op den goeden weg Bnreao Gouda thans officiBel popend JDW HELFT IV Grondslagen voor de partij van den Arbeid gel gd. 16ft Ooc UIT DEN OMTREK SPORT NIEUWS VOETBAL. BINNENLAND Schreven wij een vorige maal reeds over de officieuze opening van het kan toor van „Oog en Oor" te Gouda, dat toen jn het gebouw van de Kamer van Koop handel gevestigd was, thans konden wij de officieele start meemaken van het 'bureau, dat nu definitief is gevestigd in het pand ^esthaven 19. Het kahfóor is thans naar den eisch des ttijds ingericht en voor den heer Th. Arts, ■die als plaatselijk agent fungeert, is de gelegenheid geschapen om allen, die zich tot het bureau wenden, naar behooren te woord te Staan. Devheer J. van Keulen, leider van het Districtsbureau Zuid-Holland II te Rot terdam %as mede aanwezig en vertelde, hoe het werk zich uitbreidt en „Oog en Oor" langzaam maar zeker populariteit begint te genieten. Dat is wel in de eerste plaats een gevolg van het enthousiasme en den goeden wil, waarmede de mede werkers van dezen dienst hun taak ver vullen. Het gaat er niet om, baantjes te creëeren, het doel is en blijft voorlichtend en bemiddelend te werken tusschen het publiek en de overheidsinstanties. „Oog en Oor." heeft het terrein van de Ci'viGrtraining" betreden, dat wil zeggen, het wil het publiek leiding geven, waar het betreft het zoeken van contact met do -overheid. Men moet „gewend" raken aan een dergelijk instituut, dat iets nieuws beteekent voor Nederland. Automatisch moet tnen zich gaan wenden tot deze instantie, die ra.ad weet te verschaffen in gevallen, die liggen buiten de bevoegdheid en het vermogen van de politieke partijen en de pers. Hier komt ook het verschil naar voren tusschen de volksvertegenwoordiging en de Regeeringsvoorlichti n gsdienst. Wil men inlichtingen omtrent distributie-aan gelegenheden of anderszins, dan kan men dat onmogelijk via de politieke partij instanties bereiken. Daar staat echter Oog en Oor" voor U klaar. Omgekeerd zal dezen dienst zich niet inlaten met Uitgesproken politieke aangelegenheden, difr op het terrein van de volksvertegen- Wöö'rdfgftig liggen Omtrent de vorderingen van „uog en Oor" deelde de heer v. Keulen mede, dat de documentatie-afdeeling, welke de ziel vornjt, nog niet compleet genoemd kan worden, maar toch in een vergevorderd stadium verkeert, mede dank zij het goede werk, dat de Sectie Voorlichting van liet Mil. Gezag reeds heeft verricht. Alles is ingericht volgens de decimaal administra tie wat een handig en overzichtelijk rang schikken van de gegevens mogelijk maakt. -* Hoe de belangstelling van het publiek groeiende is, blijkt wel uit het feit, dat in de laatste twee „gebroken" weken, waarin de Feestdagen vielen, (jlleen in Rotterdam nog 240 bezoeken werden gebracht aan het bureau .terwijl 400 inkomende en 600 uitgaande telefoongesprekken werden ge voerd. Daar komen dan de inlichtingen, welke schriftelijk gegeven worden bij. Men streeft naar een apparaat, dat in het volk wortelt, wat men hoopt te be reiken door een groot aantal correspon denten in tal van plaatsen. Dit apparaat is niet duur. In het geheele land zijn thans ongeveer 150 a 160 menschen werkzaam bij „Oog en Oor". Op het programma staat verder de instelling van advieskrin gen, waarin alle lagen en richtingen van het maatschappelijk leven zullen worden vertegenwoordigd. Los van politiek wil men objectieve voorlichting geven en het ambtelijke ge bouw als het ware bewoonbaar maken voor de burgerij. Ten einde de pers in te schakelen in het voorlichtende werk zullen van tijd tot tijd persbesprekingen worden georgani seerd, waarop verschillende onderwerpen van algemeen belang door deskundigen zullen worden toegelicht. „Oog en Oor" is nu ook in Gouda offi cieel gestart en het feit, dat na de offici euze opening zich reeds velen tot het jurean hebben gewend, bewijst wel het jest, dat er behoefte bestaat aan dit insti- uut. Dat men er invzal slagen in den komen den tijd „goodwill" te kweeken valt niet 1e betwijfelen en naar mate het publiek meer gebruik gaat maken van het bureau, zal men ook meer gegevens kunnen ver zamelen en dus weer beter georiënteerd zijn op allerlei terrein. Zoo zal er veel en nuttig werk verricht kunnen worden in dienst van het Nedarlandsche volk. DE HEER J- v. d. HEUVEL GE- <- HULDIGD. Maandag j.l. vierde de heer J. v d. Heuvel zijn 50-jarig jubileum als Bedrijfsleider der N.V. P. En denburg en deze' dag is zeker niet onopgemerkt voor den jubilaris voorbijgegaan. Reeds in den mor gen vond in de met vlaggen ver sierde? werkplaats een huldiging plaats. Daarbij werd namens de fa milie Endenburg en v. d. Molen een plateekn bord aangeboden, dat een zeilschip uit 1896 voorstélt naast eOn modern motor vrachtschip uit 1946. Namens het personeel werd den heer v. d. Heuvel een prachtig gebeeldhouwde stoel aan geboden*,;1f terwijl een schat van bloemen getuigde van het mede leven van vrienden en bekenden. De heeren L. H. v. d- Molen en P. Endenburg voerden netwoorc en prezen de trouwe toewijding en werklust van den jubilaris. Des middags werd in de „Beuis- klok" een druk bezochte receptie gehouden, waarna het personee met familie 's avonds tezamen kwa- üien om in een intiem feest eep waardig slot aan dezen grooten dag te brengen. Het „P.J.E.-Caba- retgezelschap" voerde een keurig programma op, dat uit niet minder dan 21 nummers bestond en de aanwezigen tot laat in den nacht bijeen hield. Bij den aanvang werd de heer v. d. Heuvel met zijn familie bin nengeleid langs, een ©erewacht van vlaggen en hoefreddingsboeien on der het zingen van een welkomst lied, dat door één van de em- ployé's gedicht werd. Tevens werd op dezen dag de heer P. Reparon1, die U/2 jaar ge leden 25 jaar aan de zaak ver bonden was, gehuldigd, welk ju bileum destijds niet kon worden gevierd in verband met de tijdsom standigheden. Ook aan hem wer den speciale woorden van hulde gewijd. NatsspaarÊank. Gedurende de maand Dec. zijn ingelegc en terugbetaald de navolgende bedragen: Inleg in 13.459 posten f Bijgeschreven rente I REEUWIJK Distributienieuws Het agentschap Reeuwijk maakt be kend: a.s. Maandag 14 Jan. voorin. 9—12 uur afhalen van rantsoenbonnen voor a.s. en jonge moeders. k Nieuwe stamkaart en stamkaart baby meebrengen. Woensdag a.s. 16 Jan. voorm. 912 u. afhalen van ziekenbonnen, Stamkaart meebrengen. Düurtetoeslag gevraagd De Soc. Dem. Raadsfractie heeft in ver band met de duurte van de levensmidde len een verzoek aan B. en W. gericht om de uitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur met ingang van 1 Jan. 1946 met 25 te verhoogen. Turf voor zelfkazende boeren De brandstoffencommissies te Gouda en te Alphen a. d. Rijn hebben bekend ge maakt, dat zelfkazende boeren die van het bedrijfschap van Zuivel een vergunning hebben ontvangen om gedurende het ge heele jaar kaas te bereiden iq aanmerking kunnen komen voor een toewijzing voor turf. Zij die te Reeuwijk woonachtig zijn, dienen zich te vervoegen bij de Brand- stoffencommissie te Gouda, Jeruzalemstr. 11 tot en met 12 Jan. 1946. De vergunning van het Bedrijfschap moet worden medegebracht. Bevolking Over het jaar 1945 werden in de regis ters van den Burgerlijken Stand inge schreven: geboorten 91, overleden 58 en gehuwd 31. Naar het Centraal Bureau van de Be volking werden de navolgende personen als onbekend afgeschreven: E. H. Overdam uit D 1*27J. Kodter uit I 4; C. van Hanswijk uit H 253; J. Flier uit H 249; H. J. Hendriksen uit H 238a; P. A. Kruijt uit H 168; J. C. Bik uit H 104; A. Th. van Staveren uit H 80; J. van Veen uit F 9; S. G. van Rijswijk uit F 107; A. van den Hoogen uit B 23; J. den Haan uit K 59; J. van den Hoek uit H 7; W. Oosterom uit B 6; M. Oos- terom uit B 6; G. K. B. Schürer uit H 2 en A. Vós uit F 65a. Vertrokken zijn: J. van der Lecq uit E 151 naar Amsterdam; L. J: P. Knoops uit H 79 naar Rotterdam; A. Faaii uit K 20 naar Haastrecht; H. Hermenet uit H 100 naar Gouda; J. E. Hermenet uit H 100 naar Gouda. Ingekomen zijn: H. A. M. Baars in K 61 uit Haastrecht; Th. M. M. Baars in K 55 uit Haastrecht. 238.074,09 118,12 Terugbetaling in 4.704 po&ten Meer terugbetaald dan ingelegd Aan het einde der maand Nov. was ten name der inleggers ingeschreven zoodat hun tegoed ultimo December bedroeg ,238,192.21 380.523,44 f 142.331,23 f 11.263.840,03 f 11.121.508.80 In den loop der maand December zijn 60 nieuwe boekjes afgegeven, 178 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 78 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand December 22.578 boekjes in omloop waren. De Belgen paar Groot-Brittannië. Het Belgische nationale voetbal-elftal, dat op Zaterdag 19 Januari in het Wembley- station een wedstrijd tegen Engeland za spelen, zal Woensdag 16 Januari per extra vliegtuig naar Londen reizen. Na den wedstrijd tegen Engeland ver trekken de Belgen naar Schotland, waar zi Woensdag 23 Januari in het Hampdeqpari te Glasgow tegen de Schotten in het vele komen. SAMENWERKING TUSSCHEN N.V.B., S.D.A.P., V.DB-, C.D.U., EN DEEL VAN CHRISTOPHOORGROEP. De secretaris van het politiek overleg tusschen N.V.B., S.D.A.P., V.D.B., C-D.U. en een deel van de Christophoorgroep meldt: De vergadering van het politiek overleg van 5 Januari js met haar voorstellen betreffende de stich ting eener partij van den Arbeid gereed gekomen. De voorstellen, welke met al ge mee ne instemming zijn aanvaard, zijn gezonden aan de samenwerkende partijen en groe pen en worden bekend gemaakt aan de pers. Teneinde gerezen mis verstand weg te nemen, wijst de commissie er op, dat naar haar meening de nieuwe partij, die literaard zal, optreden met een nieuw bestuur, een nieuMOe verte genwoordiging in de opepbare li chamen en een nieuwe vlag, er te zijner tijd jecht op heeft, beoor deeld te worden naar haar eigen daden en program. Een nieuw be gin bleek mogelijk, omdat de sa menwerkende partijen thans staan voor een gezamenlijke politieke taak De cónstitueerende vergadering van de partij van den arbeid zal plaats vinden in begin Februari terstond na; 4de verschillende par tijcongressen. De intertocale telefoongids Naar wij vernemen zal de nieuwe inter- locale telefoongids, indien alles meewerkt, overTlrie maanden, doch in elk geval bin nen een half jaar, verschijnen. Tengevolge van papierschaarschte zal de gids slechts in een zeer beperkte op lage worden gedrukt. Vermoedelijk zullen alleen postkantoren en soortgelijke instel lingen een exemplaar kunnen krijgen. Extra vlucht naar Praag Op 22 lanuari a.s. zal de K.L.M. nog maals een extra vlucht naar Praag on dernemen. De terugreis geschiedt op 24 Januari. Deze proefvlucht, waarop pas sagiers en vracht zullen'worden vervoerd, vormt een voorbereiding tot den regel- matigen dienst op Praag, die binnenkort zal worden geopend. Waar zijn de Indië-vliegtuigen? N.L. 305 (vlucht 13a) gezagvoerder Snitselaar vertrek Ba'tavia 5.1.'46. 7.1.'46 09.15 gmt. aankomst Shaibah (Basra). 7.1.'46 10.42 gmt vertrek Shaibah richting Cairo. '7.1.'46 16.15 vermoedelijke aankomst Cairo. N.L. 305 (vlucht 12a) gezagvoerder van Veenendaal vertrek Batavia 3.1.'4$ 7.1.'46 16.30 pl.t. aankomst Shiphol Ontheffing Zondagsrijverbod Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. heeft de direc teur van het Vervoer van het Ministerie van Verkeer en Energie aan de Rijksin specteurs van het Verkeer opgedragen in voorkomende gevallen ontheffing te ver- leenen van het rijverbod op Zon- en Feestdagen, aan uit het buitenland terug- keerende automobilisten, voor zoover het een rit betreft tusschen de Nederlandsche grens en de standplaats van het motor voertuig volgens de kortste route na te rugkomst uit het buitenland. Deze ont heffing zal alleen geldig zijn tezamen met een paspoort of geldig identiteitsbewijs waarop de Nederlandsche douane een dagstempel heeft geplaatst, ten bewijze dat op dien dag de grens is overschreden. Verzoek om opheffing van tollen Het bestuur der K.N.A.C. heeft zich tot de Ministers van Binnenlandsche Za- keny-van Financiën en van Openbare Wer ken en Wederopbouw gewend met verzoek de nog in ons land bestaande 55 tollen met plm. 70 tolb. zoo spoedig mogdijk te doen opheffen. Voor den oorlog wer den jaarlijks op de begrooting van het Wegenfonds (Verkeersfonds) gelden uit getrokken voor den afkoop van tollen, welke echter bij lange na niet werden verwerkt (uitgetrokken globaal 1,7 milli- oen .verwerkt 0,7 millioen). Evenmin zijn tolheffingen, welke geschieden krachtens gemeentelijke belastingverordeningen, alle opgeruimd. Adressante is ven meening dat de nog bestaande tolheffingen een onbil- lijken eenzijdigen druk leggen op bepaal de streken, vooral in 't midden des lands, waar. het overgroote deel van de nog resteerende tolen is geconcentreerd; en tevens dat zij als hinderlijke verkeersbe- zwaarlijke obstakels moeten worden aan gemerkt, die de redelijke verkeersvoorzie- ning belemmeren. In dat verband trekken bijzonder de aandacht de tollen op den weg naar een groot vliegveld in het Noor den des lands nabij Eelde, waar blijkbaar een hernieuwde verpachting, van de tollen- plaats heeft gehad. Vraagstukken van den dag Binnenkort zal in het voor-programma van de Nederlandscne bioscooptheaters een kort filmpje draaien onder den titel „Vraagstukken van den dag". Deze film. die vervaardigd is onder auspiciën van de Vakgroep „Goederenvervoer langs den weg" geeft in korte trekken te zien, hoe door middel van het beroepsverkeer het transportvraagstuk kan worden ver eenvoudigd. 15.000 transportbedrijven in Nederland zorgen voor het goederenver voer langs den weg. Het filmpje beoogt het publiek den weg te wijzen bij het oplossen van zijn vervoersproblemen. Elk transport, meubelen, levensmiddelen, zware, goederen enz. wordt door het be roepsverkeer verzorgd. Dekens voor repatrieerenden Bij aankomst van repatrieerenden .uit Indië te Amsterdam, werden aan verschil lende personen dekens van het Roode Kruis medegegeven ten gerieve van de repatrieerenden op hun tocht van het schip naar de plaats van bestemming. Aangezien dezt^ dekens voor de nog komende repatrieerenden uit Indië even eens gebruikt moeten .worden, verzoekt het Nederlandsche Roode Kruis dengenejj, die dekens ter leen ontvingen, deze ten spoedigste terug te willen brengen aan de afdeeling Amsterdam van het Nederland sche, Roode Kruis, de Lairessestraat 105 te Amsterdam. Op aller medewerking wordt gerekend. j:-v. I - V' -i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2