ALGEMEEN DAGELAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN z:V Venlo s Burgemeester dankt. Vergeet tl niet li/eccfcciM NUMMER 123 WOENSDAG 9 JANUARI- 1946 Burgemeester James ontving het volgende schrijven van zijn ambtgenoot te Venlo: STADSNIEUWS PBB ASPERA AD ASTCA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda EENDRACHT MAAKT MACHT Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3096. Abonn. p.w. 25 ct. Losse nunun. 16 et Vertlo, 31 December 1945 Hooggeachte Ambtgenoot, Bij het, einde van het, vooral voor mijne gemeente en hare in gezetenen zoo dramatisch, en tegelijk, door de herkregen vrijheid, toch óók zoo vreugdevolle jaar 1945, kan ik niet nalaten meteen enkel woord uiting te geven aan mijn gevoelens van groote erkentelijkheid en diepe dankbaarheid tegenover de ingezetenen Uwer gemeente, die onder Uw bezielende leiding, vaak met mis kenning van eigen behoeften, op zoo voortreffelijke wijze hulp hebben verleend aan mijne zoo zwaar door het oorlogsgeweld geteisterde gemeentenaren, waardoor de in menig huisgezin tot de lippen gestegen nood althans eenigszins kon worden gelenigd, en ik in staat werd gesteld hun meer menschwaardige levensom standigheden te verschaffen, om hen zóówel voor materieelen als poor geestelijken ondergang te behoeden. Het ontbreekt mij dan ook aan woorden om aan de gevoelens, die op dit oogenblik in mij omgaan, voldoende uitdrukking te geven, maar ik kan U de verzekering geven dat dit blijkvan ge meenschapszin met gulden letters zal worden neergeschreven in Venlo's historie, opdat ook het nageslacht zich steeds en dank baar zal blijven herinneren, dat het ook en vooral de gemeente Gouda is geweest, die hun voorzaten in de donkerste uren van Venlo's geschiedenis op zóó schitterende en onbekrompen wijze tot hulp en steun is geweest, en hen in staat heeft gesteld om door de grauwe wolken hunner ellende heen. den lichtenden schijn van nieuw en gpgewekt leven te kunnen aanschouwen. Hooggeachte Ambtgenootik verzoek U mijn dank over te brengen aan allen van Uw gemeentenaren, die ons tot hulp en steun zijn geweest, in de overtuiging dat bij het werpen van een terugblik op het zoo bewogen jaar 1945, een bede van dankbaar heid en hulde zal opwellen in de harten van hen. die gij met Uw goede gaven zoozeer hebt verblijd Moge het jaar 1946 voor U sen de UweHC? alsook voor Uwe gemeentenaren er een zijn van geluk en voórspoed, heil en zegen. van geluk en voórspoed, SCHOORSTEENBRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontstond een schoorsteen brand bij de Fam. U in dé P. C. Bothstraat, doordat de constructie van de schoorsteen niet deugde. De bewoners wisten zelf het vuur onder de knie te krijgen. Er ont stond schade aan het plafond. „ARBEID ADELT". 10 Jan. 1871 1 10 Jan. 1946 Met groote dankbaarheid her denkt de Algemeene Nederl. Vrou wenbeweging' „Arbeid Adelt" den dag waarop zij 75 jaar geleden, op initiatief van Mej. Betsy Perk werd opgericht; dankbaarheid, daar het haar. vergund werd één der eerste vereenigingen te zijn, die zich ten doel stellen het lot van de on vermogende, beschaafde vrouw te verbeteren; dankbaarheid ook aan de velen, die dit werk mogelijk dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligt tusschen HUBER en KNIJNENBURG U behoeft alleen Uw tweede distributie- stamkaart en het inlegvel mede te nemen. U kont in het Gymnastieklokaa^nan de Peperstraat terecht, tusschen 9.30 en 12 u. tusschen 2 en 3 30 uur. maakten, hierin voorgegaan door de Koninklijke Beschermvrouwen der vereeniging. Beperkte men zich aanvankelijk tot het doen vervaar digen en -.verkoopen van alle soor ten handenarbeid (de Vereeniging telt nu 250 werksters) later begon men met het geven van studie toelagen en werd het „Betsy Perk Opleidingsfonds" gesticht, dat op het oogenblik 15 jonge vrouwen in staat stelt zich voor een of ander vak te bekwamen. Het Pensioen fonds geeft jaarlijksche uitkeerin- gen aan 40' oud-werksters. Dit 7^-jarig jubileum zal in alle stilte herdacht worden; de bestu ren hopen echter, dat zij ook in de toekomst en zoolang het werk der Verg. noodig blijkt te zijn, te mogen rekenen op den steun van zeer velen. Gironummer der Vereeniging is: 214714, Amsterdam. TREINDIEESTAL. Bij de politie alhier werd aangif te gedaan door W- uit Rotterdam, daar zijn koffer, inhoudende 2 overhemden, 1 paar sokken en 10 pond suiker in den trein gestolen was. BOORDLANTAARNS GESTOLEN, Ten nadeele van schipper G. zijn van zijn schip, dat in den Turf- singel lag, twee boordkntpars ge stolen, een voor groen en" een voor wit licht. Ook hij deed van dezen diefstal aangifte bij de politie. W. Vogt spreekt op A.V.R.O.- avond in Kunstmin". A.V.R.O.-avond vijf jaar geleden twee avonden een geheel bezetten schouw burg en dan nog vele teleurgestelden. Slechts diegenen, die voor dag en douw uren wilden staan om een plaatsje te krijgen, hadden succes. En nu na de bevrijding de eerste A.V.R.O.- avond in Gouda, thans in de zaal „Kunst min" met welgeteld55 bezoekers. Er is heel veel veranderd en wil de A.V.R.O. weer de A.V.R.O. Van voorheen worden, dan zal er inderdaad nog meer moeten veranderen. Uitstekend pianospel van Pierre Palla en een goede voordracht van Mevrouw Anny Schuitema gaven het geheel de omlijsting. Het belangrijkste punt van het programma was wel de rede van den heer Vogt„Wat gebeurt er met den omroep?" De heer Vogt begon met het voorlezen van het besluit van het Beheerinstituut, waarbij de opheffing d.d. 12 Maart 1941 van de A.V.R.O. ongedaan werd gemaakt. Vol gens deze opheffing gingen alle eigendommen der omroepveresniglngen aan de nieuwe instelling (onder Duitsche controle) over. Voor den oorlog was het zoo met den Nederlandschen omroep gesteld, dat geen land ter wereld een radio-omroep had vol gens het patroon in Nederland. Het was de omroep van een mondig volk, in 1923 be gonnen, totdat in 1930 de regeering met het zendtijdenbesluit zich ermede ^emoeien ging. Die omroep bloeide op ongekende wijze. Tot 1940 bleef de A.V.R.O. op haar post, met Kerstmis van dat jaar werd zij uit eigen gebouw gezet. In 1941 ging ook de Radiobode verloren. Reeds in 1942 begonnen onderhandelingen met de ondergrondsche regeering en twee taken werden vastgelegd Ten eerste wat er met den omroep zou ge beuren direct na de bevrijding en ten tweede werden de plannen opgebouwd voor den omroep van de toekomst. Er was een gedegen samenwerking tot stand gekomen tusschen alle omroepvereeni Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Er wordt verwacht: Krachtige aan de kust tijdelijke storm achtige wind tusschen Zuiden, West. Zwaar bewolkt met plaatselijk eenige lichte regen. Verdere stijging temperatuur Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord op de ingediende aanvragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst, loket 11Peperstraat, door hen wier bewijs van aanvrage het nummer draagt tusschen 18201 en 18600 op Donderd. 10 januari tusschen 9.30 en 12.— uur en 2.— en 3.30 uur. gingen en zij girfgen tezamen in de „Fede ratie Van Omroep vereenigingen". Regeenngs- commisia'ris werd prof. Oranje, hoogieeraar aab de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het geheeie programma voor na de be vrijding was klaar. Toen kwam Mei 1945men zon gaan omroepen, maar er was geen stroom Vele goede A. V.R.O.-medewerkers waren inmiddels uitgevallen, men heeft nimmer meer iets vernomen van Han Hollander noch van Jaccfb Hamel.. Mevrouw Lotgenng-Htllebrand werd ter dood veroordeeld, doch later bege nadigd, haar man gefusilleerd. Nico Treep is gestorven, Louis Schmidt en Kuhlman dingen den N S.B.-weg op, Weitzel en Thors hadden inmiddels de A.V.R.O. reeds ver- iatcn. Het werd een bittere ontgoocheling, in plaats van eigan huis terug kreeg men het Militair Gezag en de omroep „Herrijzend Nederland" stelde zich voor. Wij werden door den B. S. uit eigen gebouwen gezet In correspondentie aan ons sptak men over de voormalige A. V.R.O.-studio en door Nederlanders werden wij uit eigen studio gezet, het kookte in ons. Toen is onze lijdensweg begonnen, eerst moesten wij be ginnen op 1 Juni, toen op 1 Juli, later op t Augustus 1945. Inmiddels kwam het Ministerie Schermer- horn, die de N.V.B-gedachte ook vopr de radio in toepassing wilde brengen, n.l. „eenheid". Sindsdien zijn wij op zoek naar eenheid, het gaat echter niet om eenheid, aldus spr., doch om .eendracht". Die een dracht was echter reeds gewonnen, er was een federatie van omroepverenigingen, waarin alle bezittingen der omroepen vereenigd waren Nn schrijven wij 8 Januari 1946 en nog zijn wij niet in eigen studio terug. Doch op 19 Januari ns., zal indien er weer niets tusschen komt het A.V.R.O.-geluid weer klinken. Voetje voor voetje zal de A.V.R.O. Wat is er' in Gouda te doen I Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: „Op Hoop van Zegen". Schouwburg BioscoopVrijdag tot en met Woensdag: „The Lambeth Walk". Thalta-Theater: Vrijdag t./m. Woensdag „Klaar voor onder water." Woensdag 9 Januari, 8 uur: Beursklok: Ned. Reisvereen. Chr. Point met de kleuren film „Perpetum Mobile". Idem, 7.30 uur Nat. Chr. Geheelonth. Ver. 40-jarig bestaan. Opvoering door „De Pink sterbloem". Idem, 7.30 uur Ned. Geref. Gem. Turfap< 54, Avonddienst. Idem. 9 Januari, 8-10 uur Repetitie Gem. Zangvereeniging Euterpe, in de 1ste Bewaar school, Patersteeg. Idem, 7 uur. Reünie, bovenzaal: Ds. J. Borger: „De mensch van morgen". Donderdag 10 Januari, 8 uur, Nieuwen Schouwburg: Revue '40-'45, ten bate van de Stichting 1940-1945. Idem, 8 uur, Reünie: Volksuniversiteit Harry van Oss: Volksliederen bij de luit. Idem, 7.30 uur. Biljartwedstrijd: Per Aspera ad Astra, Eureka. Excelsior, Tournooi 1946 Vrijdag 11 Januari. 7.30 uur. Biljartwed strijd Kennis Wint, Thalia s vrienden.(idem) Zaterdag 12 Januari. 8 uur, Concordip: Zoek de Vroolijkbeid", met de reveui „Nu mag het weer". haar actie voortzetten. Dien avond zal dan heer P. H. Ritter in een toespraak voor de microfoon de terugkomst van de A.V.R.O. herdenken. Door naar dc steden tc gaan en met de leden te spreken, zal de A.V.R.O. haar onde taak weer opnemen. Spr. vroeg den steun, ook van de Gouwe naars, veel is in puin gevallen, doch met aller samenwerking kan het gebouw toch al weer waterdicht gemaakt worden. De heer Vogt besloot met den wensch, dat de A.V.R.O weer de oude vriendin van de radio ia Nederland mocht worden, die zij vroeger altijd was. v AARDRWERKPEDRIJF UITGEBRAND. Hadenmorgen omstreeks 5 uur ontdekten buren dat er brand was uitgebroken in het bedrijf van den heer Nuvelstein op de Gouwe. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en met de motorspuit werd het vuur bestreden, dat aanvanke lijk fel woedde. Het dak en pla fond, alsmede vormen en mate riaal gingen verloren. Nat hout dat op den oven te drogen was gelegd, veroorzaakte vermoedelijk dezen brand. Er is voor eenige dui zenden guldens schade en het be drijf is vrijwel geheel uitgebrand. DIEFSTAL VAN EIEREN. Een kist met 500 eieren werd' gestolen uit het gebouw van de eierveiling aan het Veemarktter-" rein. SINAASAPPELBON F03 WORDT F04. De aangekondigde bon voor 1 pond sinaasappelen F03 is verval en. Daarvoor in de plaats moet thans vóór Zaterdag 12 Jan. boiy ^04 worden ingeleverd. Geldig zijn de bonnen van de distributiekringen 312, 299, 302 en 400. GOUDA yC» Civ. aiouk,

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1