Eerste vergadering UNO geopend Opraehte wli tot samoiworken INDIË Radioprogramma van hedenavond Brammetje Flapoor en'z'n indrukwekkende bijeenkomst te Londen 10. Ben Aboe nam het echter gelukkig kalm op. Hij zei niets, maar toen hij Bram de volgende dag het geld overreikte 'n zak vol goudstukken! zei hij: „Ik heb de kosten vóór een nieuw tafelblad er maar afgehouden! En nu: goede reis; ik hoop, dat julie geen roovers tegenkomt!" HILVERSUM L 18 00 Carlo Carcassöla en zijn orkest |g30 De schoolmeester presenteert. •taOO Nieuws. 19.15 Reportage. 19 30 Ensemble „Cantare 20 00-» Buitenlandse!» weekoverzicht door Drs. L. de Jong; 20.15 Zangrecital door Peter Pears, tenor en Benjamin Britten, piano. 21.00 Op de brug. 21 15 Sonates van Scarlatti, gespeeld door Robert Casadesus. 1 21 30 Kamermuziek. 22 15 Mensch en Maatschappij. Dr., Jop. Pollmann over: „Volkscultuur". 22.30 Eddy Walis speelt. 23.00 Nieuws. 2315 Avondwijding. Ds. C. J. Meilink, "Ned. Herv. Pred. te Ankeveen. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II. 18.00 Nieuws. 18.30 Russell Bennett en zijn orkest. 1850 Voor je slapen gaat 19.00 Piet Lentz, cello, George van Renesse, piano. 19.30 Programma voor de Nëderlandsche Strijdkrachten. 20.00 Het Omroeporkest o.l.v. Koos v. d. Griend. 21.00 Op de brug. 21.15 Opera- en balletmuziek (gr.). 2145 Avondwijding. Kap. H. J. J. van Schaick v. d. Bas v. St. Joannes de Doojier te Laren. 22.00 Nieuws. 22.20 Dansorkest Ted Powder. 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Men wil reizen Er is een groote behoefte aan reizen. ■Een begrijpelijk en rechtvaardig verlan gen. De boog die al zooveel jaren gespan nen is, dient noodig eens een oogenblik ontspannen te worden. Er is niet alleen de sociale verplichting van het recht op vacantie, maar ook de" sociale noodzakelijkheid om de moge lijkheid te scheppen een vacantie te kun nen organiseeren. Belangstelling van de kant van het pu bliek is er genoeg. Volgens mededeeling van den persdienst der Nederlandsche Reisvereeniging traden in de laatste maanden van het af^gloonen jaar 15000 nieuwe leden tot de vereenigin|j/tae. Voor een reis, geprojecteerd naar Engeland in 1946, gaven zich reeds ruim 12000 lief hebbers op. Een reis naar Brussel werd zesmaal volteekend. Dr. Van Mook terug De Luitenant-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, Dr. H. J. van Mook, is gisterenmiddag per vliegtuig uit Lon den in Nederland teruggekeerd. De „Atlantis" gearriveerd De „Atlantis", die gistermiddag met repatrieerden uit Indië is aangekomen, had 699 zieken en 14 dooden aan boord, allen afkomstig van de „Oranje". Aan boord bevond zich ook Majoor G. W. Rikkelman van den repatrieeringsdienst, die voor de tweede maal naar Suez is geweest om zich op de hoogte te stellen van den gang van zaken. Het schip had een oponthoud van 24 uur bij Cowes, als gevolg van het ge vaar, ontstaan door de tijdens den storm losgeslagen mijnen. De Avonturen van: door g Th. Rotman Nadruk verboden DE OPENING VAN DE VERGADERING DER U.N.O. Reeds uren voor het tijdstip^van aanvang vanjteJUgetneene Vergade ring van de U.N.O., verzamelde zich ejetflmorme menigte voor de Ventral Hall van Westminster. In de Vergaderzaal waren journalisten en fotografen de eerste aanwezigen. Tefeen half vier kwamen de eerste gedelegeerden binnen. Te vijf uur vingen dan de afgevaardigden vah "31 landen hun werk om met Minister-President Attlee te spreken tot het scheppen van een Wereld van Veiligheid en Vrijheid, geregeerd door rechtvaar digheid en zedenwet, aan. Vijf en twinïïg jaar na de bijeenroeping van den eersten Volkenbond, stond Dr. Angel Zuleta, voorzitter van de voorbereidende commissie en gedelegeerde voor Columbia, op van zijn rooden zetel en leidde de tweede groote poging der wereld tot het waarborgen van een durenden vrede in. ring zou getuigen van denzelfden geest om tot spoedige resultaten te konfei, van denzelfden practischen geest en van den zelfden geest van.samenwerking, welke de kenmerken waren geweest van de werk zaamheden van de voorbereidende com missie. Het is mij bekend, dat daar groote vraagstukken in alle openhartigheid wer den besproken, doch terzelfder tijd was men getuige van een levendigen geest van samenwerking en goeden wil, welke ten slotte tot vrijwel eenstemmigheid heeft ge leid. Wij heeten U hier in Londen, welkom en wij zullen ons best doen, dat U zich in onze hoofdstad thuis gevoelt, zoodat U even vrij en frank kunt spreken alsof gij bijeenkomt op een speciaal gebied, dat onder internationale controle staat. Na herinnerd te hebben aan de rede, welke gisteravond door den Engelschen Koning werd gehouden, wees Attlee er op, dat hij het voorrecht had gehad te hebben deelgenomen aan de besprekingen van de Conferentie te San Francisco, >waar het handvest van de Vereenigde Volken is opgesteld. Nadat het applaus was verstorven, werd de rede van Attlee door een tolk in Fransche vertaling voorgelezen. Vervolgens kwam de verkiezing van een voorzitter van de algemeene vergade ring aan de orde. üromyko, de Sowjetrussische Ambassa deur in de Vereenigde. Staten en Sowjet russische gedelegeerde, bereidde de eerste verrassing door den Noorschen minister van buitenlandsche 'zaken, Trygve Lie, candidaat te stellen. Hij deed dit in korte bewoordingen. „De Sowjetrussische dele gatie, zeide hij, beschouwt de verkiezing van een voorzitter als een belangrijke kwesie. Dë Sowjetrussische delegatieis tot de conclusie gekomen dat ae Noorscne minister v. buitenlandsche zakeni, I rygve Lie de meest geschikte candidaat is. Noorwegen was een van de eerste slacht offers van de Duitsche agressie, de Noren zijn koppige kampioenen van de demo- De voorzitter van de Voorbereidende Commissie, die als fungeerend voorzitter van de algemeene vergadering van de U.N.O. optreedt, Dr. Angel Zuleta, sprak hij de opening der zitting de navolgende rede uit: „Vastbesloten om de volgende gene raties van den vloek van den oorlog, die tweemaal in den tiid van ons leven on uitsprekelijke ellende aan het menschdom heeft toegebracht, te verlossen en vervuld van onschokbaar geloof in vrijheid en rechtvaardigheid, zijn wij samengekomen in de Britsche hoofdstad, om de alge meene .vergadering van de Vereenigde Volken te stichten en waarachtig begin te maken met het uitvoeren van het handvest van San Fransisco. Dit werk tuig, dat vrijelijk en democratisch be sproken werd, is zonder reserve door allen aanvaard in het volle vertrouwen, dat de organisatie, welke volgens zijn richtlijnen wordt opgebouwd, geheel zal beantwoorden aan zijn historisch doel, te weten: handhaving van den vrede en 6e veiligheid door collectieve voorzorg, met behulp zoo nöodig van land-, zee- en luchtstrijdkrachten en voorts, door opvoedkundig en umanitair gebied, dat Opvoedkundig en numanitair gebied, het in het leven roepen van voorwaarden van stabiliteit en welstand, die vredelievende on vriendschappelijke betrekkingen zul len waarborgen, gebaseerd op gelijk- berechtigheid en zelfbeschikkingsrecht voor alle volkeren ter wereld. Er heerschte een intense stilte in de hall waar de gedelegeerden aan hun eikenhou ten tafels zaten, en op de dicht bezette galerij voor het publiek, toen daarna ministerpresident Attlee het woord nam. Hi* Openingsrede van Attlee in de ',M vergadering der U.N.O. In het begin van zijn rede sprak hij de Hop uit. dat het vérloop van de vergade- 9. Pang! Bram sloeg de noot zoo hard hij kon op de marmeren tafel.maar o wee, in plaats van de noot ging Het tafelblad stuk, en de noot schoot er dwars doorheen. Op het lawaai kwam een der dienaren aanloopen...... O foei, wat zou Ben Aboe wel zeggen! Hij zou hen zeker straffen, wapt hij was 'n buitengewoon machtig man! cratie. Wat de persoonlijke hoedanig heden v. Lie betreft, niemand zal er aan twijfelen, dat hij als staatsman de achting van zijn geheele land geniet". Het voorstel van Gromyko werd onder steund door de ministers van buitenland sche zaken van de Oekraïne, Polen en Denemarken. De Oekraïnische gedelegeer de Dmitri Manioelski stelde voor, dat Lie's verkiezing bij open stemming bij acclamatie zou geschieden. Dit voorstel werd echter met 15 tegen 9 stemmen ver worpen. In geheime stemming werd daarna de Belgische minister van buitenlandsche za ken, Paul Henri Spaak, wiens verkiezing men zonder oppositie had verwacht, tot voorzitter van de algemeene vergadering gekozen. Hij vereenigde 28 stemmen op zich tegen 23 stemmen voor Trygve Lie. vergadering der U.N.O. uoor A.N.P.-Aneta wordt nader ge meld. Te twee minuten voor vijf nam de Nederlandsche delegatie, onder leiding van Mr. Van Kleffons, die van een kleine groep adviseurs vergezeld was, haar plaats in op de tweede rij van blok C., links van den voorzitterszetel, aan de zelfde tafel zaten de vertegenwoordigers van Mexico en Luxemburg. Voor de Ne derlandsche delegatie hadden de afge vaardigden van Denemarken, de domini- caansche republiek en Equador een plaats gekregen, er achter die van Nieuw-Zee land en Nicaragua. De overtollige galerijen waren als een symbool van de urtiverseele belangstel ling in deze historische gebeurtenis. In de speciale afdeeling ter rechterzijde be vonden zich diplomaten, staatslieden, ge neraals, admiraals, rechters, geleerden en anderen. In het midden van de galerij zaten 428 journalisten, die in wel twintig verschillende, talen vérslagen maakten. Op de publieke tribune links hadden drie honderd mannen en vrouwen een plaats gekregen. Sommigen hadden er wel vijf tien uren voor in de rij gestaan. Opgave van Consulaten en Visa- bureaux van verschillende landen In de adressen van consulaten en visa- bureaux zijn de volgende wijzigingen ge komen: Belgisch Consulaat, nieuw adres: Maasstraat 9, Rotterdam, Luxemburgsch Consulaat Oostduinlaan 16, Den Haag. Het viKiimbureau voor Groot-Brittanmë is verhuisd naar Koninginnegracht 12a, Den Haag. Voor een buitenlandsche zakenreis wende men, zich vodr het verkrijgen van een urgentiéverklaring niet tot de betrok ken bedrijfsgroep, maar tot het betrokken Rijksbureau. Dit bureau pleegt dan even tueel overleg met de betrokken bedrijfs- groep. Alvorens daartoe stappen te doen dient men zich allereerst in het bezit te stellen van een verklaring van „geen bezwaar van het Bureau Nat. Veiligheid, Badhuis weg 77—79, Den Haag. Rantsoenbonnen schoenreparatie Het Centraal Distributiekantoor deelt ter voorkoming van misverstand het vol gende mede, zulks in aansluiting aan het geen gepubliceerd werd over het aanvra gen van rantsoenbonnen „artikel aa" voor schoen reparatie bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder: Vóór deze rantsoenbonnen komen niet alle bedrijven en instellingen in aanmer king, doch uitsluitend eenige zeer belang rijke openbare diensten, welke tot dus verre reeds op andere wijze door boven genoemd Rijksbureau van extra schoen- reparatiemateriaal werden voorzien- Al leen diensten welke reeds extra schoen- reparatiemateriaal ontvingen, zullen in den vervolge rantsoenbonnen ontvangen. Andere diensten kunnen geen aanvragen indienen. De algemeene toestand op Java Gisteren is te Batavia een conferentie tusschen de Britten en de vertegenwoor digers van de T.K.R. begonnen, betref- fendg. de evacuatie van ^interneerden uit de door de Indonesiërs bezette gebieden en het transport van Japansche krijgsge vangenen van de binnenlanden naar de havens. De besprekingen zijn tot op he den zeer gunstig verloopen. Ongeveer 1300O»-geinterneerd.en wach ten in de door de Indonesiërs bezette ge bieden op hun evacuatie. Het aantal Japanners, dat op het oogen blik in de concentratiekampen is gedeti neerd, wordt geschat op meer dan 19001» op West-Java, meer dan 9000 op midden- Java en meer dan 28000 op Oost-Java. Groote hoeveelheden Japansche wapens, uitrustingsstukken en munitie zijn buit gemaakt en vernietigd en een ondei> grondsche opslagplaats die 400 ton mu nitie bevatte, is ontdekt. Bandoeng, waar 'n rattenplaag heerscht wordt door pest geteisterd. Het leven in het Noordelijk gedeelte van de stad, waar de Europeanen verblijven, is zeer primi tief. Vele districten hebben geen water of electriciteit. De voedseltoestand is door de boycot van de Pemoeda's slecht. Ingevolge het besluit van het geallieer de militaire bestuur om de Indonesische politie in Batavia dienst te laten doen als onderdeel van de geallieerde politiemacht, hebben de Nederlandsche legerautoritei- ten het bevel uitgevaardigd, dat deze politie gerespecteerd moet worden door alle Nederlandsche strijdkrachten. Steeds meer goederen komen te Tand- jongpriok aan, waar de havenautoriteiten te kampen hebben met onoplosbare pro blemen betreffende opslagplaatsen en vervoer. Ondanks de bewaking zijn groote hoeveelheden gestolen. Bijna dagelijks worden eenige roovers door de wacht neergeschoten. De gestolen goederen gaan naar de zwarte markt, waar ze weer gekocht worden door een Nederlandschen ambtenaar van de voedselvobrziening, die beschikt over gloednieuwe Japansche gul dens. Een andere trek uit het Indonesi sche economische leven is, dat vele fruit- verkoopers liever in sigaretten of iets der gelijks betaald worden dan in geld. De tegenwoordige prijs van op Java gemaak te sigaretten van Japansch merk varieert van 8 tot 13 gulden per pakje en voor de Engelsche sigaretten van 40 tot 60 gulden.. Te Washington verluidt, dat de hertog van Windsor candidaat zou zijn voor den post van secretaris-generaal van de UNO. Hij zou door Churchill gesteund worden-

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3