ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN hdcccUdM VRIJDAG 11 JANUARI 1946 STADSNIEUWS Wat is er in Gouda te doen EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 125 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, uouda. Tel. 3008. Abonn. p.w. 25 ct. Losse nunun. 10 ot DE OPENING VAN DE INDI SCHE TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag om 3 uur zal burgemeester James, de eere-voor zitter van het comité „Nederland helpt Indië", de Indische tentoon stelling officieel in de groote zaal van de Sociëteit „Ons Genoegen" openen. Op deze tentoonstelling 'zullen vanuit het geheele land bij eengebrachte collecties Indische kunstvoorwerpen te bezichtigen zijn en ongetwijfeld zal een ieder, nu Indië in het middelpunt der belangstelling staat, zich op de hoogte willen stellen van wat In dië heeft voortgebracht en van welk een beteekenis Indië voor Nederland is geweest. De entree prijs is vastgesteld op 50 ct. per persoon, paisschien op het eerste gezicht wat hoog, doch èn het doel van èn het gebodene op de ten toonstelling zijn het bedrag ten volle waard. „DE PINKSTERBLOEM". Als sluiting van de herdenking van het 40-jarig bestaan der Nat. Chr. Geheelonthouders Ver. werd Woensdagavond voor een geheel gevulde zaal in Concordia door het Vlaard. gezelschap D-O-V. ,J>e Pinksterbloem" opgevoerd. Dit stuk behandelt de geschie denis van een dorpsmeisje, dat in een luxe bakkerij in de stad dienst bode wordt. Daniël, de zoon. maakt haar het hof en ofschoon haar ouders haar waarschuwen voor de zen weinig serieuzen jongen, die veel café's bezoekt, trouwt zij hem. Door» zijn losbandige leven loopt het huwelijk spaak, terwijl zij ook financieel in moeilijkheden raken, daar Daniël zich weinig om de zaak bekommert. Op zijn vrouws ver jaardag verdwijnt hij met het geld van de zaak, zoodat Anna, het *>eisje, met haar kind, bij haar «uders intrekt. Haar pleegbroer Jan doet alles om haar schulden te kun nen betalen. Zij wil nu voor zich- zelf gaan zorgen, maar Jan stelt haar voor niet achterom te zien en verder samen door het leven te gaan zonder drank naar een ge lukkige toekomst. De Vlaardingers wisten op emi nente wijze de stemmingen van de verschillende personen weer te geven. Het krachtige applaus en het dankwoord van den voorzitter wa ren dan ook wel verdiend. De N.C.G.O V. kan op een ge slaagden avond terugzien. DE HEER H. DE GROOT OVERLEDEN. Op 57-jarigen leeftijd is'hier ter stade overleden de heer H. de Groot, Ontvanger der Registratie en successie te Gouda. Aanvanke lijk werkzaam te Hulst in Zeeland, -verd de heer de Groot in1930 overgeplaatst naar Gouda waar hij als Ontvanger der Registratie en Domeinen zijn taak vervulde. In 1941 vond een splitsing plaats en werd de heer de Groot Ontvanger der Registratie en Successie, wel ke taak hij tot zijn dood heeft vervuld. Een nauwgezette plichtsvervul ling was het kenmerk van zijn wer ken. Velen zullen dan ook zijn heengaan diep betreuren. SLACHTOFFER AUTO-ONGELUK BEGRAVEN. Met Militaire eer ter aarde besteld. Gistermorgen is de heer H. v. M., die vorige week Vrijdagnacht op zulk een noodlottige wijze bij Amersfoort om het leven kwam; op het R. K. Kerkhof begraven, een plechtigen uitvaartdienst in de Sacramentskerk, werd het stoffelijk overschot, voorafgegaan door trom- nelslagers met befloerste trom en een vuurpeleton en gevolgd door mannelijk en vrouwelijk personeel van zijn ambulance-afdeeling, naar het Kerkhof gevoerd, waar h^t stoffelijk overschot onder het af vuren van een salvo aan de schoot der aarde werd toevertrouwd. Pa ter Verhaar O.F.M. verrichtte Se begrafenisplechtigheid. Een gtoot aantal militairen woonde de be grafenis bij. DISTRICTSBUREAU VERZOR GING OORLOGSSLACHT OFFERS. De bezoekuren van de afdeeling Sociale Voorlichting van het Dis trictsbureau Verzorging Oorlogs slachtoffers zijn gesteld van 9 tot 12 uur v.m. DE REVUE „'40—'45". In een stampvollen Schouwburg ging gisteravond de langverwachte revue „'40'45 waarvan de op brengst aan de Stichting van dien naam ten goede kwam. Veel werk is er verziet om het tot'dezen avond te brengen en de resultaten waren dan ook bevredi gend te noemen. De talrijke mede werksters en medewerkers gaven hun beste krachten om het geheel te laten slagen en er werd eer in gelegd met verschillende nummers. Onder regie van den heer C. H. Hagedom, kwamen de dikwijls zeer goede teksten van Riek Steensma en A. C« Cosijn vlot voor diet voetlicht. De twee clowns „Vlug en Vaar dig", die wel de hoofdschotel van het uitge'breidè menu vormden, wa ren zeer goed en wisten de num mers vlot aan elkaar te praten. Onder de talrijke artisten waren er trouwens meer die opvielen. Zon der tekort te doen aan de anderen, willen wij toch enkelen met name noemen, zooals Mien Stljkel-Zui- dam, Tonny Savenije en de heer H. A. v. d. Nadort, die op schit terende wijze het bekende verzets gedicht „De achttien dooden" en het „Wilhelmus" voordroeg. Aardige vondsten waren er zeer zeker. Wij noemen slechts het en tree van „Vlug en Vaardig", die ier bom uit Engeland in Gouda landen, de scène voor de Centrale Keuken» de critiek op den man in oorlogstijd en de uitgebreide inale, waarin alle zaken, die Gouda beroemd "hebben gemaakt, ten tooneefé werden gevoerd. Van goed gehalte waren ook scè nes als „De fourageerende vrouw", Terugbetaling saldo geldkaart Ingevolge beschikking van den Minister van Financiën zal het pro resto op degeld- kaarten A of B uitstaande bedrag "worden terugbetaald door het kantoor van inlevering en wel aan hen wier geslachtsnaam behoort tot een der namen: Aafjes t/m Ditmarsch op 14 Januari a.s. Dockum t/m Hoying 15 Huber t/m Louws „16 Lubbe t/m v.d. Schouw „17 Schrüder t/m Vijva 18 Waag t/m Zijst „19 De terugbetaling geschiedt tegen overleg ging van de geldkaart A of B met de daarbij beboerende distributiestamkaart. „Bankgeheimen" en het optreden van het „'40—'45" dubbel-mannen- kwartet met het lied van de Ned. legionairs in Engeland. Er was veel aandacht besteed aan de aankleeding, terwijl de décors, die ontworpen waren door den heer W. Hogervorst, onder diens lei ding door leerlingen van de Am bachtsschool waren vervaardigd. Een speciaal woord dient gewijd aan het muzikale gedeelte van den avond. De heer C. de Graaff, com ponist van vrijwel alle muziek, had ais dirigent orkest en zangers vast m de hand. i Alle spelers bleken over een groote rolvastheid te beschikken en vol komen vertrouwd met de soms niet gemakkelijke zangwijzen. Een kleine opmerking mogen wij wel maken. Door de vele couplet ten, ging de vaart, die bij dergelijke opvoeringen een belangrijk onder deel van het succes vormt, hier en daar even verloren. Rie Hoogenbergh en Corry v. d. Horst-van Vhet hadden de dansen ingestudeerd, terwijl de laatste ook als solodanseres staaltjes van h^r kunnen gaf. De Vrijheidsdans in de finale was wel de aardigste, mede door de kleurige aankleeding, hoe- wei ook hier iets bekort zou kun nen worden. 'f f Een spontaan applaus beloonde alle medewerkers aan dezen ge slaagden avond. Een gezellig bal besloot den avond, waarbij de heer G. W. van Mastrigt de leiding had en er, mede door de vlotte muziek van de „Jazz Propheten", de stem ming in wist te houden. Beiden verleenden hun medewerking ge heel belangeloos. De tweede uitvoering op Don derdag 17 Jan. is reeds geheel uit verkocht. Mocht men erin slagen de zaal ter beschikking te krijgen, dan zal een derde uitvoering ge geven worden op Donderdag 24 Januari. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Er wordt verwacht: Aanvankelijk atormachtige wind, met nu en dan eenig regen. I ater afnemende en naar fcet W. ruimende wind. Benige daling van temperatuur. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag. „Tbe man from Folies Bergère". Schouwburg BioscoopVrijdag tot en met Dinsdag. „Het dubbele paspoort". Thalia-Theater t Vrijdag t./m. Woensdag „Variété". Vrijdag 11 Januari. 7.30 uur. Biljartwed strijd Kennis Wint, Thalia s vrienden.(idem) Zaterdag 12 Januari. 8 uur, .Concordia: Zoek d« Vrooiijkheid", met de reven. „Nu mag het weer". Zondag 13 Jan. Biljartwedstrijden lluur, Schoonhoven-De Pianco. 3 uur. De Rollende Bal-Anti Poedel. DIEFSTAL MET INBRAAK. Woensdagmiddag is een inbraak gepleegd in de woning van den heer B. aan den Graaf Florisweg. De dief of dieven hebben zich toegang weten te verschaffen door aan de achterzijde van het huis een raam met een schroeven draaier met geweld 6open te breken. Alle binnendeuren - waren op slot en werden allen opgebroken. Ook Ook alle kaaten, het dressoir enz. die gesloten waren, zijn eveneens met geweld opengebroken. Alles was onderste boven gehaald. O.a. worden vermist gouden en zilveren ringen, broches en een electrisch scheerapparaat. De heer B. is tegen inbraak verzekerd. VOLKSUNIVERSITEIT. Harry vin Oss met volksliederen bij de luit. Een buitengewoon aandachtig geboar volgde gU'era vond het éénmans-programma voor de Volksuniversiteit in de Réunle. Het was ons zoo eenvoudig aangekondigd Harry van Oss met Volksliederen bij de luit. maar van wat voor een hoog gehakeisdeze «vond voor ons allen geworden 1 De heer van Oss gaf een kleine inleiding van her programma. Zichzelf met de bas-lnit begeleidend, verdeelde hjj den avond in twee helften: voor de pauze zouden bezongen worden het vaderland, de maatschappij, de liefde, het wiegenlied, oorlog en vredena de pauze de dierenwereld, het sprookje, de droom, de dood en het geloof. En moeten wij nu alle 21 liederen en proza-stukken beschrijven, moeten wij een keuze hieruit 'doen Begaan wij dan niet de fout tegenover de niet besprokene Want elk onderdeel van zijn programma was een meesterstukje op zichzelf. Forsch klinkt het Jiddisch getallenlied, door de Oost-Joden gezongen, reeds in de derde eeuw, „Gott 1st einer", het gaat over tot in een diep gebed. O, keer wrêr Oranfën, verlos ons vader land", zoo klinkt het geuzenlied uit dea 80 jarigen oorlóg tot ons, gemaakt op de onthoofding der Graven Egmont en Hoorne. En een fijne satire klinkt door het 17e- eeuwsche spotlied op den pagadder, den collaborateur van de 17e eeuw. Ook toen had dit soort lieden weinig sympa'hie, immers het gedicht eindigt met „zeg, hondsvot, wie zijdet gij?" Zoo luisterden wij naar een Schotsche ballade, naar een Deensch volksliedje, naar een in onvervalscht Gron.ngsch gezongen landsliedje. „Luidt klokken, luidt", „wat een vreeselijk geluid", in het Fransch gezongen het vertelt ons van het leed dat de oorlog in het Waalsche land brenot. Maar zoet en liefelijk klinkt daarop het Napolitaansche vredesliedje over de grboorte van het Kiadeke Jezus, waarvan Handel de melodie gebruikte in zijn „Der Messias". En zoo trekken wij na de pauze door het rijk van de dieren met een Spiansch qedlchfje over een gestorven ezeltje, meteen negerlied over de Arke Noachs. Na een droom van een jonge vrouw, in iet Duitsch gezongen, volgt, met als leid motief de dood, 'het lijden van Christus, prachtig Fransch proza, met een enkel lied ertusschen, gevolgd door het Amen, dat immers „klaar" beteekent. En tot slot een voordracht vBn het geheele Wilhelmus, toen en nn en altijd sprekend tof hst Nederlandsche volk. Veelzijdig in zijn talenkennis, beschikkend over een p-achtige tenor-stem. gepaard aaa een uitstekende voordracht heeft Harry van Oss ons twee urien schoonheid en kunst gebracht. De leden van de Vi U. kunnen bun be stuur dankbaar zijn voor een zoo schoonen avond. G. GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1