Petitie aan H. M. de Koningin Officieren van 1940 wijzen op fouten van het nieuwe leger Verandering in legerleiding gewenscht SPORTNIEUWS DE waterpolo-c6mpetitie UIT DEN OMTREK STRAFZITTING VAN H&T KANTONGERECHT TE GOUDA Veroordeeld zijn wegens: Het verkoop-en van brood met een te laag gewicht aan droge stoï: J. de G. te Moerkapelle, f 30. s. 10 dg. h. Wegens het* in gevaar brengen van het algemeen verkeer, waar door een aanrijding ontstond: W. D. te Bergambacht f 10.s. 4 dg. h.; H. J- T. te Amersfoort f 30.— s. 10 dg. h.; C. M. S. te Wassenaar, vrijspraak. Rijden over een openbaren weg, die voor eenrichting verkeer was opengestelde M. M. Sch.-E- te Reeuwijk f 1.— s. 1 dg. h.; G. K.- v. d.*W. te Gouderak f 3-— s. 1 dg. h.; J. H- W. te Bloemendaal, idem- Niet voldoende rechts rijden m,et een rijwiel, waardoor een aanrij ding ontstond: M. R. te Gouda f 7.50 s. 3 dg. h. Niet tijdig doen blijken van ver andering van richting: J. B. te IJsselstein f 3-s. 1 dg. h-; P. G. H. te Reeuwijk, idem; A. R. te Gouda f 10.s- 4 dg. h. Niet verleenen van voorrang, waardoor een, aanrijding ontstond: H. H. te Stolwijk F 5— s- 2 dg. h. Het parkeeren van een motor rijtuig, terwijl zulks verboden was: J. L. W. te Oeffeit f 3i— s- 2 dg. h.; G. H- J. K. te Rotterdam, idem; J. J- V. te Stolwijk, schuldig zonder toepassing van straf. Niet gebruiken van een bestaand rijwielpad: K. L. G. té Gouda f 2.- s. 1 dg. h.; J- A. S. te Bodegraven f 3.- s. 1 dg. h.; W. M. C< 'de V. te Bodegraven, idem; T. v. D. te Zevenhuizen, idem; J. v. d. S. te Gouda f 7.50 s. 3 dg. h. Iemand op dén bagagedragen doen vervoeren: J. H. B. te Gouda f 1. s. 1 dg. h.; W- V. te Gouda, idem. Niet'gebruiken van een bestaand voetpad: P. S. te Gouda f 1. s- 1 dg. h.; B. de R- te Gouda £3.— s. 1 dg. h.; A- G. te Rotterdam f 1.— s. 1 dg. h.; D. de J. te Al- phen a. d. Rijn, idem. Niet tonnen van het persoons bewijs: D. de J. te Alphen a. d- R. f 2.50 s. 1 dg. h.; A. v. E. te Haastrecht, dagvaarding nietig. D. v. d. D. te Utrecht f (2.50 s. 1 dg. h. Los laten loopen van een paard op een openbaren rijweg: C. S, te Ouderkerk a. d. IJssel, f 2.50 s. 1 dg. h. Rijden met een motorrijtuig zon der goedwerkende remmen: F. G. S. te Bemmel f 20.s. 8 dg. h- Niet toonen van het nummer- bewijs:' J. M. U- te Vligt ,f 4.s, 2 dg. h. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 8 Januari Gerard Eberhard, zn. v. W. H- Niestadt en M. Vis, L. Tiendeweg 52; Joan na Eva, dr. v. A. J. Th. Hendriks en G. Bromet, Willens 45; Gijs- berta Cornelia Maria, dr. v. W. N. Olsthoorn en H. M. Hoiidijk, Karekietstr. 66; 9 Jan. Adriaan, zn. v A. P. van Erk en J. v. d. Berg, Krugerlaan 69; Johanna Pieternel- la, dr. v. N. Louwerenburg en N. J. van Dijk, Wachtelstr. 8. Getrouwd: 9 Jan. C. G.Gerts en C. Boer; G. S. IJpelaar en H- S. v. d. Barsêlaar; T- de Bruijn en G- M. Grassi. Overleden: 6 Jan. Jacobus Overkamp, 75 j.; Natalie Johanna Maria Krijgsman, 87 j.; Gezina Adriana ter Beeke, 47 j.; Maria Jo hanna, wed. J. ter Beeke, 84 j.; 7 Jan. Dingeman Johannes van der Meer, 36 jaar. BOKSEN. Op 15 Januari worden amateur- wedstrijden georganiseerd in ge bouw „Bourgondië", Charloische Kerksingel 86 te Rotterdam. Aan deze wedstrijden zullen o.a. 6 leden van de Boksvereeniging „Gouda'' deelnemen, waaronder de bekende Goudsche sportman Kees Signer en de stijlbokser Bart Dort- land. De partijen waarin onze stadge- nooten uitkomen zijn de volgende: Cor Verkleij, school B'.V.G. te gen Maasr school Moerkerk; *Ger- rit de Bruijn, school B.V.G. tegen v. Zanten, school SpaanBart Dort- land, school BiV.G. tegen Breet- veld, school L^garde; J. v. d» Tak school B.V.G. tegen de Wit, school Nicolaas; Th. v. d. Pool, school B. V.G. tegen v. d. Velden, school Spaan; Kees Signer school .B.V.G. tegen L. Kleine, school Spaan, Aanvang wedstrijden 7.30 u. n.m. HEf VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Zondag 13 Jan. worden door de Goudsche clubs de wédstrijden ge speeld, die voor verleden week Zondag waren vastgesteld. Volle digheidshalve noemen wij ze nog even. 2de klasse B: Gouda—H.V.C. 3de klasse B: G.D.A.Olympia; G. S.V.-Scheveningen; R.V.C.-O.N.A 4de klasse H: DONK—SJ.O.D. Voorts worden in de afcf. Gouda gespeeld: lste klasse A Gouda 4Waddinx- V8en 2, 11 uur; O.N.A. 4DO. N.K. 2, 12 uur. 2de klasse A: ONA 5—Nieuwer- DONK 3Gouda 5, -12 u. Ide klasse B: G.D.S. 1 G.S.V, 4. 3de klasse B: Waddinxveen 4— O.N.A. 6. 3de klasse C: G.S.V. 5—Gouda 6, 11 uur. Alle wedstrijden, voor zoover niet anders vermeld, vangen aan om 2 uur. Dinsdag 15 Jan. wordt de win tercompetitie van de kring Gouda der K.N.Z. en R.B. voortgezet in het Spaardersbad met de wedstrij den: DamesA.Z.C.Boskoop Heeren b: A.Z.C.—Gouwe II; Hee- ren c: G.Z.C. IIIBoskoop II. WADDINXVEEN. Agentschap Openbare Leeszaal Ten gerieve van de alhier wonende leden van de Openbare Leeszaal te Gouda, is een agentschap opgericht, alwaar de leden één maal per week hun boeken kunnen rullen. Het gemeentebestuur heeft hiervoor het gymnastieklokaal van de Openbare School aan de brug beschikbaar gesteld. De eerste uitdeeling zal plaats vinden a.s. Vrijdag tusschen 17 en 18.45 uur. Verwacht mag worden, dat deze vereen voudiging oorzaak zal zijn, vaneen toename van het aantal leden in deze gemeente. Mutaties in politiecorps Van de zeven leden van de Koninklijke Marechaussee alhier zullen er zes naar elders worden overgeplaatst. v Met ingang.van 15'januari a.s. wordt de Oppperw.rn.-Groepscommandant W. de Reus in.gelijke functie overgeplaatst naar Zoetermeer. De wachtm. C. J .G. Stoop naar Voor hout; de wachtm. Th. J. Opdam naar Nieuwkoop en de Opperw.m. R. de Haan die eenigen tijd te Zoetermeer was ge detacheerd eveneens naar Nieuwkoop, terwijl binnenkort de- overplaatsing is te verwachten van den wachtmeester G. de Brieëlle naar Middelburg en van den w.m. C. P. de Leeuw naar Dordrecht. Eveneens met ingang van 15 dezer zal te Waddinxveen in functie treden wacht meester Lagrafi uit Voorhout. De wachtm. J. Roobol, die nog te Wad dinxveen zal blijven is thans wnd. Gr'óeps- cqmmandant. Een aantal officieren, zich noemende soldaten van het „oude leger", heeft een petitie gericht tot H.M. de Koningin, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken om het behoud van het Koninkrijk en over de wanordelijkheid en ondoelmatigheid van 's lands defensiebeleid. De petitie gaat vergezeld van een uitvoerig memorandum. Aan deze petitie ontleenen wij het vol gende: Het zij ons vergund Uwe Majest'eit een beeld te geven van den toestand waarin thans hare legers in Europa en overzee verkeeren en waardoor onze bondgenoo- ten hun vroegere waardeering .voor onze strijdmacht te land, de landgenooten hun gevoel van eigenwaarde dreigen te ver liezen. Toen onze bondgenooten in September 1944 een deel van ons land bevrijd had den, was het voor ons een kwestie van eer en geweten binnen den kortst mogelijken tijd een gezagsapparaat op te bouwen. Enthousiast jeugdig menschenmateriaal ontbrak ons daartoe nfet. Hoewel reeds in Juni 1940 in Nederland een begin gemaakt werd met den weder opbouw, zij het dan ondergronds, van ons leger en hoewel dit apparaat bij de be vrijding voldoende intact was om zijn zware taak, met steun van onze troepen uit Engeland ten uitvoer te leggen, werd het zonder geldig motief en met de groot ste ondankbaarheid opzij geschoven. Ons werk dus het werk der soldaten van Mei 1940, werd als onbelangrijk ge doodverfd ,onze discipline als lafheid ge hekeld, onze vaderlandsliefde bespot. Duistere krachten prediken thans een z.g. „nieuwen geest", n.l. een niet op zelftucht en discipline gegronde „kame raadschap", zulks onder het valsche voor wendsel, dat soortgelijke verhoudingen ook in andere der geallieerde legers gou den bestaan. Zelfs wanneer men in deze richting als einddoel gerechtvaardigde wenschen heeft dan nog is lukrake toepassing op een volk als het onze in zijn huidigen, gees telijk overspannen toestand tot mislukking gedoemd en reeds thans de oorzaak der in breede lagen bestaande anarchie en tuchteloosheid geworden. En juist van een goede weermacht" kun nen sterk regenéreerende krachten op heel ons volk uitgaan. De toestand van ons „nieuwe leger" is in het kader van dezen tijd slechter dan onze geschiedenis ooit gekend heeft. Muiterij, dienstweigering, insubordina tie, vandalisme en desertie zijn aan de orde van den dag. Persoonlijke eerzucht, zucht tot avontuur en dorst naar bloed vergieten alleen uit strijdlust, worden in stede van volkomen ondergeschikt te moeten zijn aan een christelijk ideaal tot einddoel gemaakt, ja, zelfs van minis- terieele zijde gepredikt. Zelden is er zooveel karakterloosheid ten toon gespreid bij het aanvaarden van commando's, waarvoor de noodige be kwaamheid volkomen ontbreekt. Erkenning van de grootere ervaring van ouderen, wordt principieel verworpen. Onbegrijpelijk en onverantwoordelijk was het verzuim der legerleiding om niet het voorbeeld te volgen, dat in België en in Frankrijk werd gegeven, om na bevrij ding van het Zuiden en later bij de ge- heele bevrijding van ons land het geoe fende kader op te roepen. En tengevolge daarvan is Nederland slechts in staat tot het verschepen van enkele losse bataljons op een oogenblik dat een groeiend gevaar voor een afscheiding in Indië te keeren valt en de oogen van de geheele wereld op ons beleid zijn gericht. Wij geloofden ^aanvankelijk vertrou wend op de wijsheid van onze hooge mili taire overheid dat er op betere krachten gekomen waren, om onze taak over te nemen, maar onze oogen hebben wij niet kunnen sluiten. Wij hebben moeten zien, dat alle idealen, waarvoor in de afgeloo- pen jaren gestreden is, omver werden ge worpen en plaats moesten maken voor zelfzuchtige baantjesjagerij. De wijze, waarop onze geldzuivèring behandeld, ons verkeer hersteld en ons land weer aan het water ontrukt' wordt, bewijst, dat, waar vakmenschen het roer in handen hebben, de toekomst bevei ligd is. De petitie herinnert vervolgens aan de bekende radiorede van medio 1941, waar in H.M. de" Koningin -haat goedkeuring uitsprak over het leger van 194TO. De petitie vervolgt: Thans komen wij, dezelfde soldaten van 1940, helaas nog belast met den niet door ons verdienden smaad eener in de krijgsgeschiedenis on gekende capitulatie van een niet verslagen en slechts voor een zeer,,klein deel in» den strijd gevoerd leger, Uwe Majesteit ven- klaren: gereed te staan als' een vader- landsche wacht, ter beschikking van land en kroon. Met de onkunde, de baatzucht en den achterklap, die Uw leger neer halen, moet het gedaan zijn. Met de aan voering, de leiding, de oefening en de geestelijke zelftucht van Uw leger moet ernst worden gemaakt. DaaTom meenen wij met den diepstent eerbied, doch met 'heiligen ernst Uwe Majesteit, te mogen, ja te moeten, vragen, evenals in 1941, ons nogmaals haar ver trouwen te willen schenken, ten dit wel te willen belichamen in een legerleiding door een volkomen en beproefd-vakkundige, dien niet alleen wij, maar de groote meer derheid van ons werkelijk vaderlandslie vende volk als zoodanig kunnen en moe ten vertrouwen, ook omdat hij^ de schepper van het nieuwe leger van Juni 1940, ïvenals wij voor het vaderland ge streden en geleden heeft.,. Het schijnt ons overbodig zijn naam in dit petitionnement te noemen, 1941 sprak hierin een duidelijke taal. Wij vertrouwen, dat de weerklank van Uw bezdrgdheid om den nood van 's lands defensie, die ons tot dezen stap gedron gen heeft, voldoende moge zijn om Uwer Majesteits regeering te bewegen tot de zeer eenvoudige daad, die snel en duide lijk de geschokte hoop op weerbaarheid van het Koninkrijk herstellen zal." De onderteekenaars van petitie en me morandum zijn o.m.: s Lt. Gen. der Art. van Ermel-Scherer. Gen. Maj. Hoofd-lntendant Numands. Gen. Maj. tit. der Art. Oudendijk. Kol. K.N.l.L. Dr. Feuilleteau de Bruyn. Lt. Kol, der Huzaren v. d. Wall-Bake. Res. Lt. Kol. der Inf. Willemsen. Res. Maf. der Inf. de Groot. Res. Maj. der Inf. v. d.. Burg, Chef Staf bevelhebber Limburg Zuid. Einde huur Volksttuinen B. en W. hebben aan de huurders van een volkstuin bericht, dat met ingang van 1 Jan. 1946 de huur van den volkstuin op het land van den heer Spruijt geëin digd is. Hetgeen nog op den tuin staat moet er af. Predikbeurten voor Zondag 13 Januari 1946 Nederl. Herv. Kerk Reeuwijk-dörp: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. H. Roe- lofsen. Nederl. Herv. Kerk te Sluipwijk: 's morgens voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk a. d. Brug: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. War- hoven. RE EU WIJ Kv Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. v. P. van der Made en M. M. Hofstecfe; Catharina Pe- tronella Maria, d. v. A. L. Vergeer en M. M. Nederhof. Huisslachtingen Over de laat'ste week werden ter ge meentesecretarie aan huisslachtingen aan.' gegeven: 18 varkens en 1 sphaap. Als gestorven vee werd bij den keuringsdienst van vee en vleesch ter vernietiging aan gegeven door W. F. de Jong een pink,1 J. Anker een kalf, C. Verburg een varken en wed. K. Mulder een schaap. Overbruggingsuitkeering Met de ingevallen vorst werd deze week aan een 51-tal personen overbrug- gingsgeld uitgekeerd'. Buiten de vorst periode waren er 32. Uitvoering Woensdag 16 Januari' a.s. geeft het Jeugdkoor „De Kleine Stem", dir. de heer J. P. Oskam uit Gouda, in de zaal van het café-restaurant „De Sport" een „uit-, voering. Na den zang zal een klompendans wor den uitgevoerd en een tooneelstuk „De Nachtegaal van Bergambacht". Heeft U kinderen, stuurt ze dan naar de repetitie Woensdags van 67 uur. cv

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2