INDIË Radioprogramma Brammetje Flapoor en z'n vrienden BUITENLAND van hedenavond HILVERSUM I 301 m. 18.00 Tony Schifferstein speelt Holland- sche liedjes. 18.15 Voor de rijpere jeugd. 18.40 Arnold Swillens, fagot; Isja Rossi- cap, piano. 19.00 Nieuws. 19.15 „Patriotten en N.S.B.'ers" door Prof. P. üeijl. 19.30 Het Omroepkoor. Herman Kruijt en -Jean Antonietti, piano-vierhandig- Brahms-programma. 20.00 Nederland herrijst. De Fox spreekt. 20.15 Herinneringen aan George Gersh win (gr.). o\ 00 Radiodebat onder redactie van F. A Hof. 21.20 Sem Nijveen's Swing kwartet. 21.45 Orgelconcert door Joop Walvis. 22! 15 Mensch en Maatschappij. Mr. E. Brongersma over: „Het recht op arbeid". 22.30 Balletmuziek van Strawinsky (gr.). 23.00 Nieuws. 23 15 Avondwijding. Kap. B. Kloppen^ borg v. d. Par. v. O. L. Vrouwe Onbevl. Ontv. te Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuws. 18.30 Vaudeville-orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 19.00 Orgelconcert door Albert de Klerk. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Jan Corduwener Non-stop. 20.30 Landbouwrubriek. H. D. Louwes: „De landbouworganisaties weer aan het werk". 20.45 Omroep-kamerorkest o.l.v. Jaap van Ginneken, m.m.v. Nap de Klijn, viool. 21.45 Avondwijding. Ds. P. Boenderma ker, Ev. Luth. Pred. te Hilversum. 22.00 Nieuws. 22.15 Ensemble Nina Dolce. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Samensteling Nederlandsche delegatie bij de algcmeene vergadering van de vereenigde naties te Londen De Nederlandsche delegatie, welke zal worden afgevaardigd naar het eferste ge deelte van de eerste algemeene vergade ring van de vereenigde naties, die op 10 Januari a.s. te Londen zal worden ge opend, is als volgt samengesteld: Vertegenwoordigers: Mr. E. N. van Kleffens, Minister van Buitenlandsche Zaken, hoofd der dele- gatie; Mr. J. H. van Roijen, Minister zon der portefeuille, plv. hoofd der delegatie; Jhr. Mr. E, F. M. J. Michiels van Vér duynen, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen; A. Pelt, oud-chef van den regeeringsvoorlichtingsdienst. Plv. vertegenwoordigers: A. Th. Lamping, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen; Prof. Mr. F. M. Baron van Asbeck, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, oud-hoogleeraar aan de rechtshooge- school te Batavia; Prof. Dr. J. Tinbergen, hoogleeraar aan de Nederlandsche econo mische hoogeschool te Rotterdam, admi nistrateur aan het centraal bureau voor de statistiek; Generaal Maj. Ir. J. B. Ridder van der Schueren; mevrouw Dr. H. Ver wey—Jonker, vertegenwoordigster van het Ned. Vrouwencomité. Rechtskundig adviseur: Prof. Dr. J. H. W. Verzijl, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Deskundigen: Jhr. Mr. G. Beelaerts van Blokland, gezantschapssecretaris der eerste klasse; Mr. H. van Blankenstein, ambtenaar aan het Departement van Handet- en Nijver heid; Mr. Ir. B. W. Haveman, secretaris van den Minister-President; Jhr. Mr. M. B. M. van Karnebeek, oud-burgemeester van Zwolle; B. J. de Leeuw, oud-directeur van financiën in Nederlandsch-Indië, oud thesaurier-generaal aan het Departement van Financiën; Mr. E. M. J. A. Sassen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant; P. J. Schmidt; referendaris aan jtet Departement van Algemeene Oorlog voering van het Koninkrijk; Mr. Z. Zain. Secretarissen: Mej. J. M. ten Bosch; de heer A. Fack; mej. Dr. A. F. W. Lunsingh Meijer; de heer Mr. C. W. van Santen; jonkvrouwe P. J- M. Schimmelpenninck; mej. Mr. M. Z. N. Witteveen; mej. C W. A. Walburgh Schmidt Naar wij vernemen, ligt het in de.be- doeling van den Minister-President, Prof. Ir. W. Schermerhofri, de algemeene ver gadering gedurende eenige dagen bij te nen. „Nieuw-Amsterdam" leeg „Oranje" 5 Jan, in Southampton De afdeeling Pers en Publiciteit van -den Dienst der Repatrieering deelt mede: Gisterochtend om 11 'uur waren alle repatrieerenden uit de „Almanzora" ge- debarkeerd en op weg naar huis. De „Almanzora" is direct weer paar South ampton vertrokken. Hedenmiddag te 14.00 uur zal de „Atlantis" uit South ampton vertrekken met bestemming Am sterdam. Aan boord bevinden zich o.m. 440 liggende zieken. Alle repatrieeren-, den, die met de „Nieuw-AmSterdam" uit Indië zijn vervoerd, hebben dit schip nu verlaten. De „Oranje" wor&t Zaterdag ochtend te 10 uur in Southampton ver- 'wacht. Uitbetaling van grensgelden Naar aanleiding van de publicatie in de dagtiladeri en via de radio betreffende de uitbetaling van gelden, ingeleverd door repatrieerenden aan de grens, ver nemen wij dat nog met alle directeuren van Arbeidsbureaux de desbetreffende instructies hebben ontvangen. Belanghebbenden wordt derhalve ver zocht nog eenige dagen te wachten met het indienen van aanvragen van verkla ringen of van uitbetaling bij de Arbeids bureaux of de inspecteurs der belastin gen. Ongeregeldheden bij het optreden van de Ramblers. 1. Brammetje Flapoor woonde hier ver vandaan, in Afrika, waar het altijd warm weer is. Zijn vader en moeder behoorden tot de rijkste olifanten uit de heele om trek, en daardoor was Brammetje een beetje verwend. Nooit dacht hij aan iets anders, dan grappenmaken. 2. Op zekeren dag zei z'n vader: „Bram metje, iR word al wat oud, om zoo ver te gaan. Jij gaat dus volgende week op reis naar Sheik Ben Aboé, om een som geld te halen, die hij mij nog schuldig is". Moeder keek wel een beetje bedenkelijk, maar Bram was natuurlijk in zijn sas. Anaamitische Nationalisten vernietigen rubbervoorraden Republikeinsche „kabinets"-uitbreiding Sjahrir heeft zijn „kabinet" uitgebreid door de benoeming van den vroegeren „minister" zonder portefeuille Rasjidi tot „minister" voor religieust zaken, en Soe- peno tot staatssecretaris voor de „pe- moeda" jeugdbeweging. Ontslagaanvrage Gen. Van Oyen te Batavia bevestigd Nederlandsche militaire kringen te Ba. tavia hebben bevestigd dat Luitenant- Generaal Van Oyen aan H.M. de Koningin zijn ontslag heeft gevraagd omdat hij het niet eens.kan zijn met de politiek der Nederlandsche regeering. De tegen woordige Chef-Staf Generaal Uhl heeft verzocht op pensioen te worden gesteld en binnen korten tijd kunnen nog meer ontslagaanvragen in hooge Nederl.-lndi- sche legerkringen verwacht worden. Het lijkt het meest waarschijnlijk dat Kolonel S. H. Spoor, die op net oogenblik in Nederland verblijft, Generaal van Oyen zal opvolgen. De Nederlandsch-Indische legercommandanten worden steeds door H.M. de Koningin benoemd. Dr. Van Mook blijft eenige - dagen te Cairo De Lt. Gouv.-Generaal, Dr. van Mook, heeft aan den Indischen redacteur van het A.N.P. meegedeeld, dat hij op zijn terugreis naar Nederlandsch-lndië eenige dagen te Cairo zal blijven om zich op dif hoogte te stellen van de kleedingvoor- zfening der repatrieerenden. Omtrent het verzoek om ontslag van Generaal van Oyen kon Dr. van Mook geen nadere mededeelingèn doen. Sjarifcedin is afgetreden Sjarifoedin is afgetreden als „minister" van voorlichting en zal worden benoemd tot hoofd van de T.K.R. De republikein sche radioomroep heeft medegedeeld dat Mohamet Nasir nu minister van voorlich ting is geworden. Soekarno, Hatta en Sjarifoedin hebben Djokjakarta als hoofdkwartier gekozen. Scekarno vraagt nogmaals de erkenning van zijn „republiek" Soekarno „president" van de Indonesi sche „republiek" heeft gisteren tijdens 'n radiorede, welke hij in zijn nieuwe hoofd kwartier in Dji I Jakarta, heeft gehouden, opnieuw een beroep gedaan op de demo cratische mogendheden voor de erkenning van zijn „republiek". Hij verklaarde, dat dg 70 millioen Indo nesiërs een sterke staat zouden vormen, welke economisch en politiek met de de- mocratiën zou samenwerken. De Indone siërs hadden reeds hun vrijheid verkregen en zouden deze ten koste van alles ver dedigen. Don Juan binnen 6 maanden op den Spaanschen troon? In monarchistische kringen in Spanje heerscht groote spanning, in verband met de jongste ontwikkeling, wat de mogelijk heid van den terugkeer van een Spaan schen koning betreft. De gebeurtenis van den dag was de onverwachte verklaring van een generaal tijdens een zitting van het hooge militaire gerechtshof, die in het publiek de meening uitte, dat Dón Juan op 8 Januari a.s. zich in Portugal zou bevinden en binnen zes maanden in Ma drid. Politici in Spaansche monarchisti sche kringen trachten het optimisme in deze kringen te temperen door er op te wijzen, dat het aanbod inzake een ont moeting tusschen Don Juan en Franco aan de Spaansch-Portugeesche grens wel licht niet meer beteekent dan een aflei dingsmanoeuvre van Franco. Overeensteming in China Vandaag werd officieel bekend ge maakt, dat de Kwomintang (regeerings- partij) en de Communisten tot, over eenstemming zijn gekomen oyer tfe „pro cedure tot het beëindigen/van vijande lijkheden en het herst^van de verbin dingen. Klap in het gezicht van By mee Reuter meldt uit Washington, dat c'e niet-officieele, maar gezaghebbende „A - my apd Navy Journal" het besluit va 1 Molotoff, de Assemble der Véreenig.:.. volken te Londen niet bij te wonen, te.1 klap in 't gezicht van Byrnes is. Byrne.- aldus het blad, ging naar Moskou in ci hoop, Molotoff tot bijwoning der Assem ble te bewegen. Hij hoopte, dat de So - jet-Unie haar ondubbelzinnige steun aan de Vereenigde Volken zou verleent door een zoo gezaghebbend mogelijke delegatie te zenden. Door alle belangrijke vraagstukken op de conferentie te Mc kou, naar de Groote Drie, Vier of Vijl te verwijzen, heeft de Sovjet-Unie, aldus het blad, voor onbepaalden tijd een ove> heerschende rol aan de groote mogend heden toegewezen. De Duitsche Westgrens twistpunt .Generaal Mac Narny, bevelhebber d< r Amerkaansche bezettingszone, heeft ver klaard, dat men uit de impasse t.a.v. een centraal Duitsch bestuursapparaat zal ko men, als de vier bezettende mogendhe den het eenmaal eens zijn over de kwes tie van het Ruhrgebied en de Westelijke grenzen van Duitschland. Mac Narny zeide, dat voorzoover hij wist, op de conferentie te Moskou niels gedaan is, t.a.v. het Fransche verzet tegen een centraal bestuur en dat mogendheden niet dichter bij een oplos sing zijn gekomen. In sommige kringen neemt men aan, dat het vraagstuk tha: s moet wachten op cfe vredesconferentie in het voorjaar. !n Maart verkiezingen in België Uit BrusSel wordt gemeld, dat welke ook de besluiten zijn, die dezer dagen zullen worden genomen, het bijna zeker is, dat dt verkiezingen niet voor het einde van den maand Maart zullen kunnen plaats vinden. Volgens van Glabbeke, minister van Binnenlandsche Zaken, is het onmogelijk, de verkiezingen binnen 40 dagen te organiseeren. Behalve mét de kwestie van het vaststellen van de kiezerslijsten, moet men nog met andere factoren rekening houden, b.v. met 't feit, dat men al het kiesmateriaal moet ver nieuwen, zooals stemhokjes, stoelen, dat alles in de meeste gemeenten tijdens de bezetting verloren is gegaan. Bovendien is er voor de verkiezingen 240.000 kg. filigraanpapier noodig. De kwestie van de maten'eele voorbereiding zal dus op de regeeringsbeslissingen 'n belangrijken invloed hebben. DE GESTE WIL OOK WAT Geroofd Textiel naar Neder terug Naar de geallieerde bestuurscommissie in Duitschland meedeelt, zijn door de on derzoekers in de omgeving, van Hannover, in het plaatsje Ossenbeck, textielgoederen ontdekt, die door Duitsche troepen uit Nederland,, geroofd waren, en twee weken voor den aankomst der geallieerde troe pen daar waren opgeslagen. De goederen waren nog voorzien van de prijskaartjes, die aantoonden, dat de voorwerpen te Amsterdam en Rotterdam gemaakt waren. De goederen zullen binnenkort aan Ne derland teruggegeven worden. De partij bestat uit 5000 baby-uitzetten, 57 paar babyschoenen, 300 paar bont handschoenen, 150 paar gewone hand schoenen, 500 tuben tandpasta en 400 houten kamman. U Cl- Het vierde optreden van de ramblers sedert het afloopen van de schorsingstermijn van dit ensemble.dat gisteravond in het gemeen telijk concertgebouw te Haarlem plaats had, is niet zonder rumoer verloopen. Toen het ensemble op het tooneel ver scheen. werd het begroet met een zeer luid „sleg heil" geroep en bijna vlak daarop werden drie - rookkaarsen naar het tooneel geworpen, die een «normen rookkolom ver oorzaakten. waardoor men nog juist van de zaal uit kon waarnemen, dat de musici met hun instumenten ijlings op de vlucht sloegen. Ook in de zaal zelf kon men tengevolge van den ropk binnen enkele oogenblikken vrij wel niets meer te zien. Ee-i aantal aanwe zigen hief het „Wilhelmus" aan en liet dit volgen door „sieg Heil" geroep. Tegen half negen gaf de politie die met een sterke macht aanwezig was, opdracht de zaal te ontruimen. Toen hierop uit het publiek geeischt werd, dat de entreegelden zouden worden terugbe taald, verzocht een inspecteur van politie de ontruiming ordelijk te doen verloopen en de kwestie van de entreegelden roet de directie te bespreken. Hierna verlieten de aanwezigen de zaal en buiten deelde een officier van de gezagstroepen, waarvan een aantal manschap pen aanwezig was, mede, dat de directie be reid was de entreegelden terug te betalen. Hij verzocht echter deze te schenken aan de „Stichting 1940-'45", waartoe onder luiden bijval werd besloten. Een tijdlang hebben de Ramblers, die aan de politie voor de ontruiming van de zaal ce kennen hadden gegeven dezen avond niet meer te zullen spelen, het gebouw niet dur ven verlaten, daar zich bij alle uitgangen een aan'al personen had opgesteld, die zeer waarschijnlijk de leden van het ensemble niet ongemoeid zouden hebben laten vertrek ken. Toen deze personen waren verdwenen, is het ensemble om ruim tien uur vertrokken. De Avonturen van door G. Th. Rotman Nadruk verboden '„..li//,. rrul'llii: Anmiri kche Nationalisten hebben zes van de 24 opslagplaatsen van rubber, bevattende naar schatting 19.684 ton. door brandstichting vernietigd, aldus een bericht uit Britsche officieele bron. Men neemt aan. aat de Nationalisten in het geheel al 5000 ton rubber, bijna de helft van de productie van 1945, hebben doen verdwijnen.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3