W INDIË Radioprogramma BUITENLAND Brammet je Flapoor en z*n vrienden van hedenavond "HILVERSUM I 301 m, jg00 Ensemble Nina Dolce. 1815 Voor de rijpere jeugd. Drs. P, J. Mulder: „Negro Spirituals". 18.40 Zang door Russische Iegerkoren (gr.) 19.00 Nieuws. 1915 Prof. P. Geijl: „Patriotten en N.S.B.-ers". 1930 Sextet Harry de Groot. 20 00 Nederland Herrijst. De Fox spreekt. 20 15 Bekend en geliefd. Gröote orkesten spelen populaire werken. 2100 Radiodebat. Ir. Bauduin en Dr. Polak over: „De annexatie". 21.15 Ensemble Erica Helen, m.m.v. Henk Dorel zang. 2145 Dolf v. d. Linden en zijn Metro- pole orkest, m.m.v. Tonny v. Hulst, zang. 22.15 Mensch en Maatschappij. Jhr. Mr. M. v. d. Goes v. Naters: Democratie tot den eersten wereldoorlog. 22.30 Sylvestre Trio. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. Past. M. «ogaartz. S.J. V. d. St. Aloysius Par. te Utrecht. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 m. 18.00 Nieuws. 18.30 Ensemble George Frank. 19.00 Nieuwe Fransche Gramofoonmuz. 19.30 Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Cantabile Septet, m.m.v. Frans Vroons, tenpr. 2030 Rubriek ten behoeve van dep land bouw. Drs. Th. P. Platenburg: „Maatschappelijk werk ten platte- lande. 20.45 Kamer-orkest (gr.). 21.45 Avondwijding. Ds. E. D. Spelberg, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 22.00 Nieuws. 22.20 Wil Walls met „Sweet and Swing". 23.00 Sluiting en Wilhelmus. Collecte „Nederland helpt Indië" bracht 63.000 op De Zaterdag te 's-Gravenhage gehou den collectè, ten bate van het „Nederland helpt Indië"-fonds, heeft omstreeks 65.000 gulden opgebracht. Het vertrek van Dr. Van Mook De lt.-gouverneur-generaal Dr. H. J. v. Mook, is Zondagmorgen te 9 uur precies van het vliegveld Schiphol vertrokken met besteming Cairo. Vandaar zal hij met het volgende vliegtuig, dat Dinsdag uit Ne derland vërtrekt en dien zelfden dag te Cairo verwacht wordt, naar Neder- landsch-Indjë doorreizen. Stichting „Landelijk Comité voor Rechtszekerheid" Bij acte d.d. 10 Januari 1946 te D<<mi Haag voor notaris Dr. Ph. B. Libourel verleden, is in het leven geroepen de stichting: „Landelijk comité voor rechts zekerheid". HET MOREELE EN GEESTELIJKE HERSTEL VAN HET NED. VOLK „Gezinsweek" van 3 tot en met 10 Februari a.s. Aan vertegenwoordigers der Ned. Dag bladpers, heeft dQ heer G. Bos, chef van de afd. Cultureele Zaken van Ned. Volksherstel te Den Haag, een uiteen- zetting gegeven omtrent het moreele en geestelijke herstel van het Ned. volk, dat mede een belangrijk onderdeel is van het werk dat Ned. Volksherstel zich tot taak beeft gesteld. Aangezien' na de bevrijding vaii ons land eerst in de stoffelijke noo- den van het Ned. 'volk moest worden voorzien, kon men voornoemd onderwerp piet eerder krachtig aanpakken, alhoewel in sommige steden, zooals Utrecht, dit probleem reeds ter hand is genomen. Als uitgangspunt van de actie, die bin nenkort wordt ondernomen, ziet Ned. Volksherstel het goedé, dat tijdens cfc 'oorlogsjaren in Nederland tot stand is gekomen, n.L: het gestegen saamhoorig- hèidsgevoel, het streven naar eendracht, en de toegenomen gemeenschapszin. Deze drie factoren zijn vooral in de con centratiekampen, tijdens de gevangen schap van menschen dieN wat geloofs overtuiging en politieke richting aangaat de meest uiteenloopende opvattingen had den, tot uiting gekomen. Ook Generaal-Majoor Van Straaten vraagt» ontslag uit den dienst Generaal-Majoor N. L*. L. van Straaten va'i het K.N.I.L. heeft ontslag uit den militairen dierist'gevraagd. In een inter view heeft hij geweigerd de redenen hier van op te geven, maar hij heeft er den- nadruk op gelegd, dat zijn ontslagaan vrage in geen verband stond tot de mo gelijkheid dat een jongere officier tof comitiandant van het K.N.I.L. zou worden benoemd. Generaal-Majoor van Straaten bracht als zijn meening naar voren, dat de autoriteiten geheel vrij moesten zijn den juisten man op de juiste plaats te benoemen, zonder dat dit automatisch tot het ontslag van al de oudere officieren moest voeren. Nederland in den Veiligs- heidsraad. Tijdens de namiddagzitting van de al- gemeene vergadering van de UNO zijn Australië, Brazilië en Polen aangewezen om gedurende twee jaren zitting te houden in den Veiligheidsraad, terwijl Nederland, Egypte en Mexico voor een zittingsperiode van één jaar werden aangewezen. Eerste bijeenkomst van den Veilig heidsraad deze week verwacht Naar Reuter's diplomatieke correspon dent verneemt, heeft de algemeene com missie van 14 der UNO Zaterdagavond besloten, dat de eerste bijeenkomst van den Veiligsheidsraad niet voor de helft van deze week zal kunnen plaats vinden. Hiertoe is in de eerste plaats besloten, dat nog enkele dagen vereischt zijn voor het opstellen van de belangrijke agenda van dezen raad, terwijl voorts enkele der belangrijkste 'delegaties nog niet op volle sterkte vertegenwoordigd zijn. Tegen het midden yan deze week wor den de leider van de Sowjet-delegatie, Wisjinkskiej, en de Australische minister van marine, Makin, in Londen verwacht. Naar voorts van betrouwbare zijde wordt gemeld, zullen de Engelsche ministers Bévin en Sir Alexander Cadogan, perma nent hoofd van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, Engeland in den Veiligheidsraad vertegenwoordigen. De algemeene vergadering van de U.N.O. De publieke belangstelling bleek op den tweeden dag van de vergadering der U.N.O., waarin door den gisteren gekozen president, Spaak, de eerste officieele redevoering als president is gehouden, aanzienlijk verminderd te zijn. Spaak.'die zijn rede fn het Fransch hield, wees er op, dat zijn voldoening over zijn benoeming getemperd werd door leedwezen over het feit, dat de Noorsche miniser van buiten landsche zaken, Trygve Lie, bij de giste ren gehouden verkiezing niet Was geko zen. Vervolgens richtte Spaak, bij het begroeten van de gedelegeerden ter ver gadering, een bijzonder woord van wel kom tot mevrouw Roosevelt, waarmede de vergadering met luid applaus haar in stemming betuigde. Spaak wees er op dat men er in het tijdperk tusschen de twee wereldoorlogen niet in geslaagd was een internationale geest in het leven te roepen. Dit is een essentieele voorwaarde, indien het werk van de U.N.O. zal slagen. Het is onze taak, aldus Spaak, de belangen van onze landen naar voren te brengen, doch wij zullen niet slagen tenzij wij deze belan den weten' te plaatsen in het ruimer kader van het algemeen belang. Wij moeten het gevoel hebben, dat wij 51 delegaties zijn uit 51 verschillende landen op dezelfde vergadering, welke tezamen de belangen van het geheel vertegenwoordigen. De president eindigde zijn toespraak met de volgende woorden: „Jarenlang hebben millioenen menschen geleden en geofferd. Wij vragen thans om hun beloo ning: Vrede". Christiansen als oorlogsmis dadiger naar Nederland. Naar wij vernemen zal de Netherlands Warcrimes Commission (de Nederland sche commissie tot het opsporen van oorlogsmisdadigers en van oorlogsmis daden in Duitschland) vandaag als oor logsmisdadiger van Bad Oehlhausen naar 's-Gravenhrge overbrengen den voor- maligen „Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden", Friednch Christ,ansen die er o.m. van verdacht wordt het bevel gegeven te hebben in October 1944 het doro Putten plat te branden en de man- nelifke bevolking te fusilleeren als repres- saile in verband met doodschieten van twee Duitsche officieren. Vermindering der Handelsbeperkingen Dertien mogendheden hebben de uit- noodimng aangenomen om deel te nemen aan onderhandelingen in het komend» De Avonturen van door G. Th. Rotman Nadruk verboden 13. Ze zochten het heele gebouw af, maar Menelik was nergens te vinden. Toen liepen ze naar buiten, de groote vlakte op, en klommen op een heuvel. „Misschien is hij daar in dat boschl" zei Bram, op een groep boomen wijzend. En ze daalden de heuvel af, Bram steeds met de geldzak, die hij voorzichtigheidshalve meegenomen had, in z'n hand 14. En toen, opeens slaakte Tom een luide kreet! Hij was zoomaar opeens van achteren beetgepakt, en voordat Bram tijd had, om om te kijken, werd ook hij door een stevige vuist ih z'n nekvel gepakt. Het waren Bedoeïnen, die gevaaflijke woes- tijnroovers, die iedereen plunderen of ge vangen nemen. Blijkbaar wisten ze, wat Brammetje voor een som geld bij ziéh had! voorjaar betreffende verminderinjg der handelsbeperkin'gen. De>besprekingen zul len te Londen plaats vinden. Het betreft de volgende mogendheden: Brazilië, Australië, België-Luxemburg, Canada, Frankrijk, China, Cuba, Nederland, Enge land, Indië, Zuid Afrika en Nieuw-Zee- land. De dollar en het pond De Amerikaansche minister van finan ciën, Vinson, heeft vandaag voor <je radio voorpeld, dat, nu Duitschland en Japan „nagenoeg van het tooneel verdwenen zijn" ongeveer drie kwart van den wereld handel .in de toekomst in Sterlings en Dollars zal worden gevoerd; dat is de voornaamste reden, waarom de voorge stelde Britsche leening belangrijk is, zeide Vinson. Hij zeide voorts: „Als de Dollar en» het Pond stevig staan, beteekent dit, dat de handel overal vrij van buitenspo rige restricties zal zijn. Het peil van den handel voor zoo goed als de geheele wereld hangt af van de opheffing van de restricties voor den Dollar en het Pond. Communiqué van Zondag In het officieele communiqué van Zon dag wordt gezegd, dat in Batavia het onderzoek naar terroristen nog steeds wordt voortgezet, fn het Zuidelijk deel der stad kon tot nog toe slechts een van de vijf gezochte terroristen gearresteerd worden. In Buitenzorg is de belangrijkste gebeurtenis de „Vlaggenmatsch" van de Britsche troepen, die den nieuwen weg naar Tjiandjoer onderzoeken en onder weg Japansche troepen verzamelen. De colonne moest een brug passeeren, die als beschadigd was opgegeven en volgens af spraak, door de T.K.R. zou worden gere pareerd. Bij hun aankomst vonden de Britsche troepen de brug echter in een slechteren staat dan ooit te voren. Bij het begin van de marsch is door sluipschut ters nog wel op de afdeeling geschoten, maar er worden geen verliezen gemeld. In Bandoeng is een patrouille beschoten en een soldaat gewond. De patrouille drong door tot het Isolahotel, dat verlaten bleek te zijn. Een afdeeling, die ten Noorden van dit gebied oprukte, is door artillerie beschoten. Bij den terugtocht werd de patrouille opnieuw uit een be paalde stelling beschoten, die onmiddel lijk is aangevallen, zonder verliezen aan Britsche zijde. Te Teber (Üost-Java) is een compagnie door mortieren beschoten, waardoor een soldaat gewond is. Een andére compagnie, die naar Singkil oprukte, ontmoette aan zienlijken tegenstand, maar leed geen verliezen. Brinkang is zonder incidenten bezet. Britsche troepen, die van hieruit in Noordelijke richting verder trokken,: vie len in ëen hinderlaag. De batterijcoinman- dant en vijf man werden gedood, zes man werden gewond. Te Medan is een Indo nesische' politieagent door Indonesiërs doodgeschoten. Twee personen zijn gedood en één ern stig gewond, bij een poging tot plunderen. Verder worden uit Sumatra geen inciden ten gemeld. aan de Indonesiërs? Frederick Kuh, een Amerikaansche cor respondent, meldt uit Londen, dat de Nederlandsche regeering zeer binnenkort een nieuw belangrijk door de Britsche regeering goedgekeurd aanbod aan de Indonesische nationalisten zal doen. Lt.-Gouverneur-Generaal van Mook, aldus de correspondent, heeft het aan bod bij zich en zal onmiddellijk na aan komst in Batavia, op Dinsdag a.s., een bespreking voeren met Sjahrir. Kuh verklaart, dat de voorstdien, vol gens een naar zijn meening „gewoonlijk betrouwbare en goed ingelichte bron", het volgende inhouden: 1. een spoedige algemeene verkiezing in Indonesië, misschien al binnen twee maanden; 2. voordat de verkiezingen plaats vin den, zal een uitvoerende raad van door Nederlandsche zijde gewilde In donesiërs gevormd worden; 3. de Indonesische kiezers zullen hijn eigen parlement kiezen, waaraan de uitvoerende raad(?) verantwoording verschuldigd is. De raad(?) verte genwoordigt het opperste binnen- landsch gezag, terwijl de internatio nale economische betrekkingen en de defensie in handen van de regeering van het Nederlandsche gemeenebest zullen berusten; 4. een belofte voor onafhankelijkheid van Indonesië binnen een nader te bepalen aantal jaren. Kuh zegt, dat de Nederlandsche regee ring voor het laatste punt 20 a 25 jaar In gedachten hejft. Volgens Kuh is bo vengenoemd plan het resultaat geweest van de bijeenkomst te Chequers en hij besluit met de opmerking, dat hoewel de bevoegdheden van de Nederlandsche Rijksregeering niet in het plan zijn»ver meld, het bekend is, dat de Nederlanders het idee voorstaan om Nederlandsch- Indië, Suriname, Curasao en Nederland in één „Rijksregeering" voor buitenland sche betrekkingen, internationalen handel en defensie op basis van een gemeen- best te doen vertegenwoordigen. OFFICIEELE PUBLICATIE Inlevering sinaasappelbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat handelaren in groente en/of fruit in het geheele land met uitzondering van degenen in de distributiekringen in Zuid-Holland, waar in December 1945 reeds bon F 03 voor sinaasappelen werd ingeleverd, op 12 of 14 Januari bon F 04 der fruitkaart bij de plaatselijke distribu tiediensten moeten inleveren ter verkrij ging van toewijzingen 565. In de overige distributiekringen van Zuid-Holland en de distributiekringen van Noord-Holland en de kringen Abcoude, Almkerk, Kamerik en Mijdrecht, waarvoor aanvankelijk in Januari eveneens bon F 03 werd aangewezen, konit deze bon te vervallen en moet thans ook bön F 04 worden ingeleverd. Voor elke der thans aan de beurt zijnde distributiekringen geldt dat uitsluitend kunnen worden ingeleverd die bonnen F 04, welke zijn doorzien van het nummer van den eigen distributiekring. 9

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3