'AU2Xfi£N DAGbLAE) VOOR GOUDA EN OMSTREKEN r „NEDERLAND HELPT INDIE" Een jaar geleden. WuctecM NUMMER 126 ZATERDAG 12 JANUARI 1946 Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3098. V. STADSNIEUWS Vergeet U niet UIT DEN OMTREK PEE ASPERA AD ASTEA Redactie: L. J. A.,v. d. Steenhaven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda EENDRACHT MAAKT MACHT Administratie: M. J. van Loon Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct Morgen is hei een jaar geleden, of uister gezegd precies twee en vijftig veken geleden, dat in Gouda de raz zia's begonnen en de pijpensiad op gescheept werd met een 200-man sterk „oppak-commando". dat twee maan den lang onze stad onveilig maakte. Eindelijk, op den Zondagmorgen begon dan de langverwachte georga niseerde mannenjacht. Zaterdagavond konden slechts enkelen gewaarschuwd worden, doch 's morgens vroeg voelde vrijwel de geheele stad. dat hét dan eindelijk zooyer was. De kerken ble ven dien dag vrijwel leeg. evenals de in een koude, grijze- mist gehulde straten. Men zag niets dan groepjes „mof fen"' van allerlei allooi: Luftwaffe, Wehrma'cht, "S.S., een bijeen geraapt stelletje, met nu en dan een slacht offer lusschen hen in, Na een dag zoeken hadden zij een kleine tweehonderd man bijeen kun nen brengen Duizenden echter ont kwamen aan dien greep. Zij verborgen zich onder derVvloer en hoorden dan de moffenlaarzen vlak boven hun hoofd kniersen, of zij verborgen zich in dakgoten en hoorden de moffen- stemmen vlak onder de dakpannen. Weer anderen hadden een schuil plaatsje gezocht achter een dubbele kastwand of hun heil gezocht in een een doode hoek von het huis. Kortom, het grootste deel van de Goudsche mannen had een schuilplaats. Zij waren voorbereid en hun maatregelen hebben hun doelmatigheid bewezen De tweehonderd slachtoffers werden overgebracht naar het nog bruikbare gedeelte van' het Sf. Jozef paviljoen. Welk een golt van enthousiasme ging er door de stad, toen er den volgen den morgen werd vernomen, dat de zusters erin waren gedlaagd, ongeveer de helft van het aantal opgepikte mannen Ie laten ontsnappen. Natuur lijk werd dit ontdekt, maar toen was net te iaai. Vele „buitenstaanders" watertand den, toen het rantsoen dat aan de opgepikten werd verstrekt bekend werd, een half brood perdagi.p.v per week, Doch ook dit lokmiddel had geen succes. Dit was de eerste dag van razzia's en hij was de ergste, want al gpuw kenden onze ménnen de kneepjes om toch nog even op straat een luchtje te happen. Half Maart vertrok het oppak-kom- mando. Hoe groot was de woede van den Orts-kommandant. toen deze de straten, na het vertrek van de „oppik moffen", weer vol jonge mannen zag, waarnaar 2 maanden was gezocht. Het massale verzet van de Goudsche burgerij in deze dagen, toen de hon gersnood haar hoogtepunt begon te bereiken, zal een ieder met dankbaar heid-in het geheugen houden en een helder lichtpunt blijven in dien tijd van de donkerste ellende. Ernstig ongeluk bij sloopwerk. Bij het sloopen van het gebombardeerde gedeelte van het St. Jozef paviljoen is gisterenmiddag een ernstig ongeval gebeurd Drie mannen waren bezig met een z.g. kelder windt een buitenmuur om te drukken, waartoe zij een balk tegen een binnenmuur hadden geschraagd. Inderdaad viel de muur om, van de derde étage, maar door de dren- oing van het vallende gesteente bezweek ook de binnenmuur, welke "bp de drie mannen terecht kwam. J. v. V. uit de Veerstraat werd met ernstige schaafwonden, hoofdwond en ver moedelijk inwendige kneuzingen onder het pnin vandaan gehaald. Zijn toestand is ernstig. M. de K. van de Turfmarkt had beide beenen gebroken, waarvan één op twee plaatsen, terwijl W. v. G. een rechter onderbeen brak. Naar verluidt is het sloopen van deze muur niet op oordeelkundige Wijze geschied? Spreekuur Burgemeester. Maandag a.s. zal de Burgemeester zijn spreekuur NIET kunnen houden. De Indische tentoonstelling. Zeer veel werk heeft het Comité „Holland helpt Indie" gemaakt van de tentoonstelling, welke in de Sociëteit „Ons Genpegen" is gearrangeerd. Aanvankelijk lag het in de be doeling uitsluitend stukken te exposeeren van het Indisch Instituut te Amsterdam, doch daar deze stukken niet voor Maart a.s. in Gouda konden komen, heeft het comité andere wegen gezocht en zoo konden wij thans een indruk krijgen van hetgeen in Indië wordt gepres teerd door de inzerraingen van het Missie huis te Tilburg, de B.P.M. en enkele voor werpen en diorama's uit het Indisch Institnnt. Overzichtelijk is alles gerangschikt en zoo begint de tentoonstelling met een overzicht van den invloed, die Voor-indië en China hebben gehad op het godsdienstige en cul- tureele leven van Indië. Het tentoongesteld hand- en lakwerk getuigt duidelijk Jan dezen invloed. 1 9 De inzending van het Missiehuis te Tilburg heeft in hoofdzaak betrekking op de Kleine Soenda-eilaLden en Nieuw-Guinea. Eenige kleurenplaten toonén ons de verschillende typen op Java, benevens eenige dansers en danseressen. Ook de kolonialé producten zijn niet ver geten. Nootmuskaat in den dop (foelie), aardolieproducten in verschillende trappen van raffinatie. het is alles overzichtelijk uit gestald. Prachtig inlandsch handwerk is er t« be wonderen. Vlechtwerk, koperwerk uit Djok jakarta, waarvan geen twee zijden hetzelfde motief vertoonen, houtsnijwerk uit Japara, welke plaats door dit werk bekendheid ver wierf, prachtig bewerkte zilveren schalen van Bali, Borneo en uit Djokjakarta, alsmede kunstig kralenwerk, liggen hier in bonte af wisseling naast elkander. Een andere tafel geeft een beeld van de woningbouw op Sumatra, waar voor elke gehuwde dochter een gedeelte aan het stam huis wordt aangebouwd. De moeder is hier hoofd van het gezin, alle getrouwde dochters komen bij haar inwonen. Men noemt dit het matriarchaat. - Ook de Indische muzikale volkskunst bij Op een der avonden, waarop tentoon stelling geojtend zal zijn, komt bovendien een origineel gamelatg-orkest uit Den Haag mu- siceerea. De oude Hindoe-cultuur vaa Bali, woningen uit de Bataklanden, inet hun specifieken stijl en een origineelsmandau (koppensnellers zwaard), zijn er nog te zien naast de be werkte schelp?", waarmede de Papoea's van Nieuw-Guinea elkaar signalen geven. Deze tentoonstelling zal er ongetwijfeld toe bijdragen een beter inzicht te geven in het wezen van Ncd. Indië. Al is het tentoon gestelde natuurlijk niét volledig om in alle opzichten representatief te zijn, kt is een goede keus gemaakt. Hedenmiddag is, zooals wij reeds meldden, de tentoonstelling officieel door Burg. James geopend. Velen zullen in de week van 12 tot en met 19 Januari een bezoek brengen, temeer daar de opbrengst ten goede komt aan de actie „Nederland helpt Indië". Rest ons nog te melden, dat de tentoon stelling geopend is van 9-12 uur, speciaal voor schoolkinderen, 's middags van 2-5 uur en 's avonds van 7-9.30 uur Verschillende krontjong-orkesten zullen des avonds de ten toonstelling met muziek opluisteren. Feestavond „Tovo". De buurtvereeniglng „Tovo" hield Donder dagavond in „De Beursklok" een feestavond, waaraan medewerking werd verleend door het tooneelgezelschap „Tavenu", dat het kluchtspel „De firma staat op springen" opvoerde. Het was van het bestuur van „Tovo" goed gezien, om eens af te wijken van de gewoonte iets met „eigen krachten" te organiseeren. Want, mede dank zij de sublieme wijze waarop dit tooneelspel door „Tavenu" werd vertolkt, is het een feest avond geworden, die op hoog peil stond. Terecht werd dan ook namens het bestuur der Centrale daak gebracht voer hetgeen „Tovo" dezen ayond had geboden en waarbij werd opgemerkt, dat de Buurtverenigingen bij het organiseeren van feestavonden wel degelijk een opvoedende taak hebbsm te vervullen met hetgeen wordt geboden. Nadat de voorzitter, de heer Kers, dank had gebracht aan alle medewerkenden, werd deze goed geslaagde avond met een geani meerd bal gesloten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hans Arie, zn. van R. Kem- pers en G. Anker, Boelekade 119. - 10 Jan. Cornells Martinus, zn. van C. J. Gerlag en E. Nettem, woonwagenkamp. 'Ondertrouwd: 10Jan. J.vanBeveren en D. Terlouw. - C. M. Verbij en A. H. van de Pavoordt. - fH. van Kersbergen en C. Scharleman. - M. Veldhuizen en N. de Bruin. - C. de Jong en A. Meijer. - J. W. Merbis en D. Flux. - J. C. van der Sloot en P. Hofland - J. N. Reiding en A. R. J. van den Berg. - A. Boer en A. E Verschut. - A. H. Gijsbertsen en J. J.deBruijn. - C- M. Jaarsveld en C. C. Verkaik. - L. C. Bras en A. Vleggeert. Overleden: 8 Januari. Adrianus Hen- drikus van der Kroef, 30 J. - Elibertus Hen- drlkus Speksnijder. 5 j. - Johanna de Ruiter, geh. met L. de Bruin, 74 j. - IX) Jan. Hen drik de Groot, 57 J. - Bert Franciscus Eikenaar, 6 d. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Er Wordt 'verwacht Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord West. dat U Maandag Uw nieuwe dis tributiekaart moet halen, als Uw naam ligj tusschen LUBBE en PHILIPS U behoeft alleen Uw tweede distributie- stamkaart en het Inlegvel mede te nemen. U knnt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, tusschen 9.30 en 12 u. en tusschen 2.— en 3.30 unr. Aanvragen extra Textielgoederen. Antwoord op de ingediende aanvragen kan worden gehaald san den Distributie- dienst, loket 11Peperstraat, door hen wier bewtys van aanvrage het nummer draagt tusschen 34305 en 34576 op Maandag 14 Januari tusschen 4.30 en 12.— uur en 2.— en 3.30 uur. Wat li er in Gouda te doen I Reünie:' Vrijdag t./m. Woensdag: „The man from Folies Bergère". Schouwburg BioscoopVrijdag tot en met Dinsdag: „Het dubbele paspoort". Tbalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag .Variété". Zaterdag 12 Januari. 8 uur, Concordia: Zoek de Vrooiijkheid", met de reveu: „Nu mag het weer". Zondag 13 Jan. Biljartwedstrijdsnlluur, Schoonhoven-De Pianco. 3 uur, De Rollende Bal-Anti Poedel. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. P. de Boer Jr., Gouwe 115 en Dr. H. A. M. Eijkman, Westhaven 63. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek F. A. Dee, West ha ven 14. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 Januari 1946. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk., 10 uur v.m. Ds. G. Elzenga, Bediening H. Avondmaal. 5 our nam. Ds. C. A Koore vaar. Bed. H. Avondmaal en Dankzegging. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. Gerh. Huls Bed. H. Avondmaal, 5 uur nm- Ds. M. C. Koole, Bediening H. Avondmaal em Dankz. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden Kleine Kerk, Peperstraat'128, v.m. 10 45 uur Mej. Dr. Nicolctte A. Bruining te Rijswijk. Vrijzinnige Jeugdkerk, Keizerstraat 2, nm. 7 uur, Ds. J. Nienhuis. Ned. Herv. Ver. Calvijn. Geen opgave ontvangen. Reroonstr. Gereform. Gemeente. 10.30 unr v.m. Ds. J. J. van Hille van 's Gravenhage Evang Luthersche Kerk 10 nur voorin. Ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.— uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10 uur Ds. J. P. C. ten Brink, en 5 uur n.m. Ds. G. R. Visser uit Oude water. Geref. Zondagschool „Jozef, Groen van Prlnstererschool, Groeoendaal. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereformeerde Kerk, (art. 31.) 8.30 uur vm Chr. Geref. Kerk, en 3.30 u. Leesdienst Rem. Kerk, Ds. G. Koenekoop. Geref Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur Leesdienst. i Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weken. Vrije Evang. gem. geb. Zengestraat 38. 9.— en 10.30 uur v.m. en 5.— uur n.m. Ds. P. B. Miiller van Nijverdal. Woensdag 16 Januari, 3 uur Gebedsuur. Lefcer des Heils, 10 uur, Heillgingsdlenst, 3.30 uur. Opeulucht samenkomst op de N. Markt, 7.30 uur Openbare samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. H. Wels. Dinsd. 7.30 uur nam. Ledenvergadering. Dond.erd. 7.30 uur nam Openb. samenk MOORDRECHT Geslaagde avond voor „„Nederland helpt Indië" Gisterenavond organiseerde het correspon dentschap van het U.V.V., afd. Gouda/ Nfoordrccht een avond ten bate van Ned. Oost Indië. Aan dezen avond verleenden hun belang- looze medewerking de heer P, E. v. Bern mei en het Krontjong-ensemble Djalak Walang, beiden uit Gouda. De Presidente, Mevr. Schuddebeurs wees in haar openingswoord op de groote hulp, die in Indië verleend moet worden en ver wacht dan ook de grootst mogelijke steun van het gcheeel gevulde „Posthuis". Nadat Djalak Wajang op het geheel in Indische sfeer gebrachte tooneel, het publiek in de juiste stemming had weten te brengen, trad de heer van Bemmel naar voren. Spreker wees er in zijn inleiding op, dat wij van Indië in de huidige benchten-chaos, geen verkeerden indruk moeten krijgen. Persoonlijk had hij kunnen constateeren, dat vooral op Midden-Java een bevolking leeft, die wat Intellect, kunstzinnig gevoelen offervaardig' eid voor zijn medeiöensch be treffen, op een hooge beschaving kan bogen en dat deze Javanen wel zeer goed door drongen zijn van het feit, dat samenwerking met Nederl. noodzakelijk is. Hij had dan ook bij een propaganda-j-eis voor het Deterding- fonds kunnen constateeren, dat in Ned. Indië, sinds het voeren van een 30-jarige ethische politiek, werkelijk iets grootsch is verricht, dat in vergelijking met andere ko loniale gebieden als Eng Indië, de Kongo e.d. glansrijk de toets der kritiek kan door staan, zoowel wat het bestuursapparaat als de technische en inte'lectueele ontwikkeling en sociale vorm betreft. Hierna voerde spreker ons met behulp van lichtbeelden door geheel Indië heen, wat on getwijfeld het publiek een stuk dichter bij dat land heeft gebracht, waarvoor duizenden goedwillende Nederlanders hun idealen en leven gaven. Nadat de band zich nog enkele malen van haar goede zl|de had laten hooren. volgde een geanimeerde verloting van ingekomen geschenken. Vermeld dient nog. dat alle consumpties verzorgd waren door de Plattelandsch Vrouwen Vereeniging en door de:e zelf werden g-sébonken Bi] de sluiting kon de presidente dan ook mededeelen, dat het totaal bedrag voor de actie van „Nedeland helpt Indië" f 835.— bedroeg. Onder de autoriteiten merkten wij o.m. op den burgemeester K. Brandy wethouders en eden van het gemeentebestuur, we lke van belangstelling gaven. O GROOT GOUDA uiineuiendueiu, ue yauicMuy. i» uiei veiyctcu

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1