Dt £fioduildaqtH Goede dag voor O.N.A. en D.O.N.K. G.S.V. van de tweede plaats verdrongen UIT DEN OMTREK BINNENLAND Open brief aan H. M. de Koningin Donk slaagde er gisteren in haar eerste overwinning in dit seizoen te behalen. Met 3-0 wist zij Siod te verslaan en zich daardoor eenige plaatsen omhoog te werken. Zal deze vooruitgang blijvend zijn? In de 3e klasse B leed G.S.V. een 6-1 nederlaag tegen Scheve- ningen, en werd van de tweede naar de derde plaats verdreven. Ona deed het hier beter door R.V.C., dat zich in de middengroep, weet te handhaven, met 7-4 te verslaan. Olympia kan niet van de laatste plaats wegkomen en verloor opnieuw, thans met 5-0 van G.D.A. In de 2e klasse B. tenslotte wist H.V.C. haar voorsprong te be houden door Gouda met 4-2 te verslaan. Gouda zal alle zeilen bij mpeten zetten om zich in het midden te handhaven. GOUDA—H.V.C. 2—4 Direct na het begin ontwikkelt zich een snel en aantrekkelijk spel; Gouda is het gevaarlijkst en al spoedig blijkt, dat de achterhoede van de bezoekers uit het goede hout gesneden is. Toch is het De Bruijn, die, wanneer de keeper na een uittrap niet vlug genoeg op zijn plaats terug is, de roodwitten de leiding 'geeft (10). Een HVC-aanval volgt, waaruit de linksbuiten een schot lost tegen den binnenkant van den paal en tot veler ver bazing en onder protest van de Gouda- spelers beslist de scheidsrechter: doel punt: 1—1. Het spel golft snel heen en weer en wanneer Hommels een keurige pass geeft aan Walthie is het met 'n goed schot 2—1. De strijd is meest gelijk ver deeld en het aanzien tén volle waard. Even voor de.rust, wanneer de linksbuiten van HVC een corner neemt, verzuimt Ger ritsen den bal te vangen en glijdt deze over zijn handen in het doel (22). De bezoekers komen hierdoor wei heel ge makkelijk aan den gelijkmaker. Na de hervatting komt de thuisclub het eerst aan bod. doch heeft pech, wanneer een goede kopbal van De Bruijn net langs den verkeerden kant v^n den paal vliegt. Brits blijkt inderdaad wel een keeper van klasse te zijn en maakt verschillende schoten van de Gouda-voorwaartsen on schadelijk. Wanneer de HVC'ers doorbre ken werpt Gerritsen zich naar den bal maarkan j?r niet bij en Kraak profiteert hiervan (23). Opnieuw aanvallen van HVC, doch de Gouda-backs, waarvan vooral Jo de Jong een prima partij speelt, weten deze af te slaan. Gouda weet ten slotte, gesteund door haar halflinie, weer in het offensief te komen, doch hoe men ook zwoegt, de, Amersfoortsche achter hoede wil van geen wijken weten. Een doelpunt komt juist aan den anderen kant, wanneer de rechtsbuiten der gasten een bal krijgt en inschiet (2—4). Hiermede is het pleit beslist. Mede door het zware veld zijn de spelers vermoeid geraakt en komt spoedig het einde. Rest nog te vermelden, dat scheids rechter Dr. v. Dijk zich wegens spierpijn een kwartier voor het einde liet vervan gen door dhr. Jelders. Er was een groote publieke belangstel ling; een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven, maar HVC kwam vrij gelukkig aan enkele doelpunten en gaat na acht wedstrijden nog zonder verlies- punten fier aan den kop van deze interes sante 2e klasse afdeeling. R.V.C.O.N.jjV. 4—7 Als om 2.30 uur scheidsrechter Dijkman beide elftallen in het veld blaast hebben R.V.C. en O.N.A. 2 invallers voor Flier en v. Willigen, ml. D. de Jong en H. Bou wer. Het terrein is zwaar bespeelbaar. De eerste 15 min. een gelijj< opgaanden strijd; ve|e mooie aanvallen stranden op buiten spel. Na 20 min. mgakt Evers na een mooie aanval 0—1. Na slecht wegwerken vai een der O.N.A.-achterspelers maakt de R.V.C.-1.buiten na 5 min. gelijk 1-1 Direct hierop maakt Biesheuvel 12. Tot de rust wordt niet gedoelpunt. Na de rust is O.N.A. direct in den aan val en cöelpunt Biesheuvel na een mooie aanval (13). O.N.A. blijft sterker. Spo radisch is R.V.C. in den aanval. Bij een aanval van R.V.C. loopt de keeper te ver uit en weet de r.buiten tedoelpunten (23). Het- is weer Biesheuvel welke er direct hierop 24 van maakt. Als onge veer 25 min. na de rust de RVC-rechts- buiten in buitenspelpositie den bal krijgt toegespeeld, blijft de O.N.A.-achterhoede staan. De scheidsrechter laat doorspelen en het is 3—4. O.N.A. gaat nu nog beter aanpakken en na een mooie voorzet van Evengroenkopt D. de Jong onhoudbaar in (3—5). Enkele minuten later is het dezelfde speler welke er 3—6 Van maakt. Nu komt R.V.C. weer even los en na een snellen aanval is het de midvoor die er 46 van maakt. Even voor het einde is het Biesheuvel, die doorbreekt en met een pracht schot, dat de doelverdediger stopt, maar niet in zijn macht kan krijgen, dan is De Jong er bij én heeft maar voor hét inschieten (47). Daarmede komt het einde van dezen in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd. De leiding was bij scheidsrechter Dijkman in goede handen. G.D.A.—ULYMPIA 5—0 Olympia, in een gewijzigde opstelling spelend, heeft tegen G.D.A. in Loosdui nen een verdiende nederlaag geleden. In het veld waren de rood-zwarten niet veel minder dan hun tegenstanders, maar voor doel brachten zij er niets van terecht. De gevaarlijkste man in de Goudsche voor hoede was de 48-jarige veteraan Horne- man, die na 20 minuten spelen voor M. Duys inviel ep als rechts- zoowel als linksbuiten nog goed werk verrichtte. Het terrein was uitstekend bespeelbaar, en het vrij talrijke publiek "kreeg mede hierdoor een vluggen wedstrijd met mooi open spel te zien. De gevaarlijke G.D.A.- linksbuiten Peeters was de beste speler van het veld en stichtte met zijn snelle rennen en goede voorzetten voortdurend verwarring in de Goudsche verdediging. Na 10 minutenbegaat M. Duys een overtreding binnen de beruchte lijnen en het is de G.D.A.-keeper, die de toege stane penalty benut. (10). Nog geen 5 minuten later ligt de bal ten tw'eede male achter Mallon als de G.D.A.-links- binnen met een schuiver weet te scoren (2—0). Olympia zet dan eenige aardige aanvallen op, doch het beslissende schot ontbreekt, zoodat de uitstekend op dreef zijnde G.D.A.-defensie steeds kan in grijpen. Aan den anderen kant weet Mallon een schot in den uitersten, hoek tot corner te. verwerken. Als Hagendijk even later denkt dat een ver naar voren gespeelde bal aghter zal gaan, is links buiten Peeters er als de kippen bij om een goede voorzet te geven, welke on houdbaar door den Loosduinschen mid voor wordt benut (3—0). Nog is het G.D.A. niet genoeg en even voor de rust is het wederom haar midvoor, die na een misverstand in de Goudsche gelederen, weet te doelpunten (40). Na de hervatting gaat de strijd meer gelijk op en en aan beide zijden moeten de keepers eenige malen handelend op treden. Na een kwartier wordt Muylwijk door Haak vervangen. Horneman probeert dan met een baogscot te doelpunten, maar de bovenlat brengt redding. Een voorzet van denzelfden speler biedt een prachtige kans aan Lafeber om althans de eer te redden, mahr ook deze ziet geen kans te scoren. Het woord is dan weer aan de thuisclub. Na fraai opbren gen van haar rechtsbinnen komt de bal wederom bij Peeters, die een goeden voorzet geeft, welke, wederom door den midvoor wordt benut (50). Olympia tracht nog wel het .spel te verplaatsen, maar resultaat heeft dit niet, zoodat het einde van dezen sportief gespeelden wedstrijd aanbreekt met een 50 neder laag voor onze stadgenooten. Wil Olympia de onderste plaats nög ontloopen, dan zal zij heel wat flinker moeten aanpakken. Vooral de rood-zwarte vo:rhoede vat haar taak te licht op, waar door doelpunten uitblijven. D.O.N.K—S.I.O.D. 3—0 Direct na den aftrap neemt Donk de bal over en onderneemt een serie aanval len wélke echter niets opleveren. Dan pro- beeren de gasten het, maar vinden in de Donk-verdediging een struikelblok. Donk probeert het met lange trappen over de vleugels en heeft bijna succes als de mid voor alleen voor den keeper komt, doch zijn schot gaat over de kruising. Direct daarop is het J. de Boer, die het probeert, doch ook zijn schot faalt. De Siod-veste wordt finaal belegerd, doch met man en macht houdt men het doel schoon. Met ge lijken stand gaat de rust in (0O): Na de rust is het spel ruwer, de gasten valen fanatiek aan, doch ook Donk gooit er een schepje op. Eindelijk heeft de thuis club succes als Brouwers na stug door zetten weet te doelpunten (10). Dat is voor Donk een sein en na goed samenspel doelpunt van der Bosch met een onhoud baar schot (2—0). Siod geeft het echter niet op en probeert het telkens weer, doch hun schoten gaan ver naast. 10 min. voor het einde heeft Donk na een snellen aanval van rechts nogmaals succes als J. de Boer ineens inschiet (3Nadat beide clubs het enkele malen probeeren, waarbij het zware veld hen parten speelt, blaast de scheidsrechter, die er nog wel eens naast was, het einde. t Standenlijsten 1ste klasse N.V.B. gesp. gew. gel. verl. pnt v. - t. 1. Ajax 7 6 1 0 13 35-11 2. Volenw. 6 5 1 0 11 27 - 16 3. H.-D.V.S. 7 5 0 2 1P 27 - 16 4. D O S. 7 4 0 3 8 20- 18 5. A.D.O 7 4 0 3 8 20-22 6. R.F.C. 6 3 0 3 6 11 - 14 7. Emma 8 3 0 5 6 19 - 22 8. Xerxes 6 2 0 4 4 16-20 9. 't Goot 7 2 0 5 4 17-22 10. V S V. 8 2 P 6 4 16-33 11. E.D O. 7 1 0 6 2 11-25 District 2. 1. D.H.C. 5 2 1 12 20-15 2. Feyen. 7 "4 2 1 10 23 - 13 3. Sparta 8 5 0 3 1P 16 - 14 4. Haarl. 7 4 1 2 9 32 - 14 5. Bl.Wit 7 3 2 8 14 - 19 6. V.U C. 7 4 0 8 12 - 15 7. D.W.S. 7 1 3 3 5 11-13 8. Neptunes 7 1 3 3 5 10-17 9. Stormv. 6 2 P 4 4 17 -24 10.D.F.C. 7 1 2 4 4 16-26 ll.H.B.S. 7 1 1 5 3 17-24 NederlandBelgië 26-22 Gabriels viel sterk tegen Op de' laatste seance van het vier- daagsche tournooi tusschen Nederland en. België de belangstelling voor de Zondagmiddag partijen was ongekend groot won Nederland twee partijen en België eveneens, zoodat de voorsprong van 4 punten van Zaterdagavond behou den bleef en Nederland tenslotte met 26-22 punten dezen landenwedstrijd won. MOORDRECHT. GASTVOORSTELLING R. K. TOONEELVER. „GOUDA" 60st2 Uitvoering. Zaterdagavond j.l. werd in de goedgevulde zaal van het Café. ,/t Posthuis" alhier door de R. K. Tooneelvereenjging ,,Gouda;' voor de 60ste maal ten tooneele ge bracht het oer-komische blijspel- „De Loge". Alle dames en heeren hebben zich uitstekend in hun Tollen we ten te verplaatsen, waardoor deze opvoering een groot succes werd. Dat het publiek zich amuseerde, bleek wel uit de luide bijvalsbe tuigingen toen het scherm voor de laatste maal sloot. REEUWIJK. DOOR HET IJS GEZAKT. Twee jongens die naar school gingen, een van de familie B. en een van de familie v. d. W., waag den zich óp het ijs in de afd. Mid delburg, ondanks het feit, dat de plaats was afgezet met takken. Zij zakten er door. Daar de sloot daar zeer diep en breed is, verkeerden beide jongens in groot levensge vaar. De heer H. Groenendijk mocht het gelukken de jongens met de daar aanwezige reddingshaak van de Reddingsbrigade uit hun be narde positie te redden. BESMETTELIJKE ZlEKTfc- Een tweede geval van besmette lijke ziekte - dyphterie - is ter gemeente-secretarie aangegeven. DE ZANGVER. „HOSANNA". De zangvereeniging „Hosanna" aan de Reeuwijkschebrug hield haar eerste jaarvergadering onder lei ding van het voorloopig bestuur. Na behandeling van het jaarver slag van den secretaris, werden eenige zangnummers onder leiding van den directeur, den heer Ert- mann, en eenige voordrachten en samenspraken ten beste gegeven. Een cadeau in natura werd aan den direèteur overhandigd. Al met ai 'is het een gezelligen av<?nd ge worden. Zes nieuwe leden traden tor de vefeeniging toe. De avond werd met het zingen van een Ps. ;n dankgebed door Ds. P. Wax- menhoven gesloten. R. K. VOETEAL- EN ATHLETIEK-VEREENIGING OP OUDE TERREIN. De heropgerichte R. K. Voetbal en Athleti#k-vereeniging, die aan- vankelijk eè'n nieuw voetbalterrein zou innemen aan den Nieuwdor- perweg, zal toch weer op haar oude sportterrein aan den Reeuwel terugkeeren. Opdracht voor een belangrijk aantal zaken vlieg tuigen. Tusschen de N.V. Frits Diepen Vlieg tuigen'te Tilburg en de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek -Fokker te Amsterdam zijn besprekingen gaande over den bouw van een belangrijk aantal zakenvliegtuigen. Gezien de werkgelegenheid en de mogelijk heden voor export, die met het tot stand komen van een dergelijke order zijn gemoeid, is het zeer te' hopen, dat de thans in dit verband gaande zijnde regeerings-bemoeingen tot een goed einde gebracht zullen worden Aanklacht tegen Javaansche terrioristen. De bekende Indonesische expert op mandeel gebied, Mr. Mas Slamet, valt in een open brief aan Koningin Wilhel- mina de „Indonesische Republiek" aan, die hij beschuldigt van het schaamteloos propageeren van die theorieën, welke alle vrije menschen meenden te hebben ver nietigd en uitgeroeid tusschen 7 Mei en 15 Augustus 1945". Hij vraagt de Konin gin menschen naar Indië te zenden, die een „breede kijk en grooten moed heb ben om snel te handelen in de tegen woordige verwarring", delen in detegenwoordige verwarring". De open brief besluit: Majesteit, Uw volk werd bevrijd van bet gróep „Heil Hitier". De strijd voor de vrijheid is niet slechts een strijd voor mij of voor 'de Nederlanders alleen. Het moet zijn van de geheele menschheid, die vocht tegen Hitler, Mussolini en de Japanneezen. Mijn volk lijdt nog onder de kreten van „Merdeka" en de gebalde vuist van de misleide jeugd en het egoisme van de zoogenaamde leiders, die in de dagen van leed verraders waren". „Meer dan twee maanden, ben ik vastgehouden door jongelieden van mijn eigen volk. Ik ben persoonlijk getuige geweest van al de wreedheid en menschelijke ellende, waar toe geestelijke verwarring en lage harts tócht kunnen voeren.Maar er is geen grief en bitterheid in mijn hart". Nadat hij uitdrukking had gegeven aan zijn „droefheid over de ontwrichtende chaos cnder het Indonesische volk", verklaart Mr. Slaniet, dat, hij gelofte gedaan heeft, zijn uiterste best te doen om mee te wer ken aan het herstellen van een vrije ge meenschap, den menschen waardig. Hij is naar die Nederlandsche autoriteiten ge gaan, die, „voor mij te benaderen war.en", maar zelfs hier was weinig hulp en de vooruitzichten waren donker, aldus Mr. Slamet. „Daarom wend ik mij nu tot U, Majesteit, draagster van het gezag, die mijn volk in zijn groote lijden kan hel pen". Toen uw gezag hier niet bedreigd werd, heb ik dikwijls tranen geschreid, toen in uw naam duizenden van mijn landgenooten naar verafgelegen koloni satiecentra we.rden gezonden. Ik heb nooit gedroomd, dat zelfs grooter leed zou komen -over het rijke en gezegende land van Java. Maar wie zal ooit het lot beschrijven van de millioenen, die om kwamen onder de Japanners en van de tnilloenen, die nog de lidteekens dragen en die nog lijden aan de gevolgen van martelingen. De brief eindigt: „Ik schrijf met het zelfrespect van een Indonesiër, die zich gedurende de Japan- sché bezetting ondanks bedreiging en intimidatie naar eer en geweten gedra gen heeft en die. nu bedreigd wordt door hinderlagen, ondergang en dood". District 1 8

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2