ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 1 4 ZIJ KEEREN TERUG. NUMMER 124 DONDERDAG 10 JANUARI 1946 STADSNIEUWS benoeming. hypnose en suggestie. Vergeet II niet... Indische tentoonstelling» EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rüksen Omkker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct ONTWERP UITBREIDINGS PLAN- Op de Gemeente-secretarie, afd. Alg. en Soc. Zaken, ligt van 4 Jan. t/m. 1 Febr. ter inzage het ontwerpplan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente, voor zooveel het betreft het ge deelte tusschen de z.g. Kromme Gouwe en de Nieuwe Vaart. De bestemming van de gronden wordt mede nader bepaald. Gedurende den bovenvermelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bezwaren schrif telijk bij den Gemeenteraad in dienen. De gemeenteraad heeft den heer B. K. Mol, onderwijzer te Cellaars- hoek, gemeente Maasdam, benoemd tot onderwijzer aan de school voor Voortgezet Lager Onderwijs, al kier. LIBERALE STAATSPARTIJ BIJEEN. In de Woensdag 1.1. gehouden vergadering der Lib. Staatspartij, afd. Gouda, werd de aanbeveling voor Candida ten vqor de Tweede Kamer verkiezingen vastgesteld. De voorzitter, Mr. de Witt Wij nen, sprak over: De huidige po litieke toestand en gewenschte ont wikkeling; terwijl de 2de secre taris, Mr. J. W. Rutgers, een be schouwing hield over: De taak der Jong Liberalen in het Nieuwe Ne derland. Een aangename discussie ontspon zich na deze beide redevoeringen. Verschillende nieuwe leden ga ven zich op. EEN DUUR SPOORKAARTJE- De heer D. uit de IJssellaan kocht aan het station een kaartje voor Rotterdam en had zijn porte feuille even naast zich neergelegd bij bet loket. Toen hij' even naar de tabellen met de treinenloop keek en zich omkeerde was zijn portefeuille met f 160.— en pas; poort verdwenen. Voor een stampvolle zaal gaf Bordini Dinsdagavond een voor stelling en bracht de bezoekers in bewondering voor de sterke staal tjes van zijn kunnen. De wonder lijke krachten van den wil, die bij dezen man wel bijzonder sterk ontwikkeld zijn, zijn niet gemak kelijk te verklaren. Op veelvuldig verzoek zal Bor dini een van zijn jubileum voor stellingen in Februari in Gouda komen geven. dat U morgen Uw nieuwe dis tributiekaart moet balen, als Uw naam ligt tusschen KOCH en LOUWS U behoeft alleen Uw tweede distributie- stankaart en het inlegvel nede te nenen. U kunt in het Gymnastieklokaal aan ét Peperstraat terecht, tusschen 9.30 en 12 n. en tusschen 2 en 3 30 uur. Berooid en vermoeid, maar niet verslagen. Langzaam, soms alleen, soms in groepjes komen zij in Gouda aan, de repatrieerenden uit Indie. Vanzelfsprekend is hun eerste contact hun familie, waar zl) trachten wat op verhaal te komen. Hun gemoed is boor devol. Zij kunnen niet uitverteld komen over alles wat zij gezien en ondervonden hebben. Zij moeten hun hart eens luchten, en dat kunnen zij nu pas, een half jaar na hun „bevrijding". f Zij komen hier aan, vrijwel zonder bezit tingen en wanneer hun wordt gevraagd, of zij misschien iets dringend nood g hebben, dan wrten zij op het eerste oogenbhk niets te zeggen. Zij hebben nu eenmaal NIETS, en dan is het moeilijk te zeggen, wat men noodlg heeft. Hun eigendommen zijn gestolen of vernield. Hun kleeren tot op den draad versleten. Er loopen in Indië Nederiandscbc vrouwen rond wier eenige kleedingstuk een Jutezak is, waar zij twee gaten in hebben geknipt, om de beenen door te steken en van, boven om het lijf wordt gebonden. DePool- sche landverhuizers, die men voor den oorlog bi) honderden in Rotterdam en vooral Ant werpen placht aan te treffen in afwachting op hun boot naar de Nieuwe Wereld, maakten een welvarender indruk dan deze oorlogsslachtoffers. En tóch ondanks het zware materieele verlies, ondanks het doorstane leed en de ellende, die zij hebben gezien, zijn zij onge broken. Een dezer dagen spraken wij den heer Voorn, voor den oorlog eigenaar van een fotozaak in Soerabaja. Eenige maanden na de capitulatie werd hij gedwongen voor de Jappen te werken. Hij weigerde. Gevolg interneering van zijn geheele gezin. Dit be- trekende: honger en slavenarbeid. Maaltijden welke bestonden uit een papje van twee afgestreken eetlepels stijfsel en een kopje watersoep gekookt van bladeren van struiken en heggen, geen Maggi-,maarheggl- sorp geheeten. Felle jachten op ongedierte, zooals slakken en muizen, afzoeken van vuilnisbelten. En dan werk, zwaar werk. Vrouwen moesten hoornen hakken van een veter middellijn, mansec werden gebruikt voor den aanleg van spoorwegen. Nieuws ontvingen de geïnterneerden vrij wel niet. Alles was gerucht. Toch waren er geïnterneerden, die in het kamp over een radio-toes'el beschikten, doch veiligheidshalve was dit geheim. Zoo gebeurde he» b.v. dat er van 10-20 Januari in het vrouwenkémp „feest" werd gehouden, omdat men wist. dat op een van de tien tusschenllonende dagen een prinsesje jarig was. Dit „feesten" bestond hierin, dat men blijer was dan gewoonlijk Veel steun ondervonden de geïnterneerden van op Java vertoevenden Zwitsers. Zweden tn Hongaren, die hen op alle mogeliike manieren hielpen. Een Zwitsersche consulair ambtenaar werd hier* oor door de Japanners tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld Een Japansche piloot (vrijwel alle Japanners, die tn de beschaafde wereld hadden vertoefd, waren anti-regime) bracht het bericht van zijn gevangenneming o^er naar Tokio, waar hij het aan de Zwitsersche autoriteiten over handigde. Gevolgvrijlating van den ambte. naar. Een bevrijding hebben de Nederlanders op Java niet gekend Van interneering ging het over in gijzelaarschap. De heer Voorn met zijn zoon werd na de lapansche capitu latie opgesloten in de Werfgevengenis te Soerabaja waar 3500 Nederlanders werden samengeperst in cellen, waar van liggen geen sprake was. Uit deze gevanoents zi|n zii verlost door een Brltsch-Indische afdeelIng Ghurha's. Hieronder bevond zich één Neder lander, Boer genaamd, een oud krijgsge vangene. Dank zij zijn moedig optreden werden de 3500 opgesloten Nederlanders bevrijd. Zijn gedrag is een standbeeld waardig. Dit zijn enkele feiten, die de heer Voorn ons terloops vertelde. Zij vormen een zeer onvolledig beeld van wat er zich in Indië heeft afgespeeld. Al het slaan, schoppen en grovere martelingen zijn achterwege gebleven. He grofste bestaliteiten zijn daar voorge- kom n. Een kleine tienduizend repatrieerenden staan nu weer op vaderlandschen bodem. Tienduizenden komen nog. Onze eerste zorg moet hen zijn. Laten wij dit gedenken, wan-eer er een beroep op ons mocht worden gedaan. WAT IS DE C.J.B.? Men deelt ons van de zijde der C.J.B. mede De Centrale Jeugdbeweging is reeds tijdens de bezetting in stilte uit die groepen gevormd, die door den oorlog naar elkaar toegegroeid zijn, zooals A.J.C., J.V.O. en N.B. A.S. Hun afzonderlijk bestaan was echfcér toen gebaseerd op denvoor- oorlogschen hokjesgeest, waarmede zij wilden breken. Zij wenschtlos te staan van elke politieke partij en in dezen geest ontwikkeliden zich de conferenties ook van de A.J.C. die bij haar laatste congres besloot zich los te maken van de S.D.A.P. en het N.V.V. Daarnaast zal de politieke partij haar eigen jeugdorganisatie hebben, die, reeds in verschillende plaatsen onder de naam D.S.J.O- bekend is. Toen deze uitspraak is gedaan, is besloten de federatieve aanslui ting bij de A.J.C. te handhaven, echter met behoud van eigen naam, die den wil tot vernieuwing be vestigt. Uit dit alles blijkt, dat de C.J.B. behoort tot de socialis tische organisaties, wat in de doel stelling uitgedrukt is in den zin: „Opvoeding harer leden in demo- cratischen geest tot zelfstandig- dienende en karaktervolle gemeen- schapsmenschen; sociale en staats burgerlijke vorming gericht op de eischen der wordende socialistische maatschappij". Met theorie alleen komt men er echter niet. De practijk van het Weeraverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Er wordt verwacht: Aanvankelijk nog verder afnemend, morgen weer toenemende wied tusschen West en Zuid. Later weer toenemende bewolking met eenige regen. Aanvragen extra Textielaoederen. Antwoord op de ingediende aanvragen kan worden gehaald aan den Distributie- dienst, loket 11Peperstraat, door hen wier bewijs van aanvrage het nummer draagt tusschen 18601 en 19000 op Vrijdag 11 Januari tusschen 9.30 en 12.— uur en 2.— en 3.30 uur. Wat Is er In Gouda te doen I Reünie: Vrijdag t./m. Woensdagt „The man from Folies Bergère". Schouwburg BioscoopVrijdag tot en met Dinsdag'. „Het dubbele paspoort". Thalla-TheaterVrijdag tJjh. Woensdag „Variété". J(f Donderdag 10 Januari, 8 uur, Nieuwe Schouwburg: Revue '40-'45, ten bate van de Stichting 1940-1945. t Idem, 8 uur, Reünie: Volksuniversiteit Harry van Oss: Volksliederen bij de lnit. Idem, 7 30 uur, Biljartwedstrijd: Per Aspera ad Astra, Eureka. Excelsior, Tournooi 1946 Vrijdag 11 Januari. 7.30 uur, Biljartwed strijd Kennis Wint, Thalia s vrienden .(Idem) Zaterdag 12 Januari. 8 uur, Concordia: Zoek de Vroolijkheid", met de reven: „Nu mag het weer". werk is belangrijker. De doelstel ling vormt een richtlijn. Voor hen, die de practijk van het wterk der C.J.B. willen meemaken, wordt steeds de agenda in dé krant ge plaatst. Ouders, U weet, wanneer U uw kinderen naar ons toestuurt, wat we willen. De boven-16-jarigen, die voor ons werk voelen, weten waarheen ze kunnen gaan. Zij, die mede willen werken, ook door lei ding geven aan de Trekvogels, zijn van harte welkom. De trekvogels zijn de jongens en meisjes van 1116 jaar. De Roode Wachten v. 1623 jaar. Over de practijk van ons -werk komen we terug. C.J.B.-AGENDA- Voor de Trekvogels: 1 Zaterdag 12 jan., n.m. 2-30 uur, Bijzondere Vluchtmiddag met uit reiking proef, school no. 1. Zondag 13 Jan., v.m. 10 uur, Vluchtraad bij Wim van Genderen, IJssellaan 70. Roode Wachten. i Zaterdag 12 Jan., n.m. 7.30 uur: Kern „De Feniks" bij Wim v. Genderen, IJssellaan 70. Kern,„De Flierefluiters''bij Ger- rit Heeren, WalvisStr. 50. Zondag 13 Jan., n.m. 3 uur, Volksdansmiddag, school no. 1. Jeugdsamenkomst uitgesteld. De Jeugdsamenkomst van het „Gondsch Genootschap tot verbreiding van het Evan gelie" welke hedenavond, Noorderstraat 63, gehouden zou worden, kan wegens ernstige ziekte van een medewerkster niet doorgaan. Een nieuwe kennisgeving zal t.z.t. volgen De groote Indische tentoonstelling ten bate van het Comité „Nederland helpt Indië", □adert haar voltooiing. Zaterdag a.s. ial de officieele opening in de groote zaal van de sociëteit „Ons Genoegen" door Burgemeester lames plaats vinden. Er is een pracht col- lectie Indische kunstvoorwerpen te bewon deren, afkomstig van het Indisch Instituut te Amsterdam, het R. K. Missiehuis te Tilburg en van tal van particulieren! Ook de B.P.M. ie Amsterdam verzorgde een stand. De ten toonstelling zal geopend zijn voor het publiek Zaterdagavond van 7-9.30 u. Zondagmiddag van 2-5 en 's avonds van 7-9.30 uur en verder dagelijks van 10 u. 's morgens tot 9.30 uui 'a avonds. Verschillende krontjong-gezelschappen o.a. het bekende gezelschap Djalak Wajang, dat reeds zoovele malen met succes voor het Comité „Nederland helpt Indië" optrad, zul len het muzikale gedee'te verzorgen. Op Vrijdag 18 jan zal In de zaal „Kunst min" een Indische avond gegeven worden, waar o.m. de Indische revue vertoond zal worden en de heer Schoots, die kortgeleden uit Indië gerepatrieerd Is een en ander zal vertellen van zijn belevenissen gedurende de oorlogsjaren. Wij wekken onze lezers op, deze belangrijke expositie, welke onze ken nis van ons mooie Insulinde kan verleven digen en verrijken, in groote getale te be zoeken VOOR DE GOUDSCHE VEREENIGINGEN. Eenigen tijd geleden plaatsten wij een verzoek van het Goudsche Bu reau van „Oog en Oor" aan ALLE vereenigingen, op welk gebied ook werkzaam, in Gouda om gegevens bekend te maken aan dit bureau. Dat dit van groot belang is, niet alleen voor „Oog en Oor", maar ook voor de betreffende vereeni gingen, wordt nog niet door allen allen ingezien, blijkens het zeer geringe aantal vereenigingen, dat aan dit verzoek gevolg heeft gege ven. Nogmaals wordt daarom een beroep gedaan op alle vereenigings- besturen. Hopelijk zullen zij, die tot nu toe verzuimden een op gave in te zenden, thans wel hier aan gevolg willen geven. I 1 m GROOT GOUDA ww wwi'krlri'wirT ww^

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1