Nota van den Minister van Overzeesche gebieden De voorgestelde wijzigingen van de kieswet, prow. en gemeentewet met het oog op de voorgenomen verkiezingen. NIEUWS IN HET KORT Deze komen hierop neer dat de kiesge- overigens naar de meening van 't Kabinet reehtigde leeftijd wordt gebracht on 23 jaar, d.w.z. dat men deze op 31-12-'45 moet hebben bereikt. Zij, die in 1923 ge boren zijn, kunnen dus niet aan de ver kiezingen deelnemen. De gemeente van inwoning wordt beoordeeld naar den toe stand op 5 April 1946. Om evenwel in 'n bepaalde gemeente aan de verkiezingen en stemmingen deel te kunnne hebben moet men er voor zorgen in het bevolkings register voor te komen. Bewijs van het tegendeel, met betrekking tot een andere gemeente, hoewel toegelaten, geeft im mers altijd moeilijkheden en teleurstel lingen. Opgemerkt wordt dat hij, die buiten zijn gemeenten van inwoning, dus in een „andere gemeente wil stemmen, volgens de gehandhaafde regeling, dit, uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming be paalden dag, persoonlijk moet doen weten. Deze verklaring wordt, volgens de gewijzigde regeling, voortaan „onver wijld" naar de bedoelde gemeente opge bonden. Zij, die den wensch te kennen geven om in hun „vroegere" gemeente te stem men, kunnen daartoe in de gelegenheid worden gesteld uiterlijk dertig dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag. Zij kunnen zelfs in hun oorspronkelijke ge meente of provincie tot leden van den raad of provinciale staten worden geko zen. (De stemming wordt gehouden bin nen 45 dagen na de candidaatstelling). Aangezien de reconstructie Of de (her)contróle van het bevolkingsregister in alle gemeenten nog niet voldoende ver gevorderd is, wordt de vaststelling van de kiezerslijst verschoven van 22 Febr. naar 5 April 1946. De termijn tot welken men een verzoekschrift om bij volmacht te mogen stemmen kan indienen is verlengd tot 15 Maart. De vrouw van een niet- kiezer za dit recht nu ook verkrijgen, '.mits ze zelf kiesgerechtigd is. Militairen bij de zee- en landmacht en bemanningen van zeeschepen, die op 10 Mei 1940 in Nederland woonden, worden in de gelegenheid gesteld aan de verkie zing voor de 2e Kamer deel te nemen. De candidaatstelling voot de 2e Kamer en de provinciale staten geschiedt, op 9 April a.s., die voor den gemeenteraad op 11 Juni d.a.v. Het ligt ia de bedoeling om te bevor deren dat de stemmingen voor kamer en staten ook op denzelfden dag kunnen worden gehouden. Men denkt verwarring te kunnen voorkomen door het bezigen van stembiljetten vqn verschillende kleur, gelijke nummering der candidatenlijsten, enz. Let wel dit is nog slechts een moge lijkheid, die geopperd wordt, meer niet. Het is b.v. de vraag of de gemeenten meer stembureaux dart ónder normale omstandigheden kunnen of moeten inrich ten opdat de stemdistricten minder kiezers bevatten, Op den dag der stemmingen zullen de scholen voor zooveel noodig gesloten wor den om de beschikking te verkrijgen over de voor de inrichting van stemlokalen ge schikte schoolgebouwen. Deze beschik baarstelling geschiedt kosteloos (aan B. en W.). De oproepingskaarten worden vereen voudigd. De candidatenlijsten kunnen des noods afzonderlijk worden gedrukt en b.v. door huis en huisbezorging in het bezit der kiezers komen. De gemeenteraad (de prov. staten wel licht ook) zal voor 3 jaren worden geko zen, evenals een bepaald deel der Eerste Kamer, terwijl de 2e Kamer als voorheen 4 jaar zitting zal' hebben'. De Minist&r van Justitie draagt zorg, dat de burgemeester op de hoogte ge bracht wordt van alle uitspraken of von nissen, waarbij de betrokkenen van het kiesrecht worden uitgesloten. Uittreksels van de kiezerslijst zullen voortaan niet meer beschikbaar gesteld behoeven te worden, behalve dan voor de stembureaux. Alleen deze worden genum merd. voor de kiezerslijst is het geen ver eischte. De aanwijzing van de stemlokalen, zoo mede de daarvoor noodige ambtenaren en de verdeeling der gemeente in stern- districten (terwijl die in kieskringen voor de gemeenten boven 20.000 zielen voor den raad gehandhaafd blijkt te worden (waarom geen afschaffing, of aanzien Iijke verhooging van het inwonertal, tot b.v '100.000 voorgesteld?) geschiedt voor taan door B. en W., welk college in het vervolg tevens de leden en-plaatsvervan gers "voor de hoofd)-stembureaux be noemt, evenwel niet voor 4 jaren doch voor één jaar. De stemplicht vervalt, hetgeen voor de gemeentebesturen en den kantonrechter een groote werkbesparing betèekent en zonder bezwaar kan geschieden aangezien eenerzijds de gestelde sanctie niet het daarvan verwachte effect heeft gehad, an derzijds met grond vertrouwd mag wor den dat onder de huidige omstandigheden het politieke verantwoordelijksheidbesef in het Nederlandsche Volk van dien aard is, dat ook zonder dwang aan de verkiezin gen zal worden deelgenomen. Inderdaad. Eveneens overbodig wordt het trans- pprtvan de verzegelde pakketten der stem bureaux van de z.g. buitengemeenten naar het centraal of hoofdstembureau; deze worden zoo noodig opgevraagd. Het over brengen van het proces-verbaal der stem mingen kan op veel eenvoudiger wijze geschieden dan het transport der pakket ten; in dezen tijd alleszins begrijpelijk, al was deze afstand voor onze omgeving dan ook beperkt tot Leiden en Gouda, reso. voor Kamer en Staten. De vej^er aan te brengen wijzigingen hebben- fouter betrekking op de techniek, het f^epdlen van de uitslagen der verkie zingen en hetgeen daarna van intern be lang is voor de samenstelling of function- neering der veregenwoordigende licha men, termijnen, enz. Ten slotte zij nadrukkelijk opgemerkt dat deze wijzigingen nog niet den weg naar het Staatsblad hebben gevonden en dus nog voor allerlei veranderingen vat baar zijn. De strékking van het wetsont werp, ingediend bij Koninklijke Bood schap van 21 December 1945 no. 125 '(verkrijgbaar bij de Landsdrukkerij of ter inzage bij de Openbare Leeszalen) is tweeërlei. Het ontwerp bevat een „blij vend" gedeelte en een „bijzonder" gedeel te dat alleen voor 1946 geldt. Het „blijvend" gedeelte voorziet in eenige in de praktijk naar voren gekomen leemten en een aantal vereenvoudigingen. Het „bijzondere" gedeelte beoogt de voor zieningen te treffen die uitsluitend gelden voor de in 1946 te houden verkiezingen, waarbij rekening is gehouden met de buitengewone omstandigheden, waaronder deze verkiezingen geschieden. Geen kinderen, die nog geen mazelen gehad hebben, aan boord der evacuatieschepen. Alle kinderen onder de 15 jaar, die nog geen mazelen gehad hebben, moesten in opdracht van den medischen dienst van de afdeeling „evacuatie" van de Rapwi, weer van boord van de ,",johah van Olden- barneveldt" die binnenkort uit Tandjong Priok zal vertrekken. Als reden van dezen maatregel wordt opgegeven, dat het drin gend noodzakelijk is het aantal gevallen van mazelen, dat aan boord van de „Nieuw Amsterdam" zeer hoog was, op drastische wijze te verminderen. Het schijnt, dat de klimatologische overgang van de tropen naar Europa een zeer gevaarlijke vórm van mazelen in de hand werkt, met ernstige complicates. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" zijn een aantal ziektegevallen met doodelijken afloop voorgekomen. In de toekomst zul len kinderen, die nog geen mazelen gehad hebben, niet aan boord van de evacuatie schepen worden toegelaten. De evacué's zijn van deze maatregel op de hoogte gesteld in een circulaire, die o.m. zegt: „Hoewel deze regeling hard mag schijnen, heeft de bittere ervaring er de noodzaak en de juistheid van geleerd, daar de mo gelijkheid op gevallen met doodelijken afloop tijdenk de reis veel grooter is dan hier in Nederlandsch Indië". DE AANSLAG IN DORDECHT Rechtzitting (A.N.P.) In tegenstelling tot ons bericht van 2 Januari 1946 met betrek king tot den moord op J. van Dijk te Dordrecht, deelen wij mede, dat in Dor drecht door geen enkelen vooraanstaan den oud-illegalen werker, met name niet door den illegalen raad, ingestemd wordt met den moord op J. van Dijk. Deze aan slag wordt door bedoelde oud-illegale werkers ten scherpste afgekeurd. Ons bericht van 2 Januari jX, afkomstig van een jong verslaggever, buiten voorkennis der hoofdredactie doorgegeven, was op dit punt ondoordacht en ongegrond. Wij nemen het hiermede gaarne terug. Stretcher's boerderij thans Joodsche Jeugdkolonie Temiden van het zacht glooiende heuvellandschap in de omgeving van Furth, in het dorpje Pleikérshof, ligt de kolossale modelboerderij van Julius Strei- clicr. Aan de vlaggestok op het binnen hof, dat de grootte heeft van een plein, is de hakenkruisvlag neergehaald en ver vangen door de blauwwitte Zionistische kleuren. Toen ik in den maanlichten avond daar een bezoek bracht, hoorde ik van verre gezang en gelach van jonge menschen. Ik vond honderden jongens en meisjes van 17 tot 25 jaar aan lange tafels door feestelijk kaarslicht beschenen. Na een dag hard werken op het land, waar zij opleiding ontvangen voor Pale stina, waren zij om den avondmaaltijd ge schaard. Zij zagen er allen prachtig en gezond uit. Men zou niet zéggen, dat' zij 6 jaren lang in ghetto's en vernietigings- s ^géraakt in interne politieke moeilijk- leden, die het wettig gez^g in Ned.-lndië Nauwkeurig volgt de regeering de ont wikkeling der verhoudingen in de Natio nalistische beweging. Een nauwer con tact schijnt gegroeid tusschen de leiders, die te Batavia zetelden e.n die, welke in de centra van Midden-Java hun invloed uitoefenden. Daarmede-gepaard gaat een wederzijdsche beinvloeding van de groep rond Sjahrir en de Tentara Kaamanan Rakjat, alsmede een splitsing tusschen cieze zeer geregelde formaties en onge regelde benden c.q. roovers. Van de aanwezigheid hier te lande»Van Dr. van Mook is gebruik gemaakt om met de Britsche regeering overleg te plegen over een aantal problemen, die veroorzaakt werden door omstandigheid, dat de geallieerde taak tot ontwikkeling van den oorlog tegen Japan verwikkeld is he thans ontmoet'. In dit verband heeft de regeering een volledig inzicht te geven in het beleid, dat zij voornemens is te voeren, aangezien dat vanzelfsprekend zijn, weerslag op de geallieerde taakver vulling niet mist. Wat nu de besprekingen betreft, welke op 27 December 1945 met de Britsche regeering hebben plaats gehad, heeft het gemeenschappelijk communiqué, dat den volgenden dag te Lonclen is gepubliceerd, den aard- en den uitslag der discussie weergegeven. De regeering acht zich niet gerechtigd buiten den gezamenlijk vastgestelden tekst, verdere mededeelingen te doen. Naar aanleiding van de talrijke muta ties in hooge burgerlijke en militaire amb ten, die reeds eerder de aandacht van de' Kamer trokken, merkt de regeering op, dat verschillende motieven hiertoe dringen. In het eene geval moest worden geoor deeld, dat de betrokkene physiek of psy chisch niet meer tegen de in de huidige omstandigheden zoo sterk verzwaarde eischen van het ambt was opgewassen. In een andere groep van gevallen was de aanleiding, dat de betrokkenen ongene gen of ongeschikt bleken om onder die veranderde omstandigheden te blijven werken. Onder deze groepen .bevingen zich uiterst verdienstelijke ambtenaren, aan wier toewijding en karakter volheid, be toond zoowel voor den oorlog als daarin en daarna in gevangenschap, Indië blij vend verplicht is. Nochtans laat het zich begrijpen, dat de breuk, die in alle so ciale verhoudingen is ontstaan, voor velen de arbeid pnder de nieuwe toestanden een grooter aanpassing zou vergen dan juist van gerijpte persoonlijkheden mag worden verwacht of geëischt. Tenslotte is iW^et bijzonder in het leger een verjongfng van het officiers corps om meer dan een reden gewenscht gebleken. Buiten de centra, waar geallieerde be zetting aanwezig is of waar de geinter- neerden zijn afgevoerd, zijn er op Java nog verscheidene groepen geïnterneer den, tot een totaal van naar raming 13.01)0, omtrent wier lot weinig bekend is. Uit Melang, Jogjakarta en Soerabaja wordt bericht, dat men voor de levens der daar aanwezige niet zou behoeven te vreezen. Ernstige ongerustheid heeft grond ten aanzieri van dié streken, waar anarchie heerscht, zooals Bantam en de streek tusschen Cheribon en Semarang De overbrenging naar Nederland blijft onder zulke omstandigheden voor velen een belang van de eerste orde. Met betrekkig tot de repatrieering en evacueering van landgenooten uit Neder- landsch-lndië kan worden medegedeeld, daf ruim 7.000 personen in Nederland aangekomen zijn. In overleg met de hier te lande werk zame instanties zijn en worden verschil lende regelingen getroffen of voorbereid om den teruggekeerden landgenooten hijstand te verleenen op sociaal, finan cieel, medisch en onderwijskundig gebied. kampen hadden doorgebracht. Velen hun ner hadden als kinderen met de partis* nen in de Poolsche landen gestreden. Dit was onder andere het geval met een be koorlijk blond meisje van 16 jaar, dat met een glimlach om de lippen allen bemoe derde. Onophoudelijk klonken liederen van hoop en vertrouwen, gewisseld door prachtige solozang. Het benauwend ver leden leek eensklaps weggevaagd in onbe zorgde atmosfeer, waar de Joodsche jeugd niets meer te vreezen heeft. De wereld zou deze kinderen moeten zien. Zij zouden het weerzinwekkend cari. catuurbeeld van Joden, door de nazi's ge suggereerd, grondig teniet doen. Deze nieuwe generatie is frisch en kerngezond. Hier is een stuk vernieuwing en heropvoe ding aan den gang, dat verkwikkend en hoopgevend is. De jongste was een 7 jarig meisje, dat aile ellende heeft meegemaakt en nog duidelijk sporen daarvan vertoon de. Maar onbewust van het goddeloos bedrijf, dat zich in de afgeloopen jaren afspeelde, was het roze babytje, dat te vreden in witte kant op moeders schoot lag. Het symboliseerde het onverwoest- baar geloof in de toekomst, dat deze jeugd, die door den diepsten afgrond ging, kenmerkt. Dit is dan het zegevierend antwoord op Streichers duivelschen toe* leg. Misschien zou hij voldaan zijn over hetgeen er in zijif boerderij, waar hij de laatste jaren woonde en den „Stiihrme<-M drukte thans geschiedt. Veenhuizen gereed om de gifhandelaren te ontvangen Temidden van bouwland, heidevelden en uitgestrekte bosschen, aan de Friesch? grens van Drenthe, liggen de Rijkswerk inrichtingen Veenhuizen. Een moeilijk te bereiken oord in een der dunstbevolkte streken van ons land. Oorspronkëlijk was de inrichting uit sluitend bedoeld voor bedelaars, landloo- pers, drpnkaards en souteneurs. De eigenlijke oorsprong voert ons terug tot in de tijden na de Napoleontische oor logen, toen op initiatief van den Generaal Johannes, Graaf van den Bosch, de latere Gouverneur-Generaal van Indië, de maat schappij van weldadigheid werd opge richt, welke ten dpel had de armen in die dagen leefde een derde van de bevolking van Amsterdam van de bedee ling door kolonisatie op groote schaal in de veenko^niën tot boeren te maken. Naast' Frederiksoord, Wilhelminaoord en Fort Ommerschans, werden toén ook in Veenhuizen drie groote gestichten ge plaatst, waar voor bedelaars met hun ge zinnen een onderkomén was. De maatschappij van weldadigheid zag echter geen kans «de inrichtingen rendee- rend te laten werken, zoodat de regeering in 1859 Veenhuizen en Ommerschans overnam en ef Rijkswerkinrichtingen ves tigde. Nadat in 1886 het nieuwe Wetboek van Strafrecht was ingevoerd, werden het een sport strafkolonies, waarvan thans alleen Veenhuizen als zoodanig over is. Er staan op het 3200 ha groote terrein behalve een aantal gebouwen voor de ambtenaren thans twee groote gestichten met een capaciteit voor ruim 2000 men- seheri'en 18 boerderijen. 1200 ha is bouw en wëiland, 700 ha is boschland én de rest is nog onontgonnen. 26 ha hiervan, incl. het goote Esmeer, wordt natuur reservaat. De gestichten bevatten aan de voor zijde de keukens, de administratielokali teiten, etc. en aan iederen kant- een vleu gel, elk onderverdeeld in vijf afdeelingen. waarvan elk ongev. 120 gevangerten kan bevatten. Zoo'n afdeeling bestaat uit een groot dagverblijf, tevens eet- en verblijf- zaal, met daarboven een even groot slaap vertrek. Daar staan de ijzeren alkoven opgesteld, waarin de gevartgenen streng van elkaar gescheiden in een hangmat den nacht doorbrengen. Een practische, maar wel wat nauwe slaapplaats. Een van de adeelingen in het gesticht no. 1 is voor de gifhandelaren in gereed heid gebracht en toen wij daar enkele dagen geleden een bezoek brachten, wa ren er reeds 23 van deze lieden onderge bracht. De directie der werkinrichting had voor heh een* afdeeling met tralies voor de ramen uitgezocht, opdat de kans op ontvluchten gering zal zijn. In een honderdtal Argentijnsche fabrie ken, welker directie weigert-de voorge schreven gratificatie uit te keeren, zijn de werklieden in staking gegaan. Er worden betoogingen gehouden en er komen wan ordelijkheden voor. Polen stelt zijn eventueele leening van 500 mbillioen dollar van de Amerikaan- sche regeering in de waagschaal:, door zijn politiek jegens het buitenlandsche, m het bijzonder Amerikaansche, kapitaa'- (Reuter). ijl vau ut

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2