5» INDIE /jv Brammetje Flapoor en z'n vrienden Radioprogramma BINNENLAND BUITENLAND c van hedenavond HILVERSUM I 301 m. 1800 „De jeugd in na-oorlogschen tijd", door Jan Peters. 18.05 „De Speellieden", ril.v. Wessel Dekker. 18 30 Kwartier voor den arbeid. H. J. Vermeulen, „De positie van 't kan toor- en ha^delspers. in 't bedrijfs leven van nu. 18.45 Tony Schifferstein (piano). HK00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19 30 Oramofoonmuziek. 20 00 Nederland herrijst. Dr. W. Bleeker, Dir. v. h. K.N.M.I.: „De Bilt profe teert weer'1. 2015 Het Concertgebouw Orkest o.l.v. Charles Muncff, solist Peter Pears, zang. 21.00 Cultureele agenda, door J. W. Acda. 21 25 Concertgebouw-orkest. 2215 Mensch-en Maatschappij. Prof. Mr. H. R. Hoetink: „De publieke opinie". 22.30 Het Sylvestre trio. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. Pater A. v. Dijk, O.S.Cr, v. 't Klooster der Kruishee- ren te Bussum. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuws. 18.30 Ensemble George Frank. 19.00 „Hiawatha's Wedding Feast" van Coleridge Taylor. 19.30 Programma voor de Nederl. Strijd krachten. 20.00 Het'jVaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 20.30 Gramofoonmuziek. 21.00 De Regeerings-VoorlichtingsdienSt antwoordt. 21.15 Orgelspel door Jqhan Jong. 21.45 Avondwijding. Ds. B. J. Lietaert Peerbolte, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 22.00 Nieuws. 22.20 Wil Walis met Sweet en swing. 23.00 Sluiting én Wilhelmus. Buitengewoon aangiftebiljet voor 15 Januari 1946 aanvrlrgen. Htt ministerie van Financiën herinnert er nogmaals aan, dat door of namens ieder aan wien geen buitengewoon aangiftebiljet is uit gereikt, doch van wlen wel belasting zou kunnen worden nagevorderd, voor 15 Jan. 1946 bij den inspecteur der belastingen de uitreiking van zulk een biljet moet worden L aangevraagd. Wordt niet aan deze verplichting voldaan, dan zal bij navordering in den regel de wttrlijke verhoog ng worden toegepast. Bovendien vervalt in dat geval de straffe loosheid terzake van de overtredingen, welke Voor het in werking treden van het buiten gewoon navorderingsbesluit werden begaan ten aanzien van de in het buitengewoon aangiftebiljet genoemde belastingen. Voor de inspecties Arnhem, le afdeellng en 's Gravenhage, le afdeeling geldt dit nog net, doch zal nader een datum worden aan gewezen. Bezoekuren Rijkshoofdinspecteur van bet verkeer. De Rijkshoofdinspecteur van het verkeer voor overheidsdiensten 's Gravenhage, So- phlalaan 11, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de bezoekuren van zijn dienst net ingang van Dinsdag 15 Jan. a.s. worden vastgesteld van 10 tot 12 uur. Loonregeling in het brandstoffenbedrijf Bij beschikking van het college van tijksbemiddelaars, gepubliceerd in de Ned. Staatscourant van 3 Januari »194b no. 2, is bindend vastgesteld een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaar den in hét brandstoffenbedrijf. Hierin 2Ü.n de gemeenten vetdeeld in vijf klas- ™^sen."De .loonen voor vaste volslagen werk nemers bedragen 39.per week vooi gemeenteklasse 1 en 33.per week voor gemeenteklasse 5. Voor losse vo - slagen werknemers 7.50 voor de eerst vijf dagen en 5 voor den Zaterdag in gemeenteklasse 1, resp. 6.40 en 4. voor gemeentekldsse 5. - Opgenomen is o.a. een jeugdregen h, overwerkregeling en bepaling van arbeidsduur. De regeling treedt in werking op 'ecember 1945 en is van kracht tot en iet 31 Maart 1946. De Nederlaodscbe Staatsloterij. I De Avonturen van Daar de hoofdagenten van de voormalige door G. Th. Rotman briefjesmaatschappijen nog voor de 497e staatsloterij als medeverkoopers vön staats loten zijn ingeschakeld en de verkooptijd voor hen te kort zou worden, zullen de trekkingen van deze loterij aanvangen op 4 Februari e.k. Millcenenlading terug Woensdagmorgen arriveerde in de ha ven van Delfzijl de coaster, „Wilda", kapi tein J. Grootenhuis uit Bussum, komende van Cuxhaven, 'met een belangrijke lading goederen welke door de Duitschers uit ons land werden geroofd. Behalve ruim tweeduizend handdoeken en tienduizend borden en rollen zeildoek van de Rotter- damséhe Lloyd bevindt zich onder de la ding ook de kortegolfzenderinstallatie van Kootwijk. Hoewel een nader onderzoek nog niet heeft plaats gehad, heeft men goede hoop, dat de zencilampen van het apparaaat onbeschadigd zijn. De goederen, die de'„Wilda" meevoer de, zijn gevonden in het door de Ameri kanen bezette Blumenthal bij Bremen. De waarde van de teruggevonden goe deren wordt op enkele millioenen geschat. In den loop van deze week worden nog twee schepen met machines en plaatijzer voor fabrieken en werven in Nederland verwacht. H# eerste Belgische glas aangekomen In Breda is het eerste vensterglas uit België aangekomen. Iedere maand is nu een partij glas te verwachten uit België. In januari^ kan nog ongeveer 2000 vierk. meter kathedraal glas en 3000 vierk. me ter dubbeldik vensterglas verwacht woe den. Het glas is bestemd voor het district Breda. De verdeeling over de verschillen de plaatsen geschiedt door dén dienst van wederopbouw. Van Mook ligt Britsche regeering in Betrouwbare waarnemers hier, zoo schrijft Reuter's diplomatieke correspon dent uit Londen, zijn van meening, dat het doel van Van Mook's bezoek is, de Britsche regeering op de hoogte te stel- I len van de reactie van het Ned. parle ment op de resultaten van de besprekin gen te Chequers. Het is geen geheim, dat de overeenkomst, die te Chequers is gesloten, scherpe critiek in Nederlanc heeft veroorzaakt, hoewel de tekst van het officieele cpminuniqué vaag was, is men toch algemeen van meening, dat overeenkomst is bereikt op twee punten. Ten eerste een nieuw liberaal aanbod in politieken zin aan de Indonesiërs en ten tweede een krachtiger optreden tegen de extremisten voorloopig door de Britsche troepen op Java. Men is in Londen nog steeds niet te weten kunnen komen of'en zoo ja, in hoeverre, de twee regeeringen overeen stemming hebben bereikt over het ge bruik van Ned. troepen op Java. Nadruk verboden 7. üe rijdieren werden op »de binnen- 8. Maar Bram en zn' vrienden, jong als ''plaats vastgebonden en de drie reizigers ze waren, zagen geen gevaar. Ze mochten traden het huis binnen. „Zo, zo!" zei den nacht in het fjuïs van den Sheik door- Sheik Ben Aboe, „moet zo'n kleine baas brengen en kregen een fijn avondmaal, als jij zo'n hoop geld meenemen? Nou, Er was een groote kokosnoot bij. „Die als dat maar goed afloopt! Jij durft, zullen we eens even kraken!" zei Bram, hoor!" de noot in zijn poot nemende Italiaansche kunstschatten - tijdens den oorlog ,Pe kunstliefhebber, die in het dóór bommen getroffen Milaan zijn geliefde musea bezoekt, wordt pijnlijk getroffen door den betreurenswaardigen toestand waarin de meeste, tengevolge van lucht aanvallen, verkeeren", aldus de Milaan- sche correspbnedent van de „Times L>e zwaarste verliezen leden de muurschil deringen. „Het laatste Avondmaal" is in tact en verder de fresco's van Eiotto. De fresco's in de Scrovegni Kapel te Padna zijn evenzeer gespaard, evenals de mees terwerken van Piero Delia Francesca in Arezzo en Mantegna's „Camera degh Spösi", geschilderd in het kasteel te Mantua. Geheel verwoest werden Man tegna's fresco's in de „Eremitam Kerk te Padna en de fresco's van Tiepolo m Milaan, Vicenza en Verona. Vele kunst-- werken in Milaan zijn op veilige plaatsen opgeborgen: in de gewelven van het Sfarzesco Kasteel, in de kluizen dei Lom bardische bank en in den dom. Andere werden» naar buitenverblijven enkasteden in Umbrie gezonden. Het gouden altaar van St. Ambrosius en d historische kroon werden naai het Vati caan gebracht. Belgische Kamers ontbonden De Belgische Minister-President heeft gisteren in de Kamer voorlezing gedaan van een decreet, waarin beide Kamers van het parlement ontbonden worden verklaard. Amerika zamelt kleeren in President Truman heeft de volgende oproep tot het Amerikaansche volk ge richt voor inzameling van kleeren voor de oorlogsslachtoffers. Deze winter be talen meer dan 300.000.000 oorlogsslacht. offers door de geheele wereld de kosten van de overwinning in den vorm van ar moede, ziekte, koude en honger. In al de landen, die door den oorlog verwoest zijn, maakt het gebrek aan kleeren hun ontberingen nog erger. Daarom moet iedere Amerikaan bijdragen aan de Over- winnings-kleereninzameling voor hulpver leening over zee. De kleeren, die door de Amerikanen in het vorige voorjaar wer den geschonken, hebben ertoe bijgedra gen om 25.000.000 mannen, vrouwen en kinderén van Europa, China en de Phi- lippijnen te kleeden. Daardoor is het mogelijk geweest een begin te maken met hun voorziening van kleeren in dezen winter. Door onze betrekkelijke overvloed te deelen met de minder bedeelden, ma ken wij de Overwinnings-kleereninz'ame- ling tot een uitdrukking van onze dank baarheid jegens den Almachtigen voor de "overwinning, die met zoo geringe kosten verworven werd. Voorloopige Duitsche parlementen Naar de Duitsche nieuwsdienst in de Britsche bezettingszone meldt, zullen, volgens mededeeling vqn den Minister- President v. Beieren, Dr. Wilhelm Hoeg- ner, in de staten Wuertemberg en Beieren voorloopige parlementen worden inge steld. Begin Februari zal het provisori sche Beiersche parlement voor het eerst vergaderen. Ook in Groot-Hessen wordt een' voorloopig parlement ingesteld. Getuigen voor Seyss-Inqihtft het plotseling karakter van de gebeurte nis, die hen voorloopig, sommigen echter voor goed, weer in het particulier leven terugbrengt. In de Senaatsloge woonden een twaalf tal uit nieuwsgierigheid opgekomen leden der hooge vergadering, het einde van deze in zooveel opzichten historische ge beurtenis bij. De datum der verkiezingen is op 17 Februari vastgesteld. Seyss-lnquart heeft betreffende zflffi op treden in Oostenrijk het tribunaal ver zocht zeven getuigen te dagvaarden, het geen goedgekeurd is. Hiertoe behooren Generaal Glaise Horstenau, vroegei lid van Oostenrijks kabinet, die zou moeten trachten aannemelijk te maken, dat Seys- Inquart's politiek gebaseerd was op een onafhankelijk Oostenrijk en dat Hitier het Oostenrijksche probleem slechts door mi litaire maatregelen wilde oplossen en Guido Schmid vroeger Oostenrijks Mini- ter van Buitenlandsche Zaken, die zou moeten doen uitkomen welke eischen Seyss Inquart aan Hitier heeft gesteld. Eenige andere getuigen wil Seyss Inquart aanvoeren ten bewijze dat hij den „An schluss" op grondwettige yvijze wilde tot stand brengen en dat deze door een overweldigende meëkderheid van het Oostenrijksche volk vferd verlangd. Verkiezingen in België op 17 Febr. Hoewel het-nieuws betreffende de par- lementsontbinding in de lucht hing lijkt het een aantal parlementsleden toch we te hebben verrast. Want voor vrijwel ledige banken heeft Van Acker voorlezing gedaan van het besluit van den regent houdende ontbinding van beide Kamers. Dit besluit verordent de ontbinding van Kamer en Senaat, verkiezingen bin- nén de 40 dagen en bijeenroeping dei- Kamers binnen twee maanden. Terwijl de Eerste Minister in een uit voerige verklaring het werk van zijn op p Februari 1945 samengestelde regee ring uiteenzette, kwamen volksvertegen woordigers de een na de ander de ver gaderzaal binnen, eenigszins onthutst over De toestand op Java en Sumatra Op Sumatra en vooral in Atjeh nemen de incidenten in aantal toe. De toestand schijnt chaotisch. Men verneemt uit re- publikeinsche bronnen,- dat zware gevech ten worden geleverd tusschen de Indone-' siërs en de Japanneezen, die na eerst weggetrokken te zijn naar Atjeh trachten, terug te keeren. Volgens dezelfde berichten hebben de „republikeinsche autoriteiten" op Suma tra een protest gericht tot het geallieerde hoofdkwartier te Medan en gevraagd oin spoedige ontwapening van de Japannee zen. „Generaal-Majoor" Soebardjo is be noemd tot opperbevelhebber. Te Soéra- baja wordt het leven langzamerhand weer normaal, maar er zijn teekenen, dat met de vredelievende, burgers veel onge- wenschte" elementen in de' stad terug komen. Het leven te Buitenzorg biedt thans een rustig aspect. - Rustig is ook het Zuiden van Bandoeng. De Indonesiërs, Adie 7 fcm ten Zuiden van de stad wegversperringen aanleggen, zijn met succes beschoten. Sjahrir over bestuurs aangelegenheden Alle zaken, militaire, economische of andere, tusschen de Indonesiërs aan den eenen kant en de Britten, Nederlanders en „niet-Indonesiërs" (waaronder de Chineezen) aan den anderen kant, zul len in het vervolg behandeld worden door het republikeinsche „Ministerie van Buitenlandsche Zaken", dat onder de per soonlijke leiding van Sjahrir staat. Dit is het resultaat van het bezoek, dat Sjahrir kort geleden gebracht heeft aan Djokjakarta, 'waar hij deze zaken met Soekarno besproken heeft. Bij zijn. terug keer zeide Sjahrir tegen onzen bijzonde ren correspondent, dat deze besprekingen (uitsluitend over administratieve aange legenheden van de republiek) noodzake lijk waren gebleken, omdat Sjarifoedin, die persoonlijk veel meer zaken had be handeld dan zuiver met betrekking tot de ministeries van Propaganda en Veiligheid, niet te Batavia aanwezig was. Sjahrir ziet nu uit naar de noodige deskundigen voor zijn Ministerie van Bui tenlandsche Zaken", maar hij legde er den nadruk op dat Soejiardjo Minister van Buitenlandsche Zaken in het vorig kabinet, die nog den titel heeft van eer sten raadgever niet van Midden-Java, waar hij thans verblijft, teruggeroepen zou worden. t De R.A.F. zal deze. week hevige nach telijke aanvallen ondernemen op Helgo land; teneinde de nieuwe technische hulp- middslen te testen en de buitgemaakte Duitsche wapens te controleeren. i i t *r.XfcgwwtSP

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3