IND1Ë JEDUUHB HELPT lil" 1 I Brammetje Flapoor en z'n vrienden Het publiek sprak. 0^ RadiopFogramma van hedenavond BINNENLAND BUITENLAND f' HILVERSUM I 301 m. 18 00 Orkest Carlo Carcassola., 18.30 Engelsche les voor beginners.. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30'Ensemble Jetty. Cantor. 20.00 Departementen spreken. 2015 „Bravour en Charme". 21.00 Hoorspel. „Het borstbeeld van den leider", door FriedriCh Seld, ver taald door Peggy van Kerckhoven. 21 30* Het B.B,£. Symphonie Orkest o.l.v. Arturo Toscanini. 22 15 Mensch en Maatschappij. Dr. O. Damsté: „Da bakermat der demo cratie? 22.30 De componist van de week. Jean Sibelius. 23.00 Nieuws. 23 15 Avondwijding. Ds. B. J. Lietaert Peerbolte, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuws. 18.30 üramofoonmuziek 18.50 Voor ie slapen gaat. 19 00 Juan Petri en zijn o 19 30 Voor de Nederl. Strijdkrachtetn. 20.00 Piano recital door Wil(em Andries- sen.- o 20.30 Voor de werkende vrouw. 2045 Italiaansche stethmen (gr.). 21.15 Eddy Walis speelt. 21 45 Avondwijding. Pater W. 1a Haye, O.S.Cr, van het Kloosjftlftr Kruis- heeren te Bussum 22.00 Nieuws. .22.15 Orgelconcert door Bernard Druk ker. 23X10 Sluiting en Wilhelmus. Indonesiërs protesteeren tegen instelling van Nederl. militaire j Gerechtshoven Naar te Batavia verluidt, hebben de republikeinen een krachtig protest bij Generaal Christison gelanceerd tegen de instelling van Nederl. militaire gerechts hoven. Hoewel de republikeinen daarin hun ongerustheid te kennen hfbben ge geven over deze ontwikkeling, zijn er tot nog toe geen aanwijzingen van eenigg ver andering in de Britsche houding. Het instellen van Nederl. militaire ge rechtshoven in gebied, dat onder Nederl. souverein gezag staat, is volgens de Brit sche zienswijze geheel in overeenstemming met het internationaal recht. Vrijlating van Indonesische politiemannen Een Britsche zegsman heeft bevestigd, dat, allen, die gedurende de recente bezet ting van de Indonesische politiekazernes gearresteerd werden met uitsondering van< twee Indonesische politiemannen thans weer zijn vrijgelaten. De bedoeling is allijd geweest slechts diegenen in hech tenis te nemen, die misdaden hebben be- Wegvoeren der Japanners uit Java Een Britsche verklaring te Batavia, welke door A.P. aangehaald is, meldt, dat alle Japanners op Java, in totaal' on geveer 70.000 man, naar het Onbeloon de, woeste eiland Galang worden over gebracht. Dit eiland ligt in Riouw-Archi- pel. De eerste 500 zijn reeds daar aan gekomen. Dt Avonturen van: door G. Th Rntmsn Nadruk verboden J Semarang gebombardeerd Het officieele communiqué van van daag meldt, dat het cordon om Batavia, dat kort geleden is opgeheven, gistermid dag opnieuw om de stad is getrokken. Het onderzoek van ïte^kampongs is van daag hervat. Te Buitenzorg zijn de T.M.K.R. en de politie overeengekomen met de Britsche autoriteiten samen telwerken. Als bewijs van hun oprechtheid hebben zij 77 on- gewgnschte elementen uitgeleverd. Intus- schen wordt het Zuidelijk deel van de stad onderzocht. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat daar rust heerscht. Gedurende het weekeinde heeft een Britsche torpedobootjager Indonesiërs, die zich in stellingen ten Oosten van Se marang hebben ingegraven, gebombar deerd. De stad is Zaterdag door Indone sische kanonnen gebombardeerd. He vliegveld werd tijdelijk onbruikbaar ge maakt, maar snel werk van de Britsch- Indische troepen maakte het spoedig weer voor gebruik geschikt. ln de buurt van Soerabaja hééft de artillerie het vuur geopend op aanvallende Indonesiërs. Deze trokken zich terug. Het ontslag van Luitenant- Generaal Van Oyen Het ontslag van Luitenant-Generaal Van Oyen was niet het rèsultaat van, noch stond in direct verband met cenig persoonlijk meeningsverschil t.a.y. de Ne. derlandsche regeeringspolitiek op Java, aldus een zegsman van de N.G.I.S. De Nederlandsche regeering is zich er van bewust, dat de situatie in Neder- landsch-Indië buiten de controle van oudere Nederlandsche militairen ligt en de bestuursautoriteiten hebben een scherpomlijnd politiek vastgesteld vol gens welke plaats moet worden gemaakt voor de jongeren, die door nauwer con tact beter op de hoogte zijn met de si tuatie. Luitenant-Generaal Van Oyen is van dezen gang van zaken /eeds eenige we ken geleden op de hoogte en heeft daar in aanleiding gevonden zijn ontslag te hemen. Hij .heeft zich terecht tot de Ne derlandsche regeering gewend om gepen sioneerd te. wofden. Als gevolg van de regeeringspolitiek, zal zijn aftreden niet een alleenstaand géval blijven. De re geering heeft ingezien, dat de persoon lijke overtuiging van oudere ambtenaren cr niet op- berekend is te leiden tot de meestf vlotte en de meest billijke regchng van moeilijkheden in Nederlandsch-lndie. De Ramblers stoppen De Ramblers hebben besloten hun op treden in het openbaar voorfoopig te staken in afwachting van een duidelijke openbaarmaking van de motieven, die de eereraad geleid hebben tot de uit spraak, op grond waarvan dë RamWers na 1 Januari 1946 weer met concerten zijn begonnen. De „Almanzora" gearriveerd Gisterenavond omstreeks half tien is de „Almanzora" voor de tweede maal in Amsterdam gearriveerd met repatrianten uit Indië. Er waren totaal 1672 personen aan boord, van wie 482 personen van de „Oranje" en o.a. 60 ?ieken van de „Nieuw-Amsterdam". Daar het aantal ge zonden ditmaal veel grooter was dan den vorigen keer was ook het enthousiasme aan boord van het schip bij aankomst vee grooter. Op de kade stonden talrijke be langstellenden' o.w. de Kolonel J. G. van Os van D.elden en de Overste F. Maas van den repatrieeringsdienst en de heer Banier, gecommitteerde voor Indische zaken van'het dep. van Overzeesche ge- biedsdeelen. Gisterenavond gingen alleen de zieken en de bemanningen van de „Oranje" en de „Nieuw-Amsterdam", die met dit schip zijn meegekomen, van boord, de rest wordt morgen gedebar- keerd. De „Almanzora" had helaas ook acht dooden, afkomstig van de „Oranje". Behoudens enkele gevallen zijn de zieken gelukkig er niet ernstig aan toe. De Marinekapel heeft bij aankomst het Wilhelmus gespeeld en vroolijke muziek ten beste gegeven. Generaal Tans territoriaal bevel hebber Nederland. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Januari J.l. benoemd tot territoriaal bevel hebber Nederland Kolonel Ir. N- Tans, die daarbij teveijs tijdelijk is benoemd tot gene- raal-majoor. De Nederlandsche matiniers voor een deel terug naar Malakka. Een Britsche zegsman heeft gisteren gemeld- dat een bataljon Nederlandsche mariniers te Batavia is geland. De rest gaat niet naar Soerabaja, maar zal naar Malakka terug- keeren. Ontsporing tusschen Asselt en Appeldoorn Gisterenavond is een as gebroken van een trein tusschen Asselt en Apeldoorn, waardoor een ontsporing ontstond «n beide sporen vernield werden. Dientengevolge ondervinden de treinen naar en van het Oosten en Noorden van het land vandaag groote ver traging. Vanaf Amersfoort worden de door gaande treinen geleid over Ede-Wafleningen. Arnhem. Apeldoorn en Zwolle, zoodathet reizigersverkeer ernstige stagnatie ondervindt. In de loop van den dag hóópt men de baan weder vrij te kunnen maken. 3. Dadelijk besloot hij, zijn vrienden uit te noodigen, om de tocht met hem mee te maken, dat was gezelliger en ook veiliger. Hij schreef hun dan ook allen een brief, want zé woonden nog al ver uit de buurt 4. Nu ze schreven allemaal terug, dat ze 'm onderweg opwachten zouden. Op den dag van het vertrek, 's morgens vroeg, haalde Brammetje Ledervel, het nijlpaard, uit de stal en vertrok, na de noodige ver maningen meegekregen te hebben, om toch vooral voorzichtig te zijn! Haring-export wordt binnenkort hervat Naar wjj vernemen zal binnen enkele dagen voor* het eerst na den oorlog een partij Hollandsche haring worden geëx porteerd. De vaten met haring, die be stemd zijn voor Luxemburg, zullen wor den gepakt in Vlaartlingen, Schevenin- gen, Katwijk en ljmuiden en worden geëxporteerd door de stichting „Export van visch". Behalve dat hierdoor devie zen vrijkomen, geeft deze export ook meer arbeid aan haringpakkers en kui pers, zoodat deze eerste order in de visscherijplaatsen mét vreugde zal worden begroet. Dagorder van Lt.-Admiraal Helfrich Luit.-Adm. E. L. Helfrich heeft een dagorder uitgeschreven voor alle Neder landsche troepen, die onder bevel staan van den opperbevelhebber der Neder landsche strijdkrachten in het Verre Oosten. „Het is misschien niet aan u allen be kend, dat ik onlangs openlijk heb ver klaard,' volledig in te stemmen met de krachtige maatregelen in Ned. Oost-Indië aangekondigd en' terstond in werking gesteld. De opzet van deze maatregelen was grootere veiligheid te verzekeren in dat gedeelte van Java, dat thans door de geallieerden bezet is. Deze maatregelen zijn niet alleen noodzakelijk voor de per- lijke veiligheid van al diegenen, die se dert het optreden der extremisten hun leven niet langer zeker zijn, maar ook in steeds toenemende mate is hun doel een goede basis te scheppen voor vruchtbare uitwisseling van opvattingen tusschen vertegenwoordigers der Nederl. regeering en de Indonesiërs. Ik weet maar al te goed, hoe het u te moede moet zijn. Vanneer gij tot non- -activiteit verplicht bent en soms zelfs pas sief de gebeurtenissen moet afwachten, die uw gevoelens van recht en eer schon ken. Ik eisch niettemin in het volle besef van wat er op het spel staat de uiterste zelfbeHeersching en discipline, zelfs al zouden anderen fouten maken. Repressaille en vergejding kunnen slechts haat brengen en vervreemding en onze reputatieschaden. Het geheele militaire personeel, dat order mijn' bevel staat, moet zich in ieder opzicht verre houden van daden, hoe gering ook, die recht en orde zouden kun nen verstoren. Nogmaals beveel ik u met den meesten nadruk mijn wenschen en orders uit te voeten. Diegenen, die des ondanks zich zelf schuldig maken aan onwaardig gedrag, zullen zeer streng ge straft worden. Ik reken er op, dat gij mei geloof in mijn gezag zult handelen in den geest, die ik van u verwacht. Het proces te Neurenbejfè De openbare aanklager heeft een groot aantal 'documenten in het geding ge bracht, waaruit blijkt, dat de generaals en hooge officieren als groep en voor het meerendeel ook individueel Hitler1 hebben gesteund en de door hem be oogde doelen begerenswaardig hebben geacht. Dit viepèo.m. op te maken Hut verklaringen van de generaals Von Brauchitsch en Blasküwitz. Het proces tegen moordenaars van Britsche piloten Het internationale tribunaal voor oor logsmisdaden ontving gisteren een Duit- sche verklaring omtrent de terechtstelling van een Britsche commandoeenheid, die ni November 1942 bij Egersund in Noor wegen met een zweefvliegtuig neerkwam. Drie leden van de bemanning werden door den val gedood en de veertien overleven den, allen in Britsch uniform, den vol genden dag terechtgesteld. Dit waren voor zoover bekend, de eerste slachtoffers van Hitler's bevel alle geallieerde com mando's „tot op den laatsten man" zelfs na; hun overgave of gevangenneming te vernietigen. Amerika voorbereid op oorlog door ziekte-bacillen Het Departement van Marine heeft eeni ge mededeelingen gedaan omtrent den aard van het werk van een kleine werk groep bekend onder den naam van „na val medical research unit nr. 1" op het gebied van de biologische oorlogvoering. Een groot deel van de werkzaamheden bestond uit onderzoekingen in verbapd met het mogelijk gebruik door den vijand van bepaalde besmettelijke ziekten. De ziekte die men speciaal op het oog had en waarvan de naam ook thans nog niet wordt onthuld, was een van de oud ste ziekten en een van de doodelijkste, naar Captain Albert Paul'Kruger, de Officier van Gezondheid' die aan het hoofd van de werkgroep stond, verklaarde. Na 33 maanden van onderzoekingen aan de Universiteit van Californië kan thans worden gezegd, dat men een aan zienlijke hoeveelheid kennis heeft ver gaard ten aanzien van massa-verdediging tegen het gebruik van deze ziekte door den vijand. Met het'oog op het waarde volle onderhoek omtrent de bescherming van de burgerbevolking tegen ziekte-kie men 'door de lucht overgebracht, zal de werkgroep het werk jn 1946 nog voort- zétten. Blanchette Tarjus een dertienjarige violiste Een groote ovatie mocht Zondagavond de dertienjarige Fransche violiste, Blan chette Tarjus in ontvangst, nemen toen zij debuteerde met Mendelssohns vioolcon cert, begeleid door het Londensch Phil- harmonisch Orkest. Met groote zelfver zekerdheid speelde de jeugdi'ge violiste, die op een wedstrijd van het Parijsche Conservatorium den eersten prijs won, het welbekende werk. De toehoorders waren enthousiast en riepen Blanchette zeven maal terug. Alvorens naar Parijs terug té keeren, zal het meisje nog in twee pro vinciesteden concerteeren. Regeert^ Oostenrijk erkend President Truman heeft zich accoord verklaard met de erkenning der Oosten- rijksehe regeering. Hij heeft een desbe treffend telegram gezonden aan den pre sident-der Oostenrijksche republiek, Dr. Karl Renner, waarin hij hem tevens feli citeert en zijn beste wenschen voor de hoekomst van Oostenrijk uitspreekt. Offi cieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering besloten heeft Oostenrijk als Staat te erkennen, met dezelfde grenzen als in 1937, in afwachting van de uitein delijke vaststelling der grenzen. ;||1 vj - SF" r 4nH i A J

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3