Radiotoes iraak H IV I. de Koningin. UIT DEN OMTREK BINNENLAND Tót de gerepatrieerden uit kómpen teruggekeerden. iH.M. de Koningin heeft Zoridagavond tot gerepatrieerden uit Ned.-Indië eri tot de uit gevangenkampen teruggekeerden een radiotoespraak gehouden, waarin zij o.m. zeide: Landgenooten, die zijt teruggekeerd uit de hel van concentratiekamp, gevan genis, werk. of gevangenkamp, of een of meer van deze beproevingen hier te lande hebt ondergaan, en gij, die thans uit Indië. zijt aangekomen, tot u allen wil lk hedeti een persoonlijk woord richten: Nu de eerste schepen uit het eens zoo vredige en welvarende Insulinde met uit geputte kinderen, vrouwen en mannen zijn binnengeloopen,' en deze thuiskomst in zoo grootèn getale, na zoo verre reis over oceaan en zeeën, wellicht nog dui delijker tot de verbeeldingskracht spreekt van iederen Nederlander en deze nog meer doet beseffen, welk nameloos leed is te lenigen, dan bij den stroom huis- waartsgekeerden uit Duitschljmd en de door dat land bezette gebieden, heb ik dit oogenblik aangegrepen om tot u allen het woord te richten. Hartelijk welkom heet ik u, landge nooten, die de verre reis naar hier hebt volbracht. Gij zijt voor ons in Nederland de verpersoonlijking van hetgeen geledén is drie éh een halfj aar onder den hiel van den meedoogenlooze Aziatischen overweldiger en van de daarop gevolgde geestelijke en lichamelijke martelingen na den val van Japan. Met open armen ontvangt u het veilige, gastvrije Neder land, dat u zeker alles zal geven, wat het te geven heeft. Wij allen hier wenschen u toe rust en spoedig, herstel van krach ten. Diepe ontsteltenis heeft zich van elkeen meester gemaakt bij het verne men van de berichten over het gruwe lijke, dat zoovelen, die zich trouw ver bonden voelen aan ons rijk, is overko men, waarbij ik niet zou willen vergeten, zij, die neergeveld werden om der wille van hun geloof. Vol eerbied ep bewondering zijn wij voor uwe onoverwinnelijke geestkracht, taaiheid en volharding in die tijden vap. vernedering eri smaad. En thans, gij die eerder van elders en -langs anderen weg, het vaderland hebt bereikt, soms na lange omzwerving en moeizame reis, gij, vrowen en mannen, die daarginds %de verschrikkingen van concentratiekamp en gevangenis hebt doorstaan of wel gij, die in het vader land door deze hel zijt heengegaan, ik weet hoe gij geleden hebt naar ziel en lichaam en hoe langzaam uw geknakte, gezondheid, uw uitgeteerd gestel zich weder oprichten en hoe gij meestentijd nog steeds het beeld van al die verschrik kingen in if omjaagt. Maar ik weet ook; hoe gij bovenal, door dé diepten van uw geestelijk lijden heen, kunt opklimmen tot een punt, waarop gij u keert naar neringen papieren etc. etc., toch weinig kan zijn. Met de welwillende medewerking van Distributiedienst, Volksherstel en verschillende firma's in Gouda, kon door het plaatselijk Comité „Nederland helpt Indië", een begin gemaakt worden met het verschaf fen van het allernoodigste voor deze oorlogsslachtoffers. De Nw. Amsterdam is het eerste schip, dat met 3600 Hollanders naar het Moe derland komt. De Oranje met een groot aantal zieken is reeds in En geland aangekomen. Dan zullen nog volgen de Noor dam, de Bloemfon tein, de Johan de Wit, allen met duizenden van alles beroofde land genooten. Er zal veel geld noodig zijn, om al deze menschen slechts het m:est noodzakelijke te kun nen verschaffen. Ieder onzer, die deze oorlog is doorgekomen zon der verlies van naaste familieleden en zij, die in hun huis met hun volledig huisraad zitten en geen schade hebben geleden en zij, voor wie de oorlog voordeel gebracht heeft, laten zij eens ernstig met zich zelf te' rade gaan of zij ge daan hebben, ,wat Christenplicht is. Het Comité „Nederland helpt Indië" heeft veel geld noodig. In Gouda wordt o.m. een groote lo terij georganiseerd met 25.000 lo- Ned.'Indië en uit gevangen de toekomst orn, met nieuwen moed een nieuw leven aan te durven. lk begrijp uw teleurstelling en ont goocheling <wa^rMalles niet zoo geloopen is, als gij u de tpékomst had voorge steld. Deze teleurstëling en ontgoocheling liggen zoozeer in de natuur der dingen Toch zie ik ook het lijden van ons ge- heele volk, zij het op andere wijze dan gij, de verklaring voor de traagheid in het u zielkundig begrijpen en tegemoet komen, zooals dit verwacht en gehoopt hadt. Op het tijdstip dat gij onze grens overschreedt, waren de geesten geheel in beslag genomen door de zorg om het dagelijks bestaan en de eigen ontberin gen en met het overwinnen van de eigen moeilijkheden. Toch lijdt het geen twij fel, dat Nederland weet wat gij over ge had hebt voor de zaak der vrijheid en de bevrijding des Vaderlands en dat het trotsch op u is. Wij mogen en zullen dit niet vergeten. In een tijd, als waarin wij thans leven, kunnen wij uw bezielend Voorbeeld en de kracht die van u uitgaat als strijder en strijdster niet missen, willen wij een nieuw en beter vaderland bouwen. Wij hebben ieder van u noodig, onverschillig of gij weer tot werken in staat' zij ol nog gekluisterd zijt aan een smartelijk ziekbed. Wil ons ook nu voorgaan met de inspiratie, die u bezield heeft en de geestkracht, die gij aan den dag gelegd hebt tijdens de verschrikkelijke jaren, die achter ons liggen, geef u,opnieuw op dezy wijze voor ons allen, voor het Va derland. Met hart en hoofd geheel ver vuld met dit leveftsdoel, zal opnieuw ge luk uw leven binnenstroomen en God geve u daarbij innerlijke rust en vrede Nu ik tot u spreek, gaan als vanzelf mijn gedachten ook met trotsche voldoe ning uit naar onze dappere strijders te land, in de lucht, ter zee en bij de koop vaardij van wie veel geestkracht en moed 'gevraagd wordt om de gevolgen die de oorlog voor hen met zich heeft ge sleept voor het verdere leven te dragen die hetzij gewond werden in den strijd of wel als gevangenen en daarmede ge paard gaande ellende hebben moeten verduren. Hier behoef ik slechts Thailand te noemen. Hun allen roep.ik toe: wij hebben ook u noodig; vervult ,uwe roeping, bouwt allen mede, geestelijk en ook stoffelijk aan het nieuwe vaderland en aan het nieuwe Rijk. Ten besluite spreek ik tot alle Neder landers. Wij zijn aan onze driekleur, die-, ons in deze jaren zoo dierbaar is gewor den, verplicht te toonen dat het ons diepe ernst is met onze dankbaarheid tegenóver al deze vrouwen en mannen, die het beste gaven voor Nederland, voor ons Rijk en. voor ons. Het is onze eereplicht hen niet tyleur te stellen. ten, welke voor f.1-— per stuk verkocht zullen worden. Wie nog wat missen kan, koope een of meerdere loten. Er zijn mooie en nuttige prijzen. Loten zijn te ver krijgen bij den penningmeester, den heer Scharloo, de la Reijlaan 6 en bij het bureau Groot Gouda. Het plaatselijk Comité werd Za terdag. verblijd met een gift van 1000.gld. van een bekende fir ma te dezer stede. Ten slotte verzoeken wij onze lezers, belanghebbenden er op at tent te maken, dat repatrieerenden in Gouda e.o. zich onder opgave van indentiteitskaartnummer moe ten melden bij den secretaris, van het plaatselijk Comité „Nederland helpt Indië", den heer van Bem- mel, Bodegraverstraatweg 68, Te lefoon 272, Reeuwijk. R E E U W IJ K UITVOERING. Op Vrijdag 18 januari a.s., 8 uur, zal in Hotel „De Sport" door cle Rederijkerskamer te Montfoort, worden opgevoerd het spel in 6 bedrijven: „Het leven in Bezet tingstijd". De herinnering aan de gezins moeilijkheden in de oorlogsjaren 19401945, de beklemming van de Duitsche onderdrukking ziet men thaps met geheel andere oogen. Een gedeelte van de opbrengst okmt ten goede pan de Stichting 19401945 ter ondersteuning van oorlogsslachtoffers en oude illegale werkers. De Rederijkerskamer te Mont foort is reeds in verschillende plaatsen van ons land met groot succes opgetreden. Het kan dan ook niet anders, of ook in Reeu wijk zal de belangstelling van de zijde van het publiek niet ontbre ken. Kaarten zijn verkrijgbaar in Hotel „De Sport". JITBETALING GELDKAARTEN De uitbetaling op de geldkaart van de Rijkspostspaarbank, zal op het postkantoor te Reeuwijk aan de Reeuwijkschebrug plaats hebben als hieronder is aangegeven: 7 Januari voor de letters A t/m. C; 8 Jan. Dt/m. E; 9 Jan. F t m. H; 10 Jap. I t/m. K; 11 Jan. L t. m. M; 12 Jan. K; 14 Jan- N t/m. O; 15 Jan. P t/m. R; 16 Jan- S t/m. V; 17 Jna. W t/m. Z- Het postkantoor is geopend van 8.30 tot 11 uur en van 14 tot 15.30 uur.. Verzocht wordt zich zooveel mo gelijk aan de bovengestelde rege ling te houden, ter voorkoming van teleurstelling. Kerkklokken De klok van de R.K. Kerk te Reeuwijk- dorp is nog altijd niet opgespoord. Toen de klok door de Duitschers was weggehaald is door de bezetters een andere klok ter beschikking gesteld. Het bleek later dat deze klok was gestolen uit de Beurs te Rotterdam. De Beurs heeft nu deze klok opgevorderd. Ook hadden de bezetters een van het zelfde adres gestolen klok ter beschikking gesteld van de Ned. Herv. 'Kerk te Reeu- wijk-dorp in de plaats van de weggevoer de klok, maar deze is inmiddels ook opge vorderd en teruggestuurd. De eigen klok die door de Duitschers is weggevoerd is teruggevonden en zal weer ter beschikking worden gesteld. De klok uit de Ned. Herv. Kerk te Sluipwijk is ook weggevoerd door de Duitschers en ook hier werd een andere klok ter beschikking gesteld, welke klok nu nog dienst doet. De eigen klok is vol gens ingekomen berichten in de smelt kroes verdwenen. Het is dus te Reeuwijk ook wel een heele klokkenmisère, evenals elders. Uitvoering Het R.K. Meisjestooneelgezelschap gaf met medewerking van het parochiaal zangkoor een geslaagde uitvoering in het gymnastieklokaal te Reeuwijk-dorp. Opgevoerd werd het tooneelstuk „De Oude Schuld", onder regie van mej. S. Verheem, onderwijzeres aan de R.K, school. 3 Het meisjesgezelschap zal als het zoo door blijft gaan, de andere gezelschappen spoedig voorbij 'streven, want zij gaven een goed ingestudeerd spel te zien. Cultureel contact met het buitenland In. een bijeenkomst van Haagsch Leera- rencontaet heeft Dr. G. Bolkenstein mede gedeeld, dat een cultureele conventie tusschen Engeland eit Nederland spoedig tot stand kan komen, terwijl voorts door de regeering overwogen wordt cultureele attache's aan verschillende ambassades te verbinden. Zelfrijzend bakmeel Naar aanleiding van de door de radio en in de pers gegeven waarschuwing tegen liet gebruik van zelfrijzend bakmeel, merk „Banier" deelt de Ondervakgroep zelf rijzend bakmeel fabrieken mede, dat door een vergissing de betrokken fabriek in plaats van de gebruikelijke grondstof een zak van een ander product! dat schade lijk is voor de gezondheid, heeft ont vangen en verwerkt. Er behoeft volstrekt geen vrees te be staart voor het koopen en verbruiken van zelfrijzend bakmeel, dat onder andere .merken in den handel is. Ongunstige Verkeersongevallencijfers De K.N.A.C. doet nogmaals een drin gend en ernstig beroep op alle catego rieën van weggebruikers zich beter aan de verkeersregels te houden, en in het verkeer de hoog noodige voorzichtigheid, oplettendheid en inschikkelijkheid te be trachten. Blijkens de jongste publicatie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is het verkeersongevallenbeelci bë- pagld ongunstig, zoowel absoluut als rela tief in vergelijking met vóór den oorlog. Terwijl in Augustus en September 1945 gemiddeld per maand 100 doodelijke slachtoffers op den weg werden geregi streerd, steeg dit aantal in October d.a.v. tot 141, het aantal ernstig gewonden van 356 tot 433. Het aantal dooden in het wegverkeer is in ons land thans in een kwartaal bijna even groot als in een half jaar vóór den oorlog, toen de intensiteit van het verkeer aanmerkelijk grooter was. Indien dit in dezelfde mate mocht voort gaan, zouden wij in l'/j. jaar meer slacht offers bij het verkeer op den weg heb- ben te betreuren dan bij de rechtstreek- sche verdediging van ons vaderland in. 1940. En dat terwijl minstens driekwart van de verkeersongevallen is te voorko men door betere verkeersdicipline. Den Haag maakt een bijzonder slecht figuur met ongeveer anderhaflF maal zoo veel dooden en ernstig getroffenen als Amsterdam en Rotterdam. Het blijkt urgent dit verschijnsel te analyseeren. Het gaat om menschenlevens! Nederlandsche Marine koopt „Firefly"-jagers De Nederlandsche Marine heeft heden haar besluit bekend gemaakt om haar be wapening met Fairy „Firefly" machines, uit te breiden. Dit is de eerste verkoop van Britsche oorlogsvliegtuigen aan een buitenlandsche mogendheid. De „Fireflv" (Vuurvlieg) is een stan daard tweezits verkenningsjager van de Britsche Marine. Zij is ontworpen voor operaties van een vliegtuigmoederschip af. De vleugels kunnen opgevouwen wor den. Het eerste Britsche vliegtuig, dat boven Tokio vloog, was een „Vuurvlieg". Microfoon-debat over de doodstraf Hedenavond om 21.00 uur zendt Her rijzend Nederland over Hilversum I een radiodebat uit, met d?"doodstraf als on derwerp. De debatteerenden zijn: Mr. Dr. F. B. Jonker en Jef Last. Jef Last zal 'n stand punt tegen de doodstraf innemen. Bruikbaar en ruw ijzer en ferro legeeringen vrij De verbeterde voorraadspositie van een aantal materialen in ons land maakt het mogelijk sommige bepalingen ten aanzien van hun verhandeling en verwerking té doen vervallen. Zoo is thans de positie van bruikbaar en van ruw ijzer en van ferro-legeeringen zoo gunstig' dat het handhaven van de beperkende bepalingen ten aanzien van den handel en het gebruik van dit materiaal niet langer noodzakelijk is. In de Staatscourant van 4 Januari 1946 zijn dan ook publicaties van het Rijksbur. voor Meal'en opgenomen, in welke dit bur. bekend maakt dat het dispensatie verleent van de voorschriften vervat in de artike len 12 tot en met 17 van de Ijzer- en Staalbesehikking nr. 13 ên van artikel 7 lid 1 van de ijzer- en Staalbesehikking 1940 nr. 1. O'jd-Spanjs strijders krijgen de Nederlandsche nationaliteit terug Tijdens de massale manifestatie Zater dagavond in de Markthallen te Amster dam voor „Vrij Spanje" gehouden, heeft Mr. Benno Stokvis medegedeeld, dat hij de kwestie der oud-Spanjestrijders op openhartige wijze met den Minister- President, Prof. Ir. W. Schermerhorn, en den Minister van Justitie, Mr. H. Kolf schoten, heeft besproken. Als gevolg daarvan zullen de oud-Spanjestrijders, die hun Nederlandsche nationaliteit had den verloren, deze binnen afzienbaren tijd terugkrijgen. Daarbij zit het streven voor, dat zij dijn ook zullen mogen deel nemen aan de a.s. verkiezingen. Binnen enkele dagen zullen technische aanwij zingen gepubliceerd worden voor de be trokkenen. Rotterdam overlaadplaats voor kolen In den loop van dezen maand zullen 100.00 ton Westfaalsche kolen naar Rot terdam" worden gedirigeerd, óm daar verscheept te worden naar het buiten land. 65.000 ton zijn voor Noorwegen bestemd. De rest is voor Frankrijk, wjiar een gedeelte van de industrie dreigt lam gelegd te worden tengevolge van kolen- gebrek. i if

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2