van P Bestebraurtje en G E. de Zeeuw, Gr.Floris- Getrouwd. 2 Januari. P. J. Bezem en C. de Jong - G D. van Leeuwen en E. M. J Oostenaefler. Ondertrouwd - 4 Januari. D. A. van Ardenne en A. A. M. van den Nleuyrendijk - B. van Oosten en E. C« van Loon - J Rlsnken en G. van der Voorden. - G C de Graauw en M de Jong. - en H. J. Slnilter. - H. Jacobs en A. r. atjl. - B. van Ondsboora en J. Hei). PREDIK9EURTEN. Zondag 6 Januari 1946. Nederl. Hervormde Kerk (St. janskerk.) 10 uur v.m. Ds. Gcrh. Huls, voorbereiding H. Avondmaal. 5 uur nam. Ds. M.C Koole. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. Geurtsen v"n Rumpt, jeugddienst, 5 nnrnm. Ds.A. Donker van Moordrecht. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, n.m. 10.30 uur Ds. M. ,J. W. Zevenboom van Wildervank. Ned, Herv. Ver. Calvijn, 4 uur nam. de heer G. de Pater van Haastrecht. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30 UHr Ds. Nienbuis. Evang Luthersche Kerk 10 nnr voorin. Ds J. J Stmon. Oud Katholieke Kerk 10.30 en 5.uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10 uur en 5 uur Geen opgave. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prlnslererschool, Groenendaal. Vacantle. Gerefotmeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 nor en 4 uur Rem. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref Gemeente Stationsweg, 10 en 5 nnr Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 nur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38. 9.— en 10 30 nur v.m. en 5.— uur n.m. Bediening H. Avondmaal Ds. H. C. Leep. Woensdag 9 januari, 3 uur Gebedsuur. Leger des Heils, Zaterd. 7 uur cm, Bidst. Zondag 10 uur vm. Heiligingsdienst. 3.30 u. Openlucht samenkomst op de Nieuwe Markt. 7.30 u. Openb. samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. Well. Dmsd. 7.30 uur nam. Ledenvergadering Donderd. 7.30 uur aam. Openb. samenk. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. J. G. W. F Bik. Bleeke-ssingel 55 Dr. C. van Elk. Kattensingel 79. Men gelieve boodschappen af te geven des moroens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek P. Weijer, Gouwe 131. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht Minder koud, zwaar bewolkt, plaat selijk eenige regen. Matige en aan de kust krachtige Znid- wectelljke wind. Wat is er in Gouda te doenl Reünie: Vrijdag t./m. Woensdagt „Op Hoop van Zegen". Schouwburg Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag: „The Lambeth Walk". Thalia-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „Klaar voor onder water." Dinsdag 8 Januari, 8 uur, Concordia Bordini's Hypnose Variété. Idem, Kunstmin: De A.V.R.O. in Gonda, spreker: W. Vogt. Medewerking» Annie Schuiten, declamatie en Pierre Palla. Woensdag 9 Januari. 8 uur: Beursklok: Ned. Reisvereen Chr. Point met de kleuren film „Perpetum Mobile". Idem, 7.30 uur Nat. Chr. Geheelonfb. Ver. 40-jarig bestaan. Opvoering door „De Pink sterbloem". Idem, 7.30 uur Ned. Geref. Geas. Turf». 54, Avonddienst. dat U Maandag Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen BOODE en DITMARSCH U behoeft alleen'Uw tweede dlstribntle- stamkaart en het inlegvel mede te nemen- U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, tusschen 9.30 en 12 o. en tusschen 2 en 3.30 uur. Gisteravond heeft Dr. H. J. van Mook een radiorede uitgesproken over de situa tie in Ned.-Indië. De Luit.-Gouv.-Gen. wees, erop, dat Indië na in een voor de meeste menschen onbegrijpelijk korten 'tijd, door de Japanners te zijn veroverd, gedurende Zx/2 jaar onderworpen was aan een tyrannie, waartegen wij Neder landers het land en zijn bevolking niet konden beschermen. Toen Japan zich plotseling overgaf, waren wij en onze geallieerden onvoldoende voorbereid op de taak, die ons in Indië wachtte. Dat de nederlaag van Japan ons en onze ge allieerden overvallen heeft is slechts voor een zeer klein deel aan eigen gebrek aan voorzienigheid te wijten. Het duurde vele weken na de bevrijding van Ned.-Indië, voordat de eerste troepen op Java kon den landen en in die weken bleef Indië overgelaten aan het militaire gezag van de Japanners, dat het overgroote deel van de bevolking met diepen afkeer vèr- vulde, Zoowel de^anvankelijke overwin ning van Japan, als de langdurige strijd van China, hebben onder de Aziatische volken vrijheidszucht wakker geroepen, die in veel breedere lagen bewust is ge worden dan tevoren. Aan den anderen kant is bij de geallieerden, en vooral de Angel-Saksen, maar ook in vele andere landen het onze inbegrepen een tegenzin ontstaan tegen de vroegere koloniale verhouding, die meer is dan een voorbijgaande vlaag van idealisme. Het regime van de Japanners is niet al leen voor de geinterneerden een hel ge weest, maar ook voor de bevolking. Al dien tijd, vooral op Java, heeft men mets geweten van de veranderingen, die in deopvattingen van de Westersche lan den hadden plaats gégrepen, noch van de politiek door de Nederlandsche regee ring voor de toekomst uitgestippeld. In dit alles ligt de ondergrond van het con flict, dat op Java en Sumatra zoo fel naar buiten is getreden. Het was en is nög moeilijk, de scheiding juist te leggen tusschen het nationalisme, dat construc tief is, en dat een element zal moeten vormen in den herbouw van Indonesië en het Koninkrijk, en het extremisme, waarin de destructieve krachten van dezen verworden tijd een uitweg zoeken. Maar toch moeten wij deze grenzen vin den, aldus Dr. van Mook, willen wij in derdaad tot samenwerking geraken met de groote meerderheid van vredelievende Indonesiërs, voor wie de vaderlands liefde een even groote factor is geworden. Dat overleg noodig is, moet voor ieder duidelijk zijn. Een strijd van volk tegen volk, na al hetgeen is gebeurd, kan nimmer tot een herbouw van het Konink rijk op vasten grondslag leiden. Sharir en de zijnen vertegenwoordigen die dee len der nationalistische beweging, waar het gezond verstand nog overheerscht en tevens die zeer breede laag, van de naar rust en vrede verlangende bevol king, welke de geweldplegingen van de extremisten verafschuwt. Indien het ver trouwen tusschen deze groepen en de Nederlanders kan worden hersteld, dan is inderdaad een begin gemaakt met den nieuwen opbouw. Slechts op dezen voet kan de hulp der Britten blijven gehand haafd, daar zij niet in een kolonialen oorlog wenschen betrokken te worden. De te Londen verkregen overeenstem ming berust op dit inzicht. Dr. van Mook stelde zich een Indonesië voor, waarin beide volken met de Indo-Chineezen op een voet van gelijkwaardigheid en zon der ras-discriminatie het werk zullen doen. Voor het verwijt, dat wij aan Indo nesiërs wel een Westersche opvoeding hebben gebracht, doch hen buiten onze huizen en clubs hebben gesloten en hun politieke ontwikkeling steeds met wan trouwen hebben gadegeslagen, zal geen plaats meer zijn, aldus Dr. van Mook. GROOT GOUDA WTÖ 92.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1