MUM o Wat de brengen. Het van de week. Een gesprek met Luitenant Gouv.-Generaal Dr. Van Mook Boven het leed, boven de tijd Verrijst het onvervaard gemoeid. Dat weet dat iedre mensheid lijdt, Maar draagt zijn leed en doet wat moet. Boven de tijd, boven het leed Heft zich de goede en schone daad, Die klein mag zijn, want elk mens weet Dat hij voor kleine taken staat. Klein zij de taak, maar sterk de wil, Die haar met vaste trouw volvoert. Wie zo doet heeft in zich zijn spil Waaraan geen verdre chaos roert. Als dan elkeen in eigen kring Zo werkt, strek dan uw handen uit En reikt ze tot in grootre ring De bond van broederschap zich sluit. Sluit aan,tot ge als een enig volk De tijd weerstaat die rukt en rijt. Ontredt aan.wolk en warrelkolk De schoonheid van een nieuwe tijd. Uit Albert V^rwey: Oorspronkelijk Dichtwerk Tweede deel. Tijdgedichten. „Variétés" Een Fransche film is het, die deze wee* in Thalia Theater draait. Fransch in op zet en ensceneering, Fransch in fotogra fie. Wat dat zeggen wil. zal de doorsnee bioscoopbezoeker duidelijk zijn. Het is het kenmerk van ware filmkunst. Al moge het gegeven niet origineel zijn., de uitwerking en de oplossing zijn het 'zeer zeker wel. De geschiedenis 'van het trapeze-frio, twee mannen en een meisje, die door lief de in conflict geraken, waardoor het num mer, dat in hun leven het alles beheer- schende feit is, in gevaar komt, is meer vertoond. Met spanning ziet U den afloop' tegemoet. En deze komt plotseling en ge heel anders, dan men zou verwachten. Daardoor is de film boeiend, tot het «inde ,toe. Wij zullen niet over het verhaal uitwij den, daar dit Zeker de spanning weg zou nemen. Maar wel willen wij nog aandacht besteden aan de figuren, die deze film tot een groote film maakten. Dat zijn wel in de eurste plaafs de „Drie Maxims", gespeeld door Annabelle, Fernand Gravey en den altijd duisteren jean üabin.Hij is wel de sterkste van het trio. Zijn woede-aanvallen, zijn ondoor grondelijkheid, zijn meesterlijk. Doch zooals in alle Fransche films ook aan de figuren van het tweede plan is veel aandacht besteed. Hoe prachtig is niet de creatie van den maneger, die zenuw achtig en bedrijvig alleen aandacht heeft voor het nummer en geen begrip heeft voor den adhterbrond van het drama, dat zich rond deze drie menschen voltrekt. Ook een bijfiguur als de man van het ganzennummer is af, tot in de finesses. Dat taakt deze film tot een groot geheel, dat het aanzien om meer dan een reden waard is. Naas het Hollandsche nieuws wordt in jiet voorprogramma een aardige trucfilm gebracht van levende poppen. Een ver gelijking tusschen het Oudejaar van 1944 en 1945 voltooit het geheel. „The man from Follies Bergeres' De Réunie brengt eveneens een film met een f ranschen acteur. Maurice Chevalier is de hoofdrolspeler en zijn naam alleerr al zegt genoeg. In de film „The man from Folies Bergeres" vindt hij gelegenheid te over om er zijn humor te toonen, zijn vlotte Fransche liedjes te zingen, op de hem eigen wijze en zijn charme tezamen met het onafscheidelijke strooien hoedje te laten bewonderen. Merle Oberon is zijn tegenspeelster in deze geschiedenis, waarin Chevalier de dubbelrol vervult van Charliefs, een ac teur, en Baron Cassino. De ingewikkelde situaties, 'die ontstaan, vinden hun hoog tepunt in de liefde, die tie baronesse (Merle Oberon) voor haar man aan den dag legti i Twee geestige teekenfilmpjes en het Hollandsch nieuws vormen het voorge recht van dit amuante programma. Het dubbele Paspoort. In deze 61m in de Schouwburg-Bisoscoop wordt ons de geschiedenis getoond van een bankbediende, die de dubbelganger blijkt te zijn van een zeer bekend misdadiger. De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Edward G. Robinson en Jane Arthur, die dit op voortreffelijke wijze doen. De spanning blijft er in van begin tot eind, zoo als men dit gewoon is van een film, die samengesteld is onder de regie van Ford. Ook de andere rollen worden op zeer goede manier gespeeld en deze film is dan ook in ieder opzicht een .gang naar den Schouwburg waard. In het Nederlaidsch Nieuws wordt ons bovendien een mooie vergelijking 'getoond tusschen dl Oudejaarsavond van 1944 en 1945. Ook de film, samengesteld onder lei ding van Allan Penning en Jan Hin over de omgeving van JVenlo had ieders aandacht. Duidelijk overzicht van de gebeurtenissen in Indië. Geweld eerst en voor alles zal nooit kunnen leiden tot een harmonischen opbouw in deelgenootschap! Dit was wel het gesprek van het persgesprek, hetwelk wij gisteren voor zijn terugkeer naar Indië met Dr. van Mook mochten hebben. In het verloop van dit gesprek gaf Dr. van Mook ons een zeer duidelijke en overzichtelijke uiteenzetting van hetgeen in Indië ge schied is, waarbij hij natuurlijk de be perking moest, maken, dat het beeld on volledig en niet in alle details uitgewerkt zou zijn, daar de verhoudingen zóó in gewikkeld en delicaat zijn, dat sommige publicaties pas kunnen plaats vinden en ook zullen plaats, vinden, als de toestand wat meer opgeklaard is. Bij de geheele'beoordeeling vaq de Indische situatie overheerscht de felle schijn van het dagelijks gebeuren, aldus Dr. van Mook. Allereerst schetste de Luit.-Gouv.-Gen. de invloed van dé bezetting op de In landers. Alle Nederlanders, vooral de lei dende functies werden igeintérneerd, ter wijl het beestachtige optreden der Japan ners ook onder de Inlanders volgens de laatste ramingen ongeveer 2 milliöen dooden heeft gemaakt. Dit alles wekte onder de Inlanders verzet, terwijl zij daartegenover een grootere verantwoor delijkheid te dragen kregen, daar een groot gedeehe van het bestuur op hen neerkwam. Het inrichten van het beheer van het land, was* door de Jappen zeer gebrekkig verzorgd, zoodat veel buiten den bezetter om en ook veel tegen den bezetter gebeurde. Hierdoor zijn de reeds bestaande natio nale gevoelens bij de Inlanders sterk aan gewakkerd. Bovendien kwamen de Ja panners nog met allerlei leuzen. Leuzen tegen de Westelijke Mogendheden en leuzen voor de onafhankelijkheid. Achter deze leuzen zat natuurlijk de Japansche opzet, deze rijke gebieden geheel in be zit te houden. Vooral toen zij gingen Yoelen, dat de oorlog wel eens op ver lies zou kunnen uitloopen, werd deze actie verscherpt en in de tweede helft van 1944 gingen zij er toe over de onafhan kelijkheid aan te kondigen en organen in het leven te roepen, die dit moesten bewerkstelligen. FASCISTISCHE JEUGDTRAINING Ook achtte Dr .van Mook het van be lang voor de huidige ontwikkeling, dat de Japanners er reeds vrij vroeg toe zijn overgegaan een soort „Hitler-Jugend" in het leven te roepen, door jongens van 1415 jaar bijeen te brengen en op fas cistische wijze te scholen en te trainen. Dit heeft groote omvang aangenomen en hierdoor kunnen we nu ten eerste onder scheiden een ligitime nationale beweging en ten tweede een inslag van geweldadig- heid die het stempel der Japanners draagt. Internationaal gezien, aldus spreker, wordt het dikwijls moeilijk de zaken zuiver te zien. Er is gauw sympathie voor nationale stroomingen, terwijl de meeste landen momenteel oorlogsmoe zijn en zich geheel concentreeren op binnenlaijid- sche bezwaren. VERBINDINGEN VERBROKEN Vervolgens werd ons verteld, dat de In zetting in Indië niet 4e vergelijken was met den .toestand hier tijdens" de bezet ting. De Japanners hadden het in Indië zoo ingericht, dat verbindingen tusschen de plaatsen onderling en de .eilanden met elkaar practisch niet meer mogelijk waren. Pas in 1945 is "het gelukt met nog maar 2 of 3 punten op Java «enig con tact te krijgen en ook dat was nog maar zeer beperkt. Van hetgeen er in de Vrije Wereld leefde vernam men hoogstens bij geruchté iets. Ook door dit isolement heerscht er onder de inlanders een wan trouwen, dat eerst weggenomen mpet worden. Toen de capitulatie van Japan kwam was juist alles voorbereid op Japan zeil en op een invasie in Malakka. Zoodoende waren de Geallieerde/ troepenconcentra ties niet aanwezig en ook wij hadden weinig ter beschikking. Tevens vermoed de men wel, dat de zelfstandige Japan sche eenheden nog tegenstand zouden bieden, zoodat met sterke troepen geland zou moeten worden. Toen tenslotte na weken de eerste troepen landden, had den de Jappen het uitroepen der Indone sische Republiek bevorderd, tenminste toegelaten en in snel tempo de admini stratié geheel aan de inlanders overge geven. Dr. van Mook zet ons dan uiteen, hoe de activeering steeds meer naar de mili tante vleugel overging, waarbij de Ja pansche troepen hun wapens overdroe gen dan wel door de meest felle en on verantwoordelijke elementen op de Ja panners verovercf werden. Onder de in landers heerschte bovendien de idee, dai de Nederlanders kwamen om de koloniale verhoudingen te herstellen, en hieruit kwamen de conflicten voort, die een be dreiging vormden voor de geinterneerde Hollanders ën krijgsgevangenen etc. De eerste taak was dus deze vrouwen en kinderen en overige oorlogsslacht- oTïers ve'.ïïg te stenen en öit dteen was reeds een te zware opgave. Er moesten allerlei plaatsen in het binnenland bezet worden, waarbij men op tegenstand stuit te om het doel te bereiken. Er stonden nu twee wegen open. Aller eerst om gewapenderhand de orde te herstellen, tegenover een bevolking die wantrouwend, was en ruimschoots bewa pend," bovendien een fanatieke strijdlust bezit. De andere vyeg was de muur van wan trouwen te doorbreken en tot de erken ning te komen, dat de Republiek alleen niet tegen deze taak was opgewassen en aan de andere zijde Nederland niet kwam om de koloniale Verhoudingen te hers'tel- len. Van de Britsche bondgenoot kon men zeker geen medewerking verlangen om het eerste doel te verwezenlijken. Bo vendien kan aldus Dr. van Mook geweld eerst en voor alles, nooit leiden tot grond slag voor den opbouw van een har monisch geheel. 'n de groep Sharir worden inderdaad die menschen van gematigde structuur gevonden, die in breede lagen op Java onder de ontwikkelde" mensche.n op aller lei beroepen' voorkomen, waarmede op constructieve wijze tot ophouw van een harmonisch geheel kan worden gekomen. Resumeerende constateerde Dr. van Mook, dat wij ten eerste vinden de Ned. positie en de Ned. souvereiniteit, die door Engeland en Amerika wordt erkend. Ten tweede een Nationale beweging die legi tiem-is en in zijn uitwassen beelden ver toont'die nieUgeduld kunnen worden, ten derde het geallieerde opperbevel, dat bij de uitoefening van zijn taak op moeilijk heden stuit, die -buiten haar terrein lig gen en tenslotte de buitenwereld, die di rect sympathiek staat tegenover nationa listische tendenzen. Uit deze vierhoeks verhouding, zooals Dr. van Mook het be titelde, moet nu een uitweg gezocht wor- dén. Vanmiddag ben ik, bi] een stevigen Zuid westenwind, onder een donker bewolkten hemel, in een roeibootje, den onstuimige* Turfslngel bi] de Vlamingstraat overgestoken. Ik voelde me echt vaderlandsch, temidden van storm en water, Het leek me ook niet zonder gevaar, zoodat ik, toen ik den over kant goed en wel bereikt had, zelfs een ge voel van heldhaftigheid over me kreeg. Misschien weet iedere krantenlezer het nog niet, maar het gemeentelijk veerpontje is van de week lamgelegd, doordat een schip de veerkabel heeft doorgevaren. Met de echt Hollandsche combinatie van ondernemingsgeest en koopmansgeest zetten nu vier wakkere jongens de vecrlustigen over voor vijf cent de man. Een witte en eea zwarte boot onderhouden den geregeldea dienst. Ik heb in de witte gevaren. Daar wës beleid voor noodig. „Gaat U maar op de planken slaan, anders krijgt U natte voeten'*, waarschuwde de veerman.^ Maar' toen ik met één hak op de ééne en drie teenen op de andere plank ging staan, kapsijsde de zaak bijna. Een -militair in battle-dress vond dat dit pas écht varen werd. Na aankomst werd er flink gehoosd, zoodat de boot weer vrij droog was voor één keer heen- en één keer tèrug varen. Onderweg kwam ik een ijverig lid vaa „die Goude" tegen, aan wien ik mijn erva ring vertelde. Die legde mi) uit, dat aan zoo ieta te begrijpen was, dat Gouda de baker mat was van de gebroeders Houtman, de Hollandsche Oost-Indiévaarders. Ook begon hij geloof ik over Zoatman van het Zout manplein, een Gouwenaar, die ieta met zee slagen te maken moet hebben gehad. Hij praatte daar erg lang over door, zoodat ik het niet allemaal kon volgen. Maar mijn vaderlandsch gevoel werd intusschen zelfs oud-vaderlandsch, wat'toch wel heelemaaf het echte is. Ik begrijp, dat Gouda een belangrijke stad was, is en zal zijn. NIET TERUG NAAR 1939 Diegenen, die aan een terugkeer van 1939 denken, begaan een groote fout en zij zullen nimmer geheel bevredigd wor den. Diep ingrijpende veranderingen heb ben plaats gegrepen. Nieuwe opbouw en nieuw samengaan op basis Van de rede van H. M. de Koningin is noodig, be rustende op wederzijdsche erkenning en waardeering. Dr. van Mook is van mee ning, dat wij zoo aan ons prestige niets te kort zullen doen, integendeel, dat wij een voorbeeld zullen zijn voor de geheele wereld van hetgeen door een klein land kan worden bereikt. Op de vraag of er ook spanningen be staan tusschen de proep Sharir en Soe- karno antwoordde van Mook, dat hier de scherpe grens zeer moeilijk te trekken valt en dat beide polen zijn, die een ver schillend karakter dragen. De zgn. terro risten vormen hierbij -wei uitdrukkelijk een derde groep. Ook deelde Dr. van Mook nog mede op een desbetreffende vraag, dat Sharir niet vijandig tegenover Nederland, maar uitsluitend tegenover de Koloniale ver houding staat. s Op onze vraag of er ook een moge lijkheid bestond om van de groep Sharir medewerking te krijgen bij het bestrijden van de zgn. extremisten, -indien van onze kant duidelijk is uitgekomen dat Neder land niet komt om de kmoniale verhou ding te herstellen ert het,^wantrouwen dat nog bestaat is weggenomen, meende Dr. van Mook, dat zich hiervoor de grenzen tusschen de verschillende groepen van Indonesiërs nog niet scherp genoeg af- teekenen, om hierop jui reeds verder ia te kunnen gaan, maar dat ook onder de Indonesiërs verzet ten opzichte van het optrpden der extremisten bestaat. Al met al nieenen wij uit deze beitpre" king toch wel te mogen afleiden, dat Dr. van Mook, met zeer positieve gegevens morgen de terugreis naar Batavia zal aanvaarden, hoewel hij natuurlijk thans hierop nog niet nader kon ingaan. Echter spreekt uit zijn uitlatingen en zijn hou ding wel het bewustzijn, dat met wel begrepen overleg binnen afzienbaren tijd iet' heerschende wantrouwen kan worden weggenomen en vruchtbaar en op voet van gelijkheid samengewerkt kan wor den ten voordeele van den opbouw van Indië! -

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2